Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Analize interpretare valori

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Va rog frumos, de ceva timp nu ma simt asa bine si astazi mi-am facut analizele la un laborator, observ ca unele valori sunt la limita si doua ridicate, am sa pun si poza, rog cineva competent daca poate sa ma ajute, multa sanatate la toti.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   251.71K   78 downloads


#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Medicul de familie? Oricum ar fi bine sa ajungi la el, mai ales ca ai zis ca nu te simti bine.
Si in baza lor iti da si un tratament adecvat. Plus, dupa caz, trimitere catre alte specialitati.
Multa sanatate!

Edited by colombo2003, 04 July 2017 - 18:03.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu-ti face probleme cu analizele. Intervalele sunt create destul de ingust - multi oameni se abat de la ele. Trebuie sa te preocupi doar la deviatii mari, caz in care poti suspecta laboratorul de analize ca nu si-a facut treaba corect. Spre exemplu Medlife a subcontractat cele mai de baza analize catre laboratoare private neacreditate RENAR. Dai un ban si nu poti sti sigur daca ai rezultatele corecte.

#4
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

View Postcolombo2003, on 04 iulie 2017 - 18:02, said:

Medicul de familie? Oricum ar fi bine sa ajungi la el, mai ales ca ai zis ca nu te simti bine.
Si in baza lor iti da si un tratament adecvat. Plus, dupa caz, trimitere catre alte specialitati.
Multa sanatate!
Multumesc pentru raspuns, pai medicul de familie e plecat, de asta am cerut aici o parere. Poate si sunt speriat, dar de analize ce spuneti ?

View Postrosix, on 04 iulie 2017 - 18:02, said:

Nu-ti face probleme cu analizele. Intervalele sunt create destul de ingust - multi oameni se abat de la ele. Trebuie sa te preocupi doar la deviatii mari, caz in care poti suspecta laboratorul de analize ca nu si-a facut treaba corect. Spre exemplu Medlife a subcontractat cele mai de baza analize catre laboratoare private neacreditate RENAR. Dai un ban si nu poti sti sigur daca ai rezultatele corecte.
Multumesc frumos, dar aceste limite, ce pot indica si acele bazofile ?

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ca sa nu mai zicem ca o mica depasire nu este chiar un motiv de ingrijoarare chiar atat de mare (sigur nu e de neglijat).
Sa nu fie valori duble, triple fata de cele admise. Si pana una alta, poti intreba si pe prietenul Google. Asta ca sa dormi cat de cat linistit.

Ar fi bine poate la o perioada relativ apropiata sa repeti acele analize si sa vezi ce se intampla. Poate a fost o chestie accidentala, poate chiar e vreun semn.
Poate eventualul tratament isi face (sau nu) efectul.

Edited by colombo2003, 04 July 2017 - 18:21.


#6
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

View Postcolombo2003, on 04 iulie 2017 - 18:19, said:

Ca sa nu mai zicem ca o mica depasire nu este chiar un motiv de ingrijoarare chiar atat de mare (sigur nu e de neglijat).
Sa nu fie valori duble, triple fata de cele admise. Si pana una alta, poti intreba si pe prietenul Google. Asta ca sa dormi cat de cat linistit.

Ar fi bine poate la o perioada relativ apropiata sa repeti acele analize si sa vezi ce se intampla. Poate a fost o chestie accidentala, poate chiar e vreun semn.
Poate eventualul tratament isi face (sau nu) efectul.
Din cauza lui google sunt panicat, ca doar prostii am citit :( Nu mai citesc niciodata :(

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostLife2Live, on 04 iulie 2017 - 18:24, said:

Din cauza lui google sunt panicat, ca doar prostii am citit Posted Image Nu mai citesc niciodata Posted Image

Nu le mai citi si nu-ti face analize decat daca e cu adevarat necesar. Cine stie ce boala afli ca mai ai si te deprimi...

Eu mi-am facut odata niste analize si mi-au iesit vreo 5-6 in afara intervalului maxim: trigliceride, TGO, TGP, colesterol, puii mei, etc, etc.  Medicul s-a aratat ingrijorat. Eu insa, nu... mancasem un pui rotisat intreg cu o seara inainte... si bausem 3 beri. Cum drk sa iasa analizele bune?

Ideea e ca, intervalele alea sunt pentru oameni care mananca absolut rational, perfect odihniti, nestresati si care nu merg la servici. Cei care au o viata dezordonata ies rareori cu analizele in limitele normale.
Industria medicala nu vrea sa ai analize in limite normale ci sa te duci la farmacie, sa cumperi diverse, altfel ar da faliment.

#8
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Esti sanatos tun. Mergi si la medicul de familie sa-ti confirme.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
mai degraba ar trebui sa ne spui in ce constau simptomele tale, ce inseamna ca nu te-ai simtit prea bine ? te-a durut ceva, ameteli, stari de rau ?
analizele au 2 pagini, pe pagina 2 mai sunt si alte rezultate ?

#10
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

View Postcorinadaniela, on 05 iulie 2017 - 08:48, said:

mai degraba ar trebui sa ne spui in ce constau simptomele tale, ce inseamna ca nu te-ai simtit prea bine ? te-a durut ceva, ameteli, stari de rau ?
analizele au 2 pagini, pe pagina 2 mai sunt si alte rezultate ?
Da, foarte rau m-am simtit, ameteli, slabiciune, somnolenta.

#11
luminita-

luminita-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.04.2010
poate starea de rau vine de la stilul de viata, serviciu, lipsa unui program de somn

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate