Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Legea parcarilor de resedinta

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna tuturor,

sper ca ma puteti ajuta. Am un loc de parcare de resedinta dar accesul este ingreunat de 2 vecni care au cate 2 masini si le parcheaza perpendicular pe locurile lor de parcare, ingreunand accesul altor vecini si blocand trotuarul.
Pot intra/iesi dar greu, din multe manvre/luand borduri etc. Am dreptul la un loc normal ca orice alt platitor de taxe.

Amiabil nu se poate rezolva, asa ca vreau sa stiu ce pot face legal: care e legea care arata cati metrii am dreptul, cata deschidere la locul de parcare etc ca sa nu inceapa politia cu faze gen: dar nu au unde sa parcheze doamna, trebuie sa intelegem.

Daca cineva poate ajuta concret, va multumesc mult.

#2
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Traseaza perimetrul locului de parcare cu vopsea galbena.

#3
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

 paco rabanne, on 26 iunie 2017 - 13:52, said:

Traseaza perimetrul locului de parcare cu vopsea galbena.

Tocmai asta e problema, cat de lat este locul meu de parcare. Fix cat masina sau cat anume? Primaria in plan mi-a lasat trotuar de acces pt iesire - nu se poate iesi decat cotind, ori ei blocheaza acel trotuar si nu se mai poate lua curba.

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 06.09.2008
De ce nu se poate amiabil ?

Cred ca poti chema politia daca iti blocheaza locul de parcare, dar doar daca ai contract.
Prima data primesc avertizare, apoi amenzi.

Edited by sirgoofy, 26 June 2017 - 14:00.


#5
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
N-ai contract de inchiriere?

Vezi alte locuri de parcare din zona, pentru dimensiune.

#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Parchezi si tu perpedicular, iar jumatate de loc il inchiriezi unui nefericit care nu are, cu de 10x suma platita la primarie.

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Locurile de parcare inchiriate de la primarii se supun legilor si hotararilor consiliilor locale. Pentru acestea trebuie sa ai la dispozitie niste hartii ce stipuleaza drepturile si indatoriile tale ca parte contractanta. Cel mai probabil poti solicita Politia Locala pentru a avea acces la locul de parcare.
Daca locul de parcare este unul privat, pe care esti proprietar prin CF si alte forme contractuale de vanzare cumparare (autentificate), atunci trebuie sa consulti codul civil legat de dreptul de acces la proprietate. Nu cred insa ca-i stipulat ceva in legatura cu distantle si dimensiunile acestora, caz in care trebuie sa consulti un avocat.
Cred ca-n ambele situatii de fapt consultarea unui avocat ar fi cea mai indicata.

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 castoras, on 26 iunie 2017 - 13:54, said:

Tocmai asta e problema, cat de lat este locul meu de parcare. Fix cat masina sau cat anume?
Fix cât e desenat. Și nu, legal tu nu ai voie nici măcar să împrospătezi vopseaua, chiar cu una identică.

 castoras, on 26 iunie 2017 - 13:54, said:

Primaria in plan mi-a lasat trotuar de acces pt iesire - nu se poate iesi decat cotind, ori ei blocheaza acel trotuar si nu se mai poate lua curba.
Probabil sunt mult prea încet la minte acum. Poți pune o schiță?


Ai încercat să chemi poliția locală atunci când mașinile lor îți îngreunează/împiedică accesul?
Că ăsta ar fi următorul pas, dacă nu reușești să te înțelegi amiabil cu vecinii.

Pe când stăteam prin altă parte, unul din blocurile din apropiere avea locuri de parcare amenajate perpendicular pe fața blocului. Dar pentru că existau mai multe mașini decât locuri și lărgimea străzii permitea, unii își parcau mașinile paralel cu blocul, blocând astfel mașinile parcate/locurile de parcare goale.
Dar făceau asta cu acordul celor ce aveau locuri de parcare închiriate și lăsau mereu mașinile "pe liber".
Dacă doreai să intri/ieși din parcare împingeai mașina care bloca locul și aia era.

Edited by sfantu.dracu, 26 June 2017 - 14:08.


#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fa o schita in care deseneaza locurile si care e al tau si care al vecinilor si urca poza aici sa ne dumirim .
Fa cerere la primarie sa vina si sa traseze locurile de parcare nu te apuca tu sa vopsesti pe domeniul public ca poate-ti iei niste amenzi .

#10
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Am contract nu se precizeaza dimensiunile locului. Au venit niste gigei de la primarie au trasat benzile albe fix cat masina. Cum in fata am 2 metri pana la masina din fata mea, pot iesi doar cotind si e f greu.

asta e o latura cealalta e la fel - doar inainte pot merge si nu e loc

Poza ca exemplu

Attached Files


Edited by castoras, 26 June 2017 - 14:08.


#11
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Reclamatie la Politia Locala ...
"... Imi ingradesc accesul la locul de parcare".
Dupa una-doua vizite, soldate cu avertismente, se vor satura si ei sa tot fie chemati si vor da amenzi.

#12
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

 shymano, on 26 iunie 2017 - 14:07, said:

Reclamatie la Politia Locala ...
"... Imi ingradesc accesul la locul de parcare".
Dupa una-doua vizite, soldate cu avertismente, se vor satura si ei sa tot fie chemati si vor da amenzi.

Tocmai asta e ca nu e blocat locul, se poate iesi dar greu... vin noaptea, cu copil in masina si fac o multime de manevre sa intru. Politia poate zica ca se intra totusi de asta vreau sa zic clar am dreptul la X metri largime loc si masina aia sta aici.

Si cu o schita a parcarii:

Attached Files



#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Daca sunt trasate locurile de parcare si aia parcheaza *altfel*, e parcare neregulamentara.  Daca nu, la nesimtire se raspunde cu nesimtire. Lasa-ti rotile masinii in interiorul dungilor trasate si restul atarnand afara, sau daca parchezi perpendicular pe alee, n-o du pana in fata complet.

#14
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

 sebulbus, on 26 iunie 2017 - 14:16, said:

Daca sunt trasate locurile de parcare si aia parcheaza *altfel*, e parcare neregulamentara.  Daca nu, la nesimtire se raspunde cu nesimtire. Lasa-ti rotile masinii in interiorul dungilor trasate si restul atarnand afara, sau daca parchezi perpendicular pe alee, n-o du pana in fata complet.

Nu prea inteleg cum vrei tu sa parchez - daca am rotile inauntru ce mai atarna afara? sa nu ma duc pana in spatele locului - deja fac asta dar nu ma prea ajuta.
Totusi, eu chiar ma stresez f tare, va rog ajutati-ma cu un sfat.

#15
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ai incercat sa vorbesti cu vecini respectivi ?

- In poza vad ca este vorba de 2 masini de firma, sau asa pare, fiind inscriptionate. Oare sediul social al firmei rspective, o fi acolo in bloc ? Itreb deoarece o masina de firma nu ai voie sa o parchezi in fata blocului. Noaptea trebuie sa o parchezi la sediul firmei. Daca chemi politia locala, o sa-i dea o amenda destul de maricica.
- Daca parcheaza cu minim o roata pe trotuar, se poate chema politia locala. Si pentru asta se dau amenzi. Din ce vad eu in poza, masina respectiva este cu 2 roti pe trotuar.

Ar mai fi si varianta sa faci schimb de locuri cu unul dintre vecini.

Edited by florin71_skoda, 26 June 2017 - 14:34.


#16
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

 florin71_skoda, on 26 iunie 2017 - 14:30, said:

Ai incercat sa vorbesti cu vecini respectivi ?


Da,, am scris mai sus. Nu se poate discuta cu ei.

 florin71_skoda, on 26 iunie 2017 - 14:30, said:

Ai incercat sa vorbesti cu vecini respectivi ?
- In poza vad ca este vorba de 2 masini de firma, sau asa pare, fiind inscriptionate. Oare sediul social al firmei rspective, o fi acolo in bloc ? Itreb deoarece o masina de firma nu ai voie sa o parchezi in fata blocului. Noaptea trebuie sa o parchezi la sediul firmei. Daca chemi politia locala, o sa-i dea o amenda destul de maricica.
- Daca parcheaza cu minim o roata pe trotuar, se poate chema politia locala. Si pentru asta se dau amenzi. Din ce vad eu in poza, masina respectiva este cu 2 roti pe trotuar.

Nu cred ca e de firma, mai degraba e un PFA ceva. E si una fara firma oricum, sa zicea ca are pe aia loc.
Masina e TOATA pe trotuar, in fata locurilor de parcare e trotuar. Acolo sta ca e a doua si nu mai incape pe loc.

#17
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Fa schimb de locuri cu unul dintre ei. Daca nici asa nu vor, atunci te apuci de facut reclamatie la politia locala ca blocheaza trotuarul. Numai sa nu cumva sa te trezesti dupaia cu masina ta zgiriata sau cu rotile dezumflate.

Edited by florin71_skoda, 26 June 2017 - 14:39.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
aici un normativ privind dimensiunile locurilor de parcare, in functie de tip
http://proiectare-co...-de-circulatie/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate