Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Sagemcom 5655 AC RF

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
585 replies to this topic

#523
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 04.02.2006
Versiunea firmware este ultima la tine?

#524
ceapraz

ceapraz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.08.2008
Device Info
Serial Number
Hardware Version 1.0
Software Version SG3G10000488
GUI Version 1.110.51

N-am idee dacă e ultima.

#525
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
Aceeași problemă ca @ceapraz, lipsă buton apply.
Setările nu rămân, iar user/pass nu se autocompletează așa cum menționa @Daikin_Danny.

Totuși am un AC58U V3 conectat, pe care-l folosesc ca main acum, probabil am dublu NAT, traceRT le detectează pe ambele, dar încă nu m-a încurcat la ceva.
Chiar și așa, s-a rezolvat problema restarturilor random, oricum, slab Sagemcomul, la 2 PC-uri, 1 IPTV și 2 telefoane constant mergea meh, ei la al treilea telefon, bum restart. Jenant chiar.
Port forwarding-ul în schimb, mort, nu-l pot face nicicum, de așteptat, având dublu NAT.

Am să fac un tichet să întreb exact ce e cu setarea respectivă și dacă-l pot face bridge pe bune, dacă nu, probabil îl vor schimba cu Hawai-ul.

Edited by Ally97, 10 November 2020 - 03:31.


#526
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 06.04.2006

View PostAlly97, on 10 noiembrie 2020 - 03:29, said:

Aceeași problemă ca @ceapraz, lipsă buton apply.
Setările nu rămân, iar user/pass nu se autocompletează așa cum menționa @Daikin_Danny.

Totuși am un AC58U V3 conectat, pe care-l folosesc ca main acum, probabil am dublu NAT, traceRT le detectează pe ambele, dar încă nu m-a încurcat la ceva.
Chiar și așa, s-a rezolvat problema restarturilor random, oricum, slab Sagemcomul, la 2 PC-uri, 1 IPTV și 2 telefoane constant mergea meh, ei la al treilea telefon, bum restart. Jenant chiar.
Port forwarding-ul în schimb, mort, nu-l pot face nicicum, de așteptat, având dublu NAT.

Am să fac un tichet să întreb exact ce e cu setarea respectivă și dacă-l pot face bridge pe bune, dacă nu, probabil îl vor schimba cu Hawai-ul.
salut.port foward merge dar numai sunand la 0903..pt bridge..se inlocuieste cu 8247h

#527
mlhaltza

mlhaltza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.06.2007
Salutare, tuturor!
Am instalat acest router (F@st 5655v2 AC RF) acasă la părinții mei. Ce setări pot face să pot accesa din exterior un HDD conectat la usb?! Mulțumesc!

#528
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nicio setare, nu este posibil...

#529
mlhaltza

mlhaltza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 09.06.2007

View Postaddelin, on 11 noiembrie 2020 - 08:38, said:

Nicio setare, nu este posibil...
Ok, mulțumesc!

#530
acelasi_18

acelasi_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 12.01.2010
Salut,

nu stiu daca voi ati patit sau daca sunt in topicul corect insa, daca aveti ceva solutii va rog mult

am net de la Telekom si router sagemcom 5655v2 care are 2 usb-uri.
eu vreau sa atasez un hard extern, dar indiferent ce setare fac nu gaseste nicaieri in aplicatia de local host .. sau cum sa fac?

cei de la T imi cer bani pentr configurare si nu mi se pare corect.

va multumesc mult,
G.

#531
burner007

burner007

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.11.2020
Salut,

De ceva timp mi-am dorit sa cumpar un nou router deoarece cel de la telekom nu imi satisface anumite doleante. Recent mi-am cumparat un Archer AX20 si am reusit sa il conectez la 5655 AC RF dar am cateva intrebari:

1. Routerul il conectez la ONT (Sagemcom) prin WAN sau LAN?
2. Dezactivez DHCP din router? L-am conectat prin WAN, am lasat Dynamic IP si merge, dar am tot citit pareri cum ca la RDS nu e corect sa setezi asa, sunt curios daca se aplica si la Telekom.
3. Am dezactivat si 2.4 si 5 ghz de pe ONT deoarece vreau sa am doar o retea Wi-Fi de la AX20.
4. Ma intereseaza sa trec la Huawei ca sa il folosesc ca bridge sau e suficient cum am facut mai sus?
5. Ce alte setari sa fac atat pe ONT cat si pe router? (ma refer strict la partea asta de conectivitate intre cele 2 dispozitive)

Pe scurt, imi puteti spune va rog frumos step by step cum se conecteaza corect Sagemcomul la router, practic, doresc sa folosesc Sagemcomul doar pentru telefonia fixa si atat, in rest internetul fie prin LAN fie wireless sa fie doar prin noul router.

Am mai vazut o postare similara cu ceva pagini in urma dar nu m-a clarificat in totalitate.

Multumesc!

#532
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Conectează in lan si da disable la dhcp, sau alege mod acces point (daca are).

#533
zoom66

zoom66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.05.2010

View Postceapraz, on 24 octombrie 2020 - 19:37, said:

Salut, am încercat să fac procedurile descrise de @Daikin_Danny pentru trecerea ONT în mod bridge, însă la mine, pe pagina internet_connection/basic/ipv4 nu am butonul "apply", astel nu pot modifica setările necesare. Ați pățit ceva similar? Am încercat mai multe browsere, to no avail.

Attachment Screenshot from 2020-10-24 20-27-11.png
salut, acest modem nu se poate configura in bridge, pentru bridge trebuie sa ceri la T inlocuirea modemului cu huawei 8247H.

#534
ceapraz

ceapraz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.08.2008
Salut, zoom66, da, pare neclar, totuși setările par să fie acelea menționate, mi se pare dubioasă absența acelui buton de apply.

#535
nloftis

nloftis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.10.2006

View Postatuili, on 24 iunie 2020 - 19:47, said:

Salut,
A setat cineva un chromecast pe reteau wifi emisa de acest modem? Daca da, ce setari trebuie făcute pentru a merge cast-ul pentru ca nu mi se conectează la retea dupa ce il setez?

Ai reusit?

M-am chinuit jumatate de zi si pana la urma merge pe jumatate. Adica chromecastul se conecteaza la internet si pot sa cast din laptop dar nu din telefoane care nu reusesc sa vada chromecastul... Deoarece am chromecast prima generatie (2,4 Ghz), m-am logat cu toate aparatele pe 2,4 GHz si am setat logare separata pentru 5Ghz. Am incercat sa dau IP fix pt chromecast, am incercat sa-l pun in DMZ, n-am forwardat porturi fiindca din ceea ce am citit nu este nevoie...

Oricum niciuna dintre schimbari nu a rezolvat situatia, se pare ca routerul blocheaza cumva legatura dintre telefoane si chromecast. Alte sugestii?

#536
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Acum doua nopti si-a luat vreo cateva restarturi de la Telekom si l-au adus la setarile din fabrica.
Noroc ca mai am un router in casa configurat bridge, ca Sagemcomul a pierdut toate setarile. SSID, parole, clasa de IP-uri, DHCP, tot.
Multumim Telekom.

Edited by danX, 08 February 2021 - 21:00.


#537
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pai ce ssid daca e bridge?

#538
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postaddelin, on 08 februarie 2021 - 21:07, said:

Pai ce ssid daca e bridge?
Nu e bridge, ca nu se poate. Sagemcom-ul se ocupa de chestiile uzuale din casa, mai am un router in mod Access Point legal la Sagemcom dedicat pentru munca.

#539
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
vreo modalitate de a mari puterea/ extinde semnalul la acest router? in ultima camera din apt nu ajunge semnalul sau ajunge slab si viteza este mica

#540
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

View Postlucas22010, on 16 mai 2021 - 08:28, said:

vreo modalitate de a mari puterea/ extinde semnalul la acest router? in ultima camera din apt nu ajunge semnalul sau ajunge slab si viteza este mica
verifici setarile de la wifi sau cumperi wifi extender prin port ethernet.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate