Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Teren neingrijit spatele casei

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#163
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View PostElsaAn, on 12 iulie 2017 - 16:38, said:

si cred ca Romania este pe un drum bun.

Nu, pentru că, e.g.,

View PostElsaAn, on 12 iulie 2017 - 16:38, said:

... ce am realizat la varsta mea, spre deosebire de altii

Capra vecinului. Aroganta, infatuare, snobism, Ftiriadi.

==================================

View PostElsaAn, on 12 iulie 2017 - 16:38, said:

dar este incredibila reactia de pe forum...
Deloc.
E chiar foarte justificata. Miticismele pretinsilor se taxeaza instant.
Ai totusi de ce sa fii mindra. Esti taxat/a de utilizatori fini.

===================================

View PostElsaAn, on 12 iulie 2017 - 16:38, said:

Nu am dat in cap la nimeni....
Nu greseala e problema, toti gresim, ci pretiozitatea, falsitatea si ipocrizia cu care este afisata.
Pacat, chiar cred ca aveai rezerve sa impresionezi pe bune.

#164
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View PostElsaAn, on 12 iulie 2017 - 16:38, said:

Wow,
Sit down, Jake.
Sugerez sa citesti cartea ce contine pasajul de mai jos.
Vorbim dupa, e clar ca orice spui acum e fix pix si oricum se va schimba.

View Postalthea, on 12 iulie 2017 - 17:05, said:

Reacția de pe forum e normală și previzibilă și nu se datorează faptului că nu ne-ar păsa de ce-i în jur, ci felului în care ai pus problema:
Deci nu i-ai spus omului că terenul s-a umplut de bălării și ar trebui curățat, nu știi cum ar fi răspuns, dar vrei să fie amendat din cauza asta.
Atunci de ce nu ți-o asumi? Zic și eu.

==================================

Man, dai si tu o bere pentru asta, sper... Posted Image

View Postalthea, on 12 iulie 2017 - 17:05, said:


============================

View Postdenky, on 13 iulie 2017 - 07:10, said:

Problema e mult mai serioasa decat derizoriul in care o duci tu. E vorba de balarii care au un potential alergen imens, si nu ma refer doar la clasica ambrozie, de care poate ai auzit si tu.
.......
"nesimtire" si alte alea cu o doamna, mi se pare ... "buruienos".
Doc, cu respect si regret in acelasi timp, mi-ai stricat ziua, pisici.
Cred ca iti inteleg frustrarea, dar ti-as atrage atentia ca combati altceva decit ce a punctat @haund. Ideea generala a topicului da, e corecta si justificata, problema e prezentarea aroganta si lipsita de respect basic, minimal, fata de comunitatea invocata.
Pe scurt, tonul pitziponc.

Edited by viotl, 22 July 2017 - 03:45.


#165
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdenky, on 22 iulie 2017 - 01:07, said:

te doare in cur si nu vrei sa scoti un leu din buzunar ca sa intretii ce e al tau?
La fel cu buruiana, iti bati joc de sanatatea tuturor (cine nu stie nimic de alergenii recenti si de ce provoaca ei)
Ca esti tu alergic, e problema ta, ti-o rezolvi tu. De ce ar scoate cineva un leu pentru dorinta ta?!
Tu esti alergic la polen, hai sa nu se mai planteze grau, flori, pomi ca asa vor muschii tai !

Initiatoarea si-a facut o casa cu o estetica de rahat. (ipoteza)
Eu insa sunt arbitrul elegantei in estetica. Vad casa ei, wau, ce oroare! sa fie demolata casa ei ca imi zgaraie ochii mei !
(efectiv, vomit cand o vad, oac-oac, atenteaza la sanatatea mea!)

E de dorit ca toate proprietatile sa fie ingrijite, desigur.
Dar cum poate impune cineva unui proprietar ce plante sa aiba pe proprietatea lui, ce inaltime sa aiba, cat de dese sa fie ?!
(asta e noaptea mintii... desprinsa din *1984*, *Noi*, sau din trecutul totalitar)

#166
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Uf.
Stai, ma, omule, stai un pic, nu te enerva si tu asa. Denky chiar e un finut, dar na, asta e, oameni sintem, si uneori chiar ne e greu sa ne reprimam frustrarea. Sint convins ca daca v-ati intilni in viata reala ati fi ok! Apar uneori situatii din astea, ce sa-i faci.
Si, stiu ca sint comunitati unde se impune intr-o oarecare masura aspectul si continutul curtii.

#167
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

View PostQuantum, on 21 iulie 2017 - 11:15, said:



Cetateanca initiatoare nu intelege (nici ea) dreptul proprietarului de a dispune de proprietatea sa dupa bunul plac...  


Nu exista asa ceva in nici o tara din lumea asta.

View PostQuantum, on 22 iulie 2017 - 04:24, said:

Dar cum poate impune cineva unui proprietar ce plante sa aiba pe proprietatea lui, ce inaltime sa aiba, cat de dese sa fie ?!

Primaria, asociatia de locatari, sau legile statului si mascatii in anumite cazuri :D

#168
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View PostQuantum, on 22 iulie 2017 - 04:24, said:

Dar cum poate impune cineva unui proprietar ce plante sa aiba pe proprietatea lui, ce inaltime sa aiba, cat de dese sa fie ?!

Sefu' ... boss ... cu cat dai iarba? Ca se pare ca tu ai descoperit o metoda legala, sefuuu' Posted Image

View Postviotl, on 22 iulie 2017 - 03:13, said:

Capra vecinului. Aroganta, infatuare, snobism, Ftiriadi.

Cred ca de aici pleaca totul. Nu stim sa incepem o discutie si nici sa o directionam spre dialog si calm.

#169
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Hai, Kendo-san...îhî...

Cred totusi ca copchila asta are rezerve, cred ca o drege ea. Pare din categoria de primeste joi, tinteste eticheta.

Ce zici Elsico dear, faci tu o schimbare de drum aşea, sa ne para rau ca ne-am mocirlit in curtea ta? Eu cred ca poti. Uimeste-ne.

C'mon, make my day...

View PostKendo, on 22 iulie 2017 - 10:46, said:

Sefu' ... boss ... cu cat dai iarba? Ca se pare ca tu ai descoperit o metoda legala, sefuuu' Posted Image
Nu esti zdravan...zurliule.

Edited by viotl, 22 July 2017 - 12:38.


#170
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Eu cred ca discutia de aici e emblematica pentru starea in care se afla societatea romaneasca.
Am scris din start ca nu discut abordarea initiatoarei, nu agreez nici eu varianta cu reclamatul (de cate ori imi blocheaza poarta garajului tot felul de oameni, o data nu am chemat politia locala sa le blocheze roata, am preferat sa iau bicicleta). Dar nu asta e esenta problemei, in opinia mea.
Esenta problemei sta in vidul legislativ din domeniu. Nu poti lasa un teren curti-constructii parloaga, nici din ratiuni estetice, macar, daca din altele te lasa rece. Oameni care locuiesc acolo au dreptul sa nu vada dimineata la trezire rezultatul indiferentei unuia care gandeste despre terenul lui ca "lasa-l acolo, ca nu cere de mancare".
Faceti o cacanarie din asta in vest: ai politia la usa (poarta, dupa caz) in 2 minute. Culmea, nu vin vecinii, nu face nimeni circ, vine politia, in urma unei, da, ati ghicit, reclamatii, sesizari etc.
Descopar aici o gramada de iubitori de natura virgina, dar cati am plantat niste copaci sau am impiedicat taierea lor ilegala, cati am pus si intretinut gazon, macar? Toti, stiu.
Toti cei care habar nu au dpdv medical ce inseamna o reactie alergica la astfel de buruieni (Quantum aduce in discutie teme apicole, nu vad legatura) sa se intrebe de ce Ungaria a avut program national de eradicare a ambroziei. Dupa aceea, sa se intrebe de ce noi nu avem.
Inchei aici, cu observatia amara ca oameni cu instructie si inteligenta nu sunt sensibili la faptul ca mii de persoane (intre care si multi copii, inclusiv ai mei) ajung sa aiba probleme serioase de respiratie din cauza "dreptului sfant la proprietate" al unora pentru care cuvantul empatie inseamna pierdere de timp.


#171
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdenky, on 23 iulie 2017 - 07:26, said:

Inchei aici, cu observatia amara ca oameni cu instructie si inteligenta nu sunt sensibili la faptul ca mii de persoane (intre care si multi copii, inclusiv ai mei) ajung sa aiba probleme serioase de respiratie din cauza "dreptului sfant la proprietate" al unora pentru care cuvantul empatie inseamna pierdere de timp.
Poate fi enervant să tot repeți lucruri dar îmi asum, la fel e și pentru mine să văd că se revine mereu la alergiile provocate de anumite plante. Inițiatoarea nu are alergie decât din punct de vedere estetic, despre asta e topicul! Că se deviază discuția spre general e de înțeles, ce nu pricep e de ce ar fi un argument pentru atitudinea ei de reclamagioaică fără simțul răspunderii: niciun cuvânt către cel care o deranjează, direct la autorități și dacă se poate fără să se știe cine le-a chemat.

Edited by althea, 23 July 2017 - 07:48.


#172
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

atitudinea ei de reclamagioaică fără simțul răspunderii.

Asta trebuie sa fie o hiba din vremea comunismului.
Reclamatia la primarie pentru un bine comun nu e ceva peiorativ.
"Fara simtul raspunderii" se refera la faptul ca o femeie singura nu prea are chef sa se ia la bataie cu vreun suparat pe atitudinea ei de reclamagioaca.
Ia-ti sarit bietei femei in cap fara absolut nici o justificare. Sinteti la un pas de a o injura direct daca nu cumva pasul ala s-a facut (reclamagioaca etc). Ar trebui sa va fie rusine. Marele ei pacat e ca vrea o estetica mai civilizata intr-o hazna de sat din sudul haznalei mari. Nu atit ca nu e mai nimeni de acord cu ea ma mira ci mai ales virulenta atacului de la oameni care altfel par civilizati si educati.

#173
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 23 iulie 2017 - 07:51, said:

Asta trebuie sa fie o hiba din vremea comunismului.
Reclamatia la primarie pentru un bine comun nu e ceva peiorativ.
Cred că ai uitat asta:

Quote

Am sunat la primaria Bragadiru, pentru ca de ea apartin iar cei de acolo mi-au spus ca nu pot face sesizare anonima intrucat trebuie sa-mi asum.
Care-i hibă din vremea comunismului? Că pe vremea aia te turnau vecinii iar în față îți zâmbeau politicos. Acum nu se mai poate.

View Postvrajitoruldinoz, on 23 iulie 2017 - 07:51, said:

Ar trebui sa va fie rusine. Marele ei pacat e ca vrea o estetica mai civilizata intr-o hazna de sat din sudul haznalei mari.  
Nu îmi este. Dacă spunea că a vorbit cu el și ăla i-a întors spatele, sau că a curățat ea prima și ăla n-a dat doi bani pe ce-a făcut da, puteai să-mi spui să-mi fie rușine. Așa cum e în realitate, nu vopsit cu roz de mesajele offtopic, îmi spui degeaba.

Edited by althea, 23 July 2017 - 16:36.


#174
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 23 iulie 2017 - 07:51, said:

Ia-ti sarit bietei femei in cap fara absolut nici o justificare. Sinteti la un pas de a o injura direct daca nu cumva pasul ala s-a facut (reclamagioaca etc).
Ei, lasă că nu e o biată femeie. Am văzut un mesaj citat  din care se vede că e chiar foarte bine atât psihic cât și material:

Quote

Hai sa nu ne dam mari si tari ca daca ne punem pe poze cu casele pe care le avem sunt convinsa ca 90% din useri aveti casele modeste.
Și tot eu sunt virulentă?

#175
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
@denky - doc, ai dreptate si sint de acord cu tine, daca are vreo importanta parerea mea. Sint personal afectat de ambele probleme, si aspectul terenului si alergiile. Desi nu e treaba mea, nu m-am putut abtine sa nu critic atitudinea de printzesica razgiiata si, mai ales, jignirea pe fata a comunitatii. Adica exact ceea ce pe tine nu te-a interesat. Daca 90% avem casele modeste, sarantocii de noi, atunci la ce ne mai intrebi? La ce te miri ca ti se raspunde la caterinca?
E o chestiune simpla si banala, daca te deschizi in public va trebui sa iti asumi reactia publicului. "Care este", cum bine ai observat.
Ti-as deschide totusi ochii un pic asupra unui aspect - daca tot esti asa fervent aparator al unui principiu, parerea mea e ca ar fi gentlemanlike sa mergi pina la capat, sa accepti si consideratia apicola a lui @Quantum aso. Pentru ca sint foarte multi vecini afectati de albinele pe care unii le cresc in curte, multi copii intepati. Nu sint acasa, ti-as arata poze cu stupii de la casa de linga blocul meu modest. ca sa nu mai vorbesc de animale, ateliere sau blocuri trintite in gardul meu
As putea sa fiu rau si sa zic si eu - printzesico, exista destule zone rezidentiale imprejmuite foarte curate si intretinute, cu reguli stricte, unde strainii de loc nu au acces decit controlat. Ai fi putut cumpara acolo. Aaa...poate acum esti tu cea prea modesta (financiar) pentru asa ceva?
Sa nu te superi pe mine. Doar o parere la o sueta. N-o zic cu rautate.

@vrajitorul - nu e treaba mea si nu m-ai intrebat, dar na, e open, asa ca zic si eu... Pe mine ma mira mirarea ta, dupa cit si mai ales cum surfesti pe-aici ma asteptam sa iti fie clar de ce apare astfel de virulenta la oameni care altfel par civilizati. Acesti oameni, cum zicea si @denky, traiesc cumva fortuiti intr-un astfel de environment unde valorile morale, decenta, bunul simt, respectul, responsabilitatea sociala sint considerate defecte, si asta le amaraste viata. De obicei se abtin dar sint momente cind se umple paharul si rabufnesc si ei. Aici cred ca e un astfel de moment.
E simplu. Ne supunem legilor lui Pavlov. Vrem nu vrem, corpul are reflexe. Daca imi tragi o palma si tip, e neconditionat. Daca imi tragi o palma si eu iti trag un pumn, e conditionat. Vezi, concluzia cercetatorilor rusi e ca o reactie exista oricum. Si reactia depinde in mare masura de primitor, dar in si mai mare masura de stimul.
Aici, stimulul ne-a jignit.
Pentru ca stimulul arata ca are capacitate, eu in sinea mea ii dau o sansa sa se corecteze. Nu e usor sa accepti ca ai gresit. Dar daca o faci dovedesti intelepciune. Si cred eu ca e mai important sa fii apreciat de acei putini care par civilizati si educati decit de acei multi care.

@althea - ai pm.

#176
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Pentru initiatoare: sa stii ca tonul face muzica.
Pe terenul de langa mine eu plateam ca sa il defriseze pe toata lungimea gardului asa latime de 1m pentru a opri buruienile sa patrunda prin gard.
Asa e cand construim in camp sau cu vecini putini. Cu unii poti discuta, cu conditia sa dai un ton amabil, cu altii nu si daca ai fi Regina Angliei...
Conteanu tonul, cum ii explici vecinului ca ar fi bine si frumos sa-si ingrijeasca terenul, ca nu s-ar mai inmulti balariile si ca ar fi placut ochiului, atat pentru el cat si pentru cei din afara proprietatii.

Si eu am fost frustrata ani in sir din cauza balariilor (nu de pe proprietati) ci de pe strazi, a cainilor maidanezi si a gunoaielor.
Am facut n solicitari la Primarie, ca treaba asta tinea de primarie si mare lucru n-am facut! Cainii tot pe strazi sunt , iar gunoaiele tot la 2 luni se strang, dupa cum le vine randul.
Iarba taiata la fir si gazon pe langa strazi n-o sa vad nici in 50 de ani de aici incolo!

Intre timp m-am autoeducat sa nu-mi pese asa mult caci ori n-am cu cine, ori ma iau astia de ciudata.

E doar un sfat, ia-l ca atare...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate