Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

ajutor inchidere intreprindere individuala

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsamebo, on 05 iunie 2017 - 22:15, said:

Nu, datoriile apar asa din senin... stai acasa, nu incasezi de nicaieri un leu, si te trezesti dator cu 10.000 lei la banca X, 10.000 lei la banca Y, 10.000 la IFN Z, 10.000 la ANAF.... asa de distractie, ca se plictisesc oamenii la birouri si inventeaza sume pe hartie.
Sa vedem ce face statul asta cand vom sta toti acasa !
Se doreste numai existenta  a catorva companii mari. Sa fim la mana lor. Nu vrem sa suparam o mare companie, nu ? Daca pleca ramanem fara 10 % din buget.

#20
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce sa mai inchizi?
Dosar de evaziune fiscala.

#21
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postpasilla, on 05 iunie 2017 - 22:18, said:

Poate nu cunosti Codul Fiscal. Poate nu ai idee cum un contabil poate sa raporteze ca ai de plata ceva ce nu exista.
Ce nu intelegi e ca initiatorul a recunoscut ca a ramas cu bani in buzunar, dar arunca vina la contabil :D
Deci recunoaste existenta datoriei, nu e datorie inventata.

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e aria potrivita pentru ale comentarii.

#23
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postsamebo, on 05 iunie 2017 - 21:28, said:


Daca nici el nu e mare hot daca cu un magazin improvizat pe ulita a bagat mana in borcanul statului sa fure 30.000 lei... iti dai seama cat fura daca avea un magazin mediu la oras? Milioane Posted Image

deci
banii mei
timpul meu
munca mea
stresul meu
pierderea mea dacã nu merge
tu vii cu borcanul sã împãrțim profitul...nu-i nesimțire porceascã?

#24
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ce profit visezi?
Stii ce e aia TVA?

#25
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postsamebo, on 05 iunie 2017 - 23:15, said:

Ce profit visezi?
Stii ce e aia TVA?
vrei sã zici ce-ar trebui sã fie....
cã dacã pui tevea la ajutoarele sociale...aia e valoarea mea...valoarea mea...și la proști chiar se pune!!!
cã și mãrul cules face valoare adãugatã prin revindere...la tîmpiți....


mai bine rãmînea la denumirea veche....dijmã, bir, zeciuialã...înțelegea frairu ce dã și de ce.

Edited by sarac.lipit, 06 June 2017 - 00:12.


#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
De fapt a incasat TVA de la clienti si a "uitat " sa il plateasca mai departe la stat, e o practica obisnuita la 70% din mgazinase deoarece le blocheaza degeaba conturile ca ele lucreaza doar cu numerar.
La un moment dat vine ANAF sa execute silit si dintr-o data de vina e contabilul.
Daca chiar e o greseala atunci varianta corecta e urmatoarea: mergi la ANAF si vorbesti cu inspectorul care se ocupa de cazul respectiv. Va face o reesalonare a datoriei, moment din care nu se mai adauga penalitati si dobanzi. Veti stabili de comun acord un grafic de rambursare pe care trebuie sa il respectati deoarece daca datoria depaseste 20000 va cere o garantie (poate sa fie si imobiliara) pe care o va executa pe baza e repede in momentul in care nu respecti graficul de rambursare.
Ca nu iti convine ca ai penalitati? Nu prea are importanta, orice greseala e normal sa o platesti, si in afaceri si in viata.
Sa cauti solutii sa nu platesti mi se pare putin a furt. Din punct de vedere legal habar nu am unde se incadreaza, dar moral e furt.

https://www.ciel.ro/...tiilor-fiscale/

Edited by PoeOvidiu, 06 June 2017 - 08:13.


#27
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Postsarac.lipit, on 05 iunie 2017 - 22:33, said:

deci
banii mei
timpul meu
munca mea
stresul meu
pierderea mea dacã nu merge
tu vii cu borcanul sã împãrțim profitul...nu-i nesimțire porceascã?
Iti place sau nu asta e fiscalitatea in Romania. daca faci afaceri aici o respecti, daca nu iti convine descizi afacerea intr-o tara in care iti convin taxele. Nu e obligatoriu sa ai afacere Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 06 June 2017 - 08:18.


#28
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
la tva neplatit se aduna in acest timp(din 2009 deja ma doare capu si nu e datoria mea) dobanda si accesorii,penalitati va fi mai mare suma decat cea reala ce trebuia platita la timp
ce nu inteleg cum vine estimarea asta de 20-30k cam mare aproximarea asta

#29
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005

View PostPoeOvidiu, on 06 iunie 2017 - 08:18, said:

Iti place sau nu asta e fiscalitatea in Romania. daca faci afaceri aici o respecti, daca nu iti convine descizi afacerea intr-o tara in care iti convin taxele. Nu e obligatoriu sa ai afacere Posted Image
Chestia asta cu afacerea , banuiesc ca e spusa de un bugetar . Pentru ca daca ai incerca sa ai o afacere cinstita in tara asta ti-ai da seama imediat ca de fapt faci munca patriotica .
Problema cu fiscalitatea , ca ne place sau nu , e discutabila . Nu ne place si de asta trebuie schimbata , asa cum ar trebui sa fie normal . Dar daca mai vin cativa ca tine sa spuna , capu' jos si rabdati prostia , nu cred ca se va schimba ceva in urmatorii 20 de ani .

Edited by ndor, 06 June 2017 - 09:28.


#30
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Vad ca toti sunt cu bugetarii in gand, cum spune unul ceva care sa sustina statul si antihotie, cum sar ca e bugetar.
Nu omule, eu niciodata nu am fost bugetar si niciodata nu am primit nici un avantaj de la stat, nu am stat sa ma milogesc la stat dupa diverse ajutoare.
Cat despre PoeOvidiu, prin alte topicuri spunea ca e distribuitor si vanzator daca nu il confund... deci e posibil nici la el sa nu fi nimerit treaba cu bugetarul.

Edited by samebo, 06 June 2017 - 09:38.


#31
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
toti astia care sar cu "uite bugetarul!" sunt de fapt simpli angajati care n-au avut niciodata vreo afacere sau ceva de genul. asa ca ei nu pot intelege ca "dusmanul" unei afaceri private nu este bugetarul, ci un alt "patron" care fenteaza legile si in felul asta iti fura clientii cu preturi mai mici si-ti face concurenta neloiala.

#32
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
In momentul in care acel patron care nu-si plateste impozitele la stat are si 5 000 de angajati ce crezi ca va face statul? il va ierta ca sa nu plateasca somajul la 5 000 de oameni sau il va executa silit?
Dar daca are doar 5 angajati?
Stati linistiti mai repede il va executa silit pe cel cu 5 angajati decat pe cel cu 5 000

#33
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Postndor, on 06 iunie 2017 - 09:26, said:


Chestia asta cu afacerea , banuiesc ca e spusa de un bugetar . Pentru ca daca ai incerca sa ai o afacere cinstita in tara asta ti-ai da seama imediat ca de fapt faci munca patriotica .
Problema cu fiscalitatea , ca ne place sau nu , e discutabila . Nu ne place si de asta trebuie schimbata , asa cum ar trebui sa fie normal . Dar daca mai vin cativa ca tine sa spuna , capu' jos si rabdati prostia , nu cred ca se va schimba ceva in urmatorii 20 de ani .
Uite ca am afacere cinstită.  Plătesc și ultimul bănuț din ce e a statului. Și am o ura pe cei care fac afaceri necinstite ne nu ai idee.  Și Îți spun de ce. Pentru ca aia pot tine prețul jos ca nu își plătesc taxele și practic e concurenta neloiala.
Nu am fost niciodată bugetar.
Nu trebuie capul jos. Trebuie făcute presiuni, proteste etc.  Sa facă o lege și o fiscalitate normală.  Dar cât timp asta e legea, asta o respect.

Edited by PoeOvidiu, 06 June 2017 - 15:07.


#34
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Daca vb cu cineva care lucreaza la finante o sa aflii ca poti sa faci ceva si nu mai platesti nimic. Eu am avut datorii cu I.I cand eram aproape copil si habar n-aveam multe si o contabila proasta care a zis sa declar venituri mai mari ca in realitate. Si cand n-am mai avut chef de atata munca si m-am hotarat sa inchid I.I

Na ca am dat din greseala publica inainte sa termin ideea
Cand am inchis a trebuit sa platesc 2700 lei. Matusa mea a vazut scrisoarea de la finante si s-a dus acolo sa intrebe despe ce e vb si ca nu e normal etc. Aia cu care a vb era o cunostinta veche si ia zis ce acte sa depuna si ca nu stiy multi oameni si matusa-mea nu-mi zice clar ce a facut. Am primit doua scrisori acasa ca datoriile mele la finante au fost stinse. Cum?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate