Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Probleme de sanatate in zone cu saline

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Errik_son

Errik_son

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.04.2008
Va salut,
Dupa 10 ani am vizitat o statiune renumita pentru bogatia sa in sare: munti de sare, piscine cu sare, mina de sare.
In general sunt atent la cei din jurul meu, indiferent de categoria sociala. Am fost socat din nou sa vad numeroase persoane cu dizabilitati grave.
Acestia sunt localnici, cu o parte din ei am stat de vorba. Iata o descriere: barbat, varsta aprox. 45 ani, 160-170 cm, aspect general neingrijit, haine saracacioase.
Mana dreapta avea degetul mare neopozabil, lipit practic de index. Cu toate acestea avea o forta deosebita.
Dantura distrusa, dintii pareau mancati, dizolvati, in forma de conuri. Psihic, omul era generic "nebun", vorbea permanent si fara coerenta intre idei, cu aberatii si exagerarii cumplite, mitoman. Fara a fi agresiv, vulgar, milog. Cerea doar schimb tigari. Intelegea intrebarile scurte si putea raspunde in prima faza cu da/nu, dupa care abera din nou.
Raspunsurile au fost: da-apa nu este buna de baut, da-consuma alcool (fara sa-l intreb). M-a framantat toata noaptea cazul sau, mai ales ca mi-am amintit cum m-am intalnit cu aceleasi handicapuri la persoane din zone similare (saraturi,saline) din judete aflate la sute de km distanta. Din pacate a doua zi nu l-am mai intalnit sa aflu alte detalii: cate clase a absolvit, cum a evoluat, cum sunt cei plecati din zona, etc. Oricum, nu am gasit o "personalitate" a localitatii, nici macar un fotbalist plecat de aici.
Acum explicatia demersului meu:
Nu sunt medic, nu ma pricep grozav la chimie si biologie, de aceea ii rog pe cei care citesc acest articol sa traga un semnal de alarma, daca e cazul, cu privire la ravagiile pe care le poate face dezechilibrul de minerale si iod (prea putin, dar si prea mult) in corpul uman. Lipsa evidenta de Calciu, alimentarea din surse contaminate, duce clar la degenerarea fizica si psihica a semenilor nostri. Cunosc cativa "homeless"-fumatori din cartierul meu, unii cu obsesii, ticuri, manifestari psihice necontrolate. Dar nici pe departe ca cei pe care incerc sa-i descriu mai sus. Si mai ales, nu va descriu o exceptie, un accident, sunt prea multe cazuri, vizibile la tot pasul. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, nu dau nici numele localitatii. Poate gresesc eu, dar nici nu pot sa cred in coincidente.
De aceea va rog din nou, daca stiti care sunt cauzele (alcoolismul il consider o consecinta) sa propuneti o cale de rezolvare, (chiar si la misto, dar valabila).

Edited by Errik_son, 05 June 2017 - 23:25.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Umbla mai mult prin tara si ai sa vezi ca peste tot e la fel.
Este vorba de saracie, de lipsa educatiei, de lipsa serviciilor medicale si sociale.

Edited by pasilla, 05 June 2017 - 23:42.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Savantii rusi studiau puricii.
Loveau cu pumnii in masa si puricii sareau.
Le-au taiat picioarele si au observat ca nu mai sar.
Concluzia a fost ca puricii aud cu picioarele.


Asta e concluzia ta!

Candva, pe cand nu erai nascut, a existat o miscare prin care multe sanatorii erau in zone de munte sau balneoclimaterice, de aceea prin aceste zone gasesti mai multe astfel de probleme.
Acum sa cauti pe net de ce nu trebuie sa mananci carne (putrezeste in matzul tau) si presimt ca o sa devii vegetarian.
Abtine-te de la concluzii generale cand nu au experienta sau cunostiintele necesare. Cazi in penibil.

#4
Errik_son

Errik_son

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.04.2008

View Postpasilla, on 05 iunie 2017 - 23:38, said:

Umbla mai mult prin tara si ai sa vezi ca peste tot e la fel.
Este vorba de saracie, de lipsa educatiei, de lipsa serviciilor medicale si sociale.
Am umblat si am vazut. Asa este, astea sunt cauzele. Dar proportia este colosala in zonele de care vorbesc. Am vazut si pe valea Somesului, a Tarnavelor, a Muresului, tot in sate cu apa contaminata. Nu am remarcat in Apuseni, in Retezat, in Lunca Dunarii, in vestul extrem sau in Dobrogea. Nu stiu cum e in Delta.

#5
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Anomalii , in urma consumului de apa cu diferite substante , are loc dupa citeva generatii ! Sper ca ai auzit de adn si arn ?

Contaminarea panzei freatice , la fel , dureaza !

Nu stim ce ai vazut , dar si noi am cam vazut "di toate" , nu ca eram doar trecatori , "noi ne uitam si unde calcam" !
Daca nu place , spor si dam la "acee" ! Plecam ...
La cit am "surubarit" in zona Slanic Prahova , nu am vazut ceva , ca tine !

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@initiator

Topicul tau este despre "influenţa razelor de lună asupra galoşilor de gumă", adica stabilesti corelatii false, intamplatoare, in privinta unor chestii pe care le intalnesti peste tot.  Oriunde te-ai duce, o sa vezi oameni cu sanaatea precara, boschetari, fara sa fie o corelatie directa cu flora, sauna si calitatea apei din locul respectiv.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
e mult mai simpla explicatia, cred eu : persoanele pe care le tot observi s-au nascut intr-o perioada in care nu existau atatea analize, investigatii, ecografii, dublu/triplu test, amniocenteza si alte minunatii care se fac in timpul sarcinii.
plus faptul ca de multe ori conceptia are loc sub influenta alcoolului, femeia insarcinata mai bea, mai fumeaza, mananca si alimente care pot fi contaminate si afecteaza sarcina, daca locuieste in mediul rural are contact cu animale sau pamant care si acestea pot fi contaminate, copiii / populatia nu sunt vaccinati la timp sau deloc, samd.
familiile sarace nu au acces la servicii medicale, la invatatura. cate cabinete stomatologice ai vazut la sate, in ultimii 20 de ani, de exemplu ? de medici de familie nici nu mai pomenesc, daramite analize uzuale/periodice...
un singur exemplu iti mai dau : femeia alcoolica, ce a adus pe lume 11 copii (aia de cazuse in sant de beata ce era, cu copil in brate, au tot dat-o la stiri) pentru ca atata stie ea sa faca. crezi ca acesti copii sunt sanatosi fizic si psihic si vor deveni adulti normali ? slabe sanse, spre zero.
ce ar trebui facut ? multe. educatie - de orice fel - in primul rand, acces la servicii medicale, campanii impotriva consumului de alcool, dar nu la tv, ci in fiecare comunitate.

#8
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu are treaba cu mediul... doar ai stat tu de vorba cu animalul prost al satului :D
Se gasesc in toate satele zeci de exemplare ca el.

#9
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostAdm, on 06 iunie 2017 - 00:36, said:

Savantii rusi studiau puricii.
Loveau cu pumnii in masa si puricii sareau.
Le-au taiat picioarele si au observat ca nu mai sar.
Concluzia a fost ca puricii aud cu picioarele.

Aproape bine. Corect e asa:
Savantii rusi studiau puricii.
Loveau cu pumnii in masa si puricii sareau.
Le-au taiat picioarele si au observat ca nu mai sar.
Concluzia a fost: daca le tai picioarele, puricii surzesc.

On. În statiuni balneoclimaterice merge multă lume.
Lumea multă atrage faună cerşetoare. Multi rămân acolo că se poate câstiga un ban usor sau o tigară, cu muncă putină.
Se împuiază şi-şi sporesc punctele de lucru.
Ăsta-i scenariul.
Nu e vina salinelor sau a mofetelor sau a vulcanilor sau a eclipselor. E vina autoritatilor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate