Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Calcul necesar / configuratie iluminat interior

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Buna,
De ce anume ar trebui sa tinem cont, cand facem o evaluare a spatiului ce urmeaza a fi iluminat?
In acelasi context, orientativ la ce preturi s-ar ridica o evaluare facuta de o firma specializata, a facut cineva in ultima vreme?
Stiu ca este Dialux-ul cu care as putea sa ma joc dar asta la nivel de amator, straina fiind de subiect; Imi imaginez ca a cumpara corpuri de iluminat strict dupa felul in care arata, pe undeva s-ar putea sa nu fie cea mai fericita abordare in ideea asta deschid topicul.

merci

Edited by Sara_28, 19 June 2017 - 11:22.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
http://www.houseplan...alculation.html

http://www.the-house...alculation.html

#3
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
@exceswater, am sa parcurg, merci.

#4
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Iluminat interior? Ai spatiu imens/cu forma speciala de iluminat ? Sau camere "normale" de 10 mp ?
Eu iti recomand sa alegi corpuri de iluminat cu componente cat mai comune (De exemplu eu am nimerit intr-o chirie cu toate lustrele E14 ; am gasit greu becuri care sa lumineze ca lumea; majoritatea becurilor bune sunt pe E27; la sfarsit am cumparat adaptoare).
Sau, la un moment dat erau la moda spoturile; si am pus in spoturi peste tot- consum mare, lumina mica. Spot-urile sunt bune sa scoata in evidenta un loc anume, nu toata camera; acum trebuiesc sparte si inlocuite cu lustre.
Nu cred ca are rost sa arunci banii pe un consultant; dar, e posibil sa faci greseli daca te orientezi singura. Sa fii atenta cum lumineaza corpul respectiv (ce unghi are lumina); sa fie usor sa schimbi becurile daca se ard (sa nu fie ceva special care nu o sa se mai gaseasca peste 2-3 ani cand se strica). La o camera de 10mp, 3 becuri de 100 (1500 lumeni fiecare) ar fi ok; conteaza si forma lustrei - am luat unele dragute dar mascheaza lumina; o lustra cu 2 becuri de 200w lumineaza destul de prost; mai bine luam un model cu 3 becuri si puneam de 100w.

#5
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Buna @romanasu, in discutie este un apartament normal cu 2 camere dar, as vrea totusi sa studiez putin problema pentru a scoate tot ce e mai bun dintr-o eventuala dimensionare chiar si asa facuta superficial; Avand ca punct de plecare un tabel cu date recomandate cum a pus mai sus @exceswater, simt ca sunt mai aproape de o solutie aleasa corect. Cel mai probabil, acele valori au in spate niste calcule facute, niste normative ce le sustin, asta ma intereseaza in prima faza. Pe undeva poate pare ca exagerez dar nu as vrea sa ingros randurile celor care fac totul pe principiul "romanul e bun la toate" fara vreo aluzie la nick-ul tau :) merci de sfaturi

#6
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Dialux-ul este mai mult la nivel de pro decat de amator. Acolo, ai posibilitatea de a seta inaltimea la care ai sursele de iluminat, inaltimea camerei, culoarea peretilor, etc.  Trebuie sa tii cont si de mobilier, de pardoseala sau ce anume va fi pe jos, de culori, de vopseaua de pe pereti, de luciu, de mat, etc. Asta daca vrei sa fii sigura ca iti faci "temele" cum trebuie.

Cu cat ai o culoare mai inchisa pe pereti cu atat trebuie sa maresti cantitatea de lumina. Daca ai pardoseala mata si intr-o culoare inchisa din nou trebuie sa maresti cantitatea de lumina. Corpurile de iluminat pot arata spectaculos dar rezultatul sa fie crancen. De asemenea, trebuie sa iei in calcul ca anumite corpuri de iluminat, gen plafoniera, au partea de sticla mata ceea ce te va obliga sa folosesti un bec sau mai multe, mai puternice, ca sa suplinesti ce pierzi la partea mata.

Fiecare amenajare este unica asas ca informatiile de uz general nu se aplica peste tot.

Sper ca nu te-am bulversat si ca informatiile prezentate te-au ajutat. Bafta!

#7
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Deloc, are sens ceea ce spui, este binevenita postarea; momentan nu am luat in calcul absorbtia de lumina in pereti si ambient la modul general cu tot ceea ce cuprinde el la nivel de culoare (mobilier, covoare, etc) dar am sa incerc sa fiu cat mai precisa cu datele pe care le introduc in soft.

Edited by Sara_28, 19 June 2017 - 20:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate