Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Abonament nelimitat si totusi se factureaza cost suplimentar!

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
Salutare,

a mai avut cineva probleme cu telekom recent, am trecut un abonament de la orange la telekom acum 2 luni (Surf M), prima factura a fost normala ~60lei iar acum am factura de 174lei.

In detalii am cost suplimentar pt convorbiri in Vodafone, Orange, RDS chiar si in Telekom !!!!!

De la echipa lor de suport deocamdata nu am primit nici un ajutor pt ca imi tot spun ca au sistemul in mentenanta si nu pot vedea detaliile din factura.

#2
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
ANPC..

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Dar cât ai vorbit? că este o  clauză de Fair Use din câte ştiu.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
"Nelimitat" are restrictii si conditii. Citeste contractul.

"(ix) activitate abuziva identificata pe baza profilului de trafic al Utilizatorului, respectiv generarea unui volum de trafic national si/sau
international care nu putea fi realizat in conditiile unei utilizari normale si rezonabile a Serviciilor preplatite pentru nevoile proprii . In analiza
profilului de trafic al Utilizatorului, se vor avea in vedere, de exemplu, obiceiurile de comunicare neobișnuite, apelurile regulate de scurtă
durată, apelurile către mai multe numere într-o perioadă scurtă de timp apelurile simultane catre aceeasi destinatie sau catre mai multe
destinatii, sau apeluri consecutive cu durata mare generate permanent sau cvasipermanent pe perioada unei zile;
(x) In cazul Serviciilor Preplatite care includ beneficii nelimitate (apeluri şi/sau mesaje scrise) se consideră utilizare abuzivă si
identificarea unui profil de trafic al Utilizatorului discrepant, luandu-se in considerare, printre altele, apelurile în reţea sau în afara reţelei,
respectiv apelurile primite şi cele initiate, intr-o perioada scurta de timp."

Edited by pasilla, 19 June 2017 - 18:30.


#5
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Dupa mine termenul acesta de nelimitat e o porcarie.
Niciunii nu pot sa-ti dea nelimitat.

Eu cred ca vreo autoritatea ar trebui sa se sesizeze in legatura cu aceste abonamente nelimitate dar cu limite.

Pfff....

Edited by Petrecristi, 19 June 2017 - 19:03.


#6
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
Revin putin mai tarziu cu o poza, abonamentul defapt nu e al meu, ci al unui prieten foarte bun care a trecut azi pe la mine dar pt a nu complica lucrurile pe forum am formulat primul post ca si cum ar fi al meu.

Mi-a spus acum aproximativ cam cat a vorbit
  • 78 minute in Telekom
  • 113 minute in RDS
  • 100 minute in altele
Informatii orientative, revin mai tarziu cu o poza pt date exacte. Sigur nu poate fi vorba de abuz, numarul de minute nu e deloc mare.

Eram curios totusi daca mai au si altii pribleme similare, pt ca si pe factura lui si pe factura sotiei lui  a crescut costul destul de mult incepand de luna asta.

Foarte ciudat mi se pare ca s-au facturat si minutele in Telekom, chiar daca valoare mica, parca erau doar cativa lei.. dar sunt minute in Telekom !!! cum sa se faca cost suplimentar pe minute in Telekom la un abonament nelimitat?

Edited by ovisopa, 19 June 2017 - 19:00.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Trebuie vazut daca  au fost convorbiri, sau sms-uri la numere "speciale".

#8
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
Stiu ca am vazut ca a trimis 4 SMS-uri, la cost la SMS era 0, chiar daca in abonamentul lui nu are incluse si SMS-uri, poate erau SMS-uri in retea.

Costul suplimentar era facut strict din convorbori in RDS, Orange, Vodafone si Telecom, eu i-am spus ca poate a depasit traficul de date, ca a stat destul de mult, si mi-a aratat contractul unde este specificat ca are 2GB la viteza mare dupa care nelimitat la viteza mai mica. Traficul suplimentar nu se tarifeaza. In factura la sectiunea Internet nu are cost suplimentar, a consumat aproximativ 5Gb.

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pune o poza cu factura prietenului ca poate el nu are abonament nelimitat ...

#10
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
Am primit si poza cu factura, 21.43 Euro cost suplimentar

Attached File  WhatsApp Image 2017-06-19 at 20.23.44.jpg   268.96K   152 downloads

Edited by ovisopa, 19 June 2017 - 19:55.


#11
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Doamne, Telekom-ule..

#12
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Vezi că luna trecută sunt facturile separate, dar cu un cost total.
Eu am două secțiuni, cu două volume distincte de trafic.
Mie mi-a venit cu 4 lei și câțiva bani

#13
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Surf M este abonament de internet mobil, nu de voce.
Nu stiu cum de s-a putut apela de pe el pentru ca in mod normal nu ar fi trebuit.

In concluzie, ai apelat de pe un abonament de internet mobil si ai fost taxat la tarif normal pentru acele tipuri de convorbiri.
Fa sesizare la Telekom si spunele ca nu e normal sa iti bage costuri suplimentare pentru apeluri pe un abonament de internet mobil.

Am intrat pe site, se pare ca la Telekom se poate apela de pe abonamentele de internet mobil.
Iata tarifele: https://www.telekom..../prod772462139/
Sectiunea Costuri si tarife.
Sau mai concludent aici:
https://web.archive....-m/postplan918/

Este incredibil ce au ajuns sa faca: 0,23 euro/minut apeluri nationale.

Imi pare rau dar cred ca esti bun de plata.
Lecuieste-te de Telekom sau informeaza-te bine inainte de a semna vreun contract.

Edited by danutz1, 19 June 2017 - 20:15.


#14
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003

 KyKyKyKy, on 19 iunie 2017 - 20:04, said:

Vezi că luna trecută sunt facturile separate, dar cu un cost total.
Eu am două secțiuni, cu două volume distincte de trafic.
Mie mi-a venit cu 4 lei și câțiva bani

Stiu ca mi-a spus ca luna trecuta (prima factura de cand a facut abonamentul) a avut doar costul abonamentului, cum era si normal, dar luna asta .. sau mai bine zis ultima factura, are cost suplimentar mare si nu a vrut sa o plateasca. L-au sunat de la Telekom sa-i reaminteasca ca nu a platit, el le-a spus ca nici nu o sa plateasca suma intreaga, iar cand le-a spus sa ii spuna de ce are cost suplimentar cea de la Telekom i-a spus ca nu poate accesa factura ca au sistemul in mentenanta .. mi se pare cam ciudat si asta cu mentenanta, ca cica e de ceva timp , nu de o zi doua.

#15
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003

 danutz1, on 19 iunie 2017 - 20:07, said:

Surf M este abonament de internet mobil, nu de voce.
Nu stiu cum de s-a putut apela de pe el pentru ca in mod normal nu ar fi trebuit.

In concluzie, ai apelat de pe un abonament de internet mobil si ai fost taxat la tarif normal pentru acele tipuri de convorbiri.
Fa sesizare la Telekom si spunele ca nu e normal sa iti bage costuri suplimentare pentru apeluri pe un abonament de internet mobil.

Am intrat pe site, se pare ca la Telekom se poate apela de pe abonamentele de internet mobil.
Iata tarifele: https://www.telekom..../prod772462139/
Sectiunea Costuri si tarife.
Sau mai concludent aici:
https://web.archive....-m/postplan918/

Este incredibil ce au ajuns sa faca: 0,23 euro/minut apeluri nationale.

Imi pare rau dar cred ca esti bun de plata.
Lecuieste-te de Telekom sau informeaza-te bine inainte de a semna vreun contract.

I-am spus sa imi faca niste poze si la contract, abonamentul a fost "oferta" la portare (din Orange), acum pe site-ul lor apare ca Abonament Retras, dar pe site-ul lorinca scrie mare, cu bold "Nelimitat minute nationale" .. fara stelute si alte note.

Attached File  Screenshot_2.jpg   143.45K   88 downloads

Eu totusi sper/cred ca a fost o eroare la ei in sistem, mi se pare foarte ciudat ca sunt facturate inclusiv minutele in Telekom, in era in care toti au nelimitat in retea.

#16
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006

 danutz1, on 19 iunie 2017 - 20:07, said:

Surf M este abonament de internet mobil, nu de voce.
Nu stiu cum de s-a putut apela de pe el pentru ca in mod normal nu ar fi trebuit.

In concluzie, ai apelat de pe un abonament de internet mobil si ai fost taxat la tarif normal pentru acele tipuri de convorbiri.
Fa sesizare la Telekom si spunele ca nu e normal sa iti bage costuri suplimentare pentru apeluri pe un abonament de internet mobil.

Am intrat pe site, se pare ca la Telekom se poate apela de pe abonamentele de internet mobil.
Iata tarifele: https://www.telekom..../prod772462139/
Sectiunea Costuri si tarife.
Sau mai concludent aici:
https://web.archive....-m/postplan918/

Este incredibil ce au ajuns sa faca: 0,23 euro/minut apeluri nationale.

Imi pare rau dar cred ca esti bun de plata.
Lecuieste-te de Telekom sau informeaza-te bine inainte de a semna vreun contract.

Confuzi abonamentele

Atat Talk M cat si Surf M sunt abonamente de voce. Diferenta dintre ele este traficul inclus la viteza maxima, si minutele internationale. Surf M era dedicat celor care au nevoi mai mari de internet mobil inclus (asta era avantajul lui).

Vad ca mai sus cinev a pus fair usage policy de la prepaid, ce legatura are prepaidul cu postpaidul?

Factura aia e gresita. Reclamatie, daca nu iti fac ajustare, ANPC si ANCOM.

#17
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
Mi-a facut acum si poze la contract ..  conform contractului are multe alte beneficii, chiar si 1500 minute internationale .. ce sa mai vorbim de astea 300 - 400 nationale cat a vorbit el

@RealThing, si eu cred ca e o eroare la ei in sistem .. ar fi tare sa ii suspende abonamentul, mi-a spus ca la ultima convorbire cu fetele de la suport, fiindca nu putea accesa factura tipa de la Telekom i-a spus ca  ii poate oferii doar o amanare de plata, pana cand a intrebat? .. Prietenul meu ii raspunde .. pana va rezolvati problemele si imi trimiteti factura cu valoarea din abonament.

Lui i s-a spus sa plateasca factura intreaga (inclusiv costul suplimentar) si sa astepte sa se recalculeze, dar asta de 'adracu ce ii nu vrea Posted Image)) .. adevaru e ca nici eu nu plateam daca as fi in cazul lui, mai ales ca nu a vorbit exagerat de multe minute

Attached Files


Edited by ovisopa, 19 June 2017 - 21:06.


#18
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Tot portofoliul ala (Talk si Surf) a fost nelimitat national. Billing-ul e praf, trebuie ajustare pe factura. Eu as plati valoarea abonamentului (atat), reclamatie, daca nu misca direct ANPC si ANCOM.

Ca deh, cand faci tampenii, mai vine si scadenta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate