Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Stuttgart & Nuremberg

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Si eu am rudele la reutlingen, asa ca iti dai seama de cate ori ma duce nevasta la metzingen! La o zi jumatate in zina, nu am indraznit sa ii recomand. Tu unde stai? Toata zona mi se pare f frumoasa.

#20
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdenky, on 04 iulie 2017 - 07:01, said:

Si eu am rudele la reutlingen, asa ca iti dai seama de cate ori ma duce nevasta la metzingen! La o zi jumatate in zina, nu am indraznit sa ii recomand. Tu unde stai? Toata zona mi se pare f frumoasa.

Eu locuiesc in Kirchheim unter Teck. Ai dreptate, ca si cadru natural zona e foarte frumoasa, peisajele nu sunt monotone, ai si muntele(Schwäbische Alb) relativ aproape, iar daca vrei munti veritabili, Schwarzwald e de vizitat, fara discutie.
Cum spuneam, pentru o zi jumate chiar nu as recomanda vizite in afara Stuttgartului pentru ca nu cred ca e timp. In ciuda frumusetii zonei un punct negativ din punctul meu de vedere e traficul infernal. Nu stiu cum sta treaba la Nurnberg, presupun ca si acolo e trafic greoi, si daca ar fi sa aleg intre a vizita Stuttgart si Nurnberg l-as alege clar pe al doilea . Depinde insa de "echipa", si din cate am inteles aici e vorba si de copii care s-ar putea sa prefere Wilhelma (care oricum place oricui). Cred ca o zi ar ocupa Wilhelma si o scurta plimbare prin centrul Stuttgartului, iar cealalta jumatate Mercedes Benz Museum . Mai mult eu n-as planifica.

#21
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Eu le-am pus la pachet si porsche museum, nu mi s-a parut de aruncat...

#22
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostZ-Edy, on 29 iunie 2017 - 19:11, said:

Nürnberg este un oras frumos si ai ce vizita , timp sa ai. Recomandarile mele sunt urmatoarele :
1. Kaiserburg – Palatul Imperial. Practic este un complex compus din trei grupuri separate. Mentionez Burggrafenburg (Palatul Castelanului)  aflat in centrul complexului. Apoi Kaiserstallung (Grajdurile Imperiale) si Sinwell Turm (Turnul Sinwell) unde gasesti Kaiserburg Museum si o capela in stil romanesc – Doppelkappelle ( Capela Dubla). Vizitati de asemenea Rittesaal ( Sala Cavalerilor ) si Kaisersaal ( Sala Tronului ). Programul aici este zilnic de la 09:00-18:00
2. Muzeul Jucariilor , este fondat in 1971  pe baza colectiei de jucarii colectate de Lydia si Paul Bayer. Programul este de Marti – Duminica  10:00-17:00 , intrarea nu mai stiu sigur cat costa, oricum in jur de 5-6 euro.
3. Muzeul Deutsche  Bahn – este impresionant
4. Bineinteles sa nu uitam Tribunalul din Nürnberg
5. Piata Hauptmarkt , in centrul Orasului Vechi, una din principalele atractii ale orasului, mai ales de Craciun , si daca tot va duceti acolo , nu ratati Schönner Brunner (Fantana Frumoasa) din piata centrala, este superba !
6. Si pentru ca mergi cu copii, recomand cu caldura Gradina Zoologica, una dintre cele mai frumoase din Europa, care are si un delfinariu cu spectacole, este absolut fascinant pentru copii, fata mea mereu ma roaga sa o mai duc acolo, pentru delfinariu, chiar daca avem si noi in München o gradina zoo foarte mare si super, precum si o mica “vedeta” (un pui de urs polar).
Si mai sunt multe de vizitat, acestea sunt doar cateva din ceea ce recomand eu, nu prea mai am rabdare sa mai scriu, dar pe scurt, daca o sa mai ai timp, poti vizita si urmatoarele in Nürnberg : Muzeul Evreiesc, Primaria Veche, Muzeul National German, Conacul Neunhof, Casa Albreht Dürer, Muzeul Comunicatiilor, Biserica Sfantul Laurentiu, Biserica maicii Domnului, Biserica Sfantul Sebaldus… Dupa cum vezi, nu ai cum sa te plictisesti in Nürnberg , timp sa ai. Pentru Stuttgart ai primit ceva recomandari, mai pot fi facute multe altele, mai ales ca intre Nürnberg si Stuttgart mai pot fi vizitate multe alte obiective, dar intr-o zi si jumatate nu cred ca o sa ai timp, asa ca mai bine te axezi pe Nürnberg decat sa mai pierzi timp pe drum cu condusul. Si nu rata berea bavareza si gastronomia locala, "prietenii stiu de ce!" . Drum bun si distractie placuta!
Frumoasa prezentare.Sper sa ajung și acolo peste câteva săptămâni, în scop turistic.
În afara de Würzburg și Roteburg ob der Tauberg, ce ar mai merge de vizitat în zona Nürnberg-ului?Regensburg?

10 atractii turistice de top din Regensburg.
https://ro.theplanet...urg-d-ba-reg-ro


O sa fim cazați în Nürnberg sau lângă, iar inițial, m-am gândit la o excursie de o zi, în Frankfurt, insa poate ca nu ar fi potrivit asa ceva, atât datorita timpului pierdut pe drum, dus-intors cât și timpului scurt alocat vizitării orașului Frankfurt.Circa 5-6 ore.

Edited by dennis_2005, 17 August 2022 - 14:06.


#23
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008

View Postdennis_2005, on 17 august 2022 - 14:03, said:


Frumoasa prezentare.Sper sa ajung și acolo peste câteva săptămâni, în scop turistic.
În afara de Würzburg și Roteburg ob der Tauberg, ce ar mai merge de vizitat în zona Nürnberg-ului?Regensburg?

10 atractii turistice de top din Regensburg.
https://ro.theplanet...urg-d-ba-reg-ro





O sa fim cazați în Nürnberg sau lângă, iar inițial, m-am gândit la o excursie de o zi, în Frankfurt, insa poate ca nu ar fi potrivit asa ceva, atât datorita timpului pierdut pe drum, dus-intors cât și timpului scurt alocat vizitării orașului Frankfurt.Circa 5-6 ore.


Bamberg!

#24
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View Postdariuscha, on 17 august 2022 - 22:19, said:




Bamberg!
M-am gândit la Bamberg.Ma întreb dacă as putea  vizita în aceeași zi, Bamberg și Regensburg.

#25
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
Ar fi suficiente circa 2-3 ore pentru vizitarea Bambergului și circa 5-6 ore pentru vizitarea centrului vechi și nou al Regensburgului?
Chiar dacă am sta mai mult, în general, nu suntem pasionați sa vizitam fiecare muzeu.

#26
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006
In perioada 26 august - 11 septembrie in Nuremberg are loc festivalul Volksfest https://www.volksfest-nuernberg.de/ pe care il recomand. Nu am mai fost la festival de cand a inceput pandemia dar anu asta ma duc Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate