Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

D.V.D., B.D. (B.R.D.), H.D.-D.V.D. discuri + playere - discuții generale

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
Am deschis un subiect asemănător pe Electronică, a fost mutat pe Audio, apoi închis...
În ziua de azi mai toată lumea e cu mediile de stocare mai puțin clasice, gen stick sau Hard Disk (Disc Dur), dar mai sunt și unii care preferă chestiile mai clasice.
Deocamdată sunt doar cu D.V.D. playerele, pentru că nu am televizor H.D. (și până am să găsesc unul C.R.T. H.D. la preț decent ...).
În fine, eu personal am câteva curiozități:
1) De ce majoritatea D.V.D. playerelor de firmă, deși scumpe nu aveau ieșire de căști?;
2) Au fost amatori de H.D.-D.V.D. în România?;
3) Nebunia aia cu B.D. (B.R.D.) playerele care se opresc din redat discuri neoriginale (dacă nu ai disc original nu înseamnă neapărat că ai material pirtatat) există la toate playerele stand alone mai noi? (am înțeles că produse până acum câțiva ani nu aveau damblaua asta).

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
1. fiindca aveai la televizor.
2. nu s-a impus, cand am auzit de hd veneau pe blu ray disc.

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
djl, pui prea multe puncte, devine greu de citit. Ce-i drept, de cum am vazut subiectul, am stiut instant cine l-a deschis :naughty:

Legat de subiect: DVD-urile sunt pe moarte, iar BluRay-urile nici n-au apucat sa faca multi purici. Din motivele pe care le-ai spus si tu: stocare pe medii gen HDD sau stick, plus serviciile de streaming, de la youtube la netflix.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
@djl:
Nu te chinui ,nu exista CRT HD decat la monitoare profesionale. Ia o plasma HD SH daca vrei o imagine cat de cat apropiata de cea a unui CRT.
HD-DVD a fost la un moment dat un standard care nu s-a impus din cauza ca a venit tare BluRay-ul. HD-DVD implica alte playere ,nu mergeau pe cel de DVD obisnuite.
Protectia la care te referi se numeste Cinavia. E prezenta cam pe toate aparatele BD playere(si nu numai) de brand.
Cred ca esti singura persoana de pe planeta asta care pune puncte la DVD ,CD ,etc. Exista o norma internatioanala la denumiri ce n-are nimic in comun cu acronimele din romana .Nu se pun acele puncte. Doar nu scrii N.A.S.A . ci  NASA. Am pus special link pe wiki in romana ca sa vezi ca si la noi se preia fara puncte.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
Aşa scriu eu, cu puncte.
Da, aveai cască la televizor, dar de exemplu toate LaserDisc (L.D.) playerele începând cu 1984-1985 au avut ieşire de căşti (cu jack din ăla mare); unele C.D. playere au avut, altele nu... oare costa aşa scump încât nu puteau pune la mai multe modele de D.V.D. playere? (am văzut pe undeva un "Technics" care ieşire de cască, dar la 1.000 de lei nu mă reped).
HardDiscul şi stick-ul sunt mai facile, dar nu-ţi doreşti să-ţi moară HardDisk-ul   :(   Iar pe net pot dispărea instant.
Există televizoare C.R.T. H.D. 1080i!

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Se recupereaza date si de pe hard discuri moarte. La fel de usor se duc si unele blanc-uri DVD sau CD.
DVD-urile si BD playerele sunt concepute mai mult pentru partea de video ,nici nu vad rolul unei iesiri de casti.

Edited by edigee, 19 June 2017 - 23:45.


#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

View Postdjl, on 19 iunie 2017 - 23:40, said:

HardDiscul şi stick-ul sunt mai facile, dar nu-ţi doreşti să-ţi moară HardDisk-ul   Posted Image
dvd-urile mor cateodata si daca te uiti urat la ele.

da' de SVCD ai auzit?

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
Pe mine mă interesează mai mult partea de video... îmi doresc discuri originale.
Singurul mediu de stocare neoriginal pe care materialul poate suna mai bine decât pe un mediu de stocare original este caseta audio. Iar o casetă audio cu bandă de calitate poate rezista mai bine trecerii timpului decât o casetă originală, dar cu bandă proastă. Însă la discuri optice e tocmai invers: un disc optic matriţat va fi mai durabil în timp decât unul scris prin ardere... asta dacă nu cumva discul matriţat a fost prost fabricat, caz în care s-ar putea să se strice mai repede decât un disc ars.
Da, am auzit de S.V.C.D. (Super Video Compact Disc). Dar tu ai auzit de C.D.V. (Compact Disc Video)?

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 19 iunie 2017 - 22:51, said:

În fine, eu personal am câteva curiozităţi:

Eu am una singura, dar daca mi-o exprim, iau suspend, am fost avertizat.

View Postdjl, on 19 iunie 2017 - 22:51, said:

1) De ce majoritatea D.V.D. playerelor de firmă, deşi scumpe nu aveau ieşire de căşti?;
2) Au fost amatori de H.D.-D.V.D. în România?;
3) Nebunia aia cu B.D. (B.R.D.) playerele care se opresc din redat discuri neoriginale (dacă nu ai disc original nu înseamnă neapărat că ai material pirtatat) există la toate playerele stand alone mai noi? (am înţeles că produse până acum câţiva ani nu aveau damblaua asta).

1. Pentru ca DVD-urile sint preponderent destinate filmelor si concertelor. Omul sta pe pat sau fotoliu si se uita de la distanta la televizor si asculta in boxe sau in difuzoarele televizorului. Nu e nevoie de iesire de casti. Mai ales ca putine playere aveau calitate nemaipomenita pe audio. Eu am un DVD player Sony cu iesire de casti.
2. Cu siguranta. Daca exista de laserdiscuri, de ce nu si HD-DVD?
3. Te referi la protectia Cinavia. Nu se opresc uzual, opresc sunetul dupa 20 minute. Si o fac DOAR pe discuri care au protectia Cinavia implementata. Producatorii de playere sint obligati ca playerul lor sa aiba implementata citirea protectiei. Teoretic da, trebuie sa existe la toate. Inca si la unitatile de PC si consolele de jocuri.

4. Din nou, djl, nu mai pune puncte dupa fiecare litera de la DVD, CD, etc. Stiu ca sint acronime, dar asa sint inregistrate si brevetate, fara puncte. Daca asa le-a denumit inventatorul, asa sint numite de toti.

View Postpufonel, on 19 iunie 2017 - 23:18, said:

DVD-urile sunt pe moarte, iar BluRay-urile nici n-au apucat sa faca multi purici.

Far from it. Moare blu-ray-ul inaintea DVD-ului.

#10
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
[ http://i68.tinypic.com/2upxzys.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][IMG]http://i65.tinypic.com/iwrdxg.jpg[/img]
[ http://i65.tinypic.com/iwrdxg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din colectia proprie

Edited by gymy, 20 June 2017 - 09:09.


#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
Deci protecţia aia Cinavia se activează doar la discurile originale?   Posted Image
Dacă e noapte, asculţi muzică şi nu vrei să-i deranjezi pe alţii, îţi pui căşti (deşi nu e bine pt. urechi).
Poţi să pui întrebarea pe p.m.

Heh-heh, Video CD.
Ştiaţi că au existat discuri DIVX?   :rolleyes:   https://en.wikipedia.org/wiki/DIVX

Pe undeva am un DVD demo de prin 2000-2001.
Mi-aş dori ceva discuri din perioada 1996-1998.
Da, BD-urile au şanse să dispară mai repede. Că au făcut mai puţini pureci decât DVD-urile.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S-vPeniFN08?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 20 June 2017 - 09:09.


#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postdjl, on 20 iunie 2017 - 00:28, said:

Singurul mediu de stocare neoriginal pe care materialul poate suna mai bine decât pe un mediu de stocare original este caseta audio. Iar o casetă audio cu bandă de calitate poate rezista mai bine trecerii timpului decât o casetă originală, dar cu bandă proastă. Însă la discuri optice e tocmai invers: un disc optic matriţat va fi mai durabil în timp decât unul scris prin ardere... asta dacă nu cumva discul matriţat a fost prost fabricat, caz în care s-ar putea să se strice mai repede decât un disc ars.

Sper ca nu vrei sa spui ca o caseta trasa de pe CD suna mai bine decat CD-ul. Ca e o enormitate. Poate te referi la acele casete "originale" care intr-adevar suna mai slab decat o caseta buna inregistrata cu un deck performant de pe CD.

Quote

Deci protecţia aia Cinavia se activează doar la discurile originale?
Pe dos. Discurile originale au un cod. Daca aparatul(BDPlayer) nu da de acel cod pe un disc atunci se declanseaza protectia. Deci se activeaza la discurile neoriginale. Cand o protectie e activata discurile nu merg ,deci in momentul ala e activata protectia.

Edited by edigee, 20 June 2017 - 09:16.


#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postedigee, on 20 iunie 2017 - 09:12, said:

Sper ca nu vrei sa spui ca o caseta trasa de pe CD suna mai bine decat CD-ul. Ca e o enormitate. Poate te referi la acele casete "originale" care intr-adevar suna mai slab decat o caseta buna inregistrata cu un deck performant de pe CD.

Cred ca a doua varianta a vrut sa spuna. Desi am intalnit persoane (mai ales vanzatori) care sustineau ca deck-ul lor inregistreaza mai bine decat originalul.

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
@ edigee : Nu am cum să spun asta. Ar fi ca în anunţurile bişniţarilor, alea cu "sună mai bine decât sursa".   Posted Image  Casetele care sună bine pot fi trase şi pe discuri de vinil sau benzi de magnetofon. Am dat şi de casete originale produse în ţări Vestice care sună mult mai prost comparativ cu cele originale sau trase pe acasă (cu scule decente) în anii '70-'80; dar am şi una pirat din anii '90 care sună mai bine decât unele originale din decada aia (cred că e trasă de pe C.D.)
Revin cu întrebarea: există playere BD stand alone, de calitate, care să nu aibă prostia aia de protecţie?

Edited by djl, 20 June 2017 - 09:24.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostIon_de_la_Raion, on 20 iunie 2017 - 09:16, said:

Cred ca a doua varianta a vrut sa spuna. Desi am intalnit persoane (mai ales vanzatori) care sustineau ca deck-ul lor inregistreaza mai bine decat originalul.
Am avut un prieten care pusese mâna pe un deck performant - celebrul RS-B 965 de la Technics - şi care susţinea că el poate face să se audă mai bine o casetă audio înregistrată de pe un CD decât CD-ul sursă. Ce făcea el, de fapt? Folosea benzi Type IV (Metal) şi băga un egalizator în ecuaţie, cu care ridica înaltele. Astfel melodia se auzea cu înaltele accentuate, ceea ce, pentru o ureche non-muzicală, se traduce prin "se aude mai bine". Însă prin asta denatura mesajul iniţial al piesei.

#16
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postdjl, on 20 iunie 2017 - 09:23, said:


Revin cu întrebarea: există playere BD stand alone, de calitate, care să nu aibă prostia aia de protecţie?
Nu se poate scoate dar se poate "pacali". Gasesti pe diferite forumuri ,trebuie intrat in meniul de service al aparatului ,e destul de complicat.

#17
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,627
  • Înscris: 06.03.2005
Prostia de protectie Cinavia nu te afecteaza, intra in functiune prin blocarea sunetului dupa 20 minute de la comanda Play daca materialul redat este o copie piratata "contaminata" cu semnalul ala.Real vei gasi foarte greu asa ceva.Se aplica doar la filme in format BD, pe DVD exista alta protectie video de copyright numita Macrovision si care face teoretic imposibila copierea unui DVD pe caseta VHS.

Eu nu inteleg de unde fascinatia de a folosi ceva complet depasit tehnic audio/video cand ai acum la dispozitie 4k, VR, High-Resolution Audio, Atmos multicanal, proiectoare si cand 1080p FHD este main-stream.Poti avea acum acasa o calitate audio-video mai buna decat la cinema, fapt de neconceput pe vremea Laser-Disc sau DVD ca despre casete audio/video nici nu poate fi vorba.

Personal consider formatul DVD o mizerie, codarea video MPEG 2 este cumplita, minim acceptabil acum este Blu-Ray iar premium 4k HDR.Exista si alternative demne de luat in considerare precum Netflix care fac ca stocarea sa para o relicva din trecut.
Am dvd-uri de pe vremea cand era cel mai bun sistem care stau acum absolut degeaba, niciodata nu voi mai reda vreunu nici macar din motive nostalgice sau emotionale pentru ca oricum imaginea aia este inacceptabila.
Stocarea, colectionarea va deveni in curand o ciudatenie, orice tanar sau copil stie ca poate gasi orice instant pe net fara sa fie nevoie sa cumpere sa pastreze ceva care il "consuma" o data in viata apoi nu ii mai trebuie.
Ritmul vietii s-a accelerat, lumea nu mai are timp sa stea si sa revada, sa isi faca o colectie, colectie care pana la urma ar fi inutila.

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
Eu m-am obişnuit cu S.D.-ul, aşa că nu mă deranjează dacă nu e H.D. Mă deranjează dacă imaginea e de slabă calitate. Da, mă interesează H.D.-ul, dar când voi avea un H.D. C.R.T.
Off-topic: mulţi Români cred că orice televizor cu ecran subţire e plasmă   :lol:
Dacă iei un film să te uiţi de 1-2-3 ori la el, nu are rost să-l ai pe suport fizic. Însă dacă te uiţi de cel puţin 20 de ori într-o viaţă, cred că are rost   :rolleyes:  (la mine sunt câteva filme pe listă   :rolleys:  ). Mare parte din D.V.D.-urile mele au fost primite gratis  :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate