Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Canon 6D mk II

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#1
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Lansarea oficiala pare sa fie pe 29 iunie cu disponibilitatea in august. Ce stim pana acum:

    26mp CMOS Senzor compet nou
    Dual Pixel AF
    DIGIC 7
    5-6 FPS
    1080P 60p (fara 4K)
    Autofocus cu 45 de puncte cross-type
    Un singur slot SD
    Wi-Fi
    Bluetooth
    NFC
    3″ Vari-Angle LCD
    Touchscreen
    Aprox 100% viewfinder
    HDR Movie
    Time Lapse Movie
    Pret $1999 body

Am ingrosat specificatiile care vor naste cele mai multe nemultumiri. Din punctul meu de vedere ofera destul de mult pentru un model FF entry level.

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

 devlin2427, on 19 iunie 2017 - 08:05, said:

Am ingrosat specificatiile care vor naste cele mai multe nemultumiri. Din punctul meu de vedere ofera destul de mult pentru un model FF entry level.
e prea putin fata de concurenta la aceiasi bani - Pentax k1 & Nikon 750

#3
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Pentru cine e bagat adanc in Canon nu prea conteaza ce ofera concurenta. Pentru cine o ia de la zero e alta discutie dar Canon castiga de obicei fiindca sistemul, per total, e extrem de bine pus la punct.

Canon e o firma extrem de conservatoare si n-au avut cojones nici de data asta sa faca ceva iesit din tipar, de exemplu sa faca 6D-ul mirrorless.

#4
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Inca de la  inceput mi se pare out-dated. Mirrorless sau nu ar fi putut sa adauge cate functii extra. Am asteptat aceasta lansare din decembrie si cred ca o sa mai astept cateva lansari pana ce ir sa se trrzeasca. Daca vb de tehnologie atunci nu e cel mai indicat sa fii conservator.

#5
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieşteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

 cristi_cost, on 19 iunie 2017 - 11:27, said:

Inca de la  inceput mi se pare out-dated. Mirrorless sau nu ar fi putut sa adauge cate functii extra. Am asteptat aceasta lansare din decembrie si cred ca o sa mai astept cateva lansari pana ce ir sa se trrzeasca. Daca vb de tehnologie atunci nu e cel mai indicat sa fii conservator.
Altă  propunere ?

#6
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Focus stacking/ bracketing, astrotrack, 4k video ( aici chiar ca au dat cu bata in balta), fps mai mare... chiar slabut pt anul in care traim si cu concurenta de pe piata daca e sa ne raportam la acei ~2000 euro body ( cel mai probabil o sa fie pe la acest pret).

#7
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
N-ai sa vezi niciodata un 6D care sa fie peste 5D la vreun capitol important. Canon si Nikon au inventat segmentarea excesiva si asta e trendul. E foarte posibil sa obtii mai mult pentru aceeasi bani la Sony sau Pentax.

#8
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
un singur slot SD e pentru aparate foto de hobby.

#9
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
O camera care costa 2000 de Euro, nu-i chiar de hobby.

#10
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Și se mai lamentau unii că E1 Mk II e prea scump la 2000 de coco...

#11
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Este cel mai ieftin FF din gama Canon. Mai putin conteaza cine-l cumpara si mult mai conteaza ce face cu el.

Camerele cu sfert de senzor la 2000 de euro sunt scumpe indiferent de ce scrie pe ele.

#12
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 devlin2427, on 19 iunie 2017 - 14:07, said:

Camerele cu sfert de senzor la 2000 de euro sunt scumpe indiferent de ce scrie pe ele.

Sunt la 30...40% din pretul unor FF-uri care au specificatii si functii similare (si similare e cam mult spus, cred ca partiale e cuvantul potrivit).
Deci chiar sunt ieftine.


Utilizatorii de 6D MK1 se plangeau de :
-probleme de focalizare in lumina putina;
-probleme de acuratete a focalizarii cu orice punct de focalizare, mai putin cel central.

Sunt curios daca s-au rezolvat problemele.
Ar cam trebui nu ? Avem pretentia ca o camera de 2000$ sa functioneze corect.

Edited by katran, 19 June 2017 - 14:31.


#13
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Tu compari Olympus cu aparate foto profi fiindca ai mult timp liber fiindca in realitate compari mere cu castraveti. Em1-2 se compara cu D500, A6500, XT-2 sau 7D2 adica aparate APS-C din gama entuziast. GH-5 e o scula mai mult video decat foto, parerea mea. Uite ca au mai comparat si altii si nu a iesit grozav Olympus:

https://www.dpreview...lens-cameras/12

La 6D1 punctul central focalizeaza exceptional in lumina putina, celalalte nu-s la fel de bune. In mod normal 6D2 cu toate punctele cross ar trebui sa fie ok.

#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 mihaigerard, on 19 iunie 2017 - 12:21, said:

un singur slot SD e pentru aparate foto de hobby.

exact așa cum e poziționat 6D.

 katran, on 19 iunie 2017 - 12:25, said:

O camera care costa 2000 de Euro, nu-i chiar de hobby.

pentru buzunarul tău poate nu.
Cu siguranță însă nu e un aparat profesional și nici nu e prezentat c a atare.

Edited by DaculScoril0, 19 June 2017 - 14:50.


#15
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 devlin2427, on 19 iunie 2017 - 14:36, said:

Uite ca au mai comparat si altii si nu a iesit grozav Olympus:


Pe imaging resource E-M1 II a fost aleasa camera anului in dauna lui D500 si a lui X-T2:

"Update: The Olympus E-M1 Mark II earned multiple accolades in our 2016 Camera of the Year Awards, including our pick for the Overall Winner as 2016's Best Camera of the Year. It was also awarded Best Professional Mirrorless Camera and Best High-Speed Capture Camera. For more on how this camera pairs with the award-winning Olympus 300mm f/4 I. S."

Baietii astia de la Imaging Resource spun ca E-M1 II este "Best Professional Mirrorless Camera".
Deci camera profesionala, da ?
A, ca nu-ti convine tie?  Bine, sanatate ! N-am cu ce sa te ajut.


Canon 6D MK1  a fost lansata tot la pretul de 2000$.
Un singur punct de focalizare bun, 4.5 fps-uri....specificatii de anul 2008 sau mai jos. Asta e camera de care trebuia sa te miri.
Nici 6D II chiar nu ne da pe spate in anul 2017 si cred ca o sa ne lamurim mai bine in curand.
Asteptam review-uri...

Edited by katran, 19 June 2017 - 14:58.


#16
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Cat timp am facut si inca fac bani cu 6D-ul, asa "handicapat", chiar crezi ca ma intereseaza in ce an crezi tu ca trebuia lansata?

Singurele sisteme profesionale cu suport profi, cu acoperire si la noi, sunt Canon si Nikon. Ce abereaza un site pe internet e fix apa de ploaie.

Uite cam cum sta treaba cu Pro service support de la Olympus:

Quote

PRO Service is available in the following countries: Austria, Belgium, Czech Republic, Denmark, Finland, France, Germany, Ireland, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Sweden, Spain, Switzerland, UK

https://www.olympus-...vice/index.html

Iar in gama Canon, 6D e considerat produs consumer adica nu profi. Iar ca vanzari nu mi-as face probleme fiindca se va vinde mult mai bine decat orice va incerca Olympus sa vanda la 2000$.

#17
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Ăsta mereu a avut doar un slot de memorie, în contrast cu D610. Rămâne de văzut dacă succesorul lui (dacă va exista) va urma calea lui D7500. Sper că nu.

#18
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Sa-l vedem la lucru. Personal chiar sunt dezamagit de specificatii ( sta mai rau la fps decat gama rebel) si l-am asteptat destul de mult. Este el entry-level pt entuziasmati dar parca au taiat/redus prea multe de pe lista - la multe specificatii e sub camere lansate cu 2 ani in urma sau mai mult (a7r II cel mai elocvent exemplu in aceeasi bani). Dupa ce o sa vad mai multe o sa decid ce o sa fac, deocamdata pe hartie pare castrat rau, poate noul senzor sa ne faca o surpriza...

Edited by cristi_cost, 19 June 2017 - 22:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate