Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Masuri de siguranta la achizitie imobil.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Buna ziua,
Doresc sa cumpar un apartament si am dubii asupra vanzatorului si vreau sa va intreb cum pot sa fiu sigur ca in extrasul de Carte funciara apar toate blocarile de sarcini (ipoteci si alte chestii)? Sa nu ma trezesc ca dupa ce il cumpar el are vreun antecontract cu nu stiu ce banca si notarul nu a trecut acest antecontract in Cartea funciara sau alte povesti d-astea. Mai exista si alt document care sa ateste ca e liber de sarcini imobilul?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Asta e scopul extrasului de CF.
Sa scoata un CF nou, stampilat.

Daca aoclo nu sunt trecute sarcini, atunci nu ar trebui sa fie surprize.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
poate sa faca oricate antrecontracte vrea, daca e ceva notat in cartea funciara notarul nu va face actul de v-c.
dupa ce cumperi cu actele in rezgula indiferent cine apare si cu ce, nu are ce sa-ti faca tie ci doar vanzatorului si nu te afecteaza cu nimic.

#4
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Vezi sa iti alegi tu notarul - intreaba la prieteni, rude etc. sa iti faca o recomandare - au mai fost cazuri in trecut in care notarii si vanzatorii aveau diverse intelegeri (foarte mici sanse, dar mai bine sa dormi tu bine).

#5
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Pai de intelegerile astea mi-e frica. Si actul de vanzare cumparare se face dupa ce notarul iti prezinta extrasul de carte funciara, nu? Care sunt etapele (si actele) pe care le faci (verifici) pana ajungi sa dai efectiv banii pe imobil?

Edited by Cookie80, 19 June 2017 - 10:06.


#6
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View PostCookie80, on 19 iunie 2017 - 10:00, said:

Pai de intelegerile astea mi-e frica. Si actul de vanzare cumparare se face dupa ce notarul iti prezinta extrasul de carte funciara, nu? Care sunt etapele (si actele) pe care le faci (verifici) pana ajungi sa dai efectiv banii pe imobil?

Uite aici informatiile despre procesul de vanzare-cumparare - http://notariat-tine...nzare-cumparare

Actele le verifica notarul ales de tine si e ales de tine tocmai ca sa nu existe dubii. Stai linistit, 99,99% din notari nu s-ar baga la manarii de genul pentru ca se cam lasa cu inchisoarea. Daca tot iti e frica, apeleaza la un avocat specializat in tranzactii imobiliare care sa faca o dubla verificare a actelor. Nu te costa enorm si poti sa dormi linistit stiind ca totul e in regula.

Vezi ca antecontractul si contractul de v-c pot fi facute la notari diferiti daca vrei.

Edited by ApostolulAndrei, 19 June 2017 - 10:17.


#7
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Super. Merci mult.

#8
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Mai este un aspect, dupa perfectarea contractului vanzare-cumprarare acesta se trimite, verifica si inregistreaza la Cadastru unde ramane definitiv inregistrat, plata se face ulterior la data prevazuta in contract asa ca nu se pot incasa banii inainte de definitivarea oficiala.

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Ce nu figureaza inscris in CF sau in registrele notariale electronice administrate de catre Uniunea Nationala a Notarilor (de exemplu Registrul national notarial de evidenta a procurilor si revocarilor acestora (RNNEPR), in care se inregistreaza procurile/mandatele date in scopul incheierii de acte si indeplinirii de proceduri notariale, precum si actele de revocare a acestora) inseamna ca nu creeaza sarcini asupra unei proprietati. Altfel, iti poate bate cineva la usa ca are o chitanta de mana si 3 martori ca a cumparat apartamentul acum 6 luni...

http://www.avocatnet...acestui-an.html

Edited by claudiu1, 19 June 2017 - 11:47.


#10
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Si vanzatorul trebuie sa aiba cadastrul si intabularea la zi(adica asa aiba toate modificarile din casa trecute in cadastru)-asta tot pentru siguranta mea(stiu ca bancile nu acorda credit la ceva modificat fara autorizatie). Asa-i?

Edited by Cookie80, 19 June 2017 - 13:23.


#11
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
Și dacă ai toate actele in regula la notar, iar noaptea îți iese Tolea din dulap și spune că nu sunt bune, ce te faci???

#12
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View PostCookie80, on 19 iunie 2017 - 13:23, said:

Si vanzatorul trebuie sa aiba cadastrul si intabularea la zi(adica asa aiba toate modificarile din casa trecute in cadastru)-asta tot pentru siguranta mea(stiu ca bancile nu acorda credit la ceva modificat fara autorizatie). Asa-i?

Casca foarte bine ochii ca apartamentul sau ce cumperi tu sa arate fix ca în cadastru ca să eviți complicații ulterioare sau refuzul băncii.

La semnarea antecontractului, notarul cere de la OCPI un extras de carte funciara pentru autentificare, iar alte tranzacții cu acel imobil nu mai pot avea loc cu alte persoane.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate