Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Reprofilare pe domeniul IT

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alinall

alinall

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.03.2017
Salutare,eu am terminat doua facultati Psihologie si Contabilitate si Informatica de Gestiune ,acum  lucrez in vanzari dar as vrea sa ma reprofilez  pe domeniul IT.Cum ar trebui sa procedez?Sa fac ceva cursuri de limbaje de programare ?Sa ma apuc de a treia facultate (de Informatica ) nu prea mai am nervi...Ce ma sfatuiti?Multumesc.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ai deja hartii de pus la dosar, asa ca incepe sa studiezi partea tehnica. Ia literatura de specialitate si vezi daca prinde, daca nu poti lua un meditator pana-ti iei zborul apoi tot la documentatia in cauza ajungi.

#3
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Pai ai facut deja o facultate de Informatica de Gestiune...

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
N-are aia treaba cu informatica dar ca titlu da bine.

#5
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Fa proiecte personale. Incearca cat mai multe si vezi ce te pasioneaza.
Web (front sau back)
Baze de date
Jocuri
Software
etc.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postalinall, on 17 iulie 2017 - 13:19, said:

Ce ma sfatuiti?
Pentru inceput sa afisezi "Hello World". La alegere in ce limbaj si mediu de programare vrei :D

#7
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010
1) Partea cea mai simpla este legata de programarea pe servere de baze de date. Uite 149 de lectii video free de 10-25 minute, pe youtube ( MS SQL Server, limbaj T SQL):
https://www.youtube....8903FB7ACA1C2FB
DACA ,MACAR JUMATATE DIN ELE LE INTERLEGI, MERITA SA INCERCI !

Ca instrument de dezvoltare pe parte de client, C# ar fi cel mai simplu.
172 lectii video free pt asp.net: https://www.youtube....-HLIftB9Y7Vnxlo
102 lectii de initiere: https://www.youtube....C325451207E3105

Lista dezvoltata cu lectii video: https://www.youtube....enkat/playlists

Limba vorbita este o un dialect "anglo-indian" al englezei, inca neomologat, dar inteligibil.

Daca te descurci si poti intelege si reproduce aplicatiile din filmulete, inseamna ca merita sa continui. Liste cu filme gasesti si pe PHP, Oracle, Java, .. etc. Sfatul meu este sa incerci cu C#; e mai simplu.
Totusi PHP pare mai cautat ca oferta de lucru, mai pootrivit incepatorilor, mai simplu, nu se modifica substantial la 2-5 ani. Cunostintele pe parte de server, MS SQL Server pot fi portate pe MySQL. Eu nu folosesc PHP-MySQL, asa ca nu cunosc resurse video de calitate. Dar ele eista, inclusiv pe bani.
Dar daca faci PHP+MySQL renunti la C# +MS SQL Server.

2) Cauti forumuri romana sau engleza. Eu pe cele indiene in engleza am primit rapunsuri ultra rapid.

PS: Descarci lectiile cu Youtube downloader, free, de pe softpedia de exemplu.

Edited by RomeoM, 17 July 2017 - 14:03.


#8
aalexuss

aalexuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.10.2013
Pe Udemy găsești multe tutorialele bune (și destule gratuite ). Cel mai ușor cred ca ai putea începe cu web (HTML, CSS, BootStrap, Javascript ) și după ce ai trecut de astea devine destul de ușor și poți învață orice altceva repede. Practic,  în programare, cel mai greu este pana te înveți baza. După ce capeți ceva încredere în tine poți aplica pentru un internship sau o poziție de junior. Dacă ai nevoie de cineva sa te ajute la început  , eu sunt bucuros sa te ajut gratuit. :)

#9
alinall

alinall

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.03.2017

View Postsergiu_psc, on 17 iulie 2017 - 13:25, said:

Pai ai facut deja o facultate de Informatica de Gestiune...
Stiu,la asta ma gandeam si eu ...

#10
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
poti sa-ti faci cont gratuit pe lynda.com -30 de zile ai gratis, si te uiti la tutoriale

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postalinall, on 17 iulie 2017 - 13:19, said:

Salutare,eu am terminat doua facultati Psihologie si Contabilitate si Informatica de Gestiune ,acum  lucrez in vanzari dar as vrea sa ma reprofilez  pe domeniul IT.Cum ar trebui sa procedez?Sa fac ceva cursuri de limbaje de programare ?Sa ma apuc de a treia facultate (de Informatica ) nu prea mai am nervi...Ce ma sfatuiti?Multumesc.

”IT”... de care? A spune că vrei să te reprofilezi pe IT e ca și când ai spune că vrei să te reprofilezi pe inginerie, că tot sunt 27 (Posted Image ) de facultăți la Politehnică.
În plus, în IT, de orice fel ar fi el, e foarte greu să răzbești fără pasiune și dedicație. Mereu vei fi în concurență cu indivizi pasionați și dedicați care vor fi mereu cu un pas sau mai mulți în fața ta pentru că fac meseria de ITist din pasiune și nu doar pentru un salariu. Când faci ceva cu pasiune 8-12 ore de lucru + 3-4 ore de studiu pe zi sunt o joacă, nu muncă. Crezi că poți ține pasul?

Referitor la întrebarea ta, dacă ai fi avut o urmă de interes pentru domeniul IT ai fi știut deja răspunsul la întrebarea cu care ai deschis discuția.

Edited by DaculScoril0, 17 July 2017 - 20:03.


#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012
"IT-ul" il inveti acasa si spre deosebire de celelalte domenii, nu da nimeni 2 bani pe diploma ta daca o ai dar nu stii sa faci nimic din ceea ce ai studiat. Am vazut odata pe unii ce organizau cursuri si alteliere iar la final primeai diploma de calificare. O tuta se plangea ca nu are ce sa faca cu acea diploma ca nu o angajeaza nimeni.
IT e o abreviere complexa. Mai nou, am cunostinte care introduc date in calculator , fac statistici cu excel dar sunt si ei "aitisti" Posted Image .
Ai 2 ramuri :
1. Design 2D & 3D aici intra :
- design 2D (photoshop , illustrator, after effects, etc, tot ce tine de poze, layout website, UI, etc) : Cu astea poti sa faci urmatoarele : website-uri (piata suprasaturata) , asset-uri de gaming, texturi, texturi hand drawn/cartoonish, personaje, vfx etc . Aici te bagi daca esti bun la desen si ai ceva cunostinte in "tainele vizuale"
- design 3D
Aici e ceva mai complex ca 2D pentru ca apare si a treia axa de "desen" Posted Image . Aici ai mai multe de ales, daca vrei sa te specializezi pe ceva anume
a) Modelare si texturare  - modelezi si texturezi modele 3D . Aici intra modele pentru jocuri video (masinile, cladirile, personajele pe care le vezi in jocurile video), modele pentru prezentari arhitecturale, auto , etc.
Posted Image Animatie si rig - animezi , dai viata modelelor 3D . Poti gasi un job ca si animator cu toate ca ai nevoie si de cunostinte de modelare
c) VFX - aici intra efectele speciale pentru industria gaming-ului sau in domeniul video (filme, spoturi , etc)
d) Randare - cel care realizeaza imaginea finala a unui model sau al unui ansamblu de modele. Poti gasi job ca si render artist
2. Programare
Aici intra cam tot ce tine de programare. Nu cunosc asa bine domeniul pentru ca eu activez in design 3d. Aici sta partea tehnica a jocurilor video , website-urilor, aplicatiilor mobile, etc . Ce-i drept, programatorii sunt mai bine platiti ca cei specializati pe design. Am incercat sa o dau pe programare dar nu e de mine. Ai o multime de limbaje de programare si de obicei programatorii cunosc 3-4 limbaje. Ce poti face cu programarea (aici imi cer scuze daca imi scapa sau uit de anumite chestii dar cum am spus, nu activez in domeniu si spun din ce fac partenerii cu care lucrez
- Partea tehnica a jocurilor video : tot ce tine de miscari, fizica, interactiune in jocurile video. Industria gaming-ului e foarte vasta. Sunt persoane specializate pe orice bransa
- Website-uri
- Aplicatii mobile
- etc.
"programarea" se foloseste cam la tot ceea ce tine de interactiune.
Eu am invatat totul acasa, fara gandul e a-mi castiga traiul din asta. Am invatat din lipsa de ocupatie si la inceput a fost un hobby Posted Image

Edited by Andreysc7, 18 July 2017 - 14:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate