Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

HDD Extern

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017
Salut! Am un MacBook din 2014 si am doar 128GB SSD pe el. Din toamna incep anul 1 la facultate si o sa-l iau cu mine asa ca i-am pus Win 10 prin bootcamp. Mai am doar vreo 10GB liberi pe el si as avea nevoie de un HDD extern.

Vreau un HDD extern non portabil la 7200rpm care sa stea in permanenta, sa il pot folosi precum un drive intern (nu stiu daca e posibil). Ce imi puteti recomanda? Ca memorie undeva la 500GB-1TB, maxim 1TB. Am vazut multe pe net dar am citit review-uri negative cum ca ar ceda si nu am nevoie de asa ceva. Multumesc frumos.

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
HDD extern non-portabil pe care îl iei cu tine la facultate..am înțeles perfect.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostStackUpTheMoney, on 16 iulie 2017 - 14:15, said:

Salut! Am un MacBook din 2014 si am doar 128GB SSD pe el. Din toamna incep anul 1 la facultate si o sa-l iau cu mine asa ca i-am pus Win 10 prin bootcamp. Mai am doar vreo 10GB liberi pe el si as avea nevoie de un HDD extern.

Vreau un HDD extern non portabil la 7200rpm care sa stea in permanenta, sa il pot folosi precum un drive intern (nu stiu daca e posibil). Ce imi puteti recomanda? Ca memorie undeva la 500GB-1TB, maxim 1TB. Am vazut multe pe net dar am citit review-uri negative cum ca ar ceda si nu am nevoie de asa ceva. Multumesc frumos.

Iti recomandam un memory stick USB de 64Gb/128Gb de buna calitate, USB 3.0 cu viteze bune. Iti va fi arhisuficient, in regim mobil, fara sa te complici.

https://www.emag.ro/...b/pd/DMVRCBBBM/

Edited by rosix, 16 July 2017 - 14:48.


#4
dracula_bland

dracula_bland

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.07.2017

View Postred46, on 16 iulie 2017 - 14:43, said:

HDD extern non-portabil pe care îl iei cu tine la facultate..am înțeles perfect.
BRAVO!
Ca sa nu mai zic ca tipul asta n-a auzit de gogle:)  Cred ca se plictisea si se baga si el in seama...:)

#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
256 portabili nu iti ajung? https://www.amazon.d...RJIS/ref=sr_1_6

Edited by ro_explorer, 16 July 2017 - 17:00.


#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
HDD-urile externe de 3.5" sunt non portabile in final. Mari, trebuie tinute pe birou si alimentate suplimentar. Cele externe portabile sunt de 2.5".
Nu vad niciun avantaj in a lua unul de 3.5" totusi. Nu sunt neaparat mai fiabile sau mai rapide - deoarece probabil vei avea limitare pe portul USB oricum.

Apoi.

Unu. Nu merita sa iei de 500GB sau mai stiu eu cat, ci minim 1TB. Chiar de nu iti e necesar tot spatiul, mai bine sa fie, mai ales ca HDDuri de 3.5" nu prea mai gasesti sub 2TB. Si nici ca pret nu merita. Deloc.
Vezi un exemplu de HDD 3.5" 3TB (cel mai mic din serie) aici: http://www.pcgarage....b-usb-30-black/

Doi. Recomand unul de 2.5". Il poti folosi fara alimentare externa, e rapid oricum pentru accesat fisiere media, e mai usor de transportat - chiar daca il vrei acasa, e bine sa mearga. Poate vrei sa te duci cu el la un prieten sa-i arati niste poze. Doar zic.
Nu stai cu alte cabluri atarnate de el, pe birou. Vezi exemplu: http://www.pcgarage....b-black-usb-30/
In banii de 3.5" 3TB poti lua unul de 2.5" 2TB: http://www.pcgarage....compatibil-mac/

#7
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017

View Postred46, on 16 iulie 2017 - 14:43, said:

HDD extern non-portabil pe care îl iei cu tine la facultate..am înțeles perfect.

Da, hdd extern non-portabil. Non-portabil la modu ca daca ti se scoala tie sa-l bagi la laptop in starbucks si nu ai priza nu o sa il poti baga. Nu e 100% portabil, daca o iei asa si un hdd normal e portabil dar nu il poti folosi oricand ceea ce il face non portabil.



Nu cred ca m-ati inteles. Eu vreau sa mi maresc storage-ul fara sa se simta ca stau pe ceva extern. Vreau sa mi bag eclipse, si programe cum ar fi word, excel samd pe acest HDD extern. Am gasit un HDD SATA3 de 500GB prin casa si l-am conectat la un rack, pana acum merge ok dar mi-e frica de praful care se va acumula in timp pe el deci nu stiu cat sa ma bazez pe aceasta optiune

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Daca vrei sa folosesti ceva fara batai de cap de nici un fel mergi frumos si iti iei un SSD de 512GB/1TB pentru modelul tau de MAc .. unul original. O sa coste, asa e, dar nu mai ai treaba dupa aia.

#9
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017

View Postro_explorer, on 17 iulie 2017 - 09:57, said:

Daca vrei sa folosesti ceva fara batai de cap de nici un fel mergi frumos si iti iei un SSD de 512GB/1TB pentru modelul tau de MAc .. unul original. O sa coste, asa e, dar nu mai ai treaba dupa aia.

Un SSD 1TB tip PCIe (folosit de MB) e 20 milioane :)) Nu am de gand sa dau 20 milioane pe un SSD, mai repede vand laptopul si cu aia 20 mil imi iau un ROG ceva

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Am zis ca nu e ieftin ... un MacBook nu e ieftin in principiu nici sa il cumperi in versiunea cea mai amarata ... dar nu poti sa iti iei Porsche si sa ii pui cauciucuri SH din targ .. nu "da bine", mai ales cand numele tau pe forum este care este  Posted Image.

Ia-ti un HDD extern incapsulat sau nu, nu are importanta, si foloseste-l ... de preferat sa fie pe USB3.0 ca sa poti profita de viteza maxima posibila pe porturile USB ale mac-ului. Daca vrei ceva si mai rapid, ia ceva pe Thunderbolt si nu o sa fie absolut nici o diferenta fata de accesul discului intern: https://www.amazon.c...U/dp/B00O1Q94RE

Edited by ro_explorer, 17 July 2017 - 10:36.


#11
b0by007

b0by007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.12.2014

View PostStackUpTheMoney, on 16 iulie 2017 - 23:03, said:

Nu cred ca m-ati inteles. Eu vreau sa mi maresc storage-ul fara sa se simta ca stau pe ceva extern. Vreau sa mi bag eclipse, si programe cum ar fi word, excel samd pe acest HDD extern. Am gasit un HDD SATA3 de 500GB prin casa si l-am conectat la un rack, pana acum merge ok dar mi-e frica de praful care se va acumula in timp pe el deci nu stiu cat sa ma bazez pe aceasta optiune

Ai gasit deja cea mai buna solutie. Daca iti e frica de praf, pune hardul vertical. Hardurile externe nu sunt prea fiabile. Nu sunt facute sa mearga non stop. De ce crezi ca sunt mai ieftine cele externe decat variantele interne.
Din experienta personala: am laptop cu ssd de 120 gb si folosesc rack-ul asta:
https://www.emag.ro/...1/pd/DQGH03BBM/
Am un hard intern montat in el de 7200 rpm, viteza de scriere e pe la 100 MB/s prin usb 3. Iti poti alege ce te duce punga la 7200rpm:
https://www.emag.ro/...sort-priceasc/c
Are si intrare de alimentare separata la 5 v. Am cumparat separat  un incarcator universal hama:
http://altex.ro/alim...ma-46611-1000ma
Merge non stop si nu intra in stand-by, il tin vertical pentru o racire mai buna.

Edited by b0by007, 17 July 2017 - 10:25.


#12
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 27.11.2007
Ia Seagate Expansion Portable 1TB, 2.5",  USB 3.0 de la emag prețul este destul de bun 220 lei. Este mic și are review-uri pozitive.

#13
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Salut,
Am o intrebare si nu am gasit un topic mai bun decat asta. Macar pe asta nu o sa fiu decat @ 50% offtopic Posted Image
Acum ceva timp mi s-a rupt cablul de date de la un rack ce l-am luat ptr a folosi in continuare hardul unui laptop ce mi s a stricat. Si, deci, am facut un hdd extern din el.
Nu am gasit niciunde un cablu de date mini usb (cum e el) pe care sa il folosesc la rack.
Cablul acesta are 8 fire nu numai 5....si nu stiu daca au un nume special, daca le pot gasi separat?!

E mai simplu sa cumpar un rack nou si gata?
Mersi!

#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,528
  • Înscris: 21.12.2006
Ai nevoie de un cablu bine făcut, de obicei cele de firma sunt bune (HP, Motorola, WD). Am un HDD extern pe USB 2.0, care a venit din fabrica cu un cablu Y (2 mufe USB, una pt date, una pt tensiune) și l-am folosit 99% din timp cu un cablu simplu, de la un telefon Motorola. Cu alte cabluri no-name nu funcționa.

Edited by nei-k, 07 September 2017 - 15:27.


#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Cablul ala original cu mini-usb cu 10 fire (nu 8) este un cablu USB3.0 banuiesc (am si eu un rack extern cu acelasi tip de mufa).
Daca ii pui un cablu mini-usb normal, o sa mearga in standard 2.0 ... dar o sa mearga ...

Cauta pe google: "USB 3.0 Type-A Male to Mini USB 10-Pin B" si ai sa gasesti ce cauti.

Edited by ro_explorer, 07 September 2017 - 17:09.


#16
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Mersi.
Dar e cu 8 (nu 10).
Si da, din poze pare a fi acelasi cablu cum spui tu.

Attached Files


Edited by 10nutz_413x, 08 September 2017 - 05:58.


#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Pai sunt 10 fire și in poza ta, 2 din ele sunt ecranarea pentru canalele de mare viteza (masa, cămașa argintie de la perechile galben-albastru și galben-rosu).

#18
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017
Salut, imi pare rau ca nu am mai intrat pe forum si va multumesc pt raspunsuri. Am achizitionat pana la urma un ADATA HD720 acum vreo 2 luni de care sunt super super multumit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate