Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Ajutor gasire/alegere tema licenta

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Salutare, oameni buni!

Am terminat penultimul an de facultate si deja ma gandesc la licenta. Am gasit un un domn profesor care ar fi disponibil sa ma indrume dar mi-a spus sa imi aleg eu tema deoarece nu are nimic disponibil (au fost alese deja de alti studenti).

Tematicile pe care el coordoneaza lucrari de licenta sunt sisteme de operare (administrare sau programare), procesare paralela sau distribuita (calcule pe clustere de calculatoare, grid computing, cloud computing) si retele Petri.

Eu ma gandeam sa fac ceva legat de sisteme de operare (pe Windows, Linux sau Android). De vreo 3 zile tot incerc sa ma gandesc la ceva care nu exista sau sa aduc imbunatatiri la ceva existent dar aparent nu reusesc... Am gasit 2 idei pana acum: un Windows 10 tweaker dar exista deja si sunt destul de complexe (nu as avea ce sa le mai adaug) si un multiple software installer (de genul Ninite) dar sa poti adauga mai multe software-uri dar nu prea pare sa aiba legatura cu tematica sistemelor de operare...

Voi ce ati dori rezolvat la un sistem de operare? Ce va deranjeaza? Ce ati dori implementat si nu exista deja? Ce imbunatatiri as putea face unui sistem de operare?

Ca limbaje de programare sunt destul de flexibil si invat repede. Sunt in stare sa dezvolt ceva cu ajutorul C/C++, C# (cu WPF), JAVA, PERL, HTML, Javascript, SQL, etc.

Orice idee este binevenita. Mersi!

#2
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
aveam eu o idee dar nu stiu daca nu cumva e pusa deja in practica. mentionez ca habarnam de programare (putin foarte putin).
ma gandeam cum ar fi sa linkezi mai multe calculatoare intr-un roi (swarm) la fel ca la softurile de torente insa cu asta sa sharuiesti...putere de procesare. adica ai de facut o randare sau ceva care ia mult timp. ei bine te conectezi cu softul asta la retea ,ti se imprumuta puterea de procesare, tu trimiti semnalele catre procesoarele respective in mod criptat (procesoarele respective nu primesc nimic din proiectul de pe calculatorul tau ci doar o serie de calcule criptice sau ceva pe care trebuie sa le realizeze iar rezultatele sunt primite pe calculatorul tau sau amestecate in roi si apoi primite de tine )  semnale ca sa nu se stie nimic despre ce vrei tu sa faci , iar pe pc-ul tau e doar asamblat totul.
merge?

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Lasa inventiile acum, astea sunt pentru doctorat. Pentru licenta merge foarte bine si ceva care deja exista. Adica poti sa reproduci linistit un software care deja e pe piata.

Edited by Friskey, 19 June 2017 - 15:57.


#4
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
daca zici ca e cu retele (petri????) atunci poate ar trebui sa studiezi topologia retelelor gen TOR ,I2P si altele si diferente intre ele cu accent pe anonimitate si distributia de informatie.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Ce imbunatatiri as putea face unui sistem de operare?
(pentru windows) eliminarea problemelor de hereditary trust

 Friskey, on 19 iunie 2017 - 15:50, said:

Lasa inventiile acum, astea sunt pentru doctorat. Pentru licenta merge foarte bine si ceva care deja exista.
Sper ca nu sugerezi copy'n'paste

Edited by MarianG, 19 June 2017 - 15:59.


#6
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017
https://kernelnewbie.../KernelProjects
https://www.cl.cam.a...-submitted.pdf( ca sa fie cu "clustere" sa fie "multe')

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 MarianG, on 19 iunie 2017 - 15:57, said:

Sper ca nu sugerezi copy'n'paste
Nu, desi poti face si asta din miliardele de programe si programele open source care sunt deja pe net. Ideea e sa intelegi programul si sa stii sa il explici in fata comisiei. Daca te intreaba detalii, de ex. "ce face functia asta" si tu stai si te uiti ca curca in lemne...
Acum documentatia si exemplele sunt pe toate drumurile, la botul calului. Poti reproduce un soft gata facut, il modifici pe unde vrei, etc. TOATE temele de licenta sunt chestii care deja exista pe piata.
Inventiile se fac la doctorat care se bazeaza pe ani de cercetare. Bine, nu in Romania.
De aceea numai lucrarile de doctorat pot fi considerate plagiat, lucrarile de licenta NU.

#8
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015

 high_energy, on 19 iunie 2017 - 15:50, said:

aveam eu o idee dar nu stiu daca nu cumva e pusa deja in practica. mentionez ca habarnam de programare (putin foarte putin).
ma gandeam cum ar fi sa linkezi mai multe calculatoare intr-un roi (swarm) la fel ca la softurile de torente insa cu asta sa sharuiesti...putere de procesare. adica ai de facut o randare sau ceva care ia mult timp. ei bine te conectezi cu softul asta la retea ,ti se imprumuta puterea de procesare, tu trimiti semnalele catre procesoarele respective in mod criptat (procesoarele respective nu primesc nimic din proiectul de pe calculatorul tau ci doar o serie de calcule criptice sau ceva pe care trebuie sa le realizeze iar rezultatele sunt primite pe calculatorul tau sau amestecate in roi si apoi primite de tine )  semnale ca sa nu se stie nimic despre ce vrei tu sa faci , iar pe pc-ul tau e doar asamblat totul.
merge?

Asta cred ca exista deja. Ca termen general cred ca se refera la cloud computing.

 Friskey, on 19 iunie 2017 - 15:50, said:

Lasa inventiile acum, astea sunt pentru doctorat. Pentru licenta merge foarte bine si ceva care deja exista. Adica poti sa reproduci linistit un software care deja e pe piata.

Nu vreau neaparat inventii dar sa fie ceva care sa aiba o anumita doza de originalitate...

 high_energy, on 19 iunie 2017 - 15:56, said:

daca zici ca e cu retele (petri????) atunci poate ar trebui sa studiezi topologia retelelor gen TOR ,I2P si altele si diferente intre ele cu accent pe anonimitate si distributia de informatie.

Retelele Petri sunt un mod de a reprezenta si modela ceva. Similar UML.

 MarianG, on 19 iunie 2017 - 15:57, said:

(pentru windows) eliminarea problemelor de hereditary trust

Nu stiu prea multe despre aceasta problema dar o sa ma documentez dar ca si prima impresie pare interesant.

 lightpoint, on 19 iunie 2017 - 15:57, said:


La Linux Kernel ma gandeam la un moment dat. O sa ma documentez mai mult si pe partea asta. Despre al doilea link, cel spre sistem de operare pentru computing "la scara de depozit", cred ca ar fi un proiect pentru o intreaga companie...

Edited by Griggson, 19 June 2017 - 16:15.


#9
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
cloud computing ...insa asta costa si nici nu e chiar asa sigur. in plus astfel de chestii gen cloud computing depind de cat de profitabila e firma respectiva. cu un astfel de soft insa poti avea la dispozitie in mod gratuit de o putere de procesare similara supercomputerelor. inchipuieste-ti ca esti conectat la un swarm de 200 de calculatoare i3 ultima generatie....ce putere de procesare ai avea.

#10
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 high_energy, on 19 iunie 2017 - 16:26, said:

inchipuieste-ti ca esti conectat la un swarm de 200 de calculatoare i3 ultima generatie....ce putere de procesare ai avea.
nu stiu cum este ,insa din proprie experienta ti-as putea spunea cum este sa lucrezi pe un cluster de 70 de core-uri  Intel Xeon, cu o matrice de memorie de 1024 GB RAM, care la noi se numeste celula de lucru  :D
Colegul meu la fel are, insa el isi foloseste celula de lucru pt algortimi genetici, mai am un coleg care la fel are  insa el este cu  machine learning, apoi alt coleg care la fel are , insa ii foloseste pt proiecte de inteligenta artiificiala,
mai am un coleg care isi foloseste celula de lucru pt DataMining si tot asa.
Costul de intretinere a unei astfel de celule este 5000 de euro /luna, dar plateste corporatia , nu noi  :D

 high_energy, on 19 iunie 2017 - 16:26, said:

cloud computing ...insa asta costa si nici nu e chiar asa sigur.
Pai da, costa insa nu sunt pentru proiecte de tip "artizanat".

Edited by lightpoint, 19 June 2017 - 16:43.


#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Celula ca celula, dar organismul e uni sau pluri-celular?

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Pe ce se pune accentul la voi?

  • Vor sa scrii mult cod?
  • Vor sa vada ca stii descrie sisteme existente?
  • Vor sa vada ca aduci ceva nou?
  • Vor sa vada ca te concentrezi pe partea stiintifica?
  • Vor sa vada ca te concentrezi pe partea practica?
  • Altceva?

Inca n-am intalnit doi profesori/doua facultati care sa urmeasca acelasi lucru.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Griggson, on 19 iunie 2017 - 15:40, said:

Voi ce ati dori rezolvat la un sistem de operare?

Imbecilitatea update-urilor de zeci de Giga, chestiile fara rost care lucreaza in fundal si trag in jos orice sistem.
Dar..daca e vorba de o tema care mie sa mi se para interesanta ea ar fi legata de criptarea comunicatiior. Nu stiu daca tine neaparat de sistemul de operare sau, mai degraba de solutia de server, dar asta e viitorul tuturor comunicatiilor (voce, SMS, net), criptare end-to-end, fara sa ramana nimic pe server.   Smartphoanele cu ecrane colorate si functii inutile care conduc la scurgere de info pe serverele Google vor disparea iar locul lor va fi luat de terminale inteligente care comunica criptat astfel incat traficul sa nu poata fi interceptat de corporatii si guverne.

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
N-are treaba criptarea cu "ramana nimic pe server". Poti sa-i spui vecinului oricat de criptat vrei sa te ajute cu reparatul televizorului, ca asta nu-l va obliga sa uite ca ti s-a defectat televizorul.

#15
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 OriginalCopy, on 19 iunie 2017 - 17:01, said:

Celula ca celula, dar organismul e uni sau pluri-celular?
Pluri și este în creștere ca și ne de celule dar și capacități de procesare / celula

 dani.user, on 19 iunie 2017 - 17:52, said:

Pe ce se pune accentul la voi?

  • Vor sa scrii mult cod?
  • Vor sa vada ca stii descrie sisteme existente?
  • Vor sa vada ca aduci ceva nou?
  • Vor sa vada ca te concentrezi pe partea stiintifica?
  • Vor sa vada ca te concentrezi pe partea practica?
  • Altceva?

Inca n-am intalnit doi profesori/doua facultati care sa urmeasca acelasi lucru.
Par in general vrea ceva care "să dea din mâini " , să vadă comisia că "e în viața și face ceva "
Apropos :
<b>Pt inițiator<b/> dacă ești tare pe parte de ASM/C poți da faci softul de operare al unei drone , asamblate de tine și  folosirea dronelor pe post de curier pt livrari de produse până intr-o anumita greutate.
Daca ești tare pe partea de OOP poți folosi C++/java pentru ați face o aplicație de tip enterprise unde simulezi automatizarea unui depozit (inclusiv harta sinoptică a acestuia), via DataWareHouse.Nu trebuie sa fie mare DataWareHouse însă trebuie sa respecte principiile de proiectare DWH și să aibă câteva sute de date fictive pt demo.
Și cu astfel de aplicații după ce le pui la CV te poți angaja imediat că este cerere de ingineri proiectanți DWH /BigData , pt piața :D

Edited by lightpoint, 19 June 2017 - 19:57.


#16
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Griggson, on 19 iunie 2017 - 15:40, said:

Salutare, oameni buni!

Am terminat penultimul an de facultate si deja ma gandesc la licenta. Am gasit un un domn profesor care ar fi disponibil sa ma indrume dar mi-a spus sa imi aleg eu tema deoarece nu are nimic disponibil (au fost alese deja de alti studenti).

Tematicile pe care el coordoneaza lucrari de licenta sunt sisteme de operare (administrare sau programare), procesare paralela sau distribuita (calcule pe clustere de calculatoare, grid computing, cloud computing) si retele Petri.

Eu ma gandeam sa fac ceva legat de sisteme de operare (pe Windows, Linux sau Android). De vreo 3 zile tot incerc sa ma gandesc la ceva care nu exista sau sa aduc imbunatatiri la ceva existent dar aparent nu reusesc... Am gasit 2 idei pana acum: un Windows 10 tweaker dar exista deja si sunt destul de complexe (nu as avea ce sa le mai adaug) si un multiple software installer (de genul Ninite) dar sa poti adauga mai multe software-uri dar nu prea pare sa aiba legatura cu tematica sistemelor de operare...

Voi ce ati dori rezolvat la un sistem de operare? Ce va deranjeaza? Ce ati dori implementat si nu exista deja? Ce imbunatatiri as putea face unui sistem de operare?

Ca limbaje de programare sunt destul de flexibil si invat repede. Sunt in stare sa dezvolt ceva cu ajutorul C/C++, C# (cu WPF), JAVA, PERL, HTML, Javascript, SQL, etc.

Orice idee este binevenita. Mersi!

cred că ar merge ceva d gestiunea memoriei și procesoarelor multiple la nivelul sistemului de operare. Da, e o chestie veche de zeci de ani încă  de mare actualitate.
Poate te uiți la ceva procesare distribuită folosind acceleratoare grafice?

#17
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

 lightpoint, on 19 iunie 2017 - 16:41, said:

nu stiu cum este ,insa din proprie experienta ti-as putea spunea cum este sa lucrezi pe un cluster de 70 de core-uri  Intel Xeon, cu o matrice de memorie de 1024 GB RAM, care la noi se numeste celula de lucru  Posted Image
Colegul meu la fel are, insa el isi foloseste celula de lucru pt algortimi genetici, mai am un coleg care la fel are  insa el este cu  machine learning, apoi alt coleg care la fel are , insa ii foloseste pt proiecte de inteligenta artiificiala,
mai am un coleg care isi foloseste celula de lucru pt DataMining si tot asa.
Costul de intretinere a unei astfel de celule este 5000 de euro /luna, dar plateste corporatia , nu noi  Posted Image


Pai da, costa insa nu sunt pentru proiecte de tip "artizanat".
numarul de calculatoare conectate intr-un astfel de swarm ar fi dinamic in functie de optiunea fiecarui participant in roi. pot fi la fel de bine 100 sau 10 000 calculatoare disponibile pentru tine.
corporatia ca si corporatia dar daca vrei un proiect personal ? ceva gen un film animat profesionist facut acasa sau sf? iti dai seama cata libertate ofera fata de constrangerile corporative? ar fi un pas urias inainte pentru filmele low budget indie. si pentru producatorii home made de te miri ce video. televiziunea clasica corporatista ar simti o mare amenintare in asa ceva pentru ca asta ar insemna ca proiectul home made ajunge la calitatea premium. adio filme  la preturi exorbitante cu efecte speciale.

 rosix, on 19 iunie 2017 - 18:10, said:


Imbecilitatea update-urilor de zeci de Giga, chestiile fara rost care lucreaza in fundal si trag in jos orice sistem.
Dar..daca e vorba de o tema care mie sa mi se para interesanta ea ar fi legata de criptarea comunicatiior. Nu stiu daca tine neaparat de sistemul de operare sau, mai degraba de solutia de server, dar asta e viitorul tuturor comunicatiilor (voce, SMS, net), criptare end-to-end, fara sa ramana nimic pe server.   Smartphoanele cu ecrane colorate si functii inutile care conduc la scurgere de info pe serverele Google vor disparea iar locul lor va fi luat de terminale inteligente care comunica criptat astfel incat traficul sa nu poata fi interceptat de corporatii si guverne.
vise
traficul criptat in sine e un marker a ceva ascuns.

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 10.08.2005
Puteti fi mari si tari unde vreti voi, omul a cerut cateva idei, nu sa ii scriem noi lucrarea.

Edited by MarianG, 20 June 2017 - 13:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate