Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Cafeneaua Linux

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#1
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Propun sa folosim acest thread pentru a discuta tot ce e legat de Linux, Open Source, etc. Orice ar putea fi considerat off-topic pe alte threaduri. Aici moderatorii nu vor mai avea de ce sa se planga ca am deviat de la subiect, deoarece nu exista un subiect prea specific. Daca in alta parte incepeti sa faceti off-topic cu alt cineva, puteti sa continuati aici.

Incep eu: credeti ca ar fi o ideea buna o lege ce sa vizeze liceele si facultatile de stat cu profil de informatica sa le oblige sa foloseasca doar tehnologii open source (Linux, PostgreSQL, Libre Office, pycharm community edition)?

Edited by danzi23, 06 June 2017 - 14:59.


#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Nu, pentru că alternativele open-source NU sunt la fel de bune ca alea proprietare.

LibreOffice NU poate înlocui şi NU va înlocui suita Microsoft Office.

#3
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postred46, on 06 iunie 2017 - 15:05, said:

LibreOffice NU poate înlocui şi NU va înlocui suita Microsoft Office.
De ce nu?
Mie mi se pare arhi-suficient LibreOffice, sunt curios ce-i lipsește ca să înlocuiască MS Office.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@danzi23
Putem face o incercare cu acest topic.
La fel de deranjant (ca off-topicul facut la alte subiecte) ar fi ca la acest topic sa se dezbata probleme pentru care exista deja subiecte dedicate sau care s-ar putea constitui in topicuri distincte.

#5
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

View PostMr_nobody_, on 06 iunie 2017 - 15:07, said:


De ce nu?
Mie mi se pare arhi-suficient LibreOffice, sunt curios ce-i lipsește ca sã înlocuiascã MS Office.
Spre exemplu MS Office mi se pare mult mai prietenos ºi simplu de utilizat decât Libre Office.
Mai sunt probleme ºi cu prezentãrile PP..

Edited by red46, 06 June 2017 - 15:11.


#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdanzi23, on 06 iunie 2017 - 14:56, said:

credeti ca ar fi o ideea buna o lege ce sa vizeze liceele si facultatile de stat cu profil de informatica sa le oblige sa foloseasca doar tehnologii open source (Linux, PostgreSQL, Libre Office, pycharm community edition)?

O lege care sa te oblige, nu. In schimb, ar fi binevenita integrarea in curriculumul obligatoriu studierea tehnologiilor open source.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanzi23, on 06 iunie 2017 - 14:56, said:

credeti ca ar fi o ideea buna o lege ce sa vizeze liceele si facultatile de stat cu profil de informatica sa le oblige sa foloseasca doar tehnologii open source (Linux, PostgreSQL, Libre Office, pycharm community edition)?
Nu. Nu ca obligatie. Un profesionist trebuie sa cunoasca din ambele tabere.
Dar dincolo de legea asta, la facultate se studiaza si tehnologii open. Tine de alti factori lipsa de popularitate.

#8
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

View Postred46, on 06 iunie 2017 - 15:10, said:

Spre exemplu MS Office mi se pare mult mai prietenos şi simplu de utilizat decât Libre Office.

Daca are desing mai prietenos nu inseamna ca e si mai bun. Practic vorbind, pentru elevi de liceu, studenti la facultate (in ambele cazuri ma refer doar la cei de la specializarea informatica) nu vad cu ce ar fi mai bun MS decat Libre Office.


Quote

O lege care sa te oblige, nu. In schimb, ar fi binevenita integrarea in curriculumul obligatoriu studierea tehnologiilor open source.

Cum vad eu situatia: daca profesorii nu o sa fie obligati sa foloseasca la scoala tehnologii open source, vor fi corupti de catre MS si studentii lor vor fi obligati sa renunte la Mac, Linux pentru Windows pentru a instala SQL Server, Matlab, Visual Studio

Edited by danzi23, 06 June 2017 - 15:17.


#9
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postred46, on 06 iunie 2017 - 15:10, said:

Spre exemplu MS Office mi se pare mult mai prietenos şi simplu de utilizat decât Libre Office.
Ai exemple de lucruri care se fac mult mai ușor în MS Office?

View Postred46, on 06 iunie 2017 - 15:10, said:

Mai sunt probleme şi cu prezentările PP..
Ce probleme?

View Postdanzi23, on 06 iunie 2017 - 15:16, said:

Daca are desing mai prietenus nu inseamna ca e si mai bun.
De fapt, mulți s-au plâns de meniul ribbon din MS Office.

#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Pai in primul rand lui Libre Office ii lipseste stabilitatea, crapa cand ti-e lumea mai draga:
- daca ai prea multe date de filtrat sau sortat; (de exemplu: peste 12 mii de linii cu peste 10 coloane)
- daca te apuci sa faci tabele pivotante si chart-uri cu tot felul de situatii.
Sunt patit cu suita asta, na, poate in mediu academic, in care bagi doar date de-a moaca, nu foarte multe si pretentioase nu crapa, dar eu il folosesc zilnic la serviciu si imi blestem zilele cu el.

Asadar, o lege nu isi are rostul. Asa cum nu e nici o lege acum sa se foloseasca aplicatii din suita MS Office.
Obligativitatea trebuie sa ofere solutii stabile si viabile.

Asa am putea obliga prin lege sa se foloseasca abacul (socotitoarea) pentru efectuarea calculelor, ca-i sigura si nu necesita curent.

Edited by Ciubex, 06 June 2017 - 15:21.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanzi23, on 06 iunie 2017 - 15:16, said:

Cum vad eu situatia: daca profesorii nu o sa fie obligati sa foloseasca la scoala tehnologii open source, vor fi corupti de catre MS si studentii lor vor fi obligati sa renunte la Mac, Linux pentru Windows pentru a instala SQL Server, Matlab, Visual Studio
Ai fost/esti student la o astfel de facultate?

#12
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Da, am fost, iar proful a insistat sa predam laboratoarele in SQL Server si la examenul practic a zis ca nu avem voie sa folosim PostgreSQL. La alta materie profa a insistat la inceput sa folosim matlab, desi tot ce am facut mergea ok si in octave.

@Ciubex
Folosesti o versiune recenta de LO? (ultima e 5.3.3)

Edited by danzi23, 06 June 2017 - 15:25.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ce universitate? Apoi acolo s-a luat un instrument de exemplificare, nu e D-zeul lor.

#14
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
http://www.cs.ubbcluj.ro/

Proful de DB e si mare fan Microsoft in general.

Edited by danzi23, 06 June 2017 - 15:29.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Si la sisteme de operare ce ati studiat?

Pe de alta parte, cine n-a inteles ca ala e doar un instrument si nimic mai mult, tine si de calitatea fiecarui student.

Desi vad la un curs si Hadoop.

#16
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Am studiat Linux la SO. Dar problema e ca un student caruia ii place Mac OS sau Linux, este incurajat, uneori chiar obligat (cazul examenului practic de DB) sa faca dual boot sau sa isi puna Windows in masina virtuala.

Edited by danzi23, 06 June 2017 - 15:38.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Nici in armata nu erai de capul tau. Asta nu inseamna ca trebuie sa ajungi la decadere umana si psihica pentru doar un test la care esti supus. O iei ca pe o provocare.

Insa fie vorba intre noi, SQL Server ofera in acelasi pret mai mult ca Oracle si ori cele open. Ai reporting, ai OLAP etc.

Edited by neagu_laurentiu, 06 June 2017 - 15:38.


#18
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Folosesc Libre Office 5.3.3.2 (x64) si OpenOffice 4.1.3
OpenOffice mi se pare ceva mai stabil, dar tot da crash cand ti-e lumea mai draga, mai ales partea de calcul tabelar.
De asemenea variantele de "Word" ale acestor suite, formeaza ca dracu' variantele de documente scrie in MS Ofiice Word (docx-urile)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate