Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sagemcom 5655 AC RF

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
585 replies to this topic

#55
zoom66

zoom66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.05.2010

View PostStefffx, on 10 septembrie 2017 - 16:34, said:

Salut membri! Am dat peste forum incercand sa gasesc o solutie la ptoblema mea. M-am  abonat la Telekom de curand si mi-au instalat un Sagemcom 5655 AC. Am 2 IPTV-Uri, unul la parter si unul la etaj. Porturile routerului sunt configurate  pt iptv(3 si 4), 1 si 2 fiind pt internet. Problema mea este ca la etaj am nevoie de o conexiune la met si una pt iptv, insa am doar un cablu care urca. Are cineva idee cum as putea configura astfel incat sa pot avea si net si iptv pe o iesire unica din Sagemcom?... pot instala eventual un alt router sus, insa fara setari nu rezolv nimic...sper ca mi-am expus problema pe intelesul celor care m-ar putea ajuta...multumesc!
Poți împărți cablul în două, 4 fire pt net 4fire iptv dar netul o sa meargă pana la 100mb. Sau cu adaptoare powerline prin rețeaua electrica.

#56
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Proaspat "posesor" si eu dupa ce a murit 8247H, revin imediat cu un test pe mobil (5GHz). Pe 2.4 nu-i foarte rasarit, dar isi face treaba :D

. Attached File  Screenshot_20171029-130337.png   45.45K   115 downloads

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dupa cat timp a ''crapat'' Huawei-ul?

#58
kataman

kataman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.03.2007
Salutare tuturor!
M-am mutat de curand , si cum Telekom s-au miscat mai repede decat altii, am pus fibra optica de la ei cu Sagemcom 5655 AC RF.
Un test de viteza de pe laptop conectat pe 5GHz a dat rezultatele astea
http://www.speedtest...sult/6663494041
Toate bune si frumoase, numai ca la vechiul apartament aveam net de la Digi la care am cuplat un router Asus RT AC87u cu soft Asuswrt Merlin, router care facea de toate: DDNS, VPN server, FTP server, AiCloud pe discul de acasa si alte nebunii. In momentul in care am pus Asus-ul dupa Sagemcom s-a rupt filmul. Asus se prinde ca e in multiple NAT environment, dupa un alt router, si nu mai vrea sa ruleze VPN server si DDNS (aici doare cel mai tare). Am incercat DMZ de pe Sagemcom pentru adresa Asus-ului, setare manuala la Asus cu gateway pe adresa Sagemcom, am scos NAT de la Asus etc. Nimic din astea nu merge.
O solutie ar fi ca Segemcom sa fie setat ca bridge, dar asta nu pare sa fie o optiune disponibila in meniul lui.
Are cineva o idee cum as putea rezolva problema asta, in sensul ca Asus sa lucreze cu toate functiile lui?

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Suni la helpdesk si ceri sa iti puna routerul in bridge.

#60
nikolaus

nikolaus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.07.2011

View Postwantsome, on 03 octombrie 2017 - 17:44, said:

Nu e clar ce ai scris tu acolo dar plecand de la premiza ca vrei sa accesezi un dvr din afara retelei, ca inainte mergea iar acum nu mai merge.... first, verifica sa ai ip public (Telekom mai umbla si cu prostii), second vezi sa ai port corect forwardat sau upnp activ. Cand accesezi din afara, introduci si portul la adresa,
dar presupun ca stii. Dvr-ul daca are ip fix setat manual, vezi sa fie din aceeasi clasa cu cea alocata de router (adica sa n-ai setat pe dvr sa fie 192.168.1.xx iar routerul sa dea de la 192.168.100.1 in sus). Alte povesti n-ar trebui sa fie.

Salut,
va  rog sa ma ajutati cu setarile pentru configurarea routerului si a Dvr ului, am ip fix de la Telekom si am incercat mai multe variante cu UPNP activ si setari manuale dar nu pot sa accesez DVr ul. Nu sunt un expert si poate imi dati detalii pas cu pas la tot ce trebuie facut.
multumesc anticipat!

#61
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
@simple dreams: Cred că am instalat prin iunie 2016

#62
kataman

kataman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.03.2007

View Postaddelin, on 29 octombrie 2017 - 20:20, said:

Suni la helpdesk si ceri sa iti puna routerul in bridge.
Asa simplu sa fie? OK, am sa incerc maine.

#63
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Net L (500Mbps) xDAttached File  Screenshot_20171030-011720.png   56.15K   112 downloads

#64
rokeno

rokeno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.02.2007

View Postaddelin, on 29 octombrie 2017 - 20:20, said:

Suni la helpdesk si ceri sa iti puna routerul in bridge.
Ok, ai un numar pt asta? Ams unat la suport si mi-au dat afurisitul ala de numar 0903903903. Nu a de gand sa sun acolo sa dau 6 EUR aiurea. Setarea de bridge nu am vazut-o in tipul de conexiuni. E ceva ascuns, o pagina de superadmin prin care intra ei?

Trebuie sa il pun in bridge pentru ca am alte echipamente care au nevoie sa faca apelarea la internet.

Ms.

View Postkataman, on 29 octombrie 2017 - 22:11, said:

Asa simplu sa fie? OK, am sa incerc maine.
Ai rezolvat? Daca da, cum?

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu am niciun numar pentru ca nu lucrez la Telekom, doar iti zic ca suportul tehnic ar trebui sa te ajute.

Esti sigur ca le-ai explicat clar ce vrei tu sa faci si ei te-au inteles? Incearca eventual sa le dai un mail..

#66
rokeno

rokeno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.02.2007
Pot sa confirm ca acest modem nu are optiunea de Bridge. Am avut o convorbire cu cineva de la tehnic si, pentru moment, singura optiune este inlocuirea acestuia cu Huawei 8247H care stie bridge. Mi-a comunicat, de asemenea, ca Sagemcom este pe piata de 2 luni, firmware update la Wireless 5 GHz va veni in curand, cat si pentru bridge, dar data e necunoscuta.

O sa imi extind reteaua prin AP si ma voi multumi asa pentru moment. Nu vreau sa schimb echipamentul, chiar daca nu stie bridge.

Singurul dezavantaj este ca nu am optiunea de remote management pe acesta. Nu are optiune decat sa deschid, eventual un port. Va trebui sa investighez.

Edited by rokeno, 09 November 2017 - 10:07.


#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cateva teste de pe Sagemcom cu Internet L (1000Mbps):

-5Ghz pe 1x1 AC:
[ https://www.speedtest.net/android/3374458920.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/android/3374458920.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-5Ghz pe 2x2 AC:
[ https://beta.speedtest.net/result/6786874698.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-2.4Ghz 2x2MIMO:
[ https://beta.speedtest.net/result/6786986312.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-Cablu:
[ https://beta.speedtest.net/result/6786887290.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ca minusuri din ce am observat pana acum:
  • Softul are o gramada de buguri, nu cred ca au depus aproape niciun efort in testarea lui. Practic softul pare facut pentru DT, iar Telekom l-a luat un pic "la pila" pentru a-l face sa functioneze in reteaua lor.
  • Multe meniuri merg aiurea, de exemplu unele slidere merg de-a indoaselea (ON e defapt OFF)
  • Are o chestie foarte enervanta de band steering care merge aiurea. Practic cele 2 AP-uri au acelasi SSID, iar softul incearca sa te duca tot timpul catre AP-ul de pe 5Ghz, evident daca si clientul suporta, dar in realitate se intampla din cand in cand sa ramai fara semnal.
  • Pe AC cand incepi sa faci trafic modulatia scade (de la 866 la 5xx sau poate chiar si mai jos), desi semnalul este perfect si nu am vecini care sa ma bruieze.
  • Nu se pot schimba date referitoare la conexiune.
  • Nu se pot seta porturile de IPTV.
  • Viteza destul de mica pe cablu, dar asta poate sa fie si din alte cauze. Practic nu am reusit sa depasesc 700Mbps indiferent ce as fi facut...
Totusi ar fi si ceva plusuri:
  • Stabilitate foarte mare pe 2.4.
  • Este foarte compact
  • Interfata grafica arata destul de bine.
  • Nu a dat rateuri de stabilitate pana acum
Versiunea software:
  • Hardware Version 1.0
  • Software Version SG3G10000145
  • GUI Version 1.110.5

Edited by MembruAnonim, 12 November 2017 - 15:55.


#68
drbzn

drbzn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2007
Vă rog îmi poarte spune cineva dacă se pot accesa meniurile acestui ruter din internet (pe WAN) și care ar fi setările ce trebuie făcute. Vă mulțumesc.

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu il poti accesa din wan. Totusi de ce ai vrea sa faci asta?

#70
drbzn

drbzn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2007
Locația unde am acest device e încă în construcție. De el e legat doar un nvr cu citeva camere. Sistemul de camere îl pot configura partial prin net, unele modificări presupun și schimbări în ruter. Mi-ar fi fost de folos dacă puteam sa fac și setările ruterului prin net. Altfel la fiecare modificare trebuie să ajung acolo.


#71
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,176
  • Înscris: 15.07.2005
am si eu acest modem pe fibra, Pot sa confirm ca acest modem nu are optiunea de Bridge dar eu sunt super multumit de el merge brici.. isi face super bine treaba si pe wifi 5g!

Edited by djmaxx, 27 November 2017 - 15:09.


#72
throw_away

throw_away

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.08.2017
E normal ca avand routerul instalat cam unde e patratul rosu notat cu 1 sa nu am semnal sau sa il pierd foarte usor pe mobil sau laptop daca stau in punctul 2 (cam acelasi lucru il patesc si in baie, sunt 6-7 m in line dreapta, zidurile nu sunt nimic special, bloc comunist, pereti chiar subtirei, 7-10 cm)?

Daca raspunsul e "nu", va zic ce am incercat deja din setari, fara rezultat, sau pot pune screenshoturi din GUI, etc.

Daca raspunsul e "da", ce varianta de extindere a ariei de acoperire recomandati?

Multumesc.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate