Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Ce fac cu azbestul?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 myshyk, on 29 iulie 2017 - 15:25, said:

Nu vreau sa ma lansez in polemici inutile, dar zeci de ani, au fost folosite, ( si daca va uitati la casele americane nu mai sunt folosite, sunt folosite si in ziua de azi la imbracat exterior sau acoperit case) si continua sa fie folosite in toata lumea.Chestia cu cancerigen a devenit o moda, in asa fel incat pana si lamaia a fost descoperita ca are potential cancerigen. Asa ca hai s-o lasam mai moale cu aceasta "epocala descoperire a savantilor....".
Cat despre subiectul in sine, da, bucatile de placi pot fi inclluse in betoane, fac priza buna cu cimentul, bineinteles cu masurile obisnuite de protectie la spargere: manusi, masca, spalare cu apa si dezinfectarea ranilor provocate de aschii la spargere, etc., etc.

ceva corecții. Asbestul nu se mai folosește nicăieri în lumea civilizată în situațiile în care particule de asbest ar putea deveni aerosoli.

#20
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 Benderbut, on 29 iulie 2017 - 17:28, said:

Este de ajuns o singura particula de azbest sa iti ajunga in plamani ca peste cativa ani sa existe riscum mare sa dezvolti cancer la plamani.

...

Chiar si un firicel de par de la catelul/pisica de pe linga/in casa,poate provoca  cancer.
In ultima vreme se obisnuieste,din ce in ce mai des,sa se scoata din productia romaneasca tot ce este daunator.Este foartebine;din pacate aceleasi produse ,se intorc de la baietii destepti cu alte denumiri si la alte preturi...
Ca asbestul poate provoca diverse afectiuni sunt total de acord.
Ca profitul unor anume firme/organizatii face mai mult rau decat bine sunt absolut convins.

#21
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 gcom61, on 29 iulie 2017 - 18:42, said:


Chiar si un firicel de par de la catelul/pisica de pe linga/in casa,poate provoca  cancer.
In ultima vreme se obisnuieste,din ce in ce mai des,sa se scoata din productia romaneasca tot ce este daunator.Este foartebine;din pacate aceleasi produse ,se intorc de la baietii destepti cu alte denumiri si la alte preturi...
Ca asbestul poate provoca diverse afectiuni sunt total de acord.
Ca profitul unor anume firme/organizatii face mai mult rau decat bine sunt absolut convins.
Muhaha, la mine-n oras se tot o dadea ca inspiram amoniac si ca o sa ne imbolnavim...pe naiba, combinatul ce degaja amoniac este acum pe butuci si au ramas multi pe drumuri.

#22
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 gcom61, on 29 iulie 2017 - 18:42, said:


Chiar si un firicel de par de la catelul/pisica de pe linga/in casa,poate provoca  cancer.
In ultima vreme se obisnuieste,din ce in ce mai des,sa se scoata din productia romaneasca tot ce este daunator.Este foartebine;din pacate aceleasi produse ,se intorc de la baietii destepti cu alte denumiri si la alte preturi...
Ca asbestul poate provoca diverse afectiuni sunt total de acord.
Ca profitul unor anume firme/organizatii face mai mult rau decat bine sunt absolut convins.
Lasam fabrica de masini ARO pentru ca nu merita falimentata, sau aletele .Daca exista un produs de pe piata romaneasca care merita falimentat si eliminat acela este azbestul .

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Erwin_Rommel, on 29 iulie 2017 - 19:01, said:

Muhaha, la mine-n oras se tot o dadea ca inspiram amoniac si ca o sa ne imbolnavim...pe naiba, combinatul ce degaja amoniac este acum pe butuci si au ramas multi pe drumuri.
Dar macar nu se mai tem pentru sanatatea lor!Posted Image  Ca precis, tot ei sunt aia care manifestau impotriva de...... (cum naiba-i zicea?) mediului! Acum au mediu curat!Posted Image

#24
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Am luat măsuri minime de precauție, mi-am legat o eșarfă peste nas și gură, am luat o pereche de ochelari, mănuși, am tăiat cuiele fără să deranjez plăcile, am luat câte o placă și le-am dus în colțul grădinii, le-am așezat una peste alta. Am deranjat plăcile cât de puțin am putut, dar am fost singur, deci le-am mai frecat unele de altele când le-am scos.

Per total sunt mulțumit de treaba făcută, nu cred că puteam face mai bine. Nu am zdruncinat plăcile mai deloc și au rămas întregi aproape toate.

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,106
  • Înscris: 05.06.2002
Daca mai ai de le manipulat sa le si uzi inainte, in stilul asta degaja mai putin praf care ai putea sa-l inspiri.

#26
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 Fane, on 30 iulie 2017 - 09:57, said:

Daca mai ai de le manipulat sa le si uzi inainte, in stilul asta degaja mai putin praf care ai putea sa-l inspiri.
Le-aș fi udat, dar era cam complicat și nici nu vroiam să aștept o ploaie. :)

#27
qrevcs5

qrevcs5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 14.12.2011

 zippo68, on 29 iulie 2017 - 12:26, said:

57 de tari au interzis miseria asta.Sant zeci de reportaje despre pericolul acesuia de a provoca cáncer pulmonar .Multi multi care au lucrat in mediul cu azbest au murit de cáncer pulmonar forma provocata de asbest.Cancerul pulmonar exista in mai multe forme.Poate fi ereditar poate fi declansat de ceva.Exista milioane sute de milioane de fumatori ce daca fumatul un provoaca cáncer dar totusi mor anual in lume sute de mi de cáncer de plaman provocat de tigara.Ce stiu medici ce stiu organizatile mondiale de sanatate .Isi idioti toti.
tatal meu a lucrat cativa ani buni cu azbest si a fumat cate un pachet e tiragi pe zi, si acum are 70 e ani si e bine sanatos.
da, azbestul nu este toxic ci foarte toxic.

#28
ascutza

ascutza

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.02.2023
Ok, da a binevoit cineva sa dea un raspuns calumea la intrebarea asta? Ca la raspunsuri aiurea si inutile cam multi s-au inghesuit.
Si eu am luat un teren cu o cladire acoperita cu azbest si vreau sa scap de el fara sa fac rau la mediu sau la alti oameni, sau mie. Cum si unde?

#29
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 17.10.2003
Întreabă la primărie.
Când s-a dărâmat casa veche, pe lângă proiect, taxe, etc, a fost și un document in care se specifica firma care transporta molozul și unde. Ambele firme (aia de transport și aia care depozitează molozul) sunt acreditate pentru asa ceva. Ca una dintre ele sau ambele or fi ale cumnatului primarului, e partea a doua, ideea e sa fii tu acoperit în caz de ceva.
Vecini de treaba se găsesc peste tot.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate