Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Kazahstan

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
As dori sa vizitez Kazahstan-ul (Astana), 1-5 octombrie. Stie cineva cam cum e vremea atunci?Sau
Sau.. a mai fost cineva in Astana?

Mersi.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Clima este asemanatoare cu cea din Romania, dar cu un continentalism mai pronuntat, ceea ce duce la temperaturi extreme mai mari si ploi ceva mai putine. Iernile sunt mai geroase ca la noi. Verile sunt asemanatoare cu cele din Romania:.  https://ro.wikipedia...tana#Clim.C4.83

In octombrie ar trebui sa te astepti la temperaturi de la 0 grade noaptea, pana la +10 grade ziua.

Edited by MembruAnonim, 06 July 2017 - 15:25.


#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
httttzzzz!! imi dadusi o idee de vacanta. sa traiesti!Posted Image

#4
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
Capitala este situata in nord-est. Temperatura este pozitiva, situata de regula intre plus 3 noaptea si plus 15 ziua.(pentru perioada mentionata de dumneavoastra) Viza de la consulatul din Bucuresti. Nu mai stiu preturile dar cu intrari multiple costa 170 euro. Asigurare medicala, si ideal o scrisoare de invitatie. Populatie majoritar Musulmana, politicoasa, prietenoasa. Mancare....foarte buna. Puternice influente europene(italiene mai exact). Traditional, beshbarmak. Fie cu vita, fie carne de cal. Zbor direct, nu cred. Din Bucuresti sunt variante via Istanbul sau Baku(Turcia sau Azerbaijan) Recomand zborul prin Turcia. Din Bucuresti cu Turkish airline si din Istanbul, Air Astana.
Vacanta Placuta!

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Nu mai trebuie viza pentru Kazakhstan.

Wizzair zboară din Budapesta sub 200 EUR dus-întors

Din câte am văzut Astana și câteva chestii din jur sunt drăguțe. Dacă prinzi preț bun la zbor sigur merita.

Era mai bine dacă zburau spre Almaty, asta este :)

#6
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Zbor din Budapesta cu 100E dus-intors, si pana in budapesta, gen 30-50 lei :) E ok.
Multumesc tuturor

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Haha ai găsit pe date bune deci. Eu căutase pentru o prietena August-Septembrie și era 150

La 100€ chiar merita, mai ales ca ii Visa Free.

Have fun și pune poze :D

#8
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Daca mai e vreun topic cu si despre Kazahstan, pun acolo, daca nu, sa ramana asta topic-ul (eu nu am gasit, sau mi-a scapat).

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Chiar e ceva de vizitat acolo ??

Eu lucrez in petrol si am colegi care au fost de mai multe ori in Atyrau si Aksay. In afara de clima cam extrema si de schimbarile rapide de temperatura, nu mi-au povestit nimic spectaculos.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Atyrau și Aksay sunt orașe relativ noi (bine, și Astana) și nu ai nimic in jur in afara de desert.

Almaty era mult mai ok dacă zbura WIZZ, dar probabil nu a primit permisiune.

In jurul Astanei sunt câteva lucruri drăguțe.


Oriunde ai ceva de văzut :) dacă ai ochii deschiși.

#11
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Mie Astana mi se pare un oras foarte frumos, si viu, cu o arhitectura noua/moderna, unm fel de "Dubai". Nu cred ca n-ai ce vizita in acel oras

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Pai cam asta este. Un fel de Dubai. La câți bani au...

Dar depinde ce vrei. Mie de exemplu nu îmi place Dubaiul. De aia Almaty era o soluție mai bunicică pentru mine. Dar și din Astana te poți mișcă binișor către alte locații :)

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Btw. M-am uitat la trenuri Astana-Almaty.

Sunt 1300km, trenul face 13 ore. Costa 50$ la sleeping și 67$ la VIP. Pleacă la 20:47 ajunge la 9:52 dimineața.


Cât făcea SNTFC 12-07-2017IRN 1944 Satu Mare  13:30  -  07:26  Constanta  904Km?


:lol:



#14
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Decat tren, si care face atatea ore, mai bine avion (au niste low cost-uri locale, am gasit cu 313 lei dus-intors Astana - Almaty, si face o ora).
Sunt din ce in ce mai decis sa merg in mini-vacanta de 1 dec. Zbor pe 30 din Budapesta dimineata la 8-9, ajung la 18-19 ora locala acolo.
Dimineata urmatoare, pe 1, zbor Astana - Almaty la 8 dimineata, 2 zile vizitez Almaty si imprejurimi (ma gandesc sa merg si in zona montana dimprejur.. Shymbulak, Big Almaty lake, etc.) Am vazut ca e super.
Apoi, pe 3 dimineata, inapoi in Astana unde ma invart prin oras 1 zi (zborul de intoarcere inapoi in Budapesta e la ora 19, si calatorind inapoi in timp, ajung tot pe la 19 in budapesta).

Ma intrebam daca drumul de la Almaty la Big Almaty lake e unul normal, sau ar trebui un 4x4 ... nu am gasit informatia.
Daca mai e careva interesat de mini-excursia asta, si vrea sa vina, sa zica (altfel, ma duc singur, prietena mea nu poate sa vina) Posted Image In Almaty sigur clima e mai ok si sunt destule de vizitat Posted Image

p.s. preturi BUD - Astana dus-intors e sub 100E cu wizz discount club (mai pot lua pentru inca o persoana, imi expira abonamentul curand).
Astana - Almaty vreo 313 lei dus-intors. In rest, bani de cazare (nu e scumpa), si de buzunar

Nu stiu cum stau aia cu engleza pe acolo, si daca Tenge (moneda lor) se ia doar de acolo (bancomate), sau putem lua si de aici din tara de pe undeva

Edited by Talkabout, 04 November 2017 - 14:05.


#15
octa74

octa74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 10.11.2006

View PostTalkabout, on 04 noiembrie 2017 - 13:59, said:

Decat tren, si care face atatea ore, mai bine avion (au niste low cost-uri locale, am gasit cu 313 lei dus-intors Astana - Almaty, si face o ora).
Sunt din ce in ce mai decis sa merg in mini-vacanta de 1 dec. Zbor pe 30 din Budapesta dimineata la 8-9, ajung la 18-19 ora locala acolo.
Dimineata urmatoare, pe 1, zbor Astana - Almaty la 8 dimineata, 2 zile vizitez Almaty si imprejurimi (ma gandesc sa merg si in zona montana dimprejur.. Shymbulak, Big Almaty lake, etc.) Am vazut ca e super.
Apoi, pe 3 dimineata, inapoi in Astana unde ma invart prin oras 1 zi (zborul de intoarcere inapoi in Budapesta e la ora 19, si calatorind inapoi in timp, ajung tot pe la 19 in budapesta).

Ma intrebam daca drumul de la Almaty la Big Almaty lake e unul normal, sau ar trebui un 4x4 ... nu am gasit informatia.
Daca mai e careva interesat de mini-excursia asta, si vrea sa vina, sa zica (altfel, ma duc singur, prietena mea nu poate sa vina) Posted Image In Almaty sigur clima e mai ok si sunt destule de vizitat Posted Image

p.s. preturi BUD - Astana dus-intors e sub 100E cu wizz discount club (mai pot lua pentru inca o persoana, imi expira abonamentul curand).
Astana - Almaty vreo 313 lei dus-intors. In rest, bani de cazare (nu e scumpa), si de buzunar

Nu stiu cum stau aia cu engleza pe acolo, si daca Tenge (moneda lor) se ia doar de acolo (bancomate), sau putem lua si de aici din tara de pe undeva
Salut!
Ce pot spune este ca Almaty e un oras interesant, dar nu pot zice ca m-a dat pe spate. Pozitionarea e intr-adevar frumoasa, e o ramura a muntilor Himalaya care e langa oras. Starea drumurilor in oras este ok, dar traficul e infernal. Nu as putea sa dau detalii despre starea drumurilor in afara orasului, dar am auzit e e cam horror.
Aeroportul din Almaty este cam de marimea unei autogari mai rasarite.
De banii lor (Tenge) poti face rost fie de la bancomat, fie de la casele de schimb valutar (sunt o gramada). Monezile tranzactionate acolo sunt euro, dolar, rubla ruseasca si francul elvetian.
Cu limba engleza e mai putin spre deloc, dar fac eforturi sa te inteleaga. Daca stii ruseste, esti de-al casei :)

Nu-ti trebuie viza pentru Kazakhstan, la sosire pe aeroport trebuie doar sa completezi un migration card.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate