Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce fac cu azbestul?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Vreau să dărâm niște construcții cu acoperiș de azbest, nu e foarte mult, dar nu știu unde să arunc azbestul, mă gândeam să-l pun într-un colț al curții, departe de casă și să-l acopăr cu pământ, ca să nu inspirăm praf de azbest, dar nu știu dacă se infiltrează în sol și dacă e vreo problemă. E greu să îl duc la o groapă de gunoi fiindcă zona e foarte izolată.

Ce ar trebui să fac cu el?

#2
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8

#3
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
daca ai stat cu el pe casa atat timp poti sa-l ingropi linistit undeva unde sa nu aibe contact cu panza de apa freatica. NU este conform normelor, probabil.....

#4
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 alexpet, on 29 iulie 2017 - 11:17, said:

daca ai stat cu el pe casa atat timp poti sa-l ingropi linistit undeva unde sa nu aibe contact cu panza de apa freatica. NU este conform normelor, probabil.....
Nu e pe casă, e pe alte chestii și n-a locuit nimeni aici mult timp.

#5
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Oare merge spart si bagat intr-o temelie de beton sau orice alta amenajare?
Ne poate spune cineva daca a facut testul daca se prinde cimentul de azbest? :)

Eu asa am procedat cu deseurile de sticla...bagat in beton.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ce e ala "azbest"? Ca daca vorbim de placi odin azbociment, e altceva decat "azbestul". Si daca ai impresia ca aia care au lucrat la Medgidia la fabricarea placilor au murit de cancer, te inseli. Majoritatea au murit de batranete, dupa 30-40 de ani de fabricat placi. Foarte interesant cum se pune  botu´ la orice tampenie stabilita de "savantii lu´ peste" din Anglia, Sua, si alte asemenea tari. Ia intreaba-i si pe savantii rusi, sa vezi, la ei tot cancerigen este?

"daca se prinde cimentul de azbest?" Cam ce parere ai, se prinde betonuldin fundatie de cimentul din placile de azboCIMENT?

Edited by myshyk, 29 July 2017 - 12:06.


#7
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 myshyk, on 29 iulie 2017 - 12:04, said:

Ce e ala "azbest"? Ca daca vorbim de placi odin azbociment, e altceva decat "azbestul". Si daca ai impresia ca aia care au lucrat la Medgidia la fabricarea placilor au murit de cancer, te inseli. Majoritatea au murit de batranete, dupa 30-40 de ani de fabricat placi. Foarte interesant cum se pune  botu´ la orice tampenie stabilita de "savantii lu´ peste" din Anglia, Sua, si alte asemenea tari. Ia intreaba-i si pe savantii rusi, sa vezi, la ei tot cancerigen este?

"daca se prinde cimentul de azbest?" Cam ce parere ai, se prinde betonuldin fundatie de cimentul din placile de azboCIMENT?
57 de tari au interzis miseria asta.Sant zeci de reportaje despre pericolul acesuia de a provoca cáncer pulmonar .Multi multi care au lucrat in mediul cu azbest au murit de cáncer pulmonar forma provocata de asbest.Cancerul pulmonar exista in mai multe forme.Poate fi ereditar poate fi declansat de ceva.Exista milioane sute de milioane de fumatori ce daca fumatul un provoaca cáncer dar totusi mor anual in lume sute de mi de cáncer de plaman provocat de tigara.Ce stiu medici ce stiu organizatile mondiale de sanatate .Isi idioti toti.

#8
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

 Mr_nobody_, on 29 iulie 2017 - 11:13, said:

Vreau să dărâm niște construcții cu acoperiș de azbest, nu e foarte mult, dar nu știu unde să arunc azbestul, mă gândeam să-l pun într-un colț al curții, departe de casă și să-l acopăr cu pământ, ca să nu inspirăm praf de azbest, dar nu știu dacă se infiltrează în sol și dacă e vreo problemă. E greu să îl duc la o groapă de gunoi fiindcă zona e foarte izolată.

Ce ar trebui să fac cu el?
Am avut si eu niste placi dinacelea de azbociment, sunt inutile, nu ai ce sa faci cu ele. Da-le la rromi sa ti le ia cu caruta, nu te costa mai mult de 50 de lei.

Edited by doxan, 29 July 2017 - 12:38.


#9
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Sunt firme autorizate care se ocupa de treaba asta, trebuie doar sa ii suni.

#10
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Atata timp cat nu le sfarami sa le faci pulbere sa nu ai teama, fibrele de azbest sunt prinse in liant. Oriunde le-ai pune probabilitatea sa-ti afecteze sanatatea e mai mica decat respiratul intr-o intersectie aglomerata. Da-le unui om necajit sa-si carpeasca un acoperis prin gospodarie...

#11
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 doxan, on 29 iulie 2017 - 12:36, said:

Am avut si eu niste placi dinacelea de azbociment, sunt inutile, nu ai ce sa faci cu ele. Da-le la rromi sa ti le ia cu caruta, nu te costa mai mult de 50 de lei.
Si ce ai rezolvat daca muta placile 300 m mai incolo, un kilometru ?

 kesarion111, on 29 iulie 2017 - 12:50, said:

Atata timp cat nu le sfarami sa le faci pulbere sa nu ai teama, fibrele de azbest sunt prinse in liant. Oriunde le-ai pune probabilitatea sa-ti afecteze sanatatea e mai mica decat respiratul intr-o intersectie aglomerata. Da-le unui om necajit sa-si carpeasca un acoperis prin gospodarie...

 Erwin_Rommel, on 29 iulie 2017 - 12:04, said:

Oare merge spart si bagat intr-o temelie de beton sau orice alta amenajare?
Ne poate spune cineva daca a facut testul daca se prinde cimentul de azbest? Posted Image

Eu asa am procedat cu deseurile de sticla...bagat in beton.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iGbEjET1BNw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Benderbut, usurel cu vehementa, e numai un pas pana la obraznicie.
Este doar un mod realist de a cuantifica riscurile de sanatate la care ne expune mediu. Placile alea il vor afecta pe initiator sau pe oricare altul infinit mai putin decat hrana din supermarket.

#13
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 myshyk, on 29 iulie 2017 - 12:04, said:

Ce e ala "azbest"? Ca daca vorbim de placi odin azbociment, e altceva decat "azbestul". Si daca ai impresia ca aia care au lucrat la Medgidia la fabricarea placilor au murit de cancer, te inseli. Majoritatea au murit de batranete, dupa 30-40 de ani de fabricat placi. Foarte interesant cum se pune  botu´ la orice tampenie stabilita de "savantii lu´ peste" din Anglia, Sua, si alte asemenea tari. Ia intreaba-i si pe savantii rusi, sa vezi, la ei tot cancerigen este?

"daca se prinde cimentul de azbest?" Cam ce parere ai, se prinde betonuldin fundatie de cimentul din placile de azboCIMENT?
Si la Bicaz s-a facut azbociment, si inca se fabrica, e o companie poloneza ce produce sub ''norme'' EU ecologice.

Intrebarea mea este cat se poate de normala, tu ai impresia ca pe orice scrie sau se termina in ''ciment'' se lipeste obligatoriu de ciment/beton?

 Benderbut, on 29 iulie 2017 - 12:52, said:

Si ce ai rezolvat daca muta placile 300 m mai incolo, un kilometru ?



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iGbEjET1BNw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Trebuia sa evidentiez si masca + ochelari + casti?

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 alexpet, on 29 iulie 2017 - 11:17, said:

daca ai stat cu el pe casa atat timp poti sa-l ingropi linistit undeva unde sa nu aibe contact cu panza de apa freatica. NU este conform normelor, probabil.....
cat nu este deranjat nu-i asa periculos, in momentul in care incepi sa umbli la el si se ridica praf de azbest in aer e problema.

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 myshyk, on 29 iulie 2017 - 12:04, said:

Ia intreaba-i si pe savantii rusi, sa vezi, la ei tot cancerigen este?

Pentru că știm că rușii/sovieticii sunt foarte grijulii cu sănătatea și bunăstarea cetățenilor.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu vreau sa ma lansez in polemici inutile, dar zeci de ani, au fost folosite, ( si daca va uitati la casele americane, sunt folosite si in ziua de azi la imbracat exterior sau acoperit case) si continua sa fie folosite in toata lumea.Chestia cu cancerigen a devenit o moda, in asa fel incat pana si lamaia a fost descoperita ca are potential cancerigen. Asa ca hai s-o lasam mai moale cu aceasta "epocala descoperire a savantilor....".
Cat despre subiectul in sine, da, bucatile de placi pot fi inclluse in betoane, fac priza buna cu cimentul, bineinteles cu masurile obisnuite de protectie la spargere: manusi, masca, spalare cu apa si dezinfectarea ranilor provocate de aschii la spargere, etc., etc.

#17
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 myshyk, on 29 iulie 2017 - 15:25, said:

Nu vreau sa ma lansez in polemici inutile, dar zeci de ani, au fost folosite, ( si daca va uitati la casele americane, sunt folosite si in ziua de azi la imbracat exterior sau acoperit case) si continua sa fie folosite in toata lumea.Chestia cu cancerigen a devenit o moda, in asa fel incat pana si lamaia a fost descoperita ca are potential cancerigen. Asa ca hai s-o lasam mai moale cu aceasta "epocala descoperire a savantilor....".
Cat despre subiectul in sine, da, bucatile de placi pot fi inclluse in betoane, fac priza buna cu cimentul, bineinteles cu masurile obisnuite de protectie la spargere: manusi, masca, spalare cu apa si dezinfectarea ranilor provocate de aschii la spargere, etc., etc.
Sunt de acord ca este o moda, dar realitatea e ca s-a stiut de ceva vreme ca este periculos.
Se cunoaste la Bicaz ca o parte a manipulantilor de material inainte de 89' au sfarsit cam prost...

Edited by Erwin_Rommel, 29 July 2017 - 15:51.


#18
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Este de ajuns o singura particula de azbest sa iti ajunga in plamani ca peste cativa ani sa existe riscum mare sa dezvolti cancer la plamani.

 Erwin_Rommel, on 29 iulie 2017 - 13:16, said:

Trebuia sa evidentiez si masca + ochelari + casti?
+Manusi si costum +instruire speciala pentru manevrarea azbestului.

 kesarion111, on 29 iulie 2017 - 13:06, said:

Benderbut, usurel cu vehementa, e numai un pas pana la obraznicie.
Este doar un mod realist de a cuantifica riscurile de sanatate la care ne expune mediu. Placile alea il vor afecta pe initiator sau pe oricare altul infinit mai putin decat hrana din supermarket.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-Qt7WxKcBJc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Benderbut, 29 July 2017 - 17:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate