Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Factura

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
PisicaGirl

PisicaGirl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.06.2017
Buna. Asta este a 4-a luna cand imi apare pe factura Digi, plati catre numere scurte. Nu stiu sa fi activat ceva, nu stiu catre cine sunt. Vreau sa aflu cum pot scapa de platile astea aiurea. Va rog frumos sa ma ajutati, urgent! Am intrat in magazin digi si ei mi-au aratat ca sunt catre acele numere scurt. Numerele sunt: 7472, 1231, 7688, 1235, 1270, 1303. Urgent va rog! Multumesc anticipat. Daca poate raspunde, Digi Helper. Mersi

#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Verifică aplicațiile din telefon, e una care trimite sms. Dacă nu o găsești efectuează și o resetare generală a smartphone-ului.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ai telefoanele virusate sau cineva i-ti face niste glume.

 androholic, on 19 iunie 2017 - 16:07, said:

Verifică aplicațiile din telefon, e una care trimite sms. Dacă nu o găsești efectuează și o resetare generală a smartphone-ului.
cu reinstalarea sistemului de operare....

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 PisicaGirl, on 19 iunie 2017 - 16:04, said:

Buna. Asta este a 4-a luna cand imi apare pe factura Digi, plati catre numere scurte.
Cine mai are access fizic la telefonul tau?
Mie imi suna a plati pentru jocuri / site-uri dubioase.

#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,287
  • Înscris: 08.11.2016
Cate topicuri mai deschizi cu factura ta?

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
fara numar, ca si sms-urile....

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 PisicaGirl, on 19 iunie 2017 - 16:04, said:

Buna. Asta este a 4-a luna cand imi apare pe factura Digi, plati catre numere scurte. Nu stiu sa fi activat ceva, nu stiu catre cine sunt. Vreau sa aflu cum pot scapa de platile astea aiurea. Va rog frumos sa ma ajutati, urgent! Am intrat in magazin digi si ei mi-au aratat ca sunt catre acele numere scurt. Numerele sunt: 7472, 1231, 7688, 1235, 1270, 1303. Urgent va rog! Multumesc anticipat. Daca poate raspunde, Digi Helper. Mersi
Ti-am lasat un mesaj in privat (am crezut ca nu mai deschizi un alt subiect,).Sa ne spui ce ai rezolvat !

Oricum aceste numere scurte cum am mai spus sunt comune tuturor companiilor de telefonie , deci este o chestie generala , pe aria GSM/CDMA & Telecomunicati >Dezbateri diverse cred ar fi trebuit sa existe un subiect cu titlul Lista numere SMS servicii cu tarif special unde sa se puna din cad in cand cate un link spre asa ceva (exemplu)
poate face un moderator un subiect cu acest nume (sa nu mai scrie fiecare pe unde-i vine fiindca nu stie unde sa scrie) ca sunt destui care sunt inselati prin astfel de metode de abonare la servicii cu tarif special (spun inselati, fiindca cele mai multe firme care ofera astfel de servicii, nu au regulamente,termenii si codititi nu lucreaza transparent si folosesc tot felul de metode necinstite ca sa prinda in plansa "clienti" , posesorii de telefoane smart sunt usor de prins fiindca trebuie sa-ti dai doar acceptul, numarul de telefon il livreaza telefonul automat Posted Image (sau nu trebuie sa-ti mai dai acceptul daca ai instalat vreo aplicati cu virus), pe PC e mai greu insa te pacaleste si acolo,te pune sa faci anumite teste de inteligenta (sau sa joci jocuri) iar la sfarsit te pun sa le dai numarul de telefon ca sa-ti dea rezultatul, le-ai scris numarul de telefon si ai apasat butonul trimis,te-ai abonat  servicii cu tarif special .

Edited by stlk, 19 June 2017 - 16:38.


#8
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,287
  • Înscris: 08.11.2016

 arg, on 19 iunie 2017 - 16:12, said:

fara numar, ca si sms-urile....
Poate si topicul asta l-a postat telefonul singur, poate-i posedat!

#9
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 12.09.2015
Sunt virusi care trimit apeluri sau sms-uri,de obicei cu suprataxa.Daca esti "norocos" s-ar putea sa 'formatezi' telefonul degeaba.

#10
PisicaGirl

PisicaGirl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.06.2017
Nu stiu ce sa mai fac frate, de aia fac atatea topic-uri.

#11
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 PisicaGirl, on 19 iunie 2017 - 16:32, said:

Nu stiu ce sa mai fac frate, de aia fac atatea topic-uri.

Sa-ti resoftezi telefonul si sa nu mai instalezi aplicatii din surse nesigure.

Edited by Extinct, 19 June 2017 - 16:36.


#12
PisicaGirl

PisicaGirl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.06.2017

 Extinct, on 19 iunie 2017 - 16:35, said:

Sa-ti resoftezi telefonul si sa nu mai instalezi aplicatii din surse nesigure.
Singura aplicatie pe care o aveam era whatsapp.

#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 PisicaGirl, on 19 iunie 2017 - 16:32, said:

Nu stiu ce sa mai fac frate, de aia fac atatea topic-uri.
Ti-am dat o rezolvare in privat, eventual daca nu vor sa te dezaboneze de la serviciile respective, le spui ca o sa faci o reclamatie/sezizare la ANCOM (si daca te ia in ras si nu rezolva nimic chiar faci o sesizare AICI)
dar mai inainte de acest lucru trebuie sa suni la numerele de contact ale firmelor care detin acele numere scurte cum ti-am spus in privat si mai sus.

Incearca cu primul numar scurt: 7472, suna la 031.425.50.73 si spune-le sa te dezaboneze de la acel numar apoi ne spui ce ai rezolvat ! dupa aceea daca s-a reolvat cu primul numar, continua sa te dezabonezi si de la urmatoarele numere scurte.
Companiile de telefonie cred ca nu vor sa ajute prea mult la dezabonare fiindca scot si ei o gramada de bani din astfel de SMS-uri (pe facturi in dreptul fiecarui numar de acest fel mi se pare ca scrie SMS partener, deci ? :) )

 Extinct, on 19 iunie 2017 - 16:35, said:

Sa-ti resoftezi telefonul si sa nu mai instalezi aplicatii din surse nesigure.
Poti sa resoftezi telefonul cat vrei , poti sa dai si cu el de pamant ca asta nu te ajuta sa te dezabonezi de la acele numere .

Edited by stlk, 19 June 2017 - 16:58.


#14
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Da check la restrictionare date de fundal si daca vrea sa dea ceva o face doar pe wifi, fara costuri suplimentare, sau nu o mai face.

#15
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 stlk, on 19 iunie 2017 - 16:42, said:

Ti-am dat o rezolvare in privat, eventual daca nu vor sa te dezaboneze de la serviciile respective, le spui ca o sa faci o reclamatie/sezizare la ANCOM (si daca te ia in ras si nu rezolva nimic chiar faci o sesizare AICI)
dar mai inainte de acest lucru trebuie sa suni la numerele de contact ale firmelor care detin acele numere scurte cum ti-am spus in privat si mai sus.

Incearca cu primul numar scurt: 7472, suna la 031.425.50.73 si spune-le sa te dezaboneze de la acel numar apoi ne spui ce ai rezolvat ! dupa aceea daca s-a reolvat cu primul numar, continua sa te dezabonezi si de la urmatoarele numere scurte.
Companiile de telefonie cred ca nu vor sa ajute prea mult la dezabonare fiindca scot si ei o gramada de bani din astfel de SMS-uri (pe facturi in dreptul fiecarui numar de acest fel mi se pare ca scrie SMS partener, deci ? Posted Image )


Poti sa resoftezi telefonul cat vrei , poti sa dai si cu el de pamant ca asta nu te ajuta sa te dezabonezi de la acele numere .
Oricum nu e normal sa te trezesti cu factura umflata pentru ca "cineva/digi" te a abonat automat la niste numere de care habar nu aveai.

Si eu am patit ceva de genu la vechiul Cosmote, am facut direct plangere la ANPC si apoi s a rezolvat.

Edited by alin62, 19 June 2017 - 18:20.


#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 menaloty, on 19 iunie 2017 - 17:04, said:

Da check la restrictionare date de fundal si daca vrea sa dea ceva o face doar pe wifi, fara costuri suplimentare, sau nu o mai face.
esti nascut in 2000 si nu ai prins era SMS-urilor? :lol:

SMS-urile sunt mesaje transmise prin protocol GSM fara a fi nevoie de date. De fapt, nici nu exista 3G pe vremea SMS-ului.

#17
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
PisicaGirl

am gasit si lista celor de la DIGI (oricum e la fel ca a celor de la T)
nu te poate ajuta nimeni cu mai mult ! tu trebuie sa incerci sa te dezabonezi cu ajutorul acestei liste iar daca firmele refuza dezabonarea, faci sesizare la ANCOM iar ca prevenire: atentie mare pe siteurile pe care intrii, la aplicatiile pe care le instalezi si sa iti instalezi un antivirus in caz ca nu ai.

Edited by stlk, 19 June 2017 - 19:10.


#18
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Ce treaba are dezabonarea la anumite numere ale unor companii cu subiectul de fata ? Alea iti trimit mesaje, gratis evident, nu te pot forta sa le trimiti tu ceva lor ( doar daca telefonul e virusat sau activate setari de genul "respingere apel cu sms" sau "raspuns automat la sms primit", etc)

Solutia e simpla: luati-va telefoane normale si nu mai aveti probleme de genul asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate