Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Symbian in 2017?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
have_dreams

have_dreams

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 01.06.2010
Ce parere aveti? Mai este inca utilizabil?

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
djl în 2017?
Cine te oprește să-l folosești?

Edited by red46, 02 June 2017 - 18:36.


#3
have_dreams

have_dreams

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 01.06.2010
Am facut recent si un video despre asta. Pareri?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lSXdTiy4TI8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cotofanacristian, 02 June 2017 - 18:36.


#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
In conditiile in care nu mai exista Nokia de pe vremea aia, nu.

Pacat, mi-a placut Symbian-ul.

#5
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Nu as mai putea reveni. M-ar umple de nervi.

#6
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

View Postcotofanacristian, on 02 iunie 2017 - 18:34, said:

Ce parere aveti? Mai este inca utilizabil?

Tu de fapt nu stiai cum sa iti promovezi videoul... Am si eu un n70 cu simbian si e doar pt apeluri si sms, cum spune n user mai sus, pt orice alta utilizare te ar umple de nervi.. Si la ce rezolutie filmeaza...te apuca plansu

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postcotofanacristian, on 02 iunie 2017 - 18:36, said:

Am facut recent si un video despre asta. Pareri?
..tube.com/watch?v=lSXdTiy4TI8
...spui o gramada de prostii in video, eu folosesc zilnic un telefon Nokia C3 (2010)  S.O . S40 v6 si face fata le ce spui tu (? mai putin la apeluri video in messagerie? ) .
cat despre aplicatia Facebook iti merge si tie pe E 55 aceeasi aplicatie pe care o folosesc eu aproape zilnic (nu uita ca telefonul tau stie JAVA , MIDP 2.1)
De asemenea functioneaza FB Messenger etc

Edited by stlk, 02 June 2017 - 18:54.


#8
have_dreams

have_dreams

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 01.06.2010
Si totusi, daca ai rabdare cu el poate fi surpinzator de util.

View Poststlk, on 02 iunie 2017 - 18:53, said:

...spui o gramada de prostii in video, eu folosesc zilnic un telefon Nokia C3 (2010)  S.O . S40 v6 si face fata le ce spui tu (? mai putin la apeluri video in messagerie? ) .
cat despre aplicatie Facebook iti merge si tie pe E 55 aceeasi aplicatie pe care o folosesc zilnic (nu uita ca telefonul tau stie JAVA , MIDP 2.1)
De asemenea functioneaza FB Messenger etc

Oficial, sau cliente facute de indieni?

View PostA10, on 02 iunie 2017 - 18:52, said:

Tu de fapt nu stiai cum sa iti promovezi videoul... Am si eu un n70 cu simbian si e doar pt apeluri si sms, cum spune n user mai sus, pt orice alta utilizare te ar umple de nervi.. Si la ce rezolutie filmeaza...te apuca plansu

Poate, dar mi s-a parut o idee buna de video si un experiment dragut.   Nu stiam ca lumea inca mai foloseste sistemul asta ca daily driver.

#9
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postcotofanacristian, on 02 iunie 2017 - 18:54, said:

Si totusi, daca ai rabdare cu el poate fi surpinzator de util.
Oficial, sau cliente facute de indieni?
aplicatiile FB ? oficiale ! au certificat ! Chiar cand intri pe FB in browser jos in pagina iti recomanda sa intalezi aplicatia FB (de altfel o gasesti si in opera store , la fel si Fb MESS  vad ca pentru E55 nu e diponibila aplicatia de mess dar poti incerca sa o instalezi pe cea pentru C3-00 sau alt model, cand exista Ovi store nici pentru telefonul meu nu exista Radio Internet insa am folosit aplicatia altui model si a mers foarte bine pana intr-o zi cand a distrus Nokia aplicatia si serverele cu totul Posted Image  ).

Edited by stlk, 02 June 2017 - 19:23.


#10
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Tastatura de pe telefoanele astea e cel mai enervant lucru. Tre' să stai să apeși pe butoanele alea o grămadă de timp, iar dacă ai apăsat în plus trebuie să o iei de la capăt cu numărătoarea. Îți ia câteva secunde să scrii un cuvânt.

#11
have_dreams

have_dreams

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 01.06.2010

View Postred46, on 02 iunie 2017 - 19:11, said:

Tastatura de pe telefoanele astea e cel mai enervant lucru. Tre' să stai să apeși pe butoanele alea o grămadă de timp, iar dacă ai apăsat în plus trebuie să o iei de la capăt cu numărătoarea. Îți ia câteva secunde să scrii un cuvânt.

Si obisnuit de pe telefoanele vechi, care nu aveau buton dedicat pentru stergerea caracterelor, ieseam din mesaj tot cand mi-era lumea mai draga...s-apai rescrie mesajul...

Edited by cotofanacristian, 02 June 2017 - 19:12.


#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Eu incarc N95-ul si acum, numai sa-l vad ca mai merge. Symbian ca Symbian da' era telefon.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postred46, on 02 iunie 2017 - 19:11, said:

Tastatura de pe telefoanele astea e cel mai enervant lucru. Tre' să stai să apeși pe butoanele alea o grămadă de timp, iar dacă ai apăsat în plus trebuie să o iei de la capăt cu numărătoarea. Îți ia câteva secunde să scrii un cuvânt.

Totusi au fost si telefoane foarte bune, Symbian, cu tastatura qwerty :D La unul dintr-ala m-as intoarce, din pacate nu se mai fac chestii cu qwerty (exceptand BB)

#14
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Dar voi astia cu mesajele nu foloseati T9?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Este si a fost ok Symbian. Nu am intampinat probleme. Nu am avut erori. Nu a avut limitari.
Am folosit Office: Word, Excell. AM folosit Waze.
Probabil ca daca exista in continuare Symbian era la o versiune avansata si era dezvoltat la fel ca celelalte sisteme de operare, sa functioneze cu si pentru actualele cerinte si aplicatii.

View Postred46, on 02 iunie 2017 - 19:11, said:

Tastatura de pe telefoanele astea e cel mai enervant lucru. Tre' să stai să apeși pe butoanele alea o grămadă de timp, iar dacă ai apăsat în plus trebuie să o iei de la capăt cu numărătoarea. Îți ia câteva secunde să scrii un cuvânt.
Las ca si cu auto-correctul, auto complete-ul actual nu mi-e rusine. Adica face niste erori grosolane de-ti vine sa dai cu telefonul de pamant.

Ar fi fost un competitor serios pentru Android.

Symbian rula rapid, era stabil si nu avea erori. Cerintele hardware pe telefoanele pe care rula erau foarte mici.

#16
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
In definitiv... de ce nu? Merge satisfacator in combinatie cu Opera 7.1.

Am o mica "flota" din care folosesc pe rand: Nokia 5800, 5230, 5530, N95_8gb, N73, N82. Preferatele: 5800, N95_8Gb, 5230. 5230 are o camera aparte, aparent nu prea grozava (2Mp) si facuta fara lentile Karl Zeiss, dar extrem de reusita.

Cred insa ca cel mai mult la telefoanele mobile a evoluat camera. Pozele pretentioase sunt pentru mine cele de aproape si care nu le pot face decat c-un samsung galaxy s3.

Edited by cap_tepos, 02 June 2017 - 21:52.


#17
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 28.07.2015
Am un P1i care functioneaza impecabil.Il folosesc cu un sim ca telefon de back up..Si tine bateria decent :D.

#18
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Eu am E7, in prezent este folosit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate