Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Romano-Americana - plan B Facultate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Am zis sa am si un plan B pentru facultate. Am luat 9,43 la BAC si ma gandeam sa dau la ASE, dar anul asta s-a bagat 40% media din cei 4 ani de liceu si asta o sa ii ridice pe multi, nu cred ca am cum sa intru la Info economica ( RO sau Engleza) sau Cibernetica la fara taxa. Decat sa intru la cu taxa ma gandeam sa dau la Universitatea Romano-Americana la Informatica Manageriala ( se spune ca e echivalentul ASE-ului in informatica) la locurile fara taxa.Am facut putin research si ce am citit aici m-a ingrozit http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=30315&st=50

Ce-i drept, a fost acum 9 ani. Voi ce parere aveti ?

Edited by VladBtz, 06 July 2017 - 21:24.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pune ca plan B o facultate tot de info din tara.

#3
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 VladBtz, on 06 iulie 2017 - 21:24, said:

Am zis sa am si un plan B pentru facultate.

Ai si alte optiuni: Spiru Haret, Hyperion - sectii de informatica.
Iei lista de profesori si cauti pe internet detalii legate de experienta lor profesionala.

Exemplu la intamplare: Albeanu Grigore e decan la Spiru Haret. http://misn-b.spiruh...ltate/conducere
Dar ai sa-l gasesti si la Hyperion: https://www.hyperion...-si-ingineresti

A predat si la Facultatea de Matematica-Informatica - Universitatea Bucuresti:  http://fmi.unibuc.ro...lbeanu_grigore/
Este inca profesor asociat la universitate:
http://fmi.unibuc.ro...mente/profasoc/

Edited by RomeoM, 07 July 2017 - 07:37.


#4
jdavyd

jdavyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 24.07.2014

 RomeoM, on 07 iulie 2017 - 07:31, said:

Ai si alte optiuni: Spiru Haret, Hyperion - sectii de informatica.
Iei lista de profesori si cauti pe internet detalii legate de experienta lor profesionala.

Exemplu la intamplare: Albeanu Grigore e decan la Spiru Haret. http://misn-b.spiruh...ltate/conducere
Dar ai sa-l gasesti si la Hyperion: https://www.hyperion...-si-ingineresti

A predat si la Facultatea de Matematica-Informatica - Universitatea Bucuresti:  http://fmi.unibuc.ro...lbeanu_grigore/
Este inca profesor asociat la universitate:
http://fmi.unibuc.ro...mente/profasoc/
Parerea mea este ca o facultate privata e fabrica de diplome ...mai bine un semestru la taxa la ASE ,tragi tare primul semestru si urci la buget

#5
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 neagu_laurentiu, on 07 iulie 2017 - 05:45, said:

Pune ca plan B o facultate tot de info din tara.

vreau neaparat la Bucuresti si nu am alta, nu stiu fizica sa intru la poli

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Eu ca privitor detasat de realitatile tale, nu inteleg dorinta asta, doar pun pe tapet niste optiuni in urmarirea scopului propus.

#7
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 jdavyd, on 07 iulie 2017 - 11:48, said:

Parerea mea este ca o facultate privata e fabrica de diplome ...mai bine un semestru la taxa la ASE ,tragi tare primul semestru si urci la buget
Eu vad peoblema din alta perspectiva: vrei sa inveti informatica, si admiterea la stat e o bariera de netrecut. Te duci la privat imediat, fara sa mai pierzi 1,2,.. ani de stat acasa, pregatind examene de admitere.
La privat inveti la alte standarte. dar inveti, fara sa pierzi ani din viata. Dupa 5 sau 6 ani obtii o diploma acreditata.O sa fie mai greu cu angajarea, dar in timp decalajele se recupereaza.
Planul B autentic in acest caz inseamna in compromis.
E drept ca se duc si multi, care vor o diploma fara sa invete. Dar in IT, la privat, nu au viata lunga, fara pile...

PS: Se pot intampla lucruri mult mai grave: reusesri la zi si te retragi in primul an, pt ca e prea greu. Am auzit de situatii din astea atat la automatica cat si la informatica. Pana la utma te duci unde te tin puterile.PS
PS2: Anul trecut s-a putut da examen la cele trei sectii din matematica, care iti ofera informatica, la automatica,in zile diferite; si s-a putut depune dosare la cibernetica: deci 4 examene de admitere la stat, pt 4 facultati IT diferite. Singura problema, ca examenul de limba la cibernetica-engleza coincidea cu examenul la automatica si trebuia sa alegi... (altfel ar fi existat si a 5 a optiune) In general cei de la Univrsitate ai grije ca examenele de admitere sa nu coincida cu cele de la Politehnica.
Daca ratezi patru incercari intr-o saptamana, atunci s-ar putea ca nivelul tau de pregatire sa nu fie compatibil cu ce doresti sa faci, si mai inveti un an sau mergi la privat.

Edited by RomeoM, 08 July 2017 - 06:25.


#8
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 VladBtz, on 07 iulie 2017 - 22:33, said:

vreau neaparat la Bucuresti si nu am alta, nu stiu fizica sa intru la poli

Daca te uiti pe programa facultatii de matematica, in anul al II lea ai sa vezi mecanica, in anul al III lea Mecanica analitica si astronomie ( care este tit un fel de mecanica cu ecuarii diferentiale si cu derivate partiale ).
http://fmi.unibuc.ro...F_2014-2015.pdf
Putini s-ar fi astepta la asa ceva, dar materia trebuie invatata, si examenele trebuiesc luate.

Cand te pregatesti pt un domeniu real, fizica la nivel mediu este obligatotie. Pana la urma daca stii matematica e un fleac sa inveti electricitate, mecanica, caldura ( la nivel de luceu). Nustr legi fizice, care transpuse in limbaj matematic se reduc la formule cu inmutiri si impartiri.
Mecanica din facultate e cu ecuatii diferentiale, cu derivate partiale, uneori cu calcul tensorial. Aici sunt intradevar lucruri mai dificil de inteles.
Dar sa spui ca nu poti invata legile lui Kitchhoff e o gluma proasta, pe care nu o gusta nimeni.

PS: In 4 ani de liceu, pt a lua admiterea la automatica trebuia sa inveti fizica (3 ani) + matematica ( pe langa informatica evident ). Nu este mult. Subiectele sunt ridicol de usoare in comparatie cu cele de acum 30-40 de ani.
Acum 30-40 de ani, existau subiecte la matematica al caror nivel de dificultate era similar cu cel al subiectelor date la etapa judeteana a olimpiadei de matematica. Si de multe ori, astea faceau diferentierea intre admisi si respinsi.

Edited by RomeoM, 08 July 2017 - 06:53.


#9
aalexuss

aalexuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.10.2013
Eu nu cred ca e o gluma proasta. Nu văd unde îți folosesc legile lui kitchhoff când vrei sa dezvolți software( ținând cont ca mare parte din absolvenți se orientează către web sau mobile ). Dacă te referi la o "cultura generala a fizicii " chiar nu cred ca ai nevoie.
Revenind la subiect, mai ai și Titu Maiorescu tot informatica, dar îți recomand totuși universitate. Nu e așa de greu de intrat la info sau la CTI și cred ca merita sa plătești taxa un an, dar sa faci ceva ( in anul 2 și 3 cei mai mulți sunt la buget , pentru ca renunță destui - nu neapărat pentru ca e greu, dar se anajeaza full time )

#10
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 RomeoM, on 08 iulie 2017 - 06:38, said:

Daca te uiti pe programa facultatii de matematica, in anul al II lea ai sa vezi mecanica, in anul al III lea Mecanica analitica si astronomie ( care este tit un fel de mecanica cu ecuarii diferentiale si cu derivate partiale ).



Eu vreau la Informatica, nu la matematica. http://fmi.unibuc.ro...F_2014-2015.pdf

Astronomia e facultativa.

Edited by VladBtz, 08 July 2017 - 13:25.


#11
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 aalexuss, on 08 iulie 2017 - 07:56, said:

Eu nu cred ca e o gluma proasta. Nu văd unde îți folosesc legile lui kitchhoff când vrei sa dezvolți software

Unde iti foloseste geometria plana si in spatiu pe care o studiezi in gimnaziu ? Este un exercitiu care dezvolta gandiriea abstracta, logica, creativitatea. Se cere oricarui elev care urmeaza mate-info sau real. Si in Romania si in ;lume.
Fizica din liceu, nu prezinta lucruri dificil de inteles sau asimilat. Formule aritmetice care modeleaza realitatea. Pana la urma si programarea OOP modeleaza realitatea. Bazele de date modeleaza situatii reale. Ca mecanisme alr gandirii sunt inrudite desi oarecum complementare. Nu trebuie sa pierzi mult timp cu invatarea ei. Iti dezvolta gandirea,

In programare, dincolo de tehnologiile folosite modelezi situatii reale.

Edited by RomeoM, 08 July 2017 - 17:30.


#12
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu sunt plecat de muti ani din Romania, dar cand am plecat, aveam multe cunostinte care au absolbvit Spiru Haret si Romano-Americana. Au trecut fix ca gasca prin apa, nu au calcat pe la cursuri, se duceau doar la examene unde erau lasati sa copieze.

Cand inca mai eram in Romania, toti angajatorii pe care eu ii stiam, aruncau direct la gunoi CV-uri cu facultatile astea doua.

Nu stiu cat s-a mai schimbat treaba, dar daca maine as veni in Romania si ar trebui sa angajez oameni, cu parere de rau, si eu as da deoparte CV-uri de la aceste facultati. E mult prea adanc inradacinata impresia de facultati proaste pe care le poate absolvi orice putoare.

Edited by izometric, 08 July 2017 - 17:36.


#13
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 VladBtz, on 08 iulie 2017 - 13:22, said:

Eu vreau la Informatica, nu la matematica. http://fmi.unibuc.ro...F_2014-2015.pdf

Astronomia e facultativa.

1) Ai dreptate; peste tot astronomia e facultativa, ca si engleza sau educatia fizica. Dar daca tot ai invatat si a dat examen la ecuatii diferentiale merita sa asisti la curs pt a vedea cum sunt "puse la lucru" in modelarea unei probleme nu chiar simpla. Asa din curiozitate, fara sa te inscrii la examen. Una e popularizarea stiintei pe Discovery, si alta popularizarea stiintei cu ecuatiile fizicii matematice.

2) Da, dar s-ar putea sa nu ai medie de admitere la sectia de informatica si sa ai medie pt matematica. Atunci poti intra la matematica;, daca ai medie buna dupa anul I, poti prinde sectia de matematica-informatica ( 60 de locuri anul trecut); dupa doi ani iei licenta pe matematica informatica urmezi anul IV pt aducere la nivel, dupa care urmezi un master la informatica. Este ultimul tren pt cei care nu au prins informatica din prima.Ori la matematica -informatica te lovesti putin de mecanica.
Alternativa e sa stai un an acasa si sa mai incerci o data anul urmator.

Edited by RomeoM, 08 July 2017 - 17:54.


#14
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 izometric, on 08 iulie 2017 - 17:36, said:

Eu sunt plecat de muti ani din Romania,

In Bucuresti a aparut un fenomen si mai grav. Exista absolveti ai unor facultati inutile (nici macar ingineresti), care dupa ce s-ai covins ca nu au nici o sansa de a gasi de lucru in domeniul in care au studii superioare, s-au decis sa devina programatori: si nu orice fel de progaramtoori, ci programatori de java.Parintii cu o anumita pozitie sociala, au fortat mana unor firme care sa-i califice la "locul de munca". Si sint convinsi ca, ajung egalul celor cu automatica, urmand vreo "academie" privata care din cand in cand inunda piata cu reclame, promitand cariere de succes in IT daca urmezi cateva cursuri de formare pe bani multi.
Pe forumuri exista opinii ca poti deveni bun programator si fara facultate. Exista si cazuri fericite. Dar oamenii pe care-i cunosc, nu stapanesc programarea nici la nivelul clase a X a.
Decat sa moara de foame peste 10 ani cand "relatiile parintilor" vor fi fost epuizate, e mai bine sa incerce la o facultate privata. Personal nu pot sa cred ca toti absolventii de acolo sint tampiti

Edited by RomeoM, 08 July 2017 - 18:22.


#15
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

 RomeoM, on 07 iulie 2017 - 07:31, said:


Iei lista de profesori si cauti pe internet detalii legate de experienta lor profesionala.


Asta e mai puțin relevant, mulți au predat și la "stat", dar POLITICA universităților astea private e să impună o ȘTACHETĂ foarte joasă a.î. să treacă cît mai mulți studenți și deci să le încaseze taxele. Așadar pretențiile aceluiași profesor la stat și la privat diferă.

#16
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 XON-XOFF, on 09 iulie 2017 - 09:14, said:

Așadar pretențiile aceluiași profesor la stat și la privat diferă.

Ai dreptate. Dar sunt o gramada de Gigei care spun: programa de la stat este gresit gandita; prea multa matematica, prea multe materii depasite, prea multe materii inutile ...  Foarte putin din ce invatam se foloseste etc.
Baietii astia se pot duce la privat, invata doar ce cosidera necesar pt viitoarea cariera IT, iar la celelalte materii promovarea se rezolva se rezolva "ca la privat". Taxa la prvati e cam ca la stat.
In felul acesta se igienizeaza si sistemul de invatamant superior de stat.

Imi pare rau, dar si multi din programatorii competenti de pe diverse fotumuri sustin periodic ca e prea multa matematica la facultatile de IT; ca matematica e inutila, ca nu au folosit-o etc...etc...

Edited by RomeoM, 09 July 2017 - 21:23.


#17
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 08.02.2006
Am avut doi colegi care au terminat Info la URA acum cativa ani. Au gasit de munca fara probleme, unul pe la HP si unul a inceput cu HP si acum a ajuns in SUA la sediul central  al firmei la care a lucrat ultima data in Romania. Ce pot sa ti spun este ca nu lipseau de la cursuri si seminarii si erau pasionati de domeniu. Banuiesc de aici ca posibilitatea de a invata exista la informatica la URA.
Trebuie sa ai in vedere si taxa de la URA (daca nu intri pe locurile cu bursa care de fapt inseamna fara taxa) Taxa este de 900 euro (cred ca este mai mare decat restul universitatilor private, nu stiu daca este si mai mare decat la stat)
Sunt 300 de studenti care se bat pe cele 20% locuri fara taxa. In urmatorul an se redistribuie locurile in functie de media anului anterior. Sa ai in vedere ca 20% este procentul din numarul de studenti, deci daca in anul 2 abandoneaza 100 de studenti din 300, atunci si numarul de locuri "fara taxa" este mult mai mic. Din cate stiu de la cei care sunt acum pe la URA este conditia sa fii integralist, deci fara restante in toamna, cel putin asa am inteles eu. Daca nu reusesti sa prinzi locul de la "fara taxa" sa ai in vedere taxa lor de 900 euro.


Informatica este si la o alta universitate privata, universitatea Lumina (sunt cei care detin vestitele licee de informatica private) Daca ai participat la olimpiade internationale :D iti ofera "fara taxa" si burse de pana la 1000 de lei, pentru olimpiadele nationale bursa este de maxim 400 lei dar daca ai fost doar participant primesti "fara taxa". La taxa au taxe in functie de nota de bac 1200 lei daca ai avut minim 9 la bac, 1600 lei daca ai avut 8 minim, si 2000 lei sub 8.  Nu cunosc pe nimeni care a facut acolo facultatea (este o universitate destul de noua) dar imi aduc aminte un interviu cu rectorul de acolo care spunea ca nemultumirea lor este "nivelul scazut al cunostintelor studentilor"

Si la URA si la Lumina, este un test de admitere. La URA esti scutit de test daca ai nu stiu ce certificari.
Parerea mea este ca in informatica conteaza ceea ce stii. Nu te va angaja nimeni doar pentru ca ai terminat la X facultate/universitate. Se dau teste, interviuri si in final conteaza ceea ce stii.
Bafta!

#18
Kapetanos12345

Kapetanos12345

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2009
Imi place sa vad pareri ale "experților" care sunt sigur ca nu au facut probabil mai mult de 1 an la o facultate, oricum ar fi ea, publica sau privata.

La mine nu a fost un Plan B, a fost un Plan A hotarat. 9,39 la BAC, admitere la Politehnica din Timișoara facuta de gura lui maica-mea, media 9.56, deci intrasem la fara taxa. Prima mea tinta a fost Academia Militara de Aviatie. Nu a fost sa fie din motive medicale, m-am dus cu un singur dosar in brate la Universitatea Romano Americana unde am stiut ca voi fi intrat fara probleme si unde am stiut ca voi vrea sa studiez. Motivul a fost simplu:voiam sa studiez intr-un alt fel. Voiam sa am conditii, voiam sa fiu tratat ca pe o resursa valoroasa (chiar daca asta a insemnat sa fiu tratat ca un client pe alocuri). Am invatat de la aceeasi profesori ca cei de la Cibernetica de la ASE(in perioada 2008-2011 cam 70% din profesorii de la URA erau profesori si la ASE), iar calitatea era cea adecvata. Din 450 de studenti cati am fost in primul an am terminat vreo 50 cu licenta luata, deci nu e chiar fabrica de diplome. E adevarat ca sunt ceva mai relaxati in ceea ce priveste prezenta, intrucat daca nu te duci la cursuri deloc si faci un examen perfect, vei avea nota 5-6, in functie de profesor, deci dau sansa si celor care se autopregatesc sa isi demonstreze capacitățile, nu sunt descalificati inca dinaintea cursei.

Am invatat de mi-au sarit capacele, am avut restante, am tras nopti in toate sesiunile de examen, am facut un proiect de licenta verificat la sange atat calitativ cat si pt plagiat. Cine spune ca e fabrica de diplome habar nu are despre ce vorbește, iar in general zic ast putzanii care se cred mari gongoi ca au intrat la "stat" unde era batalia mare. Si eu am intrat la stat, ca m-a frecat maica-mea la icre pana m-am dus la Timișoara si am făcut si acolo dosarul si examenul, ca vezi doamne sa am un plan B.

Nu mai denigrati oamenii care au facut la URA pentru ca majoritatea erau oameni extrem de talentati, cu cariere solide in spate (angajati deja la Oracle, HP) care au cautat in URA un partener modern, nu un despot invechit. Si mai e o chestie: cine vrea sa invete, invata si la Bioterra, sau invata singur acasa si isi ia examenele la Open University.

Diploma de licenta imi este la fel de recunoscuta in străinătate ca si cea de la Politehnica, nimeni nu m-a intrebat ce si cum. Oricum, in străinătate angajarile se fac pe baza de concurs si cunostinte, prezentarea diplomei fiind doar o formalitate in cadrul procesului de angajare. Doar in Romania se uia angajatorii la ce Universitate ai terminat, de parca asta ar fi vreo garantie, stiind cum se trec unele examene la stat.

Primul meu job a fost unul entry-level in IT, unde este adevarat ca mi s-a acordat o sansa pe baza studiilor prezentate in CV. 11 ani mai tarziu, pot spune ca am o cariera de succes, fiind resursa cheie la una dintre cele mai mari companii din industria IT - IBM.

SFATUL MEU: invatati, invatati, invatati. La Politehnica, la URA, la Spiru, la Bioterra. Nu stati acasa in așteptarea unui viitor mai bun, pentru ca acel viitor nu va fi mai stralucitor doar pt ca ai stat un an acasa asteptand Politehnica. Nu iti garanteaza nimeni asta. Viitorul se cladeste putin cate putin, in timp, prin munca, dorința de self-improvement continua si perseverenta. Absolvirea facultatii nu este punctul final. Procesul de invatare este si trebuie sa fii unul continuu pana la pensionare.

Succes si intelepciune.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate