Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Disponibilitate Methotrexat in Prahova?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Tatal meu face 4 injectii cu methotrexat (Metoject 50mg/ml) pe luna, pentru artrita reumatoida. Problema este ca luna aceasta nu se gaseste pe nicaieri in Prahova medicamentul.

L-am gasit in Brasov, dar nu se poate elibera, dat fiind ca asiguratul are contract cu CAS Prahova. Are cineva idee unde as putea sa mai caut, sau daca se poate face in vreun fel transfer de medicamente de la o farmacie dintr-un judet la alta din alt judet?

Edited by Ann0nyym0us, 05 July 2017 - 13:18.


#2
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Incearca la Dona, astia stiu ca fac transfer dintr-o farmacie in alta daca nu au stoc si exista reteta compensata.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Dona nu o are pe stoc. In Brasov am gasit-o la Farmacom, care se pare ca este si distribuitor, dar doar in Bv, Sibiu si Harghita.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
ai mesaj privat.

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
De ce nu foloseste clasicul Methotrexat de EBEWE care are 10 mg/ ml ?

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
pai si cum face bietul om, i se administreaza 5 injectii una dupa alta ? ca are tratamentul prescris cu 50 mg/ml ca doza unica saptamanala.

si-asa sunt dureroase injectiile, stiu de la sotul meu, care face si el tratament cu M. Ebewe de 10 mg/ml...si trebuie alternat bratul in care se face injectia, o saptamana bratul drept, urmatoarea - cel stang si tot asa.

initiator, ai gasit pana la urma ?

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Deci METOJECT are 50 mg/ml dar fiola are 0,40 ml in total avem 50 x 0,40 = 20 mg metotrexat substanta activa.
Metotrexat EBEWE are 10 mg/ml dar fiola are 2 ml in total avem 10 x 2 = 20 mg metotrexat substanta activa.
Ebewe este produsul ORIGINAL, metoject este copie, Ebewe se gaseste mereu pe piata.

* rationamentul este la fel si pentru fiolele care contin 10 mg metotrexat substanta activa.

#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Medicii cu care eu colaborez nu mai prescriu deloc Metoject tocmai din acest motiv ca nu se gaseste si pacientii umbla de la o farmacie la alta.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
hai ca m-ai facut sa ma uit pe prospectul metotrexatului, de pe net.

ceva ori nu e corect, ori asa se produce.

"Un ml solutie injectabila contine metotrexat 10 mg (sub forma de metotrexat disodic 10,97 mg),
1 seringa preumpluta cu 0,75 ml solutie injectabila contine metotrexat 7,5 mg.
1 seringa preumpluta cu 1 ml solutie injectabila contine metotrexat 20 mg.
1 seringa preumpluta cu 1,5 ml solutie contine metotrexat 15 mg.
1 seringa preumpluta cu 2 ml solutie contine metotrexat 20 mg."

urmarind acest rationament, nu ar trebui ca la seringa cu 1ml continutul de metotrexat sa fie 10 mg ? de ce scrie 20 mg ?!?

cand ajung acasa ma uit neaparat pe prospectul din cutie, verific si cantitatea de lichid din seringa.
daca sotul meu a facut pana acum tratament cu 10mg/ml, si acum medicul i-ar redus doza la 7,5 mg/ml, inseamna ca el a facut tratament aiurea, cu 20 mg per injectie, in loc de 10 mg ?!?
nu se poate, ceva este in neregula, cred ca e gresit prospectul, nici nu vreau sa ma gandesc ca omul meu a facut gresit tratamentul, care si-asa e destul de "toxic" pentru organism...

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Sunt 4 tipuri de Metotrexat Ebewe pe piata:
TOATE contin 10 miligrame/mililitru difera doar cantitatea de mililitri continuta !

In prospectul descarcat de pe ANM exista o GRESEALA si anume la cel de 1 ml ca ar contine 20 mg. NU este corect, contine 10 mg !

În prospectul din cutie scrie corectAttached File  IMG_20170706_135422.jpg   111.25K   9 downloadsAttached File  IMG_20170706_135224_HDR.jpg   97.79K   9 downloads

Attached Files



#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 Remicade, on 06 iulie 2017 - 12:51, said:

Sunt 4 tipuri de Metotrexat Ebewe pe piata:
TOATE contin 10 miligrame/mililitru difera doar cantitatea de mililitri continuta !

In prospectul descarcat de pe ANM exista o GRESEALA si anume la cel de 1 ml ca ar contine 20 mg. NU este corect, contine 10 mg !

oh, m-am linistit. in acest caz sotul meu a facut tratamentul corect, seringile sunt de 1 ml, dar mai verific inca o data acasa, chiar astazi se duce sa-si ia metotrexatul de la farmacie, nu stiu daca i-au adus de 10mg/ml in seringa de 1 ml (si face injectia cu 0,75 ml din seringa) sau direct 7,5 mg/ml, in seringa de 0,75 ml.

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 corinadaniela, on 06 iulie 2017 - 12:32, said:

... e destul de "toxic" pentru organism...
E extrem de toxic iar medicii nu le spun pacientilor sa ia hepatoprotectoare.

 corinadaniela, on 06 iulie 2017 - 12:55, said:

nu stiu daca i-au adus de 10mg/ml in seringa de 1 ml (si face injectia cu 0,75 ml din seringa) sau direct 7,5 mg/ml, in seringa de 0,75 ml.
In mod normal farmacia respecta doza prescrisa pe reteta in campul administrare altfel pot avea probleme la CAS, nedecontarea retetei, cel care a eliberat-o incorect o plateste. 1 fiola de 1 ml este 47 lei.

Edited by Remicade, 06 July 2017 - 13:00.


#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
remicade, te mai deranjez cu o intrebare, te rog :
ce este mai putin toxic pentru organism, tratamentul cu metotrexat injectabil sau cel cu pastile ? pentru ca medicul, atunci cand i-a redus doza, i-a spus sa ia pastile, dar acestea nu se gasesc in farmacii (nu stiu de ce).
daca tot se "otraveste", e mai ok injectabil decat comprimate ? nu cumva ficatul este mai afectat in varianta tratamentului cu comprimate ?
ce hepatoprotectoare ar trebui sa ia ? sotul meu ia o pastiluta a doua zi dupa injectie si inca una, zi de zi. stiu ca una dintre ele este acid folic, dar cealalta nu-mi amintesc deloc cum se numeste.
si de 6 saptamani ia curcumin 95 complex c3, o luna a luat 2/zi, acum ia una pe zi.
analizele pentru functiile hepatice i-au iesit mereu in parametri, nu are simptome sau efecte secundare vizibile sau deranjante.
cat de des ar trebui repetate analizele si care ar fi acestea ? pentru ca ma tem ca medicul nu i le recomanda de fiecare data pe toate, si nici atat de des pe cat scrie in prospectul metotrexat ca ar trebui.
pe langa ficat, inteleg ca ar trebui monitorizata si functia renala, si situatia plamanilor.
uneori a facut analizele la 3 luni, alteori la 6, acum trebuie sa le repete la o luna dupa reducerea dozei sau daca apar probleme/efecte secundare/simptome noi.
multumesc.

#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
- tabletele  nu se mai gasesc ptr ca a scazut pretul lor iar firma importatoare nu le-a mai importat
- as spune ca prefer o injectie o data pe saptamana decat sa se ia constant 1 tableta/zi, agresiunea e mai mare in alt 2-lea caz
- da, acidul folic este obligatoriu in cursul tratamentului, metotrexatului i se mai spune si antifolan (anti-acid folic)
- hepatoprotectoare folosite sunt multe, fiecare medic are preferinta pentru altul, LAGOSA (Silimarina 150 mg) este printre singurul care este medicament nu supliment alimentar. Medicamentele sunt verificate ce contin, suplimentele NU. Deci poti pune orice vrei sau pui mai putin ptr ca nu se verifica de catre nimeni. Alte produse bune sunt Essentiale de ex, Hepatoprotect simplu sau forte, LIV52, Hepaid etc...
- daca analizele ptr functia hepatica sunt in regula atunci inseamna ca suporta cu bine tratamentul asta agresivm se face la cateva luni (3-6 de ex)

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
multumesc mult ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi.
daca mai am intrebari/nelamuriri, pot sa te mai deranjez, eventual in mesaj privat, sa nu acaparam subiectul deschis de initiator ?
pana atunci, o sa verific diseara cum se numeste a doua pastiluta (poate este chiar un hepato-protector) si vad ce seringi i-au adus la farmacie, de 1 ml sau de 0,75 ml.
multam fain inca o data.

Edited by corinadaniela, 06 July 2017 - 13:30.


#16
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Pentru initiator, incercati la farmacia Al Cuza din Campina, tel 0244-375 054.
Pare ca au stoc de Metoject 50 mg/ml x 1 ser. preumpl. x 0,40 ml sol inj.

Remicade, te salut, sper ca iti mai amintesti...am vorbit candva in privat.

#17
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
@thalia  Da, imi amintesc, noroc cu avatarul ca altfel memoria mea nu e asa prodigioasa  :))). Ai rezolvat ?

@corinadaniela Cu multa placere, oricand daca pot ajuta.

#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Am gasit la HelpMed in Ploiesti, pare-se ca au stoc si pot aduce lunar la comanda.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate