Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Poprire card credit - este posibila?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Buna ziua,

Aveti cumva idee daca un card de credit poate fi poprit?
In speta, este vorba despre un card de credit, fost American Express si care in curand va deveni Visa, de la Bancpost (AmEx se retrage din Romania, iar Bancpost il converteste in Visa). AmEx nu putea fi poprit, intrucat nu avea cont/subcont atasat, colectarea platilor/banilor se facea intr-un cont unic colector, fiind deci imposibil de poprit atat timp cat clientul nu avea un cont distinct atasat cardului. In schimb, in cazul Visa lucrurile stau altfel, in sensul ca va exista un subcont atasat cardului.
In aceasta situatie, intrebarea care se pune este daca acest card de credit Visa poate fi poprit...
Discutand cu cei de la Bancpost, verbal au zis ca nu poate fi poprit. De la altii am aflat, spre exemplu, ca Raiffeisen nu popreste cardurile de debit, in schimb Garanti le popreste, dar au o solutie pentru a putea achita ratele scadente.
Chestiunea e ca daca se popreste cardul de credit, este imposibil sa mai poti achita debitul aferent, ramanand astfel restant/debitor catre banca.
Este posibil ca pentru un card de credit emis sa se faca o inscriere in Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare (ca pentru un credit obisnuit) , pentru a putea achita astfel debitul?

Toate aceste raspunsuri imi sunt necesare cat mai curand pentru a putea sa-l informez pe titularul cardului in cauza, om aproape de varsta pensionarii si cu putina pricepere in ale comunicarii/calculatorului/internetului.

Multumesc!

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postaaron111, on 26 iunie 2017 - 21:06, said:

Toate aceste raspunsuri imi sunt necesare cat mai curand pentru a putea sa-l informez pe titularul cardului in cauza, om aproape de varsta pensionarii si cu putina pricepere in ale comunicarii/calculatorului/internetului.
Multumesc!

Pai, daca e om cu frica lu Dumnezeu, sa schimbe 1000 de euro, sa plateasca datoria. Poprirea nu se pune pe card de credit ci pe contul curent atasat cardului de credit, asa ca, atunci cand vei alimenta ca sa platesti ce ai de platit la cardul de credit, suma va ajunge la ANAF sau la cine a pus poprirea si tre sa mai inventezi niste bani de undeva sa achiti si cardul, altfel datoria.. stii ce se intampla cu ea.. curge, iar DAE la card nu e mai mic de 15-20% din cate stiu...

Edited by rosix, 26 June 2017 - 21:15.


#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Poate e ANAF?

P.S.- Eu nu am card , asa ca .....!! Si eu am doar "hartii" de la ei !

#4
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
Haideti sa lamurim putin lucrurile :
* popririle actioneaza asupra conturilor, nu asupra cardurilor
* poprirea este o consecinta a unei actiuni juridice efectuata in baza unui titlu executoriu; acel titlu executoriu este legat de garantiile colaterale constituite de catre debitor
* in esenta, functionarea unui card de credit presupune utilizarea (partiala/totala) a unei sume de catre debitor, in cadrul limitei de credit acordate de institutia financiara emitenta
* sumele care fac obiectul utilizarilor prin intermediul cardului de credit apartin bancii, asadar nu pot face obiectul unei garantii pentru imprumut (nu pot garanta un imprumut cu o datorie, ci doar cu un activ / bun).
Acestea fiind zise, raspunsul e categoric : nu, nu fac obiectul popririi conturile asociate unui card de credit. Inregistrarea la AEGRM a ipotecii mobiliare asupra conturilor (gaj pe conturi cum se spunea in fostul Cod Fiscal) are rolul de a da prioritate bancii asupra disponibilului din conturi, in cazul existentei unor sume scadente (cu alte cuvinte, daca s-a utilizat cel putin 1 leu din limita de credit, banca are prioritate asupra incasarilor din conturile destinate alimentarii cardului de credit, in virtutea dreptului de ipoteca mobiliara); alimentarea in vederea rambursarii sumei utilizate / a celei minime decurge normal. Evident, sumele in exces pot fi utilizate pentru plati (partiale) in cadrul popririi, dupa retinerea unui mic comision de app. 50 lei.
Daca doriti sa rambursati din creditul utilizat, fara a pierde bani in contul unei popriri, trebuie sa alimentati contul destinat rambursarii fix in ziua scadentei (pentru a nu plati dobanzi/penalitati) si fix cu suma datorata.

Edited by sdrc, 26 June 2017 - 21:29.


#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Tocmai citeam stiri de genul asta : ANAF a implementat poprirea electronică

#6
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
@rosix: Dupa cate stiu, debitele pentru care se poate infiinta poprirea sunt debite catre CASS si/sau ANAF, determinate pentru drepturi de autor si comunicate de curand prin decizie de impunere. Dar nu cred ca, in aceasta discutie, are importanta cine si pentru ce sume instituie poprirea.
El vrea sa afle daca se poate popri sau nu, iar eu incerc sa-l ajut cum pot. M-am interesat la cateva banci (dar nu m-au lamurit) si acum ...la voi.
Recomandarea mea a fost sa achite debitul de pe card si sa-l inchida.

@sdrc: Multumesc pentru informatii.
Totusi, nu cred ca in cazul cardurilor de credit se poate vorbi de o suma in exces. Aceasta intrucat lunar este de plata o suma minima (in functie de cat ai consumat), suma care include dobanda si o parte din capital (asa cum am vazut din extrasul de cont comunicat lunar prin posta de banca). Daca depui peste acea suma minima, ar trebui ca sa se stinga din capital (debitul datorat). In cazul unui credit (deci nu card de credit), pentru a depune mai mult decat rata lunara trebuie sa ai aprobarea bancii, insa in cazul cardului de credit poti sa restitui, daca vrei, fara vreo aprobare, orice suma mai mare decat cea minima de plata, inclusiv tot debitul.

Edited by aaron111, 26 June 2017 - 21:40.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nici macar in Romania un card de credit nu poate fi poprit, dar cine stie ce ne asteapta....

#8
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpasilla, on 26 iunie 2017 - 21:35, said:

Nici macar in Romania un card de credit nu poate fi poprit, dar cine stie ce ne asteapta....

Multi ar zice ca tocmai asta e farmecul vietii (aici, in Romania). Posted Image

Edited by aaron111, 26 June 2017 - 21:43.


#9
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Am mai gasit pe net cateva informatii, pe unele forumuri, despre faptul ca banca Credit Europe popreste si cardurile de credit. Asa ca ramane deschisa discutia ....

Edited by aaron111, 26 June 2017 - 22:24.


#10
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Este absurd sa iti popreasca banii din contul de credit...practic banii aia nu sunt ai tai ci sunt ai bancii. Anaf prin intermediul bancii iti face o poprire pe un cont ai carui bani de fapt nu sunt ai tai, deci nu iti popreste tie , ci ii popreste bancii. cum vine asta?

#11
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,883
  • Înscris: 18.12.2011

View Postcuculea, on 27 iunie 2017 - 07:21, said:

practic banii aia nu sunt ai tai ci sunt ai bancii
Daca banii de pe cardul de credit nu sunt ai tai de ce ii cheltuiesti?

#12
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008

View Postaaron111, on 26 iunie 2017 - 21:32, said:

@sdrc: Multumesc pentru informatii.
Totusi, nu cred ca in cazul cardurilor de credit se poate vorbi de o suma in exces. Aceasta intrucat lunar este de plata o suma minima (in functie de cat ai consumat), suma care include dobanda si o parte din capital (asa cum am vazut din extrasul de cont comunicat lunar prin posta de banca). Daca depui peste acea suma minima, ar trebui ca sa se stinga din capital (debitul datorat). In cazul unui credit (deci nu card de credit), pentru a depune mai mult decat rata lunara trebuie sa ai aprobarea bancii, insa in cazul cardului de credit poti sa restitui, daca vrei, fara vreo aprobare, orice suma mai mare decat cea minima de plata, inclusiv tot debitul.

Majoritatea institutiilor bancare au automatizat incasarea creantelor, inclusiv a celor aferente cardurilor de credit. Practic, la finalul fiecarei zile (EOD, situatia intalnita in cele mai multe cazuri), soft-ul bancar incearca sa acopere sumele datorate (scadente), pe categorii / vechime / valute etc., cf. ordinii implementate (trebuie sa se regaseasca si contractual sau sa fie prevazuta in Conditiile generale de afaceri).
Cardurile de credit au asociat de obicei un cont curent denominat in aceeasi valuta; in acest cont (al carui IBAN este transmis clientilor la incheierea contractului) se fac depunerile (cash / OP / automate bancare etc.) si de aici se fac si retragerile in contul sumelor datorate.
Nimic nu impiedica clientul sa depuna in acest cont curent o suma mai mare decat cea datorata (daca se depaseste suma minima se acopera integral/total suma datorata, daca se depaseste suma datorata, se retine aceasta, iar suma in exces ramane la dispozitia clientului). Vorbesc in cunostinta de cauza, adesea am rambursat mai mult decat suma datorata (cazul cel mai simplu este cel al depunerii de cash la automate - depunerile se fac in bancnote, iar suma datorata e cu zecimale - e de la sine inteles ca voi depune mai mult, avand in vedere nivelul dobanzilor practicate).
In cazul creditelor e aceeasi situatie; aprobarea bancii de care amintiti e necesara doar in cazul rambursarii in avans (totala/partiala) a creditului - daca depuneti o suma mai mare decat rata lunara datorata, suma in exces va ramane la dispozitie, dar daca doriti sa rambursati in avans creditul, atunci e necesara o aprobare prealabila (insotita uzual de un commission de rambursare in avans).

#13
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Este ilogic sa se popreasca cardurile de credit inainte ca banca sa incaseze intregul sold pentru care a fost emis cardul (limita de credit), caci astfel nu poti achita debitul decat dupa plata datoriei catre popritor. Daca datoria e prea mare si nu va putea fi achitata, atunci banca nu isi va incasa niciodata sumele aferente cardului de credit. Or, intr-o atare situatie, banca isi creeaza singura probleme daca nu are niciun "mecanism" prin care debitorul sa-si achite obligatiile catre banca inainte de cele aferente popririi.
Interesant este ca cei din banci habar nu au cum se procedeaza, respectiv daca pot fi poprite sau nu cardurile de credit. Pana acum, am aflat ca Reiffeisen si Bancpost nu popresc, in schimb Garanti si Crefit Europe da.
Oricum, daca intrebi la agentii diferite ale aceleiasi institiutii bancare despre ceva anume poti avea surpriza sa primesti raspunsuri diferite, total contradictorii chiar.

Edited by aaron111, 27 June 2017 - 13:01.


#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postaaron111, on 26 iunie 2017 - 21:06, said:

Buna ziua,

Aveti cumva idee daca un card de credit poate fi poprit?
In speta, este vorba despre un card de credit, fost American Express si care in curand va deveni Visa, de la Bancpost (AmEx se retrage din Romania, iar Bancpost il converteste in Visa). AmEx nu putea fi poprit, intrucat nu avea cont/subcont atasat, colectarea platilor/banilor se facea intr-un cont unic colector, fiind deci imposibil de poprit atat timp cat clientul nu avea un cont distinct atasat cardului. In schimb, in cazul Visa lucrurile stau altfel, in sensul ca va exista un subcont atasat cardului.
In aceasta situatie, intrebarea care se pune este daca acest card de credit Visa poate fi poprit...
Discutand cu cei de la Bancpost, verbal au zis ca nu poate fi poprit. De la altii am aflat, spre exemplu, ca Raiffeisen nu popreste cardurile de debit, in schimb Garanti le popreste, dar au o solutie pentru a putea achita ratele scadente.
Chestiunea e ca daca se popreste cardul de credit, este imposibil sa mai poti achita debitul aferent, ramanand astfel restant/debitor catre banca.
Este posibil ca pentru un card de credit emis sa se faca o inscriere in Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare (ca pentru un credit obisnuit) , pentru a putea achita astfel debitul?

Toate aceste raspunsuri imi sunt necesare cat mai curand pentru a putea sa-l informez pe titularul cardului in cauza, om aproape de varsta pensionarii si cu putina pricepere in ale comunicarii/calculatorului/internetului.

Multumesc!

ai uitat sa spui esentialul : care este valoarea sumei datorate si cine a dispus infiintarea popririi pe conturile titularului ?

#15
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
@corinadaniela: Am spus ca debitul este datorat catre CASS si/sau Anaf, insa nu stiu suma. De altfel, care este relevanta? De ce e asta esential?

Edited by aaron111, 27 June 2017 - 13:39.


#16
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postaaron111, on 27 iunie 2017 - 12:58, said:

Or, intr-o atare situatie, banca isi creeaza singura probleme daca nu are niciun "mecanism" prin care debitorul sa-si achite obligatiile catre banca inainte de cele aferente popririi.

lol
banca are tot interesul sa nu-ti platesti obligatiile la timp, astfel pune dobanzi penalizatoare

ceea ce ne intrebi de fapt e ordinea operatiilor. poprirea este evident prioritara, fiscul blocand acea suma inaintea oricarei rate sau standing order sau ce mai ai tu de platit
ca sa eviti trebuie sa platesti rata direct intr-un cont colector, deci cum era la amex. cumva contul sa nu-si traga banii dintr-un cont curent, ci sa acopere direct soldul de credit fara alte operatii
ca daca pui banii pe contul curent si astepti sa se traga, ei sunt mancati de poprire

#17
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Multumesc mult. Topicul se poate inchide

#18
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
Tocmai ma confrunt si eu cu aceasta problema, la ING mi-a venit SMS si email, cel din urma continand si instructii ce trebuie facut, cum trebuie facut etc, cand la Raiffeisen... nici un semn, nimic, am intrat din intamplare in aplicatie si am vazut suma cu minus... Mda.. hai sa ajutam clientul ca daor e la noi de multi ani.. dar de unde....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate