Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

URBAN BUILDING BACĂU

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Pinky2017

Pinky2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.03.2017
Firma URBAN BUILDING din Bacău construiește blocuri neizolate fonic. Se aude foarte bine ce vorbesc vecinii, nu ai deloc intimitate, iar dacă ai un perete comun cu baia vecinului atunci poți dormi doar dacă acesta nu are chef de baie, de spălat rufe, de uscat rufe, etc. Se aud conductele de zici că fierb în pereți, mașina de uscat se aude ca și cum ar fi în camera ta, pusă la capul patului. Atunci când vecinii, în nesimțirea lor pun în funcțiune chiar și opt ore (până noaptea târziu),mașina de uscat rufe (care face un zgomot puternic precum centrifuga mașinii de spălat), le urez celor care fac zgomotul și celui care mi-a vândut casa, să piardă ce iubesc cel mai mult pe lumea aceasta.
Sifonul din podeaua băii se golește de fiecare dată când un vecin folosește chiuveta, dușul ori wc-ul și emană un miros greu de suportat într-o baie construită fără aerisire. De aceea, l-am sigilat cu o folie din plastic.

#2
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Unde este mai exact cartierul? Pe strada Bucegi?

Edited by Erwin_Rommel, 06 July 2017 - 20:41.


#3
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Chiar sunt curios, pe ce strada??

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostPinky2017, on 06 iulie 2017 - 20:30, said:

...
Strangeti-va mai multi vecini si puneti de un proces comun impotriva dezvoltatorului. Asta daca mai exista firma, iar patronul nu a emigrat definitiv prin Cuba sau Caraibe.

#5
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Daca va uitati atent la ce zic acesti clienti foarte multumiti cu nume foarte obisnuite, cu gramatica si explimarea pusa la punct (cu exceptia diacriticelor), in numar par de 2 va veti da seama ca este o firma foarte serioasa asemeni site-urilor ce vand medicamente anti-cancer si fac tot felul de clone de ''facebook'' ce comenteaza numai de bine.

Primul exemplu are doua prenume, unul serveste drept ''nume''.
Al doilea exemplu are un prenume si un prenume transformat in nume cu ''-escu''.


In concluzie cred ca aceste apartamente sunt o teapa, si cum zicea Hider141 mai sus, probabil proprietarul va fi de negasit...

Attached Files


Edited by Erwin_Rommel, 07 July 2017 - 09:55.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPinky2017, on 06 iulie 2017 - 20:30, said:

Firma URBAN BUILDING din Bacău construiește blocuri neizolate fonic. Se aude foarte bine ce vorbesc vecinii, nu ai deloc intimitate, iar dacă ai un perete comun cu baia vecinului atunci poți dormi doar dacă acesta nu are chef de baie, de spălat rufe, de uscat rufe, etc. Se aud conductele de zici că fierb în pereți, mașina de uscat se aude ca și cum ar fi în camera ta, pusă la capul patului. Atunci când vecinii, în nesimțirea lor pun în funcțiune chiar și opt ore (până noaptea târziu),mașina de uscat rufe (care face un zgomot puternic precum centrifuga mașinii de spălat), le urez celor care fac zgomotul și celui care mi-a vândut casa, să piardă ce iubesc cel mai mult pe lumea aceasta.
Sifonul din podeaua băii se golește de fiecare dată când un vecin folosește chiuveta, dușul ori wc-ul și emană un miros greu de suportat într-o baie construită fără aerisire. De aceea, l-am sigilat cu o folie din plastic.

Asta-i un avertisment pentru potentialii clienti,o anti reclama sau e obisnuita plangere inutila deja a celui tepuit de sarlatanii autonumiti dezvoltatori imobiliari care in schimbul banilor,multor bani,dau un apartament de rahat?
Ca apartamentul este de rahat,am inteles.
Da' poate ai vreo sansa cu vecinu' ala de rahat sa-l faci sa inteleaga ca traiul in comun intr-un bloc cu apartamente de rahat trebuie sa fie la un nivel suportabil pentru totii nenorocitii care au ghinionul sa locuiasca acolo.
Daca nu reusesti acest lucru,nu-ti ramane decat sa te muti.

Edited by adisz, 07 July 2017 - 11:43.


#7
Pinky2017

Pinky2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.03.2017
Vecinul tocmai a pus mașina de uscat în funcțiune; este marți, 11.07.2017, ora 20 și 38 minute.
Așa procedează de un an.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate stiu orele de liniste incep la 22:00 si se termina la 07:00 sau 08:00.
Nu trebuie sa fii si tu asa rautacios/rautacioasa. Gandeste-te cum ai proceda tu daca ai ajunge acasa de la lucru la ora 19:00 sau chiar mai tarziu, si ar trebui sa-ti speli si sa-ti usuci hainele ca sa ai ce imbraca a doua zi. Mai ales ca acum e vara, si lumea cam transpira.

Edited by Hider141, 12 July 2017 - 08:35.


#9
Pinky2017

Pinky2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.03.2017
CE-AR FI  hider141 ca atunci când vin de la lucru, pt că oboseala mă doboară să arunc gunoiul pe casa scării. Să găsesc și eu scuze similare cu cele formulate de tine.
Iar legea la care te referi nu spune că trebuie să păstrezi liniștea doar între orele 22 și 8; eu zic să o citești mai bine.

URBAN BUILDING BACĂU construiește blocuri neizolate fonic, ATENȚIE MARE ATUNCI CÂND VĂ CUMPĂRAȚI CASĂ.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostPinky2017, on 12 iulie 2017 - 16:57, said:

Hider141, habar nu ai ce spui. ȘTII CE ÎNSEAMNĂ SȚ ÎȚI FACĂ CAPUL TOACĂ, UN TÂMPIT, CU MAȘINA DE USCAT? AI FOST NEVOIT SĂ DAI TV-UL LA TARE PENTRU CĂ DIN CAUZA ZGOMOTULUI FĂCUT DE VECINI NU NU AUZI CE SE TRANSNMITE? AI FOST ÎN SITUAȚIA DE A DORMI ATUNCI CÂND VREA VECINUL, ADICĂ LA 12 -13 NOAPTEA ȘI SĂ TE TREZEȘTI LA 5?
AI URMĂRIT VREODATĂ UN FILM ÎN TIMP CE PE LÂNGĂ TINE TRECE UN MARFAR? AI STUPIDITATEA SĂ CREZI CĂ BLOCURILE NOI SUNT PRECUM CELE COMUNISTE, CU PEREȚI DIN BETON, PRIN CARE NU SE AUDE MARE LUCRU?
As avea pretentia, daca mi se permite, sa mi te adresezi cu o minima urma de decenta. Eu nu urlu la tine (utilizarea caps lock) si nici nu iti aduc injurii.
Cat despre peretii din beton, cred ca nu ai trecut prin blocuri comuniste, sa vezi cat de bine se aude cand vecinul cu care ai perete comun trage un partz de la iahnia de fasole mancata la pranza, sau sa constati ce bine se aude chiar si o lingurita scapata pe jos de catre vecinul de deasupra.
Nici blocurile comuniste nu beneficiaza de fonoizolatie, iar prin peretii de beton se transmite mult mai usor zgomotul decat prin pereti din caramida sau BCA.
Probabil la voi peretii despartitori sunt prea subtiri sau construiti din materiale care transmit foarte usor zgomotele.

View PostPinky2017, on 12 iulie 2017 - 17:34, said:

CE-AR FI  hider141 ca atunci când vin de la lucru, pt că oboseala mă doboară să arunc gunoiul pe casa scării. Să găsesc și eu scuze similare cu cele formulate de tine.
Iar legea la care te referi nu spune că trebuie să păstrezi liniștea doar între orele 22 și 8; eu zic să o citești mai bine.
URBAN BUILDING BACĂU construiește blocuri neizolate fonic, ATENȚIE MARE ATUNCI CÂND VĂ CUMPĂRAȚI CASĂ.
Legea 61/1991, Actualizata 2016, pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice, articolul 2 paragrafele 25 si 26:

Quote

Art. 2
Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
...
25. tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26. tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;
...
Cand vecinii mai produc zgomote in intervalele astea de timp suni la politia locala, vin si constata, dupa care dau avertisment verbal/scris sau amenda.
Daca nu se rezolva de prima data atunci repeti pana cand se iau masuri.
Cat despre izolatia fonica, nu e ceva obligatoriu (daca nu s-au schimbat recent legea locuintei sau alte norme referitoare la cladiri de locuit). E ceva optional, care poate fi ales de catre dezvoltator pentru confortul viitorilor proprietari.

#11
Pinky2017

Pinky2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.03.2017
1) Am locuit peste 35 ani intr-un bloc făcut din beton, era o liniste pe care nu o voi mai intalni in blocurile făcute în capitalism, în fuga calului.
2) Blocul în care locuiesc acum, se aude vecinul de parcă ar locui cu mine în casă și SURPRIZĂ,...... este DIN CĂRĂMIDĂ.

#12
Pinky2017

Pinky2017

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.03.2017
MULȚUMESC URBAN BUILDING - din Bacău !
Blocurile construite de URBAN BUILDING –din Bacău sunt corect construite din punct de vedere fonic. De fapt o mașină de uscat care face un zgomot de 60 – 70 decibeli,  ar vibra și s-ar auzi la fel de tare în orice bloc. Mai ales noaptea.  Mai mult, sunt foarte frumoase, finisajele bine executate, locuiesc într-un bloc construit de URBAN BUILDING de patru ani.
Parchetul arată la fel ca la început.
Gresia și faianța din bucătărie și baie sunt intacte,
Bateriile de la chiuvete sunt în perfectă stare,
Zugrăveala este perfectă, nu a crăpat și nu s-a coșcovit
Prizele ori întrerupătoarele nu au necesitat reparații
Sifonul de la baie nu ținea apa la început, dar această problemă s-a rezolvat de la sine. Nu știu de ce, dar acum ține apa și nu mai miroase.

#13
Maria0303

Maria0303

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.01.2019
Eu locuiesc intr-un bloc construit de Urban Building si vreau sa va spun ca nu se aude nici pe departe cum spune domnul Pinky2017. Blocul in care locuiesc arata impecabil, finisajele sunt de calitate, si relatia cu dezvoltatorul pe parcursul lucrarilir a fost una normala. Au respectat termenii prevazuti in contract. Daca nu va convine apartamentul achizitionat, il puteti vinde si va luati altul. Daca nu aveti dovezi clare si doar vorbe, se numeste denigrare. De ce sunteti singurul care comenteaza? Cei de la Urban au construit numeroase blocuri, sunteti singurul care se plange. Eu si niciun vecin din blocul in care locuiesc nu s-au plans. Si ca sa fiti credibil ar trebui sa va dati adevaratul nume. Asa, vorbe in vant ,fara dovezi poate aduce oricine.

#14
Maria0303

Maria0303

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.01.2019

View PostHider141, on 07 iulie 2017 - 09:09, said:


Strangeti-va mai multi vecini si puneti de un proces comun impotriva dezvoltatorului. Asta daca mai exista firma, iar patronul nu a emigrat definitiv prin Cuba sau Caraibe.


#15
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View PostMaria0303, on 04 ianuarie 2019 - 13:42, said:

. Si ca sa fiti credibil ar trebui sa va dati adevaratul nume. Asa, vorbe in vant ,fara dovezi poate aduce oricine.

Se aplica si celor care fac reclama. Asa ca fiti credibila si postati numele intreg si adresa, ca sa stim ca intradevar locuiti unde pretindeti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate