Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Analize sange/plan de nutritie

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
-Sage

-Sage

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.05.2017
urmeaza sa incep un plan nou de nutritie pentru masa musculara; intrebarea mea este ce analize trebuie sa fac ca sa urmaresc organismul si sa observ reactia si evolutia lui? la ce interval trebuie facute, 2 sapt ?
planul de nutritie este urm:
dimineata cum ma trezesc:  9:00 o cupa amino (myamino complex)
9:30 4 albusuri cu ulei de cocos(o lingura) si 2 buc orez expandat
11:30 piept curcan 120g si 2 buc orez expandat
14:00 piept curcan 120g sau muschi de porc 120g cu salata verde/de varza
16:00 cupa proteina(cam 70g) (impact whey my protein) + o lingura ulei cocos
17:00 o cupa amino (inainte de antrenament)
dupa antrenament o cupa amino
50 min dupa antrenament: o banana + 50g stafide sau migdale
1:30 dupa antren piept curcan sau muschi de porc 120g + 160g orez fiert
21:30 4 albusuri
22:30 inainte de culcare o cupa amino
inainte de fiecare masa cu carne iau o pastila de enzime Zymogen Forte

multumesc

#2
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Da· mancare cand mai mananci?

View Post-Sage, on 03 iunie 2017 - 13:31, said:

masa musculara; intrebarea mea este ce analize trebuie sa fac ca sa urmaresc organismul si sa observ reactia si evolutia lui?
Iti cumperi o oglinda si un centimetru de croitorie.

Metru, am vrut sa scriu metru...dar m-am gandit ca esti incepator.

#3
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
cu galbenusurile ce faci? alea sunt cele mai sanatoase dintr-un ou.
curcanul sper ca e bio. sau il mai poti schimba cu peste.
iaurt activia cred ca ar fi mai indicat decat enzimele alea.

#4
-Sage

-Sage

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.05.2017
galbenusurile le arunc sau ocazional mai pastrez unul. ma intereseaza cel mai mult proteina din albus si lipsa de colesterol
da, este. mai schimb cateodata ouale de seara cu peste

ce analize sa fac? cer ceva de baza tiroida/ficat/rinichi sau trebuie sa umaresc in special anumite categorii/teste ?

#5
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005
aia nu e o dieta sanatoasa.
orez expandat si 150 de g de salata pe zi? ai asigurare de sanatate buna? ca dupa 2-3 luni sigur ajungi la spital, nu e nevoie sa-ti faci analizele, pot sa-ti spun de-acum.

nu inteleg de unde gasiti voi "dietele" astea pe net.

#6
-Sage

-Sage

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.05.2017
nu am nicaieri in planul acesta 150 de g de salata pe zi; nu vad problema cu orezul expandat si nici nu vad cum de este o dieta nesanatoasa.
nu este de pe net; a fost realizat impreuna cu antrenorul meu personal care mi l-a dat pentru a creste in masa cat mai curat/cu un procent de grasime cat mai mic

as aprecia daca mi s-ar putea raspunde la intrebare, aceea fiind singurul motiv pentru care am postat topicul, nu planul de nutritie in sine(adica ce sa schimb la el). Vreau sa stiu, pe baza lui, ce analize ar trebui sa fac pentru a urmari raspunsul organismului meu la aceasta mancare.

#7
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005

View Post-Sage, on 03 iunie 2017 - 19:52, said:

nu am nicaieri in planul acesta 150 de g de salata pe zi; nu vad problema cu orezul expandat si nici nu vad cum de este o dieta nesanatoasa.
nu este de pe net; a fost realizat impreuna cu antrenorul meu personal care mi l-a dat pentru a creste in masa cat mai curat/cu un procent de grasime cat mai mic

as aprecia daca mi s-ar putea raspunde la intrebare, aceea fiind singurul motiv pentru care am postat topicul, nu planul de nutritie in sine(adica ce sa schimb la el). Vreau sa stiu, pe baza lui, ce analize ar trebui sa fac pentru a urmari raspunsul organismului meu la aceasta mancare.


decat sa dai banii pe analize mai bine ii dai la un nutritionist care sa-ti faca un plan cum trebuie, nu rahatul de mai sus care sigur o sa te trimita la spital cat de curand.

#8
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Ia mai umflatule, ia sa vad o poza cu tine si antrenorul...

#9
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Ce varsta ai si cate kg? Vrei sa cresti masa musculara? De unde dieta asta atat de explicita? De ce ai manca pe zi 8 albusuri, care sunt :wow de mult, o gramada de cupe si pastile..

Omule...de cand s-a facut lumea baza consta in lapte branza carne oua fructe legume. Grasime iti trebuie in orice zi, la orice ora. Aia se arde prima, apoi muschiu, putina dar trebuie.
Chestia aia de mai sus trebuie schimbata radical.
De dimineata ceva felie cu unt, cu salam, un muschi file, un castravete pe langa si la sfarsit un pahar cu lapte cu cacao sau vreun shake de fructe, un iaurt
Dupamiaza o supa+felu 2 carne(macar ce) dar pieptu in general contine multe proteine, mai ales ala de pui cu un piure spre exemplu si ceva legume gratinate congelate(porumb+fasola,mazare+orez+morcov) mai cate o tocana, mai un peste, mai o sarmaluta, paste.
Inainte de antrenament o banana, un mar...fara cupe si alte prostii.
Seara pana la ora 7 ceva lejer dar consistent.
N-au ce cauta pastile, prafuri si alte minuni de bcaa, gainere, proteine, aminoacizi, creatina, glutamina etc.
Devii dependent de ele si le faci alora vanzari. Cat dai 200 de lei pe o cutie de 1 kg cu prafuri de banii aia iei 5kg de carne si 20 L de lapte.
In "reteta" ta ce e baza 3-400 gr piept. ATAT. Fara vreun fruct o leguma consistenta...nu salata care-i pistol cu apa. Orezu ala e fix pix...se umfla in tine si atat.
Ouu consta in albus+ galbenus. Nu separat. Le separi cand faci prajitura. 1 la 1-2 zile sau 2 deodata la 3-4 zile. Nicidecum 8 albusuri pe zi.
Mult lapte, multa branza, carne macar ce, paste multe. Legume fructe in prostie...acum e sezonu lor..nu iarna cand e 5 lei o ceapa si n-are niciun gust.

Edited by Claudiu998, 03 June 2017 - 20:50.


#10
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
O fi fotomodela.

#11
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Nu cred ca ai mai mult de 1600-1700 calorii in dieta asta. Ce varsta, inaltime/ greutate ai?
Crestere in masa musculara pe deficit caloric, daca nu te ajuti de "bobite" este un fel de fata morgana.
Oricum, este la moda astfel de diete low-carb...problema este ca nu este nici macar keto, mentinand un nivel scazut de carbo si fara sa compensezi caloriile din altceva (si singura variabila ar mai ramane grasimea, proteinele sunt in functie de greutate) vei avea o dieta grav in deficit caloric.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate