Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Nokia HMD Global

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#1
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Aici puteti lauda (sau nu) dispozitivele fabricate de HMD Global in China cu sigla Nokia.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Cand or apare si al noi, ca pana atunci vorbim vorbe....

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Care e rostul?

#4
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017

View Posteiffel, on 12 iulie 2017 - 15:22, said:

Cand or apare si al noi, ca pana atunci vorbim vorbe....
Au aparut de ceva vreme, le vand pana si operatorii de o luna.

#5
amerix

amerix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 17.04.2017
Au aparut (vreo 2) in oferta de la operatori de telefonie mobila.
Multi confunda compania Nokia cu sigla de "Nokia" (de pe telefoanele chinezesti)!

View Postred46, on 12 iulie 2017 - 15:27, said:

Care e rostul?

Daca esti "banned" de ce mai intrebi?
Probabil pentru a contopi noile nokia la un loc.

Edited by amerix, 12 July 2017 - 15:30.


#6
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postamerix, on 12 iulie 2017 - 15:39, said:

.....
Multi confunda compania Nokia cu sigla de "Nokia" (de pe telefoanele chinezesti)!



De aceea nici IBM nici Motorola nu le-au permis chinezilor ce-si spun Lenovo (cand le-au vandut brevetele si dispozitivele) sa le foloseasca numele (decat o perioada scurta, cat timp acele dispozitive chiar erau de la ei).

#7
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Cel mai celebru brand de telefoane mobile din lume, Nokia, a ajuns sa fie fabricat de chinezi. Trist! Majoritatea celor care cumpara telefoane Nokia produse de HMD, o fac doar ca acestea au celebrul logo Nokia pe ele. Daca cei de la HMD nu o sa facă produse de calitate si fiabile, or sa duca de râpă brandul Nokia.

#8
1play

1play

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2017
Pare destul de bine construit pentru pretul si zona in care se incadreaza:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_5aXkW0EFRI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0M3Budnl3aI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
HA!
Iata cum le-au sucit mintile chinezariile!

#10
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Tresarim cind auzim numele Nokia .Ne asteptam sa fie mai bun decit il stiam .Suntem nostalgici .
Teapa .Chinezul ar fi putut sa profite de renumele Nokia si sa faca ceva cu care sa nu-i fie rusine
care i-ar fi adus un cistig garantat dar ...teapa.In cazul meu in luna martie am primit un tel Nokia 230
dublu sim ,,moka" de la un operator ....Este o prostie de telefon pe care am incercat sa il returnez
a doua zi dar nu am mai putut.L-am facut cadou cuiva .Povestind prietenilor , am primit cadou un
Nokia 700 (nou nout ) Am mai avut unul de care am fost multumit , abia astept sa-i instalez ultima
versiune s.w care a fost la vremea lui .Stiu ca este depasit ,stiu ca tastarea pe litere mici cu degete
butucanoase este dificila , dar imi incalzaste inima sa-l folosesc ca tel secundar .
Ce draku si cu nebunul ala , in 26 de minute 30 se postari.Atacat de filoxera chinezeasca .

Edited by mariusyale, 12 July 2017 - 19:48.


#11
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Corect. Chinezii ăştia se folosesc de numele Nokia ca să atragă clienții, însă nu prea le mai merge.

#12
1play

1play

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2017
Nu poti spune ca Nokia(HMD) v-a produce telefoane bune sau rele, dupa ce ai avut contact cu un telefon de 200 de lei, proiectat si lansat inainte sa fie achizitionat de HMD.
Eu cred ca e bine ca incearca sa intre pe piata, cat mai multi cu atat mai bine, scad preturile, creste inovatia etc.

#13
Raa96

Raa96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.01.2016
HMD Global este o firma din Finlanda exact cum era Nokia. In firma HMD, majoritatea angajatilor sunt cei care erau in Nokia. Telefoanele se fabrica in China exact cum face si Apple cu iPhone. Nu imi pot da seama de ce le spuneti celor de la HMD "chinezi". Deocamdata, singurele telefoane lansate de HMD sub numele de Nokia sunt Nokia 3310 (2017), Nokia 3, Nokia 5 si Nokia 6. Smartphone-urile Nokia 3, 5 si 6 au android pur, deci nu exista lag, lucru dovedit si in review-uri si au o constructie rezistenta (urmariti testele de rezistenta). Personal cred ca HMD stie ce face, desi cred ca 650 lei este totusi un pret destul de mare pentru Nokia 3.

#14
amerix

amerix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 17.04.2017

View PostRaa96, on 13 iulie 2017 - 00:43, said:

.................. Nu imi pot da seama de ce le spuneti celor de la HMD "chinezi". Deocamdata, singurele telefoane lansate de HMD sub numele de Nokia sunt Nokia 3310 (2017), Nokia 3, Nokia 5 si Nokia 6. Smartphone-urile Nokia 3, 5 si 6 au android pur, deci nu exista lag, lucru dovedit si in review-uri si au o constructie rezistenta (urmariti testele de rezistenta). Personal cred ca HMD stie ce face, desi cred ca 650 lei este totusi un pret destul de mare pentru Nokia 3.

Fiindca telefoanele sunt doar niste vechituri chinezesti in carcasa noua (cititi caracteristicile).

#15
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postamerix, on 13 iulie 2017 - 08:20, said:

Fiindca telefoanele sunt doar niste vechituri chinezesti in carcasa noua (cititi caracteristicile).

Care anume? Procesoarele Mediatek sau alea Qualcomm, ca sunt doua configuratii.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Stai ca apare si generatia a doua - urmeaza noi modele sa fie anuntate pana la sf anului.

Inca nu s-au pus pe picioare complet, asa ca au inceput cu ceva ce puteau produce fara probleme. Intre timp au inceput sa negocieze acorduri cu vechii parteneri Nokia - modelele noi de ex vor avea din nou lentile Leica.

Si nu sunt in totalitate chinezarii. HMD Global a achizitionat de la Microsoft divizia de telefoane ieftine, inclusiv cu fabrica din India.

#17
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Posteiffel, on 13 iulie 2017 - 09:51, said:

modelele noi de ex vor avea din nou lentile Leica. Zeiss

Sursa: https://goo.gl/BSLd32

View Posteiffel, on 13 iulie 2017 - 09:51, said:

Si nu sunt in totalitate chinezarii. HMD Global a achizitionat de la Microsoft divizia de telefoane ieftine, inclusiv cu fabrica din India.

Daca prin "chinezarii" intelegeti fabricat in China, atunci, cam 80% din telefoanele de pe piata sunt "chinezarii", inclusiv iPhone.

pentru multi e greu de inteles sistemul asta de outsourcing si faptul ca nu prea mai merita sa ai fabrici proprii, de exemplu, prin Europa, unde mana de lucru e scumpa.

Edited by Extinct, 13 July 2017 - 10:03.


#18
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Leica nu au avut niciodata, Nokia a fost partener Zeiss.
Leica are Huawei, sau ma rog, ceva branduit Leica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate