Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

O simpla muscatura de capusa...un esential tratament?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
cineva100

cineva100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.01.2017
Buna ziua.
Am o mare problema. Ieri, pe la ora 19.00 am gasit la mana stanga o mica capusa, infipta in pilele in apropierea incheieturii. Am fost la spital si asistentul de acolo mi-a scos mica insecta. Doctorul de la urgenta mi-a recomandat ca daca in urmatoarele zile apar ceva simptome ( febra, zona inrosita in locul muscaturii, etc ) sa ma prezint din nou la spital. Pana aici nu-i mare lucru.
Problema mea e ca am fost de 3 ori muscat anul asta si intr-un interval de doar 3 luni! E fenomenal asa ceva! Sunt speriat si exasperat. Prima capusa m-a muscat prin aprilie, a doua prin mai, iar a treia acum!
Prima data, doctorul de la spital mi-a recomandat un tratament preventiv cu Zinnat 500 mg, 2 capsule/zi timp de 5 zile ( tratamentul fiind familiar mie, avand in vedere ca acum 2 ani am fost muscat tot de o capusa infectata cu borrelia, dar fara sa stiu lucrul asta; de abia la un an am descoperit ca sunt infectat si am facut un tratament de 1 luna si 14 zile cu antibiotice, in prima faza injectabile, iar apoi capsule ). La a doua intamplare, un alt doctor mi-a recomandat sa vin la spital in urmatoarele zile daca apar semne. Eu am intrebat farmacista ce pot sa fac in cazul respectiv, si mi-a spus ca ar fi bine sa iau un tratament preventiv, caci "la fiecare caz de muscatura de capusa, se administreaza un tratament preventiv cu antibiotice". Este adevarat, nu poti sti care capusa e infectata si care nu, iar un tratament scurt de 5 zile n-ar fi mare lucru, asa ca am urmat al doilea tratament preventiv de 5 zile. Insa, a inceput sa devina enervanta situatia cand ieri m-am trezit cu alta capusa pe mana, pentru a treia oara! M-am prezentat din nou la spital, si alt doctor mi-a recomandat sa vin la spital daca apar in urmatoarele zile ceva simptome. De data asta n-am putut merge la farmacista sa-i aud parerea, fiindca era inchisa farmacia.
Acum ce fac? Sa iau tratament preventiv sau nu? Ma tem de infectie dar ma tem si ca antibioticele nu-si vor mai face efectul la situatiile mai grave din viitor. Chiar sunt speriat, ma ingrozesc insectele astea.
Nu era vreo problema cu tratamentul daca muscaturile ar fi avut loc la intervale mari de timp, dar acum am luat tratament dupa tratament: in aprilie, in mai, sa iau si acum?! E periculos sa iei antibiotice daca nici macar nu stii ce avea capusa, sau daca avea ceva. Va rog ajutati-ma.

#2
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,875
  • Înscris: 27.04.2010
Poate ar trebui sa te intrebi daca nu e timpul sa schimbi locurile prin care umbli ...

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este normal sa se inroseasca zona. Nu toate sunt capuse . Cele foarte mici se numesc in limbaj popular " ghilicei " . S-a facut o mare galagie cu bolile inchipuite transmse de capuse. Exact la fel poti fi afectat si de muscatura unui tantar . Ceva ( capusa / tantar , etc ) care inteapa in prealabil altceva ...te inteapa si pe tine si transmite ce a "luat" .

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Chiar asa! Unde le gasesti omule, unde stai? Sa ne ferim si noi!

Ciudat! Esti dulce la sange sau ce? Stiam ca, capusele trag mai mult la oi...! Sper ca nu esti cioban...scuze, dar ma refer la propriu!

Edited by arab, 11 June 2017 - 09:38.


#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Poate ca ar trebui sa-ti iei o zgarda din aia anticapuse....

Serios vorbind - anu` asta e de speriat cu capusele. Eu pana acum n-am vazut live o capusa, numa` in poze. Ei, anul asta am gasit una in par(nu luati in seama poza de profil, e veche), dracu` stie cum o fi ajuns acolo - insa nu apucase sa ma intepe. Si a naibii de rezistente nenorocirile, nu le poti strivi decat cu ceva dur...

Edited by florinel, 11 June 2017 - 09:40.


#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 JurasikMan, on 11 iunie 2017 - 09:34, said:

Este normal sa se inroseasca zona. Nu toate sunt capuse . Cele foarte mici se numesc in limbaj popular " ghilicei " . S-a facut o mare galagie cu bolile inchipuite transmse de capuse. Exact la fel poti fi afectat si de muscatura unui tantar . Ceva ( capusa / tantar , etc ) care inteapa in prealabil altceva ...te inteapa si pe tine si transmite ce a "luat" .
Nu stiu ce intelegi prin "boli inchipuite". E vorba de boli foarte reale. Ca mass media mai exagereaza, aia e altceva.

Initiator: daca stai in iarba, probabil de acolo le iei. Nu imi dau seama cum altfel ajung pe mina. Daca umbli prin iarba si ajung pe picior si inca nu au muscat e relativ simplu sa scapi de ele: dai cu picioarele de pamint din cind in cind, de citeva ori cu fiecare ca sa cada.

In locul tau as incerca sa vad de unde sunt capusele alea. De obicei ele stau la virful firului ierbii, cu picioarele desfacute ca sa se agate de orice trece pe acolo. Uneori sunt pe firul de iarba sau pe alte plante, nu la virf.

Capusele nu sunt insecte, sunt arahnide cu 8 picioare (mai putin important).

#7
cineva100

cineva100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.01.2017

 arab, on 11 iunie 2017 - 09:34, said:

Chiar asa! Unde le gasesti omule, unde stai? Sa ne ferim si noi!

Ciudat! Esti dulce la sange sau ce? Stiam ca, capusele trag mai mult la oi...! Sper ca nu esti cioban...scuze, dar ma refer la propriu!
Mda, se pare ca sunt luat in ras, asa au facut si prietenii mei :/ Unde le gasesc? Stau in aer liber, ma plimb... Mai merg pe la bunica sa o ajut...nici n-are rost sa spun mai mult...

#8
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 florinel, on 11 iunie 2017 - 09:40, said:

Serios vorbind - anu` asta e de speriat cu capusele.
Poate pe unde stai tu. Unde stau eu, acum vreo 3 ani am numarat pe mine 11 capuse dupa o plimbare de scurta prin padure printr-o zona neumblata. Din fericire nu ma muscase nici una.

 cineva100, on 11 iunie 2017 - 09:48, said:

Mda, se pare ca sunt luat in ras, asa au facut si prietenii mei :/ Unde le gasesc? Stau in aer liber, ma plimb... Mai merg pe la bunica sa o ajut...nici n-are rost sa spun mai mult...
Iarba inalta? Daca da, e de ocolit zona.

A, inca ceva: spune-le medicilor de cite ori ai luat tratamentul ala preventiv.

Edited by Dihorul Razboinic, 11 June 2017 - 09:54.


#9
cineva100

cineva100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.01.2017
Deci, raspunsul ar fi sa nu mai iau tratament, ci sa-mi fac ceva analize? Sau sa iau tratament?

 shymano, on 11 iunie 2017 - 09:27, said:

Poate ar trebui sa te intrebi daca nu e timpul sa schimbi locurile prin care umbli ...
Eu traiesc intr-un oras de munte, iar vara mereu imi ajut bunica sa intretina niste vaci. Mare lucru. De aici mi se trag probleme, ca lucrand "la fan" te alegi cu insectele astea. Chiar am devenit paranoic, pe oriunde as merge ma gandesc sa nu fiu muscat. Chiar incerc sa evit sa merg prin iarba. Dar degeaba...

 Dihorul Razboinic, on 11 iunie 2017 - 09:51, said:

Poate pe unde stai tu. Unde stau eu, acum vreo 3 ani am numarat pe mine 11 capuse dupa o plimbare de scurta prin padure printr-o zona neumblata. Din fericire nu ma muscase nici una.


Iarba inalta? Daca da, e de ocolit zona.

A, inca ceva: spune-le medicilor de cite ori ai luat tratamentul ala preventiv.
De 2 ori l-am luat dar intr-un interval scurt de timp, ce pot face?
Mai ales ca azi e duminica, nici-o farmacie nu-i deschisa, si chiar daca ar fi, n-am reteta pentru antibiotice, deci nu mi le da nimeni, ce fac?!

Edited by cineva100, 11 June 2017 - 10:04.


#10
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Inainte se dadea antibiotic imediat si la noi pentru muscatura. Dar rezistenta la antibiotice e o problema mare si atunci s-au ales si alte metode de management al pacientului la fel de eficace.
Protocoalele mai noi spun ca trebuie urmarit pacientul timp de 30 zile si doar daca apar semne/simptome specifice boreliozei se trece la urmatorul pas. Sau daca muscatura e mai veche de 48 ore.

Edited by Corupt, 11 June 2017 - 10:05.


#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 cineva100, on 11 iunie 2017 - 09:48, said:

Mda, se pare ca sunt luat in ras, asa au facut si prietenii mei :/ Unde le gasesc? Stau in aer liber, ma plimb... Mai merg pe la bunica sa o ajut...nici n-are rost sa spun mai mult...
Nu te stresa, daca nu a ramas capusa fixata, nu e nici o problema.Urmaresti zona si la primul semn de infectie te prezinti la medic.Capusele nu sint atat de periculoase pe cum se vehiculeaza, asta daca nu cumva esti unul din ala crescut la incubator...

#12
cineva100

cineva100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.01.2017

 Corupt, on 11 iunie 2017 - 10:04, said:

Inainte se dadea antibiotic imediat si la noi pentru muscatura. Dar rezistenta la antibiotice e o problema mare si atunci s-au ales si alte metode de management al pacientului la fel de eficace.
Protocoalele mai noi spun ca trebuie urmarit pacientul timp de 30 zile si doar daca apar semne/simptome specifice boreliozei se trece la urmatorul pas. Sau daca muscatura e mai veche de 48 ore.
Avand in vedere ca am luat tratament la fiecare muscatura, ar fi recomandat ca acum sa nu mai iau?

#13
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016
În timp de la asa ceva se poate ajunge la,paralizie.
Depinde ce fel de capusa te-a muscat.

#14
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Capusile sug, nu musca.

Care e faza ca nu m-am prins... ti-e frica de capuse sau de tratament?

#15
cineva100

cineva100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.01.2017
Chiar nu inteleg, dupa atata tratament, organismul nu devine rezistent impotriva "urmelor" ( adica virusi ) lasate de muscatura capuselor?

 5w30, on 11 iunie 2017 - 10:21, said:

Capusile sug, nu musca.

Care e faza ca nu m-am prins... ti-e frica de capuse sau de tratament?
Pur si simplu mi-e frica ca voi fi iarasi muscat. Tratament nu cred ca mai pot lua, ca altfel ar deveni inutil la un moment dat. Cum sa stiu care capusa e infectata si care nu?! Daca iau tratament aiurea, corpul nu va mai raspunde la el, daca nu iau tratament, e posibil sa ma infectez din nou. Ce sa fac?

Edited by cineva100, 11 June 2017 - 10:28.


#16
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Ma da bunica-ta nu stie tratament contra capuselor, a trebuit sa te duci tu la urgenta intr-un spital de oras de munte (care o fi ala de are spital) ?

Si nu, capusa fiind una mica inseamna ca nu a muscat multa lume. De fapt io nu cred ca o capusa e capabila sa muste mai multi oameni, pentru ca la prima muscatura i se face felul.

#17
cineva100

cineva100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.01.2017

 5w30, on 11 iunie 2017 - 10:26, said:

Ma da bunica-ta nu stie tratament contra capuselor, a trebuit sa te duci tu la urgenta intr-un spital de oras de munte (care o fi ala de are spital) ?

Si nu, capusa fiind una mica inseamna ca nu a muscat multa lume. De fapt io nu cred ca o capusa e capabila sa muste mai multi oameni, pentru ca la prima muscatura i se face felul.
Daca chiar vrei sa spui ceva util, spune-mi. Daca nu, n-are rost scrii la misto.

#18
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 cineva100, on 11 iunie 2017 - 10:11, said:

Avand in vedere ca am luat tratament la fiecare muscatura, ar fi recomandat ca acum sa nu mai iau?
Nici eu si nici altcineva de aici nu poate sa iti recomande daca sa iei sau nu un anumit tratament, cu atat mai mult antibiotice.
Pe baza cunostintelor, experientei, informatiilor detinute ne putem da cu parerea, dar nu tine loc de decizia medicului care te consulta si care isi pune parafa/semnatura pe foaia ta de observatie.

 cineva100, on 11 iunie 2017 - 10:25, said:

Chiar nu inteleg, dupa atata tratament, organismul nu devine rezistent impotriva "urmelor" ( adica virusi ) lasate de muscatura capuselor?
E bacterie.
Teoretic un raspuns imun dezvolti, dar asta difera de la o gazda la alta. Nu mai tin minte exact metodele de diagnostic paraclinic, dar parca se determinau ceva anticorpi, dar nu era o metoda foarte specifica/sensibila.

 cineva100, on 11 iunie 2017 - 10:25, said:

Pur si simplu mi-e frica ca voi fi iarasi muscat.
Poarta pantaloni lungi, da cu piciorul de pamant cum zicea cineva, fa baie/dus cald cand ajungi acasa (parca si asta era)

 cineva100, on 11 iunie 2017 - 10:25, said:

Tratament nu cred ca mai pot lua, ca altfel ar deveni inutil la un moment dat. Cum sa stiu care capusa e infectata si care nu?! Daca iau tratament aiurea, corpul nu va mai raspunde la el, daca nu iau tratament, e posibil sa ma infectez din nou. Ce sa fac?
Urmezi sfatul medicului. Era o chestie ca in functie de dimensiunea capusei (asta apreciaza cel care o scoate) e un risc mai mare sau mai mic de infectie.

Faci exact ce ti-a recomandat medicul. Astepti 30 de zile in care urmaresti daca apare ceva neobisnuit. Vezi ca inclusiv semne banale de raceala pot fi din cauza infectiei. La cea mai mica suspiciune fuga la doc. Nu ti-a recomandat el sa mai mergi in cateva zile?

 5w30, on 11 iunie 2017 - 10:26, said:

Ma da bunica-ta nu stie tratament contra capuselor
Si daca stie ceva plante din noua China, nu asta e abordarea corecta. Posted Image

 5w30, on 11 iunie 2017 - 10:39, said:

Bun. Ma musca o capusa. O omor. Capusa fiind moarta nu are virusii din corpul meu.
Te musca o capusa. O lasi sa suga, creste se baga sub carne face pui. Da, capusa are virusii din corpul tau.
Cate tampenii scrise in doar 2 randuri. Nu o omori, o scoti cu grija si cu siguranta nu tu, daca nu ai idee cum, ci mergi la un centru medical.
De cele mai multe ori infectiile date de muscatura de capusa sunt bacteriene. Doar febra de Colorado e virala si mai ai o parazitoza parca. Dar cu siguranta nu e cazul sa mergem asa departe.

 5w30, on 11 iunie 2017 - 10:39, said:

Ia tratamentul.
Ce tratament? Posted Image

Edited by Corupt, 11 June 2017 - 10:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate