Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Prima masina - Ford Mondeo MK4 2007-2008?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Cristian_89

Cristian_89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.03.2009
Ma tot uit pe site-urile de anunturi si vad o gramada de Ford Mondeo MK4 din 2007 - 2008 la preturi in jurul a 2000 - 2500 - 3000 euro, cu volanul pe dreapta, bineinteles. Aproape toate sunt diesel, motor 1,6 (rar), 1,8 sau 2,0, dotari garla si in jur de 200.000 km.
Ma gandesc ca, fiind din Marea Britanie, kilometrii aia "reali" sunt de fapt mile si probabil de doua ori mai multi. Unele prezinta cateva zgarieturi, indoituri, dar mare parte arata bine (ochiometric, din poze).
Exista vreo sansa sa gasesti una buna la pretul asta sau toate sunt cazane forjate la greu?

In alta ordine de idei, ce ati recomanda ca prima masina pentru cineva care urmeaza sa fie proaspat sofer? Buget 2500 euro, nu voi face mai mult de 15000 km anual, sa nu fie mai veche de 10 - 11 ani.

#2
rupart

rupart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.06.2013
Decât un cazan cu 400k km și volan pe partea greșită, mai bine cauți un Logan cinstit de aia 2500 euro. Altceva la bugetul asta nu prea vad.

#3
Cristian_89

Cristian_89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.03.2009

 rupart, on 16 iulie 2017 - 18:21, said:

Decât un cazan cu 400k km și volan pe partea greșită, mai bine cauți un Logan cinstit de aia 2500 euro. Altceva la bugetul asta nu prea vad.

De ce spui ca e pe partea gresita? E incomod de condus?

#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Nu, da' schimbi vitezele cu cealaltă dreaptă

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Pentru prima masina, vei beneficia de adrenalina in plus atunci cand vei efectua depasiri. Nu vreau sa se supere colegii posesori de volane pe dreapta, dar pentru siguranta lor si a celorlalti participanti la trafic, ar trebui interzise.

#6
Cristian_89

Cristian_89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.03.2009

 Peter Blood, on 16 iulie 2017 - 18:33, said:

Nu, da' schimbi vitezele cu cealaltă dreaptă
Intradevar, nu e la fel de indemanoasa si sigur voi gresi vitezele, cel putin la inceput. Dar Loganul, din cate am vazut, are probleme cu rugina. Asta ar fi cam singurul motiv pentru care nu as vrea unul (la dotari stiu ca nu pot avea pretentii)... eventual unul din generatie mai noua, dar nu cred ca gasesc in bugetul meu.

#7
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Incepator, volan pe dreapta, masina vai de steaua ei... Stirile de la ora 5.

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

 Cristian_89, on 16 iulie 2017 - 18:28, said:

De ce spui ca e pe partea gresita? E incomod de condus?

Cum sa fie, doar ești stîngaci :roflmaofast:

#9
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am permis din 1996 și am adunat mulți kilometri. Am condus și câteva mașini cu volan pe dreapta. Pentru utilizare locală merge și cu volan pe dreapta. Însă dacă vrei să mergi la un drum lung este foarte obositor. Gândește-te că după câteva ore de condus îți scade capacitatea de concentrare mult solicitată de atenția sporită pe care trebuie să o ai.

Edited by TLGTLC, 16 July 2017 - 18:43.


#10
Cristian_89

Cristian_89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.03.2009

 YOUR_GOD, on 16 iulie 2017 - 18:38, said:

Pentru prima masina, vei beneficia de adrenalina in plus atunci cand vei efectua depasiri. Nu vreau sa se supere colegii posesori de volane pe dreapta, dar pentru siguranta lor si a celorlalti participanti la trafic, ar trebui interzise.

Daca esti prudent si constientizezi faptul ca nu iti poti permite sa faci orice manevra pe care ai face-o in mod normal cu un volan pe stanga, nu cred ca sunt mai periculoase.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pe dreapta, bineinteles?!!

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

 alekz31, on 16 iulie 2017 - 18:41, said:

Incepator, volan pe dreapta, masina vai de steaua ei... Stirile de la ora 5.

...necrolog ... :lol:

#13
rupart

rupart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.06.2013
Dc nu cauți un BMW pisicuță la bulgari ?

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Cristian_89, on 16 iulie 2017 - 18:42, said:


Daca esti prudent si constientizezi faptul ca nu iti poti permite sa faci orice manevra pe care ai face-o in mod normal cu un volan pe stanga, nu cred ca sunt mai periculoase.
Eu zic sa iei totusi permisul, sa intelegi cum sta treaba si poate dupa aia reconsideri situatia.

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 Cristian_89, on 16 iulie 2017 - 18:42, said:

Cred ca ai dreptate, dar cu riscul de a gresi, vreau sa evidentiez faptul ca am vazut nenumarate astfel de masini, inmatriculate intr-o tara vecina si conduse de niste discreierati, apartinand unei minoritati nationale in cea mai mare parte, pe care ma abtin sa o numesc.

#16
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Focus MK1 din ultimii ani de productie, obligatoriu benzina, 1.6 de preferat. Piese ieftine, usor de reparat, pline dezmembrarile de elemente de caroserie pentru atunci cand o vei trozni. Uita de barja mare cu volan pe dreapta, daca nu iti iei masina istorica sau stai in UK si faci Grand Touring prin Europa NU AI CE CAUTA cu asa ceva in Romania. Punct si de la capat.

#17
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Da daaa, merita, numai ca mai bine iei de banii aia doua bucati de la fratii cu castravetii murati de peste Dunare, tot asa km reali, impecabile, volan regulamentar pe partea dreapta si bonus cangi asigurare sa poti ferici pe altii!
Giiizas ! Ce tii si cu europenizarea asta!

Edited by farausername, 16 July 2017 - 18:50.


#18
Cristian_89

Cristian_89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.03.2009

 rupart, on 16 iulie 2017 - 18:44, said:

Dc nu cauți un BMW pisicuță la bulgari ?

Nu vreau sa merg sau sa ma complic cu Bulgaria. In plus, cam cat consuma un asemenea model? Nu ca n-ar arata bine, dar am vazut cativa de astia cu BMW si ies cu masina doar de sarbatori si duminica.

 underb, on 16 iulie 2017 - 18:45, said:

Eu zic sa iei totusi permisul, sa intelegi cum sta treaba si poate dupa aia reconsideri situatia.

Nu sunt fixat pe ideea de masina cu volanul pe dreapta, doar ca imi place modelul respectiv.

 YOUR_GOD, on 16 iulie 2017 - 18:45, said:

Cred ca ai dreptate, dar cu riscul de a gresi, vreau sa evidentiez faptul ca am vazut nenumarate astfel de masini, inmatriculate intr-o tara vecina si conduse de niste discreierati, apartinand unei minoritati nationale in cea mai mare parte, pe care ma abtin sa o numesc.

Asa se intampla, unul sau mai multi natarai strica treburile pentru toata lumea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate