Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Care este ce a mai eficientã rutã București - Sibiu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Depinde si din ce punct din Bucuresti pleci (si te intorci). Si de zi si de ora.
Acum insa e vacanta si perioada concediilor, deci o idee mai liber, chiar si la ore de varf sa zicem.

Ca si colegii mei, recomand a doua variant: Pitesti.
Atentie insa la drum, vreme buna si petrecere frumoasa.

La intoarcere ai doua variante: Transfagarasan sau Brasov (dar daca e duminica s-ar putea ca Valea Prahovei sa fie mai aglomerata).
(sau ar mai fi si a treia: sa te intorci pe unde ai venit)

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Care opriti la Dedulesti va rog eu nu blocati strada ca sa nu va injur duios.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View Postoverseas, on 04 iulie 2017 - 11:02, said:

Care opriti la Dedulesti va rog eu nu blocati strada ca sa nu va injur duios.

Doar soferii fac acest lucru.

#22
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

View PostFriskey, on 04 iulie 2017 - 10:41, said:

Nu e o ruta periculoasa. Nebuni sunt ca peste tot.
Sunt multe curbe si pante de la Pitesti la Valcea, deci depasiri nu se prea fac. Pe valea Oltului se mai baga cate unii aiurea dar nu de speriat. In schimb Bucuresti - Ploiesti si chiar pana la Brasov e de groaza. Nu degeaba DN1 e probabil cel mai mortal drum din Ro.
Eu am facut de n ori ruta Pitesti Valcea ca incepator absolut si n-am facut-o lata si nici n-am fost pus in situatii periculoase. Pe alte drumuri mi-a stat inima in loc.
Pe ruta asta Pitesti-VL-SB se intampla accidente in general din cauza tirurilor care se rastoarna in curbe sau motociclisti care cad de pe motoare.

Merita sa opriti la popas la Dedulesti si sa mancati din celebrii mici de Dedulesti. Aici e https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Mulțumesc mult. Pe Vâlcea voi merge, cu atenția cuvenitã.

View Postcolombo2003, on 04 iulie 2017 - 10:53, said:

Depinde si din ce punct din Bucuresti pleci (si te intorci). Si de zi si de ora.
Acum insa e vacanta si perioada concediilor, deci o idee mai liber, chiar si la ore de varf sa zicem.

Ca si colegii mei, recomand a doua variant: Pitesti.
Atentie insa la drum, vreme buna si petrecere frumoasa.

La intoarcere ai doua variante: Transfagarasan sau Brasov (dar daca e duminica s-ar putea ca Valea Prahovei sa fie mai aglomerata).
(sau ar mai fi si a treia: sa te intorci pe unde ai venit)
Plecãm luni dimineațã la 6.00 din zona timpuri noi. Cred cã ruta pe Pitești este cea mai adecvatã , atât la ducere cât și la întoarcere.

Edited by REAKKTOR, 04 July 2017 - 11:40.


#23
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View PostFriskey, on 04 iulie 2017 - 06:57, said:

Intre Brasov si Sibiu sunt portiuni bune de drum prost.
Bucuresti-Pitesti ai autostrada si Pitesti-Valcea-Sibiu ai drum european mereu in stare foarte buna.
Ce drum prost ai gasit tu intre Brasov si Sibiu? Drumul ala e impecabil de acum vreo 12 ani de cand l-au reparat. S-a mai facut iarna cate o groapa pe ici pe colo, dar groapa, nu crater, si toate s-au reparat intr-un timp relativ scurt.

Bine, eu vorbesc de DN 1. Daca te duci pe la Poaina Marului sau mai stiu eu ce alte drumuri judetene e partea a 2-a.

#24
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Salutare! As vrea sa fac o mica excursie de 3-4 zile si as vrea sa "prind" obiective turistice frumoase, sate frumoase, orase frumoase, locuri de cazare prin sate. Am plecarea din Targoviste si as vrea sa vizitez neaparat Sibiul si Sighisoara. Ati mai avut o astfel de ruta, ce pot vizita? Nu stiu prin ce orase, sate sa mai trec pentru a le vizita, cu siguranta nu le voi regreta. Sunt deschis la sugestii din partea voastra, as vrea sa parcurg in jur de 1k km. Multumesc!

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Baga Sibiu - Sebes - Obarsia Lotrului si te duci pana la Ranca, pe Transalpina.

#26
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008
Eu anul acesta am mers lunar oe ruta aceasta si tot timpul am preferat valea prahovei, predeal, zarnesti, vulcan, codlea sibiu. Intre codlea si sibiu drumul este impecabil. In ultima luna am fost de doua ori pe valea oltului si mi-am blestemat zilele. In primul rand dealul negru e tot timpul blocat pe ambele sensuri apoi valea oltului este foarte aglomerata si se produc frecvent blocaje. E adevarat nici valea prahovei nu este prea libera dar daca pleci dkmineata devreme este ok. Asa pe valea oltului ajungi dupa-amiaza cand deja este blocata.

#27
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007

View Postoverseas, on 22 august 2017 - 11:49, said:

Baga Sibiu - Sebes - Obarsia Lotrului si te duci pana la Ranca, pe Transalpina.
Am fost in zona aceasta... As vrea altceva...

#28
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001

View Postodo_robert, on 22 august 2017 - 10:55, said:

Salutare! As vrea sa fac o mica excursie de 3-4 zile si as vrea sa "prind" obiective turistice frumoase, sate frumoase, orase frumoase, locuri de cazare prin sate. Am plecarea din Targoviste si as vrea sa vizitez neaparat Sibiul si Sighisoara. Ati mai avut o astfel de ruta, ce pot vizita? Nu stiu prin ce orase, sate sa mai trec pentru a le vizita, cu siguranta nu le voi regreta. Sunt deschis la sugestii din partea voastra, as vrea sa parcurg in jur de 1k km. Multumesc!


daca nu te grabesti si masina "stie" si de drumuri mai putin bune iti recomand:

Targoviste - Curtea de Arges - la alegere ... via Pitesti sau via Campulung (mai simpatic prin Campulung)
Curtea de Arges - Valea Oltului peste munte pe DJ-uri (703 H, 703 M) se iese undeva dupa Brezoi ... sau exista varianta sa iesi la Calimanesti - calitate carosabil decenta, peisaje de vis (din pacate nu lipsesc zonele despadurite), etc
pe Valea Oltului se pot vizita manastiri (Cozia, Turnu, etc), cascade - Lotisoara, ruine, etc

Bafta.

#29
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007

View PostTarzy, on 24 august 2017 - 09:01, said:



daca nu te grabesti si masina "stie" si de drumuri mai putin bune iti recomand:

Targoviste - Curtea de Arges - la alegere ... via Pitesti sau via Campulung (mai simpatic prin Campulung)
Curtea de Arges - Valea Oltului peste munte pe DJ-uri (703 H, 703 M) se iese undeva dupa Brezoi ... sau exista varianta sa iesi la Calimanesti - calitate carosabil decenta, peisaje de vis (din pacate nu lipsesc zonele despadurite), etc
pe Valea Oltului se pot vizita manastiri (Cozia, Turnu, etc), cascade - Lotisoara, ruine, etc

Bafta.
M-am gandit cam la asa ceva, doar ca trebuie sa ma informez despre obiectivele din toata zona, peisaje, etc etc... Daca ai ceva info le astept cu cea mai mare placere. Merci!
https://www.google.r...d44.9118218!3e0

#30
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostPSC, on 04 iulie 2017 - 10:48, said:

Ruta Bucureşti-Piteşti-Sibiu e cea mai indicată din toate punctele de vedere, inclusiv cadru natural.
Atenţie mare la cele două porţiuni:
- Valea Oltului - este coridorul transportului de marfă şi mulţi nebuni se avântă în depăşirea TIR-urilor fără să se asigure suficient;
- Dealul Negru - porţiunile cu serpentine, coborârile abrupte (frână de motor), de asemenea multe TIR-uri.
Noaptea e mai liber traseul, dar e păcat de peisaj.
Ziua e mai aglomerat, în special la popasul - celebru - Deduleşti, atenţie mare acolo la cei care traversează fără să se asigure şi, desigur, la câini.

Este ruta mea preferată şi o consider mult mai lejeră şi mai frumoasă decât DN1. Nu ar fi deloc periculoasă dacă ai maşina în stare tehnică bună şi dacă n-ar fi atâţia piloţi de F1.

Am trecut pe acolo de cateva ori in ultimii ani si nu am vazut picior de caine. Probabil erau stocurile facute deja de carne de mici.

#31
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Salut,

Dintre cele doua rute care este cea mai recomandata pe timp de iarna?
Ma gandesc ca ambele sunt drumuri destul de importante si sunt curatate.
Pe Valea Oltului e plin de tiruri si e putin mai greu drumul, pe cand pe Valea Prahovei posibil sa fie plin de turisti.

#32
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
E mai sigur cu multe TIRuri decat multe turisme de vacanta.
Vezi cum iti planifici Valea Oltului daca poti sa eviti varfurile de trafic (dimineata si seara).

#33
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Mai safe pe timp de iarna care ar fi? Caderi de zapada, pietre etc. Daca vine viscolul, pe unde e mai putin probabil sa raman inzapezit?:))

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,032
  • Înscris: 09.01.2007
Eu zic ca e mai sigur pe V oltului pe baza de Tiruri, daca trec alea treci si tu.
Cat despre caderi de pietre, se mai intampla, Doamne fereste.
Inainte sa pleci verifici site-ul infotrafic, bagi Waze si de preferat utilizezi si statia CB.

#35
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Postoverseas, on 04 iulie 2017 - 11:02, said:

Care opriti la Dedulesti va rog eu nu blocati strada ca sa nu va injur duios.
Ce vorbesti, boss?
P.S. Scuzat' off topicul.

Attached Files


Edited by Dau, 05 December 2017 - 22:53.


#36
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Multam de raspunsuri!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate