Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

AMD Ryzen™ Threadripper™

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Ce au ajuns si procesoarele astea..dai 1000$ numai pe procesor..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J3pJ_--nf5E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Dar acestea sunt din pentru entuziasti, cine vrea pentru acasa in mod curent procesor cu 16 core (32 thread-uri) si 180W TDP!

Edited by neagu_laurentiu, 16 July 2017 - 06:46.


#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
AMD Ryzen Threadripper
Nu e pentru uz casnic, 16 nuclee, 32 threaduri, 1 TB (1 Terabyte!) RAM, 1000$.

Edited by shogun1, 16 July 2017 - 07:05.


#4
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Trebuie sa fii obsedat cu tehnologia sau sa ai vreo firma de profil editare foto-video, editare grafica ca sa-ti cumperi asa ceva

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

View Postshogun1, on 16 iulie 2017 - 06:46, said:

1700$.
Ala de $1700 e Intel i9-7960X, tot asa 16c (32t).

Edited by neagu_laurentiu, 16 July 2017 - 07:04.


#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postneagu_laurentiu, on 16 iulie 2017 - 07:03, said:

Ala de $1700 e Intel i9-7960X, tot asa 16c (32t).
Mda, ai dreptate, mulțumesc, am corectat.

#7
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View Postbogdan181180, on 16 iulie 2017 - 07:03, said:

Trebuie sa fii obsedat cu tehnologia sau sa ai vreo firma de profil editare foto-video, editare grafica ca sa-ti cumperi asa ceva
si cam care ar fi treaba ca unii sunt obsedati de tehnologie? spre exemplu pe tine te intreaba cineva cate beri bei sau cate bairamuri tragi?
te intreaba cineva de ce colectionezi timbre sau de ce esti pasionat de pescuit/vanatoare? ai nevoie de explicatie pentru asta?

#8
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Pai decat sa freci banii pe un aifon 7, mai bine asa.

#9
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

View PostYourFan, on 16 iulie 2017 - 09:05, said:

Pai decat sa freci banii pe un aifon 7, mai bine asa.
Din păcate nici procesorul ăsta n-are mufă jack...deci nu merită banii.

#10
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
procesoare cu 100$ au fost si acum 10-15 ani.
Nu e nici o noutate.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mereu procesoarele de top (flagshipurile cum ar veni la telefoane) au preturi foarte mari. Insa oamenii normali isi fac treaba si cu cele de pana in 1000lei, chiar si in gaming. :)

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Threadripper sau i7900x nu sunt procesoare pentru gameri sau divertisment. Ele sunt făcute pentru cei care produc bani cu ele, punct. Nu vor câștiga concursuri de cel mai mare fps, deci vor fi neinteresante pentru marea majoritate care și-ar permite asa ceva. Însă toți care randeaza, domeniul audio/video, it care compileaza softuri, ăștia toți sunt target pentru ele.

Asa, sa am banii, un Threadripper ar fi Dumnezeu pt mine. Cu 64gb ram și un m2 de 512gb... Yummy :))

OK, back to real world

#13
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View PostYourFan, on 16 iulie 2017 - 09:05, said:

Pai decat sa freci banii pe un aifon 7, mai bine asa.
mai bine cum? sa te duci la bautura? e ceva pur subiectiv chestia asta.
uite mie nu imi place sa beau...pai de ce sa distrug neuroni? berea e prea amara nu imi place. si sa beau ca sa "fiu in rand cu baietii" nu ma intereseaza. imi folosesc propriul cap. nu ma iau dupa pareri.
si apoi ce are aifonul sau alte alea? nu inteleg ce te supara? la fel cum ai putea spune ca a sta beat e o pierdere de timp...da unii zic ca pentru ei nu e. e uite asa si pentru aifonist ii place sa stea pe chat sau pe ce vrea el.

View PostMembruAnonim, on 20 iulie 2017 - 23:34, said:

Threadripper sau i7900x nu sunt procesoare pentru gameri sau divertisment. Ele sunt făcute pentru cei care produc bani cu ele, punct. Nu vor câștiga concursuri de cel mai mare fps, deci vor fi neinteresante pentru marea majoritate care și-ar permite asa ceva. Însă toți care randeaza, domeniul audio/video, it care compileaza softuri, ăștia toți sunt target pentru ele.

Asa, sa am banii, un Threadripper ar fi Dumnezeu pt mine. Cu 64gb ram și un m2 de 512gb... Yummy Posted Image)

OK, back to real world
da dar mai intervine o chestie. de ce naiba sa iei un calculator ieftin care in cativa ani va fi total depasit? pentru ca nici nu stii ce mai apare in domeniu de software. o chestie care nu e specificata in legea aia a lui moore. pentru ca un salt mare in software inseamna cerere mare de procesoare noi. asa mai bine iei un calculator bun si il tii pentru vreo 5-6 ani cel putin. mai ales ca poate prinzi oferta. mai ales ca peste cativa ani preturile o pot lua in sus. mai ales ca e recomandat sa iei calculator bun nu unul facut pe vapor. de asemenea nu se stie cand la nivel de amator te apuci poate asa sa mai inveti vreo grafica sau ceva cat sa ai habar. nu neaparat sa profesezi cu asa ceva. insa ca titlu informativ. mai ales ca in materie de filme spre exemplu apar tot felul de noi rezolutii....
bottom line pai nu neaparat calculator de 100 000 euro insa e recomandat sa iei unul bun si care sa tina.

#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Pe mine ma amuză de mica e lumea unora. Ăștia cred ca dacă ei au o cutie cu un quad core sub masa și la fel au și prietenii lor cu care fac schimb de timbre sau de surprize turbo asa e peste tot.
Ferme computationale de zeci-sute de servere puse la un loc sunt de domeniul SF pentru ei.
Prieteni, threadripper nu e "pentru acasa". A, ca s-o mai găsi un entuziast hard core care sa își ia unul, sigur. Dar aceste procesoare sunt făcute pentru servere unde pui ce 2-4 procesoare pe o placa și câte 16 placi please cluster intr-o ferma de 100 de clustere. Aceste procesoare sunt destinate softurilor industriale care folosesc sute de procesoare simultan (și mulți TB ram). E o alta scara de a primi lumea.

Edited by ro_explorer, 21 July 2017 - 08:22.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Cele pentru server sunt altele si au fost gandite sa lucreze impreuna. AMD le-a botezat EPYC (cele din arhitectura Zen) si pot lucra singure sau dual in functie de model. Intel are Xeon si sunt modele care se inteleg intre ele pana la 8 bucati.
Threadripper ori seria X de la Intel sunt pentru workstations sau acasa (dar cum le spune categoria, pt. entuziasti).

Edited by neagu_laurentiu, 21 July 2017 - 08:39.


#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Threadripper e pentru workstation-uri. Cine are business-ul acasă da, ar putea profita de pe urma lor.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@roexplorer - nu, Threadripper nu e pentru ferme, acolo Epyc da tonul, si o face de i-a sunat apa in cap lu' Intel, sunt cam speriati de ce face noul procesor de 4.000€ al AMD versus ultimul Intel de 13.000€. Threadripper este pentru sisteme single socket, workstationuri pentru oameni care au ce face au 12-16 procesoare. Daca vrei sa te joci, nu iei nici i7900X, nici 1950X (Threadripper, adica). Ca alea avand multe core, nu pot ridica frecventa extrem de sus, cum poate un i7700k de exemplu. Sau un viitor i8700k. Astea sunt pur si simplu masini care produc bani cu softuri competente, care stiu sa execute multithreading calumea. Si daca pana acum mai existau dubii, de cand a intrat si Intel pe partea lor cu viitoarele 18 core, se da de inteles pentru toti gigantii software ca aia e calea pentru softuri profesionale, gigahertii sunt cam la limita. Adobe, Sony, Avid, etc, toti nu au decat calea multithreadingului pentru optimizare viitoare.

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Ai dreptate dar nu am mai putut edita, de aia am pus urmatorul post cand am realizat ce ciorba am facut acolo :) ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate