Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cochem si imprejurimile

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
floricris

floricris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 30.01.2007
Si eu iti recomand sa eviti deocamdata Luxemburgul (orasul). Momentan sunt santiere peste tot, nu poti sa faci o poza in targ fara o macara in cadru. Pierzi mult timp pentru putin. Locuiesc acolo, stiu ce spun.

Castelul de la Eltz ar merita vazut si in interior.  Nu e foarte mare, e o mica bijuterie. Unul din cele mai vechi castele nemtesti ce e inca pastrat in forma originala.
Koblenz - cu esplanada, o plimbare pe Rhin, monumentul de la Deutsches Eck (la confluenta Mosel-Rhin).
Cochem neaparat. Bernkastel Kues. Burg Thurant.
Trierul ar merita, daca ai timp.
Castelul de la Vianden e simpaticut, dar e sub Eltz sau Cochem.

Vezi ca pentru Koln si Bonn, ai nevoie de umwelplakette - dar banuiesc ca masinile inchiriate au deja vigneta.

LE: acum am vazut ca veti sta in Cochem. Puncteaza eventual Marienburg - nu e departe de Cochem. O panorama superba asupra Moselului.

#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
io am fost amu 2 saptamani in zona. stat in Leiwen la
https://www.hotel-zummethof.de/
40/noapte si persoana, mancare buna, vin de calitate.
semnal vodafone destul de naspa in toata zona, rar 3/4G asa ca-i bine de avut harti offline. cetatea in cochem inchide la 5 jumate. weekend-ul trecut a fost un festival medieval.
Luxemburg atm nu prea merita. mai bine iei vapor pe ruta Bingen - St. Goar pe Rin.

Edited by Pengoon, 03 August 2017 - 18:59.


#21
floricris

floricris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 30.01.2007

 alecsus27, on 05 iulie 2017 - 15:11, said:


In plus in 2 luni pana la plecare ma gandesc sa invat ceva germana - chiar daca probabil nu voi avea probleme cu engleza acolo.

Cu engleza te descurci in orasele mari, in cele mici nu prea.
Chiar acum suntem in muntii Padurea Neagra; de 4 zile e un chin sa ne intelegem cu oamenii - ei nu vorbesc decat germana, noi nu prea stim germana decat basic. Oamenii de rand de pe aici nu rup nici un cuvant in engleza sau franceza.
Situatia e similara in localitatile mici de pe valea Moselului. Mai degraba am gasit vorbitori de romana decat cunoscatori de engleza.

Inclusiv la magazinele cunoscute din orasele mai rasarite abia daca gasim un vanzator sa vorbeasca engleza.

#22
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 01.07.2006
Asa vom face, renuntam la Luxembourg anul asta.

Germana  am incercat in 2 zile mai mult de curiozitate/amuzament, apoi am renuntat - nu era de mine.
Dar acum dupa ce-mi spui referitor la localitatile mici, am sa reiau, sa stiu macar ceva cuvinte/expresii mai uzuale...

#23
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 01.07.2006
Mai cautand, am gasit si Saarburg, pe langa Trier. Atunci cred ca vom dedica o zi numai pentru astea doua, iar Beilstein, Traben-Trarbach si Bernkastel-Kues ramane sa le vedem separat, in ziua care era pentru Luxembourg.

#24
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Saarburg este o mica bijuterie, cu terase cochete deasupra unei vechi cascade artificiale si cu batranele mori de apa, atarnate de zidul vertcal si alimentate cu jgheaburi de lemn, cu micuta cetate cocotata pe stanca deasupra Moselului... tare frumos! Posted Image

#25
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 01.07.2006
Intors din calatoria la Cochem, am prins vreme buna, doar spre sfarsit cam racoare, Germania e superba, apartamentul in care am stat mult peste asteptari.
Din pacate din cauza unei probleme cu inchirierea n-am avut masina decat 4-5 zile. dar chiar si asa am vazut cam 3/4 din ce ne-am propus: Cochem, Koln, Treis-Karden, Burg Eltz, Munstermaifeld, Hatzenport, Beilstein, Traben-Trarbach, Bernkastel-Kues, Trier, Saarburg, Koblenz, Stolzenfels, Braubach (Marksburg). Cam pe fuga, e adevarat.

Toate oraselele si satele ne-au facut o impresie deosebita prin arhitectura specifica (in special, desigur, zonele turistice/centrul vechi) si curatenie, oamenii civilizati - chiar daca unii nu stiau engleza sau franceza, erau binevoitori si gata sa ajute, ne intelegeam inclusiv prin semne.

O tara jos palaria, seriozitate peste tot, lucrurile facute ca sa mearga, sa functioneze. O excursie de neuitat.
Ne-a enervat doar ca peste tot, afise/informatii/pliante erau scrise doar in germana, deloc engleza sau franceza. Inclusiv la tv, 30 de canale in lb. germana, unul singur (euronews) titrat -sau dublat, nu mai stiu - in...franceza.
Preturile in general cam mari dar nu de speriat, chiar rezonabile pe alocuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate