Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Contracte utilitati - documente necesare in cazul Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Salutare,

Din experienta altor utilizatori de aici care au trecut deja de aceasta etapa, care sunt documentele necesare pentru incheierea contractelor cu furnizorii de utilitati? Ma refer aici la gaz, apa, energie electrica, internet, cablu TV etc.

Banuiesc ca e nevoie clar de contractul de proprietate si actul de identitate, insa cu siguranta sunt si alte detalii de care trebuie sa tinem cont.

P.S.: Cozile la care ati stat pentru depunerea documentelor si incheierea contractelor au fost imense sau doar semnificative? Posted Image

Multumesc!

#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 17.02.2016

View PostDomnulescu, on 05 iulie 2017 - 09:34, said:

Banuiesc ca e nevoie clar de contractul de proprietate si actul de identitate

Ajung astea. Mai aveai un topic deschis pentru instalare cablu, puteai sa faci unul singur pentru toate.

#3
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Mi-am dat seama dupa ce am deschis cel legat de servicii de internet ca nu am sectiuni in care sa intreb de fiecare utilitate in parte. Cred ca e util celor ce isi achizitioneaza prin Prima Casa un astfel de topic aici.
Ramane valabila intrebarea pentru utilitati precum apa, gaz, energie electrica...

#4
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 17.02.2016
Ti-am dat raspunsul la intrebare deja. Altceva nu au ce sa-ti mai ceara. La cozi e in functie de noroc.

#5
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Ai achizitionat locuinta prin Prima Casa?
Exista anumite particularitati in cazul asta, nu intreb ca sa ma aflu in treaba...

Unii spuneau ca e nevoie de seria contorului la gaz, altii ca e nevoie de o poza a contorului cand se depun actele... doar cei ce au trecut deja prin experienta asta ne pot lamuri.

Edited by Domnulescu, 05 July 2017 - 09:49.


#6
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 17.02.2016
Da. Nu este nimic diferit. Cand am umblat pentru alea, aveam pregatite cate un set de copii act proprietate/CI pentru fiecare furnizor (am avut si legalizate si copie simpla). Le-am lasat copiile, semnat contractele si gata.
De ce crezi ca pe furnizorul de utilitati il intereseaza cum a ajuns cineva sa detina o proprietate?

#7
bumbuladrian

bumbuladrian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.11.2016
Salut,

Cazul meu.
Achizitionez apartament prin programul Prima Casa. Inca alerg cu hartii inainte si inapoi la banca, dar sunt mutat in apartament din aprilie. Au durat pana sa iasa actele blocului. In fine, detalii , trecem peste.
Facturile Enel si Engie vin pe numele si adresa dezvoltatorului, apoi el le distribuie corespunzator in cutia postala.
Serviciile de cablu si internet sunt pe numele meu, iar la contractare mi-au cerut copie dupa promisiunea de vanzare (antecontract).
Urmeaza dupa semnarea finala a actului V-C, sa se faca tranzitia contractelor, de pe numele dezvoltatorului, pe numele proprietarilor, iar asta nu cred ca va fi cine stie ce problema. Vedem ulterior.

#8
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Auzisem ceva de un termen de 30 de zile la dispozitie pentru trecerea tuturor actelor pe numele noului proprietar. A fost un zvon gresit? Sau e valabil doar in cazul inscrierii proprietatii la Finante?

#9
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Pentru fiecare companie de utilitati vei gasi pe site-ul propriu documentele necesare trecerii contractului pe numele tau. Nu difera cu nimic altceva daca tranzactia s-a facut prin Prima Casa. Eu am avut nevoie de poza cu contorul la gaz si energie electrica.
E in interesul tau sa ti le treci cat mai repede. Altfel vanzatorul se poate duce si rezilia contractele. Ar trebui sa fie trecut in cvc termenul in care sa iti treci contractele pe numele tau.

#10
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Am verificat deja pe site-ul lor si prea multe informatii nu ofera. Ma invita la sediul lor unde, de obicei, e o coada imensa...
Bineinteles ca e si interesul meu sa trec toate actele cat mai repede pe numele meu, problema e ca vreau sa merg din start cu dosarele complete ca nu imi pot lua concediu o luna pentru niste documente.
Vreau sa merg cu dosarele complete si sa rezolv intr-o zi totul, sa nu fiu nevoit sa ma invoiesc de mai multe ori.

Multumesc!

#11
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Ti-am mai zis, la Engie iti faci cesionarea de contract online, la ei pe site, iti indica ce documente sa atasezi, daca mai sunt necesare altele iti raspund ei pe mail sau te suna. La Enel nu merge online, te duci la ei. Te pregatesti cu copii pentru toate documentele pe care le ai de la dosarul bancii (oricum e sanatos sa ai copii de pe toate actele), CI si acord proprietar (dezvoltator) pentru cesiune - daca esti deja racordat. Practic o sa stai la coada numai la Enel, si probabil la furnizorul TV/net.

Edited by RealThing, 06 July 2017 - 09:15.


#12
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Din pacate nu sunt intr-o zona in care sa pot colabora cu Engie/Enel. In zona mea am de colaborat doar cu E.ON, atat pentru energie electrica cat si pentru gaz. Neavand de unde alege sunt nevoit sa accept E.ON-ul, chiar daca e jale la ei cu informarile si interesul acordat clientilor, stiind ca nu au concurenta in zona si nu avem unde sa fugim.

Am sa merg pur si simplu cu tot dosarul de acte la mine sa fiu sigur ca am tot ce e nevoie. Posted Image

#13
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Pai asa am facut si eu, am luat tot dosarul cu mine, cu cate 4 copiii de pe fiecare act din el, si aia a fost (dupa ce gusti nitel din birocratia romaneasca iti faci copii si dupa hartia igienica folosita).

#14
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Problema e ca atunci cand e sa fie facut sa-ti iei campii se intampla oricat de prevazator ai fi. De unde stiu ca nu cumva la hartia igienica trebuie copie legalizata la notariat, de exemplu?

#15
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Copie legalizata n-a cerut niciunul din furnizori.

#16
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 17.02.2016

View PostRealThing, on 06 iulie 2017 - 10:03, said:

Copie legalizata n-a cerut niciunul din furnizori.

Eu umblam cu ea pentru ca nu aveam chef sa car originalul dupa mine, in caz ca dai de un tolomac la care nu-i ajunge copia simpla dupa actul de proprietate si vrea sa vada si originalul.

Nu am lasat la nici unul copie legalizata.

#17
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Legat de costurile aferente intocmirii contractelor de utilitati pe numele noului proprietar ce-mi puteti spune? Am inteles ca si aici sunt anumite taxe de achitat "la deschidere", cel putin la gaz si energie electrica.

#18
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 17.02.2016
Nu sunt nici informatiile legate de costuri pe site-urile furnizorilor? Nu mai retin daca am platit ceva sau cat am platit, dar nu te-ar ajuta oricum pentru ca vorbim de furnizori diferiti de servicii. Oricum, informatiile de genul asta ar trebui sa fie pe site-uri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate