Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Teren neingrijit spatele casei

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#37
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,505
  • Înscris: 16.03.2007

Quote

Mai omule exista o lege prin care tu in calitate de proprietar ai obligatia sa-ti ingrijesti terenul. In caz contrar se aplica amenda.

Cum se numeste legea aia?

Edited by laffin, 12 July 2017 - 15:09.


#38
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 ElsaAn, on 12 iulie 2017 - 15:02, said:

Mai omule exista o lege prin care tu in calitate de proprietar ai obligatia sa-ti ingrijesti terenul.
Nu te mai baga aiurea in seama daca n-ai nici o treaba.
Citeste legea tu si nu mai fi ipocrit (reclamatie anonima, ha!).
Iar daca nu accepti pareri, de ce mai deschizi topice?! Ipocrit iresponsabil, te bagi tu in proprietatea altuia!
In America te-ar aresta sau te-ar impusca pentru asemenea pareri.

#39
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

 iuliean50, on 12 iulie 2017 - 15:06, said:

Am avut doi vecini care din diverse motive au lasat terenurile sa le umple balariile de ziceai ca-i lan de stuf. In fiecare vara aveam probleme in gradina cu tot felul de buruieni din saminta adusa de vint! Fara sa intru pe proprietatea lor am stropit cu erbicid de-a lungul gardului atit la mine dar mai ales la ei(cca.1,5m de la gard). Dupa doua luni cind au vazut aleile de-a lungul gardului au venit sa-i invat ce sa faca pentru ca ei aplicau doar din cind in cind un fel de cosit sau cei pe care ii plateau sa curete faceau treaba de mintuiala! Acum nu mai sunt balarii si au plantat si ceva pomi ba mai mult au inceput sa puna si legume si saptaminal vin si le uda, le curata de buruieni iar relatia dintre noi este cit se poate de buna(din cind in cind mai cionim si un pahar de bere)! Asa ca fa un gest sa-ti apropii vecinii nu sa-i reclami cu tot felul de "anonime"!

O sa iau in calcul cu ierbicidul. Ms.
Reclamatia cu anonim pica, intrucat nu se poate. Daca o sa fac reclamatie, imi voi asuma si cu asta basta. Nu mai aruncati atata cu anonimul asta.
Am intrebat pur si simplu pentru ca nu stiam ce este de facut dar in asa fel incat sa nu imi pun vecinul in cap.
Si nu mai imi spuneti de vecini, pentru ca acolo nu este decat un teren care urmeaza sa fie vandut si care o sa aiba nevoie de acceptul meu pentru a-si face o locuinta ok.
Sunt genul de persoana care isi invita vecinii la petreceri si i-as ajuta oricand dar nu tolerez nesimtirea.

 Quantum, on 12 iulie 2017 - 15:15, said:

Citeste legea tu si nu mai fi ipocrit (reclamatie anonima, ha!).
Iar daca nu accepti pareri, de ce mai deschizi topice?! Ipocrit iresponsabil, te bagi tu in proprietatea altuia!
In America te-ar aresta sau te-ar impusca pentru asemenea pareri.

Hai fii sincer chiar ai fost in America/Canada?  Eu am fost, si crede-ma ca te ustura amenzile pentru iarba netunsa. Iar la ce vocabular ai, te-ar linsa lumea pe acolo :))

Edited by ElsaAn, 12 July 2017 - 15:21.


#40
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,999
  • Înscris: 29.09.2008
Nu cred ca stabileste nimeni ce inseamna a fi ingrijit un teren. Si eu am ghinionul sa stau langa o putoare betiva care nu vrea in niciun fel sa isi taie buruienile de langa gard. Eu am pus gazon, am plantat diverse prin curte si stau toata ziua si pigul la volbura si alte kkturi care intra prin gard. L-am rugat sa coseasca iarba de acolo si mi-a zis ca pe el nu il deranjeaza nu am decat sa ma ocup eu. Am platit un om de acolo sa se duca sa taie si sa curete si imediat a venit ala sa il ia pe ala la bataie ca cine i-a dat lui voie sa taie iarba aia ca ii trebuie lui pt animale [are numai vreo 2 caini si gaini...]. Am lasat-o balta pana la urma, si asa mereu ne ameninta prin gard ca ne arunca cu ierbicid in legume, ca ne otraveste cainii si altele de felul asta, am avut zile de stateam numai ochii pe camerele de supraveghere Posted Image....
Deci sfatul meu este sa iti vezi de gardul tau ca nu stii peste ce nebuni dai....

Edited by dell99, 12 July 2017 - 15:25.


#41
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 ElsaAn, on 12 iulie 2017 - 15:21, said:


Sunt genul de persoana care isi invita vecinii la petreceri si i-as ajuta oricand dar nu tolerez nesimtirea.

Nu cred ca e vorba de nesimtire la vecin. Efectiv nu realizeaza ca terenul ala in starea respectiva deranjeaza. Sunt putine cazurile in care nu te poti intelege omeneste Posted Image
Cumpara si tu doua capre si le tii pe terenul lui. Ai si lapte, ai si iezi de taiat si scapi si de boscheti Posted Image Cand incepe vecinul sa construiasca taiati caprele si le puneti impreuna intr-un ceaun mare Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 12 July 2017 - 15:26.


#42
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
exista o ordonanta din 2002 unde se fac niste referiri la obligatiile cetatenilor in privinta ingrijirii gospodariei, locuintei, curtilor, anexelor, samd.
nu stiu daca mai este valabila si oricum cred ca trebuie corelata/pusa in aplicare si cu hotararile/ordonantele emise de primariile/consiliile locale
http://www.cdep.ro/p..._text?idt=31856

#43
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 ElsaAn, on 12 iulie 2017 - 11:40, said:

Buna,

Urmeaza sa ma mut si eu intr-un final si am o problema cu terenul din spatele casei mele. Mai exact, este un teren destul de maricel neingrijit si inestetic pe care nu as vrea sa-l mai vad asa Posted Image
Am sunat la primaria Bragadiru, pentru ca de ea apartin iar cei de acolo mi-au spus ca nu pot face sesizare anonima intrucat trebuie sa-mi asum.
.........
Daca este vorba doar de vegetatie neingrijita , nu ai ce face ...
Daca este vorba de gunoaie , care sigur sint aduse de cei ce construiesc in zona , incerca la politia locala , ca se ocupa cu asa ceva .
..............
nota / daca este doar vegetatie , ar fi si pacat sa interveniti , ca exista o groaza de animale , inclusiv fazani .

#44
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 ElsaAn, on 12 iulie 2017 - 15:21, said:

Hai fii sincer chiar ai fost in America/Canada?  
Eu nu ma cert cu tine, doar vreau sa intelegi ca nu te poti baga in curtea altuia fara sa-i ceri voie. Daca ala vrea sa vada balarii la tine in curte si te reclama?

Am impresia ca tu esti mai putin pregatit, si nu intelegi dreptul de proprietate, probabil ai avut o copilarie grea, si ai facut clase putine.
Recapitulare: tu ti-ai luat un teren in mijlocul campului si acum vrei sa schimbi campul, sa-i pui pe vecini sa amenajeze gradina/parc/etc pentru tine.
Dar daca vecinul iti va aduce niste porci sa-i creasca acolo? (la cat de oras e Bragadiru, e posibil, astfel te vei bucura de miros si sunete ecologice)

#45
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

 laffin, on 12 iulie 2017 - 15:08, said:

Cum se numeste legea aia?

Exista ORDONANTA nr. 21 din 30 ianuarie 2002 (*actualizată*) privind gospodărirea localităţilor urbane şi rurale la care exista o hotarare de catre Consiliul Local Bragadiru.
Apoi avem Noul Cod fiscal, ale cărui prevederi au intrat în vigoare,  art. 489 alin. (5) unde avem si aici o hotarare de catre Bragadiru.

Prin urmare legi exista iar in baza acestora s-au facut n sesizari la primarie, dar sunt interese mari in interior + oameni cu o atitudine ca cea de pe forum...

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Dca asta e problema, nu stiu de ce ai mai cumparat acolo. Faceti si voi cu aia de si-au facut case in zona interzisa de la aerorportul Baneasa si pe urma au strgat ca sunt deranjati de avioane si sa inchida aeroportul ? Aia macar aveau spate.

Vezi ca in Bragadiru cu constructiile astea care apar peste noapte cand o vinde vecinul terenul e posibil sa te trezesti cu un bloc la 2-3m de fereastra.
Sunt destule cazuri. Cum si-au luat autorizatii ...

#47
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

 Quantum, on 12 iulie 2017 - 15:34, said:

Eu nu ma cert cu tine, doar vreau sa intelegi ca nu te poti baga in curtea altuia fara sa-i ceri voie. Daca ala vrea sa vada balarii la tine in curte si te reclama?

Am impresia ca tu esti mai putin pregatit, si nu intelegi dreptul de proprietate, probabil ai avut o copilarie grea, si ai facut clase putine.
Recapitulare: tu ti-ai luat un teren in mijlocul campului si acum vrei sa schimbi campul, sa-i pui pe vecini sa amenajeze gradina/parc/etc pentru tine.
Dar daca vecinul iti va aduce niste porci sa-i creasca acolo? (la cat de oras e Bragadiru, e posibil, astfel te vei bucura de miros si sunete ecologice)

Cum spuneam faci afirmatii aiurea. Nu mi-am luat casa in camp. Terenul respectiv este fix in mijlocul caselor. Nu sunt singura persoana deranjata de acest lucru, mai sunt si alti vecini.

#48
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,505
  • Înscris: 16.03.2007

 ElsaAn, on 12 iulie 2017 - 15:40, said:

Prin urmare legi exista iar in baza acestora s-au facut n sesizari la primarie, dar sunt interese mari in interior + oameni cu o atitudine ca cea de pe forum...

Tu ai impresia ca problema e la altii? Problema e la tine, ai ales sa te ascunzi dupa "sesizari anonime". Du-te la judecata daca te ajuta legea.

#49
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

 eiffel, on 12 iulie 2017 - 15:41, said:

Dca asta e problema, nu stiu de ce ai mai cumparat acolo. Faceti si voi cu aia de si-au facut case in zona interzisa de la aerorportul Baneasa si pe urma au strgat ca sunt deranjati de avioane si sa inchida aeroportul ? Aia macar aveau spate.

Vezi ca in Bragadiru cu constructiile astea care apar peste noapte cand o vinde vecinul terenul e posibil sa te trezesti cu un bloc la 2-3m de fereastra.
Sunt destule cazuri. Cum si-au luat autorizatii ...

Stiu treaba cu blocurile prin Bragadiru peste noapte dar nu are loc de asa ceva, plus ca are nevoie de acordul meu :). Aici e distractia frumoasa...

#50
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
In ordonanta 21 nu scrie nimic din ce vrei tu, iar in codul fiscal spune ca se poate majora impozitul. Iarasi nu e ce vrei tu. Deci tu vrei sa-ti reclami vecinii de dragul de a le face rau sau care e scopul?

 ElsaAn, on 12 iulie 2017 - 11:40, said:

Dupa mine, as face sesizari pentru majoritatea terenurilor din imprejurimi dar prioritar este acesta.

Daca aveai o padure in spate, reclamai sa taie copacii?

#51
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Este foarte clar in Ordonanta si in Codul Fiscal. Am mentionat ca exista hotarari aduse acestora.
Daca nici macar nu stii sa te documentezi, n-am ce sa-ti fac...

Daca aveam o padure, ma bucuram de ea...

Edited by ElsaAn, 12 July 2017 - 15:56.


#52
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 ElsaAn, on 12 iulie 2017 - 15:45, said:

Nu sunt singura persoana deranjata de acest lucru, mai sunt si alti vecini.
Puneti niste bani toti deranjatii si amenajati terenul, sa fie frumos.
A, nu, ma scuzati, voi vreti frumos pe banii altuia.

 ElsaAn, on 12 iulie 2017 - 12:42, said:

Avem o persoana care mai face curat prin jur dar nu este deloc ok sa platesc eu mereu pentru nesimtirea altora.
Daca vrei niste amenajari (oricare ar fi acestea) te asigur ca e absolut "ok" sa le platesti.

 ElsaAn, on 12 iulie 2017 - 12:42, said:

Cand spun ingrijite, nu ma refer sa fie tunsa iarba la luna, ci sa nu vad balarii de 2 m.
Care e diferenta dintre "balarii" si "copaci"? Toate sunt plante. Cine esti tu sa decizi ce trebuie sa vezi pe proprietatea altuia?

#53
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Din categoria "Sunt plictisit si nu stiu cu ce sa mai reclam vreun vecin!".

Pune plasa.

Edited by Lenevo, 12 July 2017 - 16:03.


#54
adrip

adrip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2016

 bladhaund, on 12 iulie 2017 - 15:53, said:

Daca aveai o padure in spate, reclamai sa taie copacii?
Padure in intravilan?

Edited by adrip, 12 July 2017 - 16:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate