Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sudo fără parolă+ diverse probleme Ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
Misiune indeplinita: instalat Ubuntu 17.04 din Windows cu ajutorul WUBI (am gasit o versiune actualizata pe github si functioneaza)
Insa am si o intrebare daca Windows imi pica definitiv, mai pot intra in Ubuntu ? (sau WUBI face setari prin Win si daca pica unul automat pica si celalalt? )
(Oricum cu timpul cred ca o sa-l instalez fara WUBI)
Mai am o intrebare: se poate scapa de parola de user ? pe mine ma deranjeaza ca ma pune sa scriu mereu parola in Ubuntu, insa ma deranjeaza si mai tare cand instalez/dezinstalez vreo aplicatie, trebuie sa scriu mereu parola.

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Parola: da si da. Alegi logare automata si setezi sudo sa functioneze fara parola.

#3
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postshogun1, on 14 iulie 2017 - 15:16, said:

Parola: da si da. Alegi logare automata si setezi sudo sa functioneze fara parola.
Pai nu stiu  cum ! nici sudo nu stiu ce inseamna Posted Image

Edited by stlk, 14 July 2017 - 15:20.


#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
http://stressat.blog...ri-de-root.html

Si log in automat: https://www.maketech...ogin-in-ubuntu/

LE: daca nu intelegi ceva sau nu reusesti, spune si te va ajuta cineva pas cu pas. Tu citeste oricum ce scrie acolo.

Edited by shogun1, 14 July 2017 - 15:34.
Completari


#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postshogun1, on 14 iulie 2017 - 15:20, said:

Multumesc pentru link-uri ! (o sa citesc mai atent de pe paginile respective, momentan nu prea inteleg mare lucru, am dat pe automat macar nu-mi mai cere parola la logare).

#6
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Trebuie pur si simplu sa modifici un fisier, /etc/sudoers, adaugand o linie de forma:
nume-utilizator ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL unde pui numele de utilizator corect, de exemplu
dan ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

Cand ajung acasa iti arat un exemplu practic de /etc/sudoers cum vrei tu. Daca n-o face alt coleg inaintea mea.

#7
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 08.02.2004
Sau adaugi userul tau in grupul sudo:

sudo usermod -G sudo stlk

#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@dane-boy: chiar dacă-i în grupul sudo sau wheels tot trebuie setate permisiunea de-a folosi sudo fără parolă!

@stlk: ok, trebuie editat cu sudo fișierul /etc/sudoers. Nu folosesc Ubuntu sau Gnome, o s-o iau pe ghicite, în 3 moduri.
1- Apeși Alt+F2, scrii gksudo gedit /etc/sudoers (poți copia acolo comanda), pui parola la cerere.
2- Deschizi un terminal și dai comanda sudo gedit /etc/sudoers, pui parola la cerere.
3- Tot în terminal dai comanda sudo nano /etc/sudoers, pui parola la cerere, dacă spune că nu e comanda nano trebuie instalat editorul text nano cu sudo apt-get install nano și reiei cu sudo nano /etc/sudoers.

Cu comenzile alea se deschide fișierul /etc/sudoers cu un editor text (gedit sau nano) cu drept de root, deci poți modifica. Tu trebuie să adaugi linia următoare, să zicem că numele contului tău de user este stlk:
stlk ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

după linia cu root ALL=(ALL) ALL.
Salvezi, închizi editorul text, log out- log in sau restart. Cu gedit te descurci, dacă folosești nano salvezi modificarea cu Ctrl+o (o de la out), închizi nano cu Ctrl+x. Similar poți decomenta (ștergi # din față) linia # %wheel ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL și adăuga userul tău în grupul wheel (sudo gpasswd -a stlk wheels). Screenshot:

Attached Files


Edited by shogun1, 14 July 2017 - 17:33.
Typo


#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Poststlk, on 14 iulie 2017 - 15:13, said:

Insa am si o intrebare daca Windows imi pica definitiv, mai pot intra in Ubuntu ?
Daca pica windowsul, poti intra de pe stickul cu Ubuntu.

View Postshogun1, on 14 iulie 2017 - 17:32, said:

permisiunea de-a folosi sudo fără parolă!
Posted Image Posted Image Posted Image

View Poststlk, on 14 iulie 2017 - 15:13, said:

insa ma deranjeaza si mai tare cand instalez/dezinstalez vreo aplicatie, trebuie sa scriu mereu parola.
Te obisnuiesti, asa este si pe MacOS. Are si parola asta rolul ei, cu timpul vei intelege asta.

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postshogun1, on 14 iulie 2017 - 17:32, said:

@stlk: ok, trebuie editat cu sudo fișierul /etc/sudoers. Nu folosesc Ubuntu sau Gnome, o s-o iau pe ghicite, în 3 moduri.
1- Apeși Alt+F2, scrii gksudo gedit /etc/sudoers (poți copia acolo comanda), pui parola la cerere.
2- Deschizi un terminal ....
a functionat punctul 2, am scris ce trebuie,am salvat,am dat restart !  vad ca autentificarea tot o cere cand instalez ceva (din magazinul ubuntu sau cum ii spune) apoi am incercat sa accesez iar fisierul sudoers din terminal  dar nu-l mai deschide ci scrie

Quote

~$ sudo gedit /etc/sudoers
>>> /etc/sudoers: syntax error near line 1 <<<
sudo: parse error in /etc/sudoers near line 1
sudo: no valid sudoers sources found, quitting...
sudo: unable to initialise policy plug-in
...oricum trebuie sa gasesc alt subiect pe care sa mai scriu sa nu fiu off topic pe subiectul asta despre WUBI

Edited by stlk, 15 July 2017 - 23:55.


#11
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Am separat acest fir al discuției cu parolele la logare și la folosirea sudo.

Ai greșit pe undeva, după mesaj ar fi vorba de primele linii ale /etc/sudoers. Ar fi bine să vedem cum arată fișierul, dai în terminal comanda cat /etc/sudoers și copii outputul (ieșirea, rezultatul comenzii) aici. Poți avea acel output salvat într-un fișier text, pentru a-l putea studia mai bine cu cat /etc/sudoers > sudo.txt, fișierul sudo.txt va fi în directorul tău /home/user.
Rezolvarea e facilă, trebuie doar să știi care-i problema, care-i linia stricată, cea care trebuie reparată... La boot ții apăsată tasta Shift pentru a vedea meniul de boot, selectezi opțiunea (linia din meniu) Recovery Mode, apeși Enter, alegi logarea ca root în linie de comandă (Drop to root shell cred că scrie) și dai următorele comenzi, una câte una:
mount -n -o remount,rw /
chmod u+x /etc/sudoers
nano /etc/sudoers

Prima comandă montează partiția / cu drepturi de scriere (modificare), a doua dă drept de execuție proprietarului pentru fișier, a treia deschide fișierul cu editorul text nano (gedit nu e disponibil în linie de comandă). Modifici /etc/sudoers după cum îți vom spune, salvezi cu Ctrl+o, închizi editorul cu Ctrl+x, demontezi partiția cu umount /, ieși din terminal cu Ctrl+d, bootezi în Ubuntu.

#12
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Wubi face un HDD virtual în partiția cu Windows, deci este cumva dependent de el.
În concluzie, nu poți rula Ubuntu (wubi) fără Windows.

#13
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Da, a aflat asta deja inițiatorul.

#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postshogun1, on 16 iulie 2017 - 05:20, said:

Am separat acest fir al discuției cu parolele la logare și la folosirea sudo.

Ai greșit pe undeva, după mesaj ar fi vorba de primele linii ale /etc/sudoers. Ar fi bine să vedem cum arată fișierul, dai în terminal comanda cat /etc/sudoers și copii outputul (ieșirea, rezultatul comenzii) aici. Poți avea acel output salvat într-un fișier text, pentru a-l putea studia mai bine cu cat /etc/sudoers > sudo.txt, fișierul sudo.txt va fi în directorul tău /home/user.
...
Nu am acces !

Quote

~$ cat /etc/sudoers
cat: /etc/sudoers: Permission denied


View Postred46, on 16 iulie 2017 - 11:26, said:

Wubi face un HDD virtual în partiția cu Windows, deci este cumva dependent de el.
În concluzie, nu poți rula Ubuntu (wubi) fără Windows.


Am vazut aseara ca exista in Ubuntu un folder cu numele Host (deci e logica treaba) prin care imi da acces la Windows si celalte fisiere din C .
Ca sa instalez Ubuntu fara Wubi din ce stiu trebuie sa sparg partitia "C" cu ajutorul "shrink volume" insa nu stiu dupa aceea cum sa formatez partitia respectiva ,presupun ca pentru Ubuntu nu trebuie NTFS !?

Mai am o problema in Ubuntu vad ca la About this computer imi recunoaste "placa video" HD Graphics insa rezolutia nu poate fi decat 800x600 sau 1024x768 (4:3), cum pot face sa sa schimb rezolutia 1280x1024 (monitorul meu fiind 5:4) ?

Edited by stlk, 16 July 2017 - 13:15.


#15
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
N-am folosit niciodată wubi și foarte puțin Ubuntu, cu muuuulți ani în urmă. Dar știu că wubi presupune niște limitări... Ai putea încerca cum ți-am scris mai sus (Recovery Mode) sau într-o sesiune live să vezi fișierul acela și să pui aici outputul.
Ca să instalezi Ubuntu fără wubi trebuie să micșorezi o partiție (preferabil nu C, ci alta, ultima de pe hdd, D/ E sau care e) și-n spațiul rămas liber să creezi măcar o partiție ext4 pentru /.

#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postshogun1, on 16 iulie 2017 - 14:34, said:

N-am folosit niciodată wubi și foarte puțin Ubuntu, cu muuuulți ani în urmă. Dar știu că wubi presupune niște limitări... Ai putea încerca cum ți-am scris mai sus (Recovery Mode) sau într-o sesiune live să vezi fișierul acela și să pui aici outputul.
Ca să instalezi Ubuntu fără wubi trebuie să micșorezi o partiție (preferabil nu C, ci alta, ultima de pe hdd, D/ E sau care e) și-n spațiul rămas liber să creezi măcar o partiție ext4 pentru /.
Din ce am ce citit pe wiki nu reiese ca are vreo limitare la partea video, insa vad ca nu e bine deloc sa merg in continuare asa nici pentru Windows, nici pentru Ubuntu, sa caut un DVD si sa ard Ubuntu pe el si il instalez direct. Vorba la cineva de pe net: WUBI e bun pentru cei care vor sa testeze Ubuntu, nu are asa multe limitari ca V.BOX etc si nu functioneaza greoi ca un LIVE, se instaleaza/dezinstaleaza usor. Cat despre format, as putea sa las partitia neformatata (ca utilitarul din Windows nu stiu daca poate formata in ext4) si sa formatez partitia la instalarea Ubuntu !? Multumesc pentru recomandarea facuta, adica sa nu micsorez C-ul, o sa micsorez ultima partitie.

Edited by stlk, 16 July 2017 - 16:44.


#17
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Am impresia că installerul de Ubuntu se va oferi el să micșoreze partiția de Windows, și să instaleze Ubuntu lângă, pe partiția pe care o va crea installerul din spațiul rămas liber după micșorare.

#18
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Da, installer-ul poate formata cum vrei tu, fii atent să alegi altceva/ alt mod, nu asistat/ în prelungire/ înlocuiește windows/ orice rahat care presupune că lași Ubuntu să radă windowsul sau săfacă ce vrea mușchii lui cu discul!!! Sau poți avea tu acasă niște cd-uri cu Gparted (formatări, manipulări partiții, tabele de partiții), Clonezilla (backup partiții/ discuri, clonări).


LE: omfg, avem ”secțiune” de tutoriale... Posted Image   https://forum.softpe...8554-tutoriale/
Pe tine te interesează:
1- partiționare: http://forum.ubuntu....ic.php?id=19064
2- instalare Ubuntu: http://forum.ubuntu....ic.php?id=19667

Edited by shogun1, 16 July 2017 - 16:52.
Completări


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate