Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Roma, partea II, 2017 +

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
385 replies to this topic

#1
Wizkhalilff

Wizkhalilff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2017
Buna ziua,vara aceasta o sa calatoresc impreuna cu prietena mea in Roma timp de 5 zile. O  sa ne  rezervam o zi intreaga pentru a vizitat vaticanul (muzeele,gradina,capela sixtina,etc) . Am citit si am vazut ca exista Omnia Pass si Rome Pass. Am vazut ca cel de Roma pass costa 37 euro pentru 3 zile iar cel Omnia Pass in care include vaticanul 113 euro. Noi doi suntem studenti si am avea reducere avand pana in 25 de ani si fiind din UE. Intrebarea mea este.merita acel Omnia Pass sau mai bine platesc separat si ies mai ieftin ? Am vazut ca includ si audio guide si altele dar mi se pare ca pretul este foarte mare. Cineva care a fost acolo sau care stie ceva mai bine ma poate sfatuii intr-un fel sau altul? Multumesc !

#2
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Nu merita omnia pass mai ales ca sunteti si sub 25 de ani. Sa fiu sincer nu merita nici roma pass cu toate ca eu l-am cumparat. Stii de ce ar merita roma pass? Skip the line, nu mai stai la coada. Desi din cate am vazut nu este coada mare, deci risipa de bani. Biletele de la vatican le cumperi online si scapi de coada. La coloseum nu astepti mult la coada, 10 min.

Eu mi-am dat seama ca am risipit banii pe roma pass.

Edited by andreiMembruAnonimut, 10 July 2017 - 14:53.


#3
Wizkhalilff

Wizkhalilff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2017

 andrei_ionut, on 10 iulie 2017 - 14:49, said:

Nu merita omnia pass mai ales ca sunteti si sub 25 de ani. Sa fiu sincer nu merita nici roma pass cu toate ca eu l-am cumparat. Stii de ce ar merita roma pass? Skip the line, nu mai stai la coada. Desi din cate am vazut nu este coada mare, deci risipa de bani. Biletele de la vatican le cumperi online si scapi de coada. La coloseum nu astepti mult la coada, 10 min.

Eu mi-am dat seama ca am risipit banii pe roma pass.
Mi-as cumpara Roma Pass pentru ca avem mijlocul de transport in comun (autobuz inclusiv metrou) timp de 3 zile gratuit plus 2 intrari libere la cele la care am vrea si am vazut ca sunt mai scumpe intrarile (Villa Borghese si Muzel National sau Castelul Sant Angelo ) + reducere la restul de 43 de muzee si atractii. Nu stiu insa daca iesim mai ieftin sau la fel cu reducerea de la pass fata de cea de varsta (mai putin de 25 ) .

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
transport in comun? mare poveste, zona istorica din roma are cativa km si oricum circuitul se face la picior....
Attached File  Clipboard01.jpg   719.79K   180 downloads

Edited by arg, 10 July 2017 - 15:10.


#5
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Exact. Foarte multe o sa le faci la picior.

La fel m-am pacalit si eu cu transportul Credeam ca o sa il folosesc intens. As fi iesit mai ieftin daca imi cumparam bilet la fiecare cursa cu metroul. In plus cand o sa vizitezi vaticanul si ce este prin imprejurimi, bazilica sf petru etc, o sa pierzi o zi intreaga. Deci nu renteaza abonamentul pe 3 zile. Multe parca sunt gratuite la cei sub 25 de ani din ue sau au o reducere masiva.

Vezi si tu, fa'ti niste calcule pe hartie si vezi cum iesi mai ieftin.

Edited by andreiMembruAnonimut, 10 July 2017 - 15:13.


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ajuta foarte mult sa fac traseul pe google maps sau earth in modul street view,

eu asa am facut si parca eram acasa, a fost o placere sa am harta incarcata in memorie... cu obiective turistice, magazine, repere, distante, treceri de pietoni, stopuri etc.

Edited by arg, 10 July 2017 - 15:34.


#7
Wizkhalilff

Wizkhalilff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2017

 arg, on 10 iulie 2017 - 15:15, said:

ajuta foarte mult sa fac traseul pe google maps sau earth in modul street view,

eu asa am facut si parca eram acasa, a fost o placere sa am harta incarcata in memorie... cu repere, distante, treceri de pietoni, stopuri etc.
Mi-am downloadat google maps offline partea de Roma..Lazio si merge prima zi dupa 2-3 zile imi cere actualizare,i fac si nu pot sa o mai deschid..asa am vrut si eu sa fac la roma,sa folosesc o harta offline detaliata si fara net dar vad ca google maps offline nu merge..

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
stai linistit ca nu te ajuta, din cauza cladirilor de caramida si a strazilor inguste nu merge gps-ul.
si cu semnalul gsm sunt probleme.

harta tiparita, busola si traseul parcurs pe maps...
hati turistice gasesti free peste tot.

https://www.google.r...!7i10000!8i5000

Edited by arg, 10 July 2017 - 15:39.


#9
Wizkhalilff

Wizkhalilff

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.02.2017

 arg, on 10 iulie 2017 - 15:37, said:

stai linistit ca nu te ajuta, din cauza cladirilor de caramida si a strazilor inguste nu merge gps-ul.
si cu semnalul gsm sunt probleme.

harta tiparita, busola si traseul parcurs pe maps...
hati turistice gasesti free peste tot.

https://www.google.r...!7i10000!8i5000
Mersi de sfat !

#10
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 arg, on 10 iulie 2017 - 15:37, said:

stai linistit ca nu te ajuta, din cauza cladirilor de caramida si a strazilor inguste nu merge gps-ul.
si cu semnalul gsm sunt probleme.

harta tiparita, busola si traseul parcurs pe maps...
hati turistice gasesti free peste tot.

https://www.google.r...!7i10000!8i5000

Eu am folosit harti offline si gps-ul fara nici o problema.

#11
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
La muzeele vaticanului e 16 sau 18 euro intrarea, nu mai tin minte exact. Daca vrei si ghid, ai grija ca aia care te "agata" pe strada cer 50 de euro dar prin negociere, lasa si la 30-35 euro. Intr-un fel poate merita si vizita cu ghid, precis afli multe lucruri interesante. Exista si ghid in romana.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
audioghid-ul parca era gratis... si il iei la intrarea in muzeu....
mi-ai adus aminte de scara de la iesire tip helix.

Attached File  Clipboard01.jpg   173.2K   78 downloads

Edited by arg, 10 July 2017 - 16:00.


#13
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

 Wizkhalilff, on 10 iulie 2017 - 14:58, said:

Mi-as cumpara Roma Pass pentru ca avem mijlocul de transport in comun (autobuz inclusiv metrou) timp de 3 zile gratuit plus 2 intrari libere la cele la care am vrea si am vazut ca sunt mai scumpe intrarile (Villa Borghese si Muzel National sau Castelul Sant Angelo ) + reducere la restul de 43 de muzee si atractii. Nu stiu insa daca iesim mai ieftin sau la fel cu reducerea de la pass fata de cea de varsta (mai putin de 25 ) .

Noi am avut RomaPass si ne-a prins bine, metrou+ autobuze am folosit la greu.
Recomand!

Harti off-line- recomand Sygic, este ultra mega fidel. (si in alte locatii, nu numai Roma).

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
in roma distantele sunt mici, si daca ai cazare in centru, ceea ce si recomand, cu un pic de planificare iese excursia super fara transport in comun.

#15
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Eu zic sa alegi roma passul. Am fost de 2 ori in roma, o data cu, o data fara si a fost mai bine cu el. Nu am avut un traseu prestabilit dar iti ajung 3 zile sa vizitezi cam tot ce e de vizitat. Pe langa transport, alt avantaj ar fi evitarea cozilor, la colosseum am stat vreo ora jumate la coada fara pass iar cu pass vreo 5 minute.
In ziua a 4-a vizitezi vaticanul. Pentru muzeul vatican cumpara-ti bilet on-line, e mai ieftin si eviti o coada imensa. In a 5 a zi merita sa dai o fuga pana in ostia, la mare. Faci 30 min pana acolo, metrou pana la piramidi apoi orice tren pana la lido ostia. Sau intr-una din seri in care ai valabil roma passul ca sa nu mai platesti transportul (2 bilete/pers)

Edited by Maryus89, 10 July 2017 - 16:37.


#16
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 Maryus89, on 10 iulie 2017 - 16:32, said:

Eu zic sa alegi roma passul. Am fost de 2 ori in roma, o data cu, o data fara si a fost mai bine cu el. Nu am avut un traseu prestabilit dar iti ajung 3 zile sa vizitezi cam tot ce e de vizitat. Pe langa transport, alt avantaj ar fi evitarea cozilor, la colosseum am stat vreo ora jumate la coada fara pass iar cu pass vreo 5 minute.
In ziua a 4-a vizitezi vaticanul. Pentru muzeul vatican cumpara-ti bilet on-line, e mai ieftin si eviti o coada imensa. In a 5 a zi merita sa dai o fuga pana in ostia, la mare. Faci 30 min pana acolo, metrou pana la piramidi apoi orice tren pana la lido ostia. Sau intr-una din seri in care ai valabil roma passul ca sa nu mai platesti transportul (2 bilete/pers)

Biletul la vatican online este mai scump cu 4 euro. Dar scapi de coada, ceea ce mi s-a parut extraordinar.

16 euro (bilet ) + 4 euro (taxa plata online bilet) = 20 euro pretul per bilet pe care il vei achita inline cu card bancar

Pt 4 euro merita.

Edited by andreiMembruAnonimut, 10 July 2017 - 19:41.


#17
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Acum ca nu mai exista taxe de roaming puteti merge linistiti si sa folositi mobilul pentru harti si gps.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
daaa, si uite asa invelea marmota ciocolata....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate