Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Teren neingrijit spatele casei

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#1
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Buna,

Urmeaza sa ma mut si eu intr-un final si am o problema cu terenul din spatele casei mele. Mai exact, este un teren destul de maricel neingrijit si inestetic pe care nu as vrea sa-l mai vad asa :D
Am sunat la primaria Bragadiru, pentru ca de ea apartin iar cei de acolo mi-au spus ca nu pot face sesizare anonima intrucat trebuie sa-mi asum.
Ideea este ca as vrea sa sesizez primaria si sa se ia o masura intrucat este vorba de un teren care nu urmeaza sa fie cumparat, proprietara intentionand sa-l mai tina cativa ani mult si bine fara vanzare/constructie. In acelasi timp nu vreau sa mi-o pun in cap, pentru ca n-am chef de scandaluri sau mai stiu eu ce alte belele. Mentionez faptul ca oricum ea o sa aiba nevoie de acordul meu in momentul in care o sa se construiasca ceva intrucat este destul de ingust terenul.

Ce as putea sa fac in acest caz? Este legal ce mi-au spus cei de la Bragadiru, ca nu pot face sesizare anonima?
Dupa mine, as face sesizari pentru majoritatea terenurilor din imprejurimi dar prioritar este acesta.

#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Deci pentru ca pe tine te deranjeaza vizual un teren aflat in starea sa naturala (neingrijit, cica), esti capabil(a) sa-i obligi la cheltuieli pe proprietari? Du-te tu la proprietar si ofera-te sa pui gazon, flori, pomi, sa faci alei, pe cheltuiala ta. Crezi ca te refuza?

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,574
  • Înscris: 08.03.2017
Se poate lua si taurul de coarne ca nu costa o avere : o pompa de 10-15 litri (100-150 lei) si 500ml glifosat (20ml la 1L apa) si numai piatra mai ramane . Gasesti pe cineva care pentru 50 lei, un pachet de tigari si un hamburger sufla toata gradina , dupa 7 zile se vad rezultatele. E important ca macar 3 zile sa nu ploua ca substanta sa poata ataca frunza.
Am avut in spatele blocului ceva buruieni inalte ca floarea soarelui dar fara floare , peste 2 metri inaltime de ascundeai un boeing 747 in ele , umezeala , mizerie, am tot umblat pe la administrator , am rugat pe scara sa facem ceva , nooo, pauza, mai bine telecomanda si facebook-ul , pana m-am dus la un magazin de fitosanitare si i-am spus ce ma doare , acum la toti le place ...trebuie un imbold, o motivatie , da-i in saracie bani pana esti sanatos ca doar deaia muncesti . A, banii pe pompa i-am scos de 10 ori , iau 10lei/boxa pentru dezinsectie de pureci si gandaci Posted Image, am devenit "tata" lor.

Edited by ldpe, 12 July 2017 - 11:54.


#4
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
Nu ai ce face altceva. Sesizare scrisa la primarie, de acolo e treaba lor. Ei someaza proprietarul si daca respectivul nu se duce sa-si rezolve problema, o face primaria si-l amendeaza pe proprietar.

#5
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

 bladhaund, on 12 iulie 2017 - 11:45, said:

Deci pentru ca pe tine te deranjeaza vizual un teren aflat in starea sa naturala (neingrijit, cica), esti capabil(a) sa-i obligi la cheltuieli pe proprietari? Du-te tu la proprietar si ofera-te sa pui gazon, flori, pomi, sa faci alei, pe cheltuiala ta. Crezi ca te refuza?

Exista o lege pe care trebuie sa o respecti. In Timisoara spre exemplu luna trecuta s-au dat nu stiu cate amenzi pentru terenurile neingrijite, asa ca se poate.
Asa ca n-am chef de intrat in polemici, ci niste sfaturi concrete daca s-a mai intalnit cineva cu asa ceva.

 StickyFingaz, on 12 iulie 2017 - 12:08, said:

Nu ai ce face altceva. Sesizare scrisa la primarie, de acolo e treaba lor. Ei someaza proprietarul si daca respectivul nu se duce sa-si rezolve problema, o face primaria si-l amendeaza pe proprietar.

Am inteles, ok.

#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Nu exista nicio lege si visezi cai verzi pe pereti. Exista niste hotarari de consiliu local. Teren neingrijit inseamna sa depozitezi pe el gunoaie, sa fie neingradit, sa aiba acces persoanele fara adapost. Pe tine te supara ca un teren e in starea naturala si nu corespunde asteptarilor (sau fitelor, dupa caz) pe care le ai. Vrei frumos, cumperi si iti faci. Daca nu e de vanzare, ceri acordul sa faci frumos pe banii tai.

Ia zi, padurea e si aceasta neingrijita, nu ar trebui sa o taie si sa puna gazon frumos? Dar poiana cu flori? Pe Transfagarasan, ceva? E cam neingrijit si pe acolo.

Te uiti peste gard si ai pretentia sa decizi pe proprietatea altuia? Codul civil spune ce ai drept sa faci: arbori si constructii pe si langa hotar, cursuri de apa. Atat.

 ElsaAn, on 12 iulie 2017 - 12:17, said:

Asa ca n-am chef de intrat in polemici, ci niste sfaturi concrete daca s-a mai intalnit cineva cu asa ceva.
M-am intalnit si ti-am spus cum se rezolva: te duci la proprietar, ceri acordul, scoti banul.

Edited by bladhaund, 12 July 2017 - 12:21.


#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,149
  • Înscris: 15.05.2008
da si noua legea aia

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 ElsaAn, on 12 iulie 2017 - 11:40, said:

Buna,

Urmeaza sa ma mut si eu intr-un final si am o problema cu terenul din spatele casei mele. Mai exact, este un teren destul de maricel neingrijit si inestetic pe care nu as vrea sa-l mai vad asa Posted Image
  Fa si tu un gard prin care nu se vede. Lemn, policarbonat, tabla etc Posted Image
Sau o motocoasa, cauti propietarul si intrebi daca te lasa sa cureti. Eu curat de 9 ani terenul de peste drum. Adica tai boschetii de 2-3 ori/an. Nu e al meu, dar am intrebat si eu propietarul si mi-a dat voie. Atat ca nu am motocoasa si tai cu coasa ca e suprafata mica.  Mai nou ma lasa si sa folosesc terenul pe post de parcare Posted Image
  Poti si sa nu intrebi pe nimeni, nu se supara nimeni ca-i tai boschetii de pe teren, dar totusi daca prinzi un zapacit poate sa faca si scandal aiurea ca ai intrat pe terenul lui.

  PS:
Daca trec pe strada ta si nu imi place cum iti e aranjata curtea ce ar trebui sa fac? Unde sa reclam ca ti-ai lasat slapii pe terasa si jucariile copilului prin curte iar mie cand trec pe drum mi se pare ca arata urat :)

Edited by PoeOvidiu, 12 July 2017 - 12:39.


#9
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 bladhaund, on 12 iulie 2017 - 12:22, said:

Exista niste hotarari de consiliu local. Teren neingrijit inseamna sa depozitezi pe el gunoaie, sa fie neingradit, sa aiba acces persoanele fara adapost.

Prima parte e corecta, a doua este doar partiala. S-ar putea ca in unele locuri sa fie doar aceste conditii, insa cel putin la noi include si pastrarea terenului fara buruieni sau maracinis.

#10
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

 bladhaund, on 12 iulie 2017 - 12:22, said:

Nu exista nicio lege si visezi cai verzi pe pereti. Exista niste hotarari de consiliu local. Teren neingrijit inseamna sa depozitezi pe el gunoaie, sa fie neingradit, sa aiba acces persoanele fara adapost. Pe tine te supara ca un teren e in starea naturala si nu corespunde asteptarilor (sau fitelor, dupa caz) pe care le ai. Vrei frumos, cumperi si iti faci. Daca nu e de vanzare, ceri acordul sa faci frumos pe banii tai.

Ia zi, padurea e si aceasta neingrijita, nu ar trebui sa o taie si sa puna gazon frumos? Dar poiana cu flori? Pe Transfagarasan, ceva? E cam neingrijit si pe acolo.

Te uiti peste gard si ai pretentia sa decizi pe proprietatea altuia? Codul civil spune ce ai drept sa faci: arbori si constructii pe si langa hotar, cursuri de apa. Atat.

M-am intalnit si ti-am spus cum se rezolva: te duci la proprietar, ceri acordul, scoti banul.

Atata rautate nu cred ca am mai vazut in viata mea...ma duce cu gandul sa cred ca ai si tu un teren pe care nu prea il ingrijesti, ca serios nu te inteleg. Ai fost vreodata in afara, stii ce inseamna civilizatie? Sunt mai multe terenuri in zona si surpriza, unele sunt ingrijite, altele nu... Cand spun ingrijite, nu ma refer sa fie tunsa iarba la luna, ci sa nu vad balarii de 2 m. In al doilea rand terenul nu este imprejmuit de nici un fel.
Faci niste acuze care nu isi au rostul...serios.

Similara cu treaba asta este si faza cu cainii de pe strazi. Spre deosebire de altii, eu astazi am facut sesizare sa fie luati. Imi plac, ii ador, am acasa un caine dar nu vreau sa ii vad pe strada...La fel voi face si cu terenul acesta.

 PoeOvidiu, on 12 iulie 2017 - 12:32, said:

  Fa si tu un gard prin care nu se vede. Lemn, policarbonat, tabla etc Posted Image
Sau o motocoasa, cauti propietarul si intrebi daca te lasa sa cureti. Eu curat de 9 ani terenul de peste drum. Adica tai boschetii de 2-3 ori/an. Nu e al meu, dar am intrebat si eu propietarul si mi-a dat voie. Atat ca nu am motocoasa si tai cu coasa ca e suprafata mica.  Mai nou ma lasa si sa folosesc terenul pe post de parcare Posted Image
  Poti si sa nu intrebi pe nimeni, nu se supara nimeni ca-i tai boschetii de pe teren, dar totusi daca prinzi un zapacit poate sa faca si scandal aiurea ca ai intrat pe terenul lui.

Am gard inalt, nu asta ar fi problema. Avem o persoana care mai face curat prin jur dar nu este deloc ok sa platesc eu mereu pentru nesimtirea altora. Ca si proprietar, de 2 ori pe an nu cred ca mori daca platesti pe cineva sa iti ingrijeasca terenul.

Cred ca cel mai mult ma deranjeaza atitudinea oamenilor, nepasarea aceasta crunta, tipic psd-ista.Posted Image Posted Image

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Din experienta iti spun. Faci o greseala. Cu vecinii trebuie sa te ai bine, nu sa te reclami aiurea de cum te-ai mutat in cartier.  Ai mei m-au crescut cu o vorba: Pana iti vine prietenul sau neamul, vecinul e langa tine.

#12
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

 PoeOvidiu, on 12 iulie 2017 - 12:43, said:

Din experienta iti spun. Faci o greseala. Cu vecinii trebuie sa te ai bine, nu sa te reclami aiurea de cum te-ai mutat in cartier.  Ai mei m-au crescut cu o vorba: Pana iti vine prietenul sau neamul, vecinul e langa tine.


Pai din acest motiv vroiam anonima sesizarea. Nu o sa stau acum sa ma cert ca niciodata nu stii cu cine te pui...

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Dar cu vecinul ai discutat inainte? Sau o dai direct pe sesizari?  Poate omul e plecat pur si simplu de 3-5 ani din tara si nu a mai dat pe acasa, mai stiu cazuri.
De ce sa o faci anonima? Adica te ascunzi sa nu iti asumi raspunderea si consecintele actiunilor tale?
Parca ziceai ceva de atitudine PSD-ista mai sus......... :)

Edited by PoeOvidiu, 12 July 2017 - 12:48.


#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Hmm, Bragadiru...  civilizaţie...  cam exagerat.

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,815
  • Înscris: 13.07.2011
ai doua posibilitati, una ilegala una legala.

Cea ilegala: ori dai foc dar risti sa arzi tot satul.

Cea legala, contactezi proprietarul si il rogi sa fara curat, 99% iti inchide telefonul in nas ca nu are interes, timp sau stiu eu ce. Dar exista si posibilitatea in care il rogi sa iti ofere acces pe teren si faci tu curat si aici sunt sigur ca nu zice nu.

Edited by business11, 12 July 2017 - 12:50.


#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Stii cine a sarit la 2 noaptea din pat azi iarna ca ardea stiva de lemne a vecinului la 2 metri de casa lui? Si cine a tras 40 m de furtun din reteaua si prin apometrul lui fara sa intrebe ce se intampla? Pana au ajuns pompierii focul era deja domolit ca altfel ii ardea casa.
Pai ala daca ma reclama pe mine acum 4-5 ani eu stateam pe balcon si filmam flacarile in loc sa alerg in pijama si slapi prin zapada la -15 grade.

  Oare era bine sa nu ne avem bine ca vecini, si in situatii de genul asta sa sune sa vina repede un prieten din celalalt capat al orasului?

Edited by PoeOvidiu, 12 July 2017 - 12:53.


#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 business11, on 12 iulie 2017 - 12:49, said:

...... Dar exista si posibilitatea in care il rogi sa iti ofere acces pe teren si faci tu curat si aici sunt sigur ca nu zice nu.
varianta cea mai buna....

#18
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

 PoeOvidiu, on 12 iulie 2017 - 12:47, said:

Dar cu vecinul ai discutat inainte? Sau o dai direct pe sesizari?  Poate omul e plecat pur si simplu de 3-5 ani din tara si nu a mai dat pe acasa, mai stiu cazuri.
De ce sa o faci anonima? Adica te ascunzi sa nu iti asumi raspunderea si consecintele actiunilor tale?
Parca ziceai ceva de atitudine PSD-ista mai sus......... Posted Image

S-a luat legatura cu proprietarul si este in tara dar nu am adus in discutie curatarea terenului. O sa incercam telefonic rezolvarea problemei.
Legat de vecini, ma am super bine cu ceilalti si de fiecare data am zis ca indiferent ce fel de oameni o sa am langa mine, trebuie sa ma imprietenesc cu ei.
Nu sunt genul care sa faca scandal dar am si eu un fix cu chestia asta si cu cainii (macar aici am rezolvat).

Ok, in mare inteleg ideea. Multumesc de sfaturi, rog inchiderea topicului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate