Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Recomandare router salon evenimente

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Jo3y

Jo3y

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 09.08.2007
Salut ,

Urmeaza a fi achizitionate echipamentele necesare activarii serviciului de internet intr-un salon de evenimente. Conexiunea este la nivel gigabit (gpon raisecom) .
M-am gandit la un mikrotik (ex Mikrotik RB 2011 UIAS-2HnD-In) , un singur server DHCP + ceva AP-uri ici-colo.
Bugetul nu este inca stabilit si v-as ruga sa imi oferiti alternative pt router si ap-uri.

Multunesc!

#2
calinutz96

calinutz96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.12.2010
Cel mai bine mergi pe un router dedicat, chiar si RB2011UiAS-IN (fara WiFi) si catevat AP-uri de la Ubiquiti Unifi.
Dar totul depinde de buget, de suprafata salii, de cate locuri sunt(care este numarul maxim de clienti), etc.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Problema principala care se pune este - cati utilizatori ? Ar trebui sa iei in calcul un minim si un maxim.

#4
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
Cati utilizatori maxim ar putea fi la un moment dat , ce suprafata vrei sa acoperi si de cata banda se dispune in locatie .
In functie de asta se aleg echipamentele .

#5
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Ma intereseaza si pe mine acest subiect, pentru un hotel cu 40 de camere, si cateva sali de conferinte.
Conexiune RDS de 1000mbps, utilizatori - max 100.

Deocamdata am asa: Asus RT-AC87U -> switch Ubiquiti Edge Lite -> APuri Ubiquiti Unifi (diverse variante), 12 buc + 3 routere Asus/TP-Link.
In toata configuratia asta AC87U este veriga slaba. Desi are specificatii foarte bune, nu este fiabil, se blocheaza din cand in cand (flood, presupun), dispare interfata, etc.

Imi puteti recomanda un router bun, sub 1000 lei? Partea de Wi-Fi nu ma intereseaza prea mult la el, dar ar fi bine sa existe. Am nevoie de VPN.
Initial m-am gandit la un Ubiquiti Security Gateway, dar pare destul de basic, si cu specificatii mediocre.

@Jo3y: Un Ubiquiti AP-AC-LR duce linistit 100-150mp.

#6
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
Un RB3011 se preteaza cel mai bine acolo .
https://routerboard.com/RB3011UiAS-RM
E cam singurul care se incadreaza in gama aia de pret si parte hardware .

#7
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Ce suprafata are salonul respectiv? Cati oameni se vor conecta la retea in paralel (in acelasi timp) in situatia maxima de utilizatori? Mi se pare ca te complici aiurea cu ce ai vrea sa cumperi

Edited by bogdan181180, 18 July 2017 - 13:51.


#8
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Nu uita ca, de cand datele mobile au devenit ieftine, lumea nu se mai conecteaza la wifi atat de des cum o facea inainte. Din comoditate.
Acu, depinde si ce fel de evenimente au loc in acea sala, ca una e o nunta sau un botez si alta e o conferinta de IT. :)

Edited by Klaudio, 18 July 2017 - 15:36.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

 luci_flash, on 18 iulie 2017 - 13:22, said:

Deocamdata am asa: Asus RT-AC87U -> switch Ubiquiti Edge Lite -> APuri Ubiquiti Unifi (diverse variante), 12 buc + 3 routere Asus/TP-Link.
In toata configuratia asta AC87U este veriga slaba. Desi are specificatii foarte bune, nu este fiabil, se blocheaza din cand in cand (flood, presupun), dispare interfata, etc.

E veriga slaba ptr ca e un router SOHO - small office, home office, capabil in mod normal sa duca pana la vreo 10 utilizatori maxim - cu scadere de banda cu cat sunt mai multi daca il folosesti si pe wifi.

Pentru un hotel ai nevoie de echipamente SMB. Si nu ai nevoie decat de un router nu de 4 cum zici ca ia acum.

In mod normal ptr crinte de genul - valabil si ptr initiator - e nevoie de un router capabil, un switch si AP-uri - dar toate din gama SMB ( small and medium business ), ca sa poata duce cat mai multi client fara a afecta calitatea transmisiei.

In ultimii doi ani cam toti producatorii au venit cu solutii ptr acest segment.

De exemplu - cea mai raspandita marca - TP-Link recomanda routere de genul asta - http://www.tp-link.r...-list-4909.html combinate cu solutiile Wi-Fi Auranet - http://www.tp-link.r...-list-4908.html sau http://www.tp-link.r...-list-5698.html - iar daca e cazul se pot folosi ceva switchuri - http://www.tp-link.r...iz-list-42.html

Evident merg si altele - gen routere Microtik.. Ideea e ca si AP-urile sa poata duce suficienti client - EAP-urile de la TP-Link duc pana la 75 de client pe bucata.
In plus permit si autentificare de tip portal - folosita in vest in hotelri - primesti un user si pass de la receptive, valabil 24 de ore iar cand intrii prima data pe net in browser iti apare o pagina de logare.

 luci_flash, on 18 iulie 2017 - 13:22, said:

Imi puteti recomanda un router bun, sub 1000 lei? Partea de Wi-Fi nu ma intereseaza prea mult la el, dar ar fi bine sa existe. Am nevoie de VPN.

Poti folosi TL-R600VPN de la TP-Link - e versiunea basic recomandata ptr hoteluri. ( eu il folosesc acasa  :D )

#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Cind suprafetele de acoperit  wifi ,sunt mari si clientii intr-o continua miscare  daca mai ai nevoie si de telefonie ip sau o supravegere video , e indicat ca reteaua sa fie in stare sa faca roaming intre celule , altvel iese o mare varza.
Ai nevoie de echipamente  busines , eu folosesc DWL 8600 si  wireles-swich controler pt gestiune

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate