Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Avengers : Infinity wars part 1 2018

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#55
tyrionpiticul

tyrionpiticul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.04.2018
Bine ca in spatiu se sufoca fara echipament de respirat in seria GOG, dar nu si pe corpuri ceresti nelocuibile cu aer toxic, temperatura scăzuta si radiații precum Titan :)

Edited by tyrionpiticul, 28 April 2018 - 16:27.


#56
OutofmyMind

OutofmyMind

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.04.2018
Filmul e bun. Probabil cel mai bun din universul MCU. Daca il judeci in contextul benzilor desenate, nu ajungi departe. Nu de altceva, dar din 150 de minute, am avea un scurt metraj.

Cu ocazia asta mi-am dat seama ca bine am facut ca nu am mers la Black Panther, nu cred ca mi-ar fi placut.

Pregateste perfect terenul pentru concluzie si pentru Captain Marvel.

#57
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 tyrionpiticul, on 28 aprilie 2018 - 13:15, said:

Inca niste chestii care ma irita:

1. De ce De.Strange nu a avut curiozitatea ca maestru al artelor mistice  să-și prevadă viitorul dinainte in ultimii 2 ani precum predecesorul sau ? Ar fi văzut ca va fi omorât de un monstru mare si mov si probabil s-ar fi apucat dinainte sa-i caute si să-i ascunda pe Loki, Gomora si Vision, precum si pietrele.

2. Epurarea de la final a fost oare aleatorie? Sau planificata? Hai, înțeleg ca Star-lord (fiu de zeu), Dr. Strange (mare maestru mistic) si Drax (ucigașul lui Thanos in comicsuri) trebuiau sa crape. Dar de ce si pe Spider-Man, Black Panther,Mantis, Falcon si pe Groot? Nick Fury era demult retras.

Pe cei mai puternici , adica pe Iron Man, Thor, Captain America,Hulk, Hawkeye si Black Widow i-a lăsat in viata.
Atentie !!! tot ce spun e pur speculativ.
Doar niste teorii ale mele  Posted Image


Problema e ca te inseli in privinta lui Dr. Strange !
Asta era un chirug inteligent, rece si calculat care stie ce sa faca si sa nu faca in pozitia de "mare maestru mistic".

Posibil ca in partea a doua a filmului sa aflam ca Dr. Strange a lasat evenimentele din Avengers: Infinity War (2018) sa se desfasoare ("Epurarea de la final planificata") pt. a se ajunge la solutia salvatoare impotriva lui Thanos.
Ba chiar l-a ajutat subtil sa isi indeplineasca planul de a obtine pietrele infinite.

Are sens de vreme ce Dr. Strange are piatra timpului si poate vedea in viitor !
A vazut ca dintr-un milion de viitoare posibile trebuie ca prezentul sa isi urmeze cursul natural pt. ca solutia e in viitor, nu atunci cand vine Thanos pe Terra dupa pietre.
Iar deznodamantul [fericit] il vom vedea in urmatorul film.

Desigur, tot ce am spus mai sus e pura speculatie ! deoarece eu nu am vazut filmul.
Cand imi fac timp am sa merg si eu la cinema sa-l vad  Posted Image

#58
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Probabil că...

https://ro.wikipedia.../Titan_(satelit)

.

#59
tyrionpiticul

tyrionpiticul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.04.2018

 ramurel, on 29 aprilie 2018 - 07:18, said:




Nu, e imposibil!
Ia uite cat e temperatura medie de pe Titan:

Quote

Temperature 93.7 K (−179.5 °C)

Orice fiinta vie de pe Pamant, fara un echipament de astronaut  corespunzator ar muri inghetata/degerata bocna instant daca ar ateriza pe Titan.

Spider-Man care are un costum de ultima tehnologie sta cateodata fara masca.
Tony Stark sta pe Titan in  TRENING, chiar daca are nano-armura la el.  
Hai sa zicem ca Nebula ar supravietui ca e robot, dar restul  Star Lord, Mantis, Drax si Dr.Strange?!?  


Plus ca s-ar si sufoca din cauza nitrogenului si metanului.

Quote


Composition by volume Variable
Stratosphere:

98.4% nitrogen (N2),
1.4% methane (CH4),
0.2% hydrogen (H2);
Lower troposphere:
95.0% N2, 4.9% CH4;
97% N2, 2.7±0.1% CH4, 0.1–0.2% H2



Plus radiatii!  



Sunt o gramada de intrebari fara raspuns:
'Avengers: Infinity War' unanswered questions after the movie - INSIDER

Asta daca nu cumva Thanos chiar s-a jucat cu mintile noastre folosind de la bun inceput PIATRA REALITATII!   Posted Image Posted Image

Edited by tyrionpiticul, 29 April 2018 - 10:44.


#60
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 tyrionpiticul, on 29 aprilie 2018 - 10:36, said:

Asta daca nu cumva Thanos chiar s-a jucat cu mintile noastre folosind de la bun inceput PIATRA REALITATII!   Posted Image Posted Image
Dezvolta.

#61
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
Diferențele minore din fizionomia eroilor îmi sugerează un univers paralel.

#62
tyrionpiticul

tyrionpiticul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.04.2018

 gepres, on 29 aprilie 2018 - 13:57, said:

Diferențele minore din fizionomia eroilor îmi sugerează un univers paralel.
Posibil si asta...

Teoretic, cica Captain Marvel, Ant-Man si Adam Warlock vor dezvolta ceva care sa-i transfere intr-un univers paralel ca sa-l invinga pe Thanos si sa-i salveze pe toti.

Posibil asta sa fi vazut Dr.Strange.

#63
Furiosa

Furiosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 20.02.2017
https://www.billboar...h-record-marvel

Un nou record!! Avengers-Infinity War a depasit Star Wars si este pe primul loc!

#64
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
E clar ca Strange a vazut  ceva ca nu-i dadea piatra aia asa de usor, doar de dragul lui Stark

#65
tyrionpiticul

tyrionpiticul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.04.2018
Avengers Infinity War a depasit petarda de Force Awaken (nici n-ar trebui numit Star Wars) la incasarile in primul weekend de la lansare. De cealalta petarda Jurassic World nu mai zic.
Ma declar multumit intr-un fel in ciuda gaurilor din scenariu. Macar il are pe THANOS care este oficial cel mai celebru personaj CGI din istoria cinematografiei.

'Avengers: Infinity War' Passes 'Star Wars: Force Awakens' With Record $250M U.S. Bow at Box Office | Billboard

Quote

The galaxy has a new ruler!
Disney and Marvel's Avengers: Infinity War kicked off the summer box office in high style, opening to a record-setting $250 million in North America and $380 million overseas for a global total of $630 million, the top worldwide start of all time. The superhero mashup accomplished the feat without China, where it doesn't unfurl until May 11.
Fellow Disney title Star Wars: The Force Awakens ($248 million) was the previous record holder for biggest domestic opening, while Universal's The Fate of the Furious had held the record for biggest global start ($541.9 million).
Infinity War's box office victory was aided by the biggest Saturday of all time in North America ($83 million), reflecting a strong family turnout.
Directed by the Russo brothers, Avengers: Infinity War is most ambitious amassing of superheroes in history, and comes as Marvel Studios -- led by Kevin Feige -- celebrates its 10th anniversary.



Mai are sa se lanseze in  Rusia pe 3 mai si in China  pe 11 mai si sa se mai duca inca ceva milioane de oameni la cinema sa-l vada de-a lungul verii.  
Si gata, o sa depaseasca si porcaria telenovelista de Titanic pana in toamna (eu personal n-am plans deloc la el si nici nu m-a emotionat).
Poate-poate depaseste si mizeria de Avatar......sa dea Domnul sa fie asa!

Edited by tyrionpiticul, 30 April 2018 - 00:46.


#66
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 20.12.2007
Poate cel mai bun film de actiune vazut .
Nu poti descrie in cuvinte, trebuie mers la cinema .
Filmul are efect mult mai mare daca ai vazut si toate celelalte filme din universul Marvell.
Observ ca exista controverse referitoare la Titan....sunteti siguri ca este vorba de Titan -satelitul lui Saturn, sau este cu totul alta planeta din alt sistem solar ?

Finalul...neasteptat de intens si scurt.

M-as fi asteptat la mai multe replici comice , insa starea generala a fost una de tristete, sau poate asa l-am perceput eu.
In concluzie, cred ca mai merg o data la cinema, sa-l savurez mult mai relaxat.

Edited by bog4u, 30 April 2018 - 07:00.


#67
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Am văzut ieri filmul (prima parte). Nu m-a impresionat, deci nu voi merge la cinema să văd partea a doua. Frumoase efecte, dar au stricat povestea eroilor punându-i la un loc și omorând jumătate din ei!
Trailers sunt impresionante, dar filmul nu. Cel puțin nevastă-mea m-a bătut la cap tot filmul să mergem acasă! :D

#68
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Cu mici exceptii a fost ok filmul.

Poate asa e, ca Strange i-a dat piatra atat de usor deoarece era singura varianta a viitorului in care castiga, altfel a fost doar un gest stupid, vom vedea anul viitor. Dar explicati-mi de ce nu l-a ucis Thanos pe Thor la inceputul filmului? L-a ucis pe Loki, dar pe Thor l-a imobilizat in metal ca sa moara cand explodeaza nava, ce convenabil!

Apoi ce a fost ridicol e ca Thanos o iubeste pe Gamora dupa ce am vazut un flashback de 1 minut in care i se scoala lui sa salveze aleator o fetita chiar inainte sa comita genocid.

#69
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Nu au fost omorâți, nimeni nu a murit, e un brand prea puternic ca să decidă un regizor sau un producător  așa ceva. Au lăsat loc de speculații doar. In mod sigur au fost teleportati undeva.

#70
tyrionpiticul

tyrionpiticul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.04.2018

 ramurel, on 30 aprilie 2018 - 11:15, said:

Nu au fost omorâți, nimeni nu a murit, e un brand prea puternic ca să decidă un regizor sau un producător  așa ceva. Au lăsat loc de speculații doar. In mod sigur au fost teleportati undeva.
Asta pentru ca  actiunea filmului s-a petrecut intr-un univers paralel.

Universul standard din comicsuri se numeste 616!
Earth-616 | Marvel Database | FANDOM powered by Wikia


Universul din filmele MCU se numeste 199999
Earth-199999 | Marvel Database | FANDOM powered by Wikia



Conform comicsurilor, exista mai multe universuri paralele!  
Category:Realities | Marvel Database | FANDOM powered by Wikia



 Mizu, on 30 aprilie 2018 - 09:23, said:

  L-a ucis pe Loki, dar pe Thor l-a imobilizat in metal ca sa moara cand explodeaza nava, ce convenabil!


Asta poate fi explicabila.  
Moartea poate fi o scapare pentru multi.

Dar Thanos l-a lasat pe Thor in viata pentru a suferi.   Acum ca a ratat sansa de a-l omora pe Thanos, Thor va continua sa traiasca in plina suferinta si regret, iar asta poate sa fie mai naspa decat moartea!  La fel si pe Captain America si pe Iron Man i-au lasat in viata pentru a suferi si trai sentimentul esecului si pierderii celor dragi.
Ca sa vedeti si voi cat de nemilos e Thanos.  E genul de inamic care vrea sa te faca sa suferi.

 Mizu, on 30 aprilie 2018 - 09:23, said:

Apoi ce a fost ridicol e ca Thanos o iubeste pe Gamora dupa ce am vazut un flashback de 1 minut in care i se scoala lui sa salveze aleator o fetita chiar inainte sa comita genocid.
Posibil sa fi vazut potential in ea.  
Plus ca Gamora a ajuns o criminala in serie apoi.


Se intampla si in viata reala ca oamenii sa se ataseze de altii asa aleatoriu.   Au fost regi in evul mediu care au adoptat copii dupa ce le-au starpit tribul, familia, regatul.
S-a vazut si in Game of Thrones destule exemple.  

 bog4u, on 30 aprilie 2018 - 07:00, said:

Observ ca exista controverse referitoare la Titan....sunteti siguri ca este vorba de Titan -satelitul lui Saturn, sau este cu totul alta planeta din alt sistem solar ?


Nope, pe Titan , satelitul lui Saturn, s-a nascut.  Dar asta in Universul 616
Thanos (Earth-616) | Marvel Database | FANDOM powered by Wikia

In film , adica in Universul 199999  se pare ca e vorba de o planeta fictionala numita Titan care a fost candva locuita de o civilizatie avansata ce si-a epuizat resursele.  Chiar asta spus si Thanos.

Si a fost o secventa in care arata ca planeta Titan avea o luna, ceea pe care Thanos a folosit-o sa o arunce spre Iron Man. Am ras la faza aia cand s-a enervat Tony pe el ca daca mai arunca cu luni in el....Posted Image Posted Image

Auzi ma, sa arunci cu ditamai luna in oameni, chiar asa!  
Asta chiar a fost ceva autentic.

 nick5roo, on 30 aprilie 2018 - 08:12, said:

  Cel puțin nevastă-mea m-a bătut la cap tot filmul să mergem acasă! Posted Image
Data viitoare nu te mai duce cu nevasta la filme de actiune daca vrei sa fii atent la poveste. Nu neaparat la Avengers, ci in general .  :D

Dar da, ai dreptate in ce priveste finalul.

Edited by tyrionpiticul, 30 April 2018 - 12:26.


#71
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Si mie mi-a placut filmul. Bine, daca vrei neaparat, poti gasi noduri in papura destul de usor. Motivatia lui Thanos nu e foarte convingatoare pana in prezent, insa poate se mai lamureste pana la final. Nu mi-au placut nici orcii aia care au atacat Wakanda. As fi preferat ceva mai SF, nu LOTR-Marvel  version. Ca de ce au actionat asa si nu altfel, nu prea are rost sa ne batem capul. Subiectul permitea extrem de multe abosrdari, iar ei au ales una si asta e....

 Mizu, on 30 aprilie 2018 - 09:23, said:

Dar explicati-mi de ce nu l-a ucis Thanos pe Thor la inceputul filmului? L-a ucis pe Loki, dar pe Thor l-a imobilizat in metal ca sa moara cand explodeaza nava, ce convenabil!


Pentru ca avea el fixul asta ca jumatate tre' sa moara, sa se sacrifice pt cealalta jumatate. De asta si in final se dezintegreaza numa' unii. Cum i-a ales, habar n-am.

#72
tyrionpiticul

tyrionpiticul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 20.04.2018

 diogene_din_butoi, on 30 aprilie 2018 - 12:41, said:

Si mie mi-a placut filmul. Bine, daca vrei neaparat, poti gasi noduri in papura destul de usor. Motivatia lui Thanos nu e foarte convingatoare pana in prezent, insa poate se mai lamureste pana la final. Nu mi-au placut nici orcii aia care au atacat Wakanda. As fi preferat ceva mai SF, nu LOTR-Marvel  version. Ca de ce au actionat asa si nu altfel, nu prea are rost sa ne batem capul. Subiectul permitea extrem de multe abosrdari, iar ei au ales una si asta e....



Se stie de ce, ca sa arate cat de puternici sunt negrii din Wakanda -propaganda corecta politic.  


Si chiar au evidentiat tehnologia superioara al scuturilor   si cum negrii  #rezistau  in fata invaziei si aparau planeta de extraterestri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate