Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cumparare teren Cluj strada Sopor

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View PostIoanaradu88, on 05 august 2017 - 07:59, said:

Terenul nu are Puz, iar drumul e prevazut de 16 metri. Momentan are 9 metri doar.
Daca se face cedarea catre primarie , Ac de constructie se da in viitorul apropiat ?Sau doar dupa ce toata lumea cedeaza? Sau dupa ce strada e largita?
Anul trecut si noi voiam sa ne cumparam acolo. Dar am renuntat, tocmai din cauza complicatiilor cu PUZ. Daca am retinut eu bine, procedura e cam asa:
- daca terenul nu are PUZ actual, valabil, atunci trebuie sa faceti. Va adunati mai multi vecini, pentru o suprafata de cel putin 10.000 mp. Nu poti face PUZ pe suprafata sub 10.000 mp. In cei 10.000 mp nu trebuie sa fie goluri, adica vecini care nu vor sa participe. Suprafata trebuie sa fie cat de cat compacta.
- prin PUZ, se vor reparcela toate proprietatile astfel incat sa fie rezervate suprafetele si traseele necesare drumurilor, asa cum sunt ele prevazute de PUG.
- toti proprietarii vor pierde din suprafetele initiale, fiecare cu un procent, rezultat in urma scaderii din suprafata totala a suprafetelor drumurilor.
- pana vezi un PUZ aprobat dureaza luni de zile, asteapta-te la cel putin jumatate de an.
- dupa ce ai PUZ aprobat, poti incepe demersurile pentru AC.

Sfatul meu ar fi sa te orientezi spre o alta zona, unde sa nu se ceara PUZ... mai ales daca vrei sa construiesti in urmatorii 1-2 ani. Daca vrei sa iei terenul ca si investitie, 600 mp e putin. Parerea mea e ca ti-ar trebui macar vreo 8-900, ca sa ramai cu o parcela decenta dupa PUZ...

#20
Ioanaradu88

Ioanaradu88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2017
Multumesc frumos de raspuns, ne am dar seama pe ultima suta de metrii ca nu am putea construi nimic acolo, doar facut ocazional un gratar pe 40000 euro :-))

#21
Ioanaradu88

Ioanaradu88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2017
Nu mai exista nici un petic de teren in cluju; asta care sa aiba un pret cat de cat decent?Pe cand sa isi mai revina preturile pt ca sunt inacceptabil de MARI?????
Este vreo sansa ca la iarna sa isi mai revina? daca nici cu 50000 euro nu pot gasi un teren cu un nenorocit de puz ?

#22
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Caută pe lângă Cluj. Baciu ,Chinteni,  Câmpenești, Feleac, Apahida.  Sau e musai sa scrie Cluj-Napoca în buletin?
Mai pui 10-20000 lângă aia 50 și iei casa gata ridicată.

Edited by PoeOvidiu, 07 September 2017 - 19:52.


#23
Ioanaradu88

Ioanaradu88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2017
Eu si sotul lucram in Turda,si din zonele spuse mai sus am ajunge cat de cat usor la servici. In feleac acum studiem sa vedem daca gasim ceva.

#24
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Sa ai in vedere ca in Feleacu nu ai apa si canalizare iar reteaua de gaze are proprietar persoana juridica la care trebuie sa cotizezi ca sa te poti bransa...Anul asta s-a mai lucrat ceva la apa, s-au montat camine pentru apometre dar apa inca nu curge pe teava...de canalizare nu am auzit inca nimic... destul de rar prindem intrararea in Cluj aglomerata (07.00-07.30) cel putin pana in Buna Ziua/Observator ...acum depinde si de ora la care pleci de acasa....zona nu e rea, peste tot se construiesc case noi si daca aveti servici in Turda poate fi o alternativa buna...o alta alternativa ar putea fi Dezmir, ai acees direct la varianta si poti intra in Cluj din 4 locuri ...

#25
Ioanaradu88

Ioanaradu88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2017
Brawnie cum e iarna prin feleac?

#26
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu am avut probleme ... eu stau de la sensul giratoriu in stanga cum vii din Cluj spre partia de ski... terenul era intre case, zona populata...nu stiu cum o fi pe partea dreapta a europenei pe Valea Caprioarei...acolo esti mai izolat in padure...zona e frumoasa dar totusi :)

#27
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Eu găsisem o casă cu 2 camere și 1000mp de teren în Ceanu mic. La maxim 1km de drumul european în Tureni.
Parcă era și gaz.  Și pentru naveta la Turda e mai ok decât toate enumerate de mine. E cam la jumătatea distantei Cluj  Turda. Prețul era undeva pe la 20.000 dar casa avea nevoie de investiții pentru a fi locuibila.

Edited by PoeOvidiu, 09 September 2017 - 06:39.


#28
Ioanaradu88

Ioanaradu88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2017
Am gasit un teren de 1000 mp la un pret fff ok, dar tot in Sopor. Ma poate cineva lamuri si pe mine, daca suprafata terenului e de 1000 mp mai este necesara intocmire PUZ?sau pe o suprafata asa mare e destul PUD?Terenul are front la dum public.

#29
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View PostIoanaradu88, on 12 septembrie 2017 - 10:31, said:


... Ma poate cineva lamuri si pe mine, ...

Cersetoria, adica  Primaria.

#30
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

View PostIoanaradu88, on 12 septembrie 2017 - 10:31, said:

Am gasit un teren de 1000 mp la un pret fff ok, dar tot in Sopor. Ma poate cineva lamuri si pe mine, daca suprafata terenului e de 1000 mp mai este necesara intocmire PUZ?sau pe o suprafata asa mare e destul PUD?Terenul are front la dum public.
1000 mp nu e deloc mult. PUZ se face pe minim 10.000 mp. Daca parcela respectiva, pe care ai gasit-o tu, e intr-o zona pe care nu s-a facut PUZ... stii ce urmeaza :).

#31
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Dezgrop subiectul, dar aceeasi problama ma interesa si pe mine aceste zile uitandu-ma dupa un camin, mai intai la periferie, apoi am zis sa vad si terenuri.
Initial am tintit spre case deja bransate la utilitati care necesita o minima de renovare pt a scapa de bataia de cap, dar preturile bat spre 100k si am zis sa vad si ceva terenuri poate iesi mai ieftin cu bataie de cap.

Mai stie cineva care e situatia in Sopor; pare tentant fiind apropae, dar poti construi? Pe la 4km de baza sportiva sunt ceva case ridicate, cu CF.
Deci e mai sigura periferia sau se poate construi si in Sopor?

Daca stai si te uiti la ce se intampla in Romania, compari preturi parca incet incet iti vine sa pleci undeva pe langa orasele mari din occident, doar tot aceeasi bani ii dai, macar ai infrastructura, servicii si locuri de munca mai variate.

Si o anecdota din imobiliare, vb cu cineva care are o casa de vanzare prin Baciu, spune ca e plecata in Germania, intradevar nu vb bine romana, intreb care e pretul, mi se spune cel din anunt, intreb pt confirmare, intreaba in camera si confirma;
Azi informez ca am vazut casa unde este si as fi interesat, ramane sa ne anunte cand vine in Romania, nu doreste sa precizeze cand; spune ca mai are 8 clienti care vor cu banii jos; anuntul e publicat de 4 luni.
Astazi creste pretul cu 7000E Posted Image))
Multi rechini lacomi.

Edited by Zyx, 04 February 2020 - 00:59.


#32
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Nu e anecdota, e crunta realitate. Si cei 700 de euro reprezinta costurile de deplasare .

#33
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
7 000 euro ! Da, poate are cursa cu escala prin Australia...si nici chiar asa nu e atata. .

#34
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
.

Edited by cristobob, 04 February 2020 - 17:11.


#35
3071

3071

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.09.2016
eu nu cred ca se poate construi in Sopor. Ultima data am citit ca se va face un cartier nou acolo, deci se face PUZ nou pe intreaga zona.

http://www.monitorul...h.nqWJwC48.dpbs

#36
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View Post3071, on 04 februarie 2020 - 17:24, said:

eu nu cred ca se poate construi in Sopor. Ultima data am citit ca se va face un cartier nou acolo, deci se face PUZ nou pe intreaga zona.

http://www.monitorul...h.nqWJwC48.dpbs

Articolul are 1 an si mentioneaza autorizatii pt sfarstiul lui 2019, cred ca PUZ-ul va ramane in sarcina noii administratii ce se va instala anul acesta la primarie.

Pe de alta parte, cu toate ca Boc face si drege, mai mult decat alti primari e si mult PR; marketing; de ex, traseele transportului urban sunt aceleasi de 30 ani, in conditiile in care apar noi cartiere in fiecare an, transportul nu se adapteaza la noile cerinte si fluxuri de trafic.
La fel nu am vazut noi drumuri de acces, terenuri cesionate de primarie pt dezvoltare, totul e la indemana dezvoltatorilor, care fac ce doresc, fara norme de constructii, cu spaga de rigoare.

Edited by Zyx, 10 February 2020 - 16:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate