Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

decodor/receiver 4k

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ctzzz

ctzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.12.2012
Salutare tuturor,
Sunt un pic incepator aici, am nevoie de sfaturi pentru cumpararea unui decodor pentru cablu digital mai performant decat ce folosesc in momentul actual (pentru cunoscatori, acum folosesc un Amiko Mini Combo).
Folosesc cablu digital de la RDS si am constatat ca, la aceeasi transmisie, am o calitate mult mai buna cu semnalul decodat direct de un televizor Sony 4K, decat in combinatia decodor Amiko + monitor, prin HDMI. Fireste, transmisia RDS (era vorba de un canal Digisport) este HD, nu 4k, dar decodarea pe televizorul 4K Sony arata mult, mult mai bine decat prin Amiko.
M-ar interesa sa stiu daca se poate gasi o solutie comparabila, am vazut ca exista Amiko A4 (4k), teoretic pretul de cca 450 RON nu mi s-ar parea mare, dar as vrea sa stiu daca voi avea vreun spor de performanta sau nu si, sigur, raman dator pentru alte sfaturi legate de alte marci sau alte solutii.
Ma intereseaza in principal receptia canalelpr Digisport, Eurosport, ProTV cele libere, nimic "codat", care sa aiba nevoie de cartela. SIgur, mi-ar placea ca decodorulk sa aiba si facilitati de player, kodi, etc, dar astea sunt in planul doi, cel mai mult vreau sa vad perfect transmisiile sport de pe cablu.

Multumesc anticipat.

Edited by ctzzz, 29 May 2017 - 20:56.


#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
tv-ul face un upscaling mai reusit.

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
nu va fi nici o schimbare;
indiferent de ce aparat vei cumpara, imaginea va fi doar un up-scaling de la 1080p la 4k;
iar imaginea este mai buna pe tv deoarece este decodata direct de tv si nu trece prim multiple procesari (receptor - hdmi - tv)

#4
ctzzz

ctzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.12.2012

View Postarg, on 29 mai 2017 - 21:07, said:

tv-ul face un upscaling mai reusit.


asta da, e clar :)

View PostSTARTREK1, on 29 mai 2017 - 21:14, said:

nu va fi nici o schimbare;
indiferent de ce aparat vei cumpara, imaginea va fi doar un up-scaling de la 1080p la 4k;
iar imaginea este mai buna pe tv deoarece este decodata direct de tv si nu trece prim multiple procesari (receptor - hdmi - tv)

SI asta e clar. :) ideea e ca si pe TV-ul Sony se intampla acelasi lucru, ca e aceeasi transmisie, doar HD. Dar upscale-ul respectiv e foarte bun. Ma astept totusi ca sa existe un receptor 4K care sa stie sa faca mai bine upscale decat actualul meu Amiko HD.

#5
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View PostSTARTREK1, on 29 mai 2017 - 21:14, said:

nu va fi nici o schimbare;
indiferent de ce aparat vei cumpara, imaginea va fi doar un up-scaling de la 1080p la 4k;
iar imaginea este mai buna pe tv deoarece este decodata direct de tv si nu trece prim multiple procesari (receptor - hdmi - tv)
Dar nici 1080p nu e. Este 1080i.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
1080i care e mai prost decat 720p.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
De ce? Chiar daca imaginea completa e compusa din doua cadre, ai tot 1920×1080 afisat.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Imaginea este "interlace", calitatea imaginii este mai scazuta. (Interlaced vs Progressive).

Uite aici un exemplu luat la nimereala,
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hDIKs1yT6SA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apropo ca tot am testat un tv samsung (108 cm) 4k, se vede urat de tot de la 560p la 4k. Adica din iesirea HDMI a decodorului UPC.

Sony cel putin pentru upscaling are un procesor specializat care face o treaba buna. Imaginea din SD trecuta in HD chiar e reusita.


https://www.sony.ro/...k-upscaling-tvs

Un CI+ rezolva (teoretic) problema initiatorului.

Apropo la RDS sunt toate canalele codate ? Eu la UPC prind o gramada de canale direct pe tv fara cartela sau decodor separat.

Ceva de genul:
http://inromaniasepo...ds-digital.html

E cam vechi postul.

Edited by bumpocbum, 30 May 2017 - 08:15.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbumpocbum, on 30 mai 2017 - 07:56, said:

Imaginea este "interlace", calitatea imaginii este mai scazuta. (Interlaced vs Progressive).
Cand TV-ul e prost si nu combina bine. Tehnic, n-ar trebui sa vezi diferenta la 25 frame-uri.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Imaginea e mai stearsa. Tv-ul pe care am facut teste e din seria 6700 de la samsung. Imaginile sunt trase pe o camera sony in 60i vs 60p. E diferenta destul de mare de calitate. Dealtfel si fisierele interlace sunt la jumatate de marime fata de progresive, la acelas bitstream.

Oricum upscaling-ul lasa de dorit pe majoritatea tv-urilor, mai ales daca vii din SD.

Edited by bumpocbum, 30 May 2017 - 08:42.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Mai e o problema la interlaced comparat cu progresiv.
Imaginea interlaced transmisa in realitate e 4:3 - comprimata iar apoi pe TV este "latita" corespunzator, in schimb la progresiv imaginea e asa cum e normal - 16:9.

Am si o camera SONY care filmeaza 1080i - si ea se comporta la fel.
Unele camere 1080i mai noi stiau sa filmeze si necomprimat pe latime, dar transmisia TV se face tot 4:3 din motive de compatibilitate.

Acum exista insa playere care pot procesa un 1080i si il fac sa arate ca 1080p - dar e procesare suplimentara, cum e si cu upscaling-ul.

Unele detalii nu se pot observa.

#12
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
Nu faptul că decodorul e 4K te ajută, ci decodorul trebuie să facă post-procesarea (inclusiv scalarea) cum trebuie. Poate ar fi bine să testezi si un decodor cu alt procesor..
Dacă cauţi decodor 4K, ai măcar grijă să ştie HDMI 2.0a (adică inclusiv HDR).

Edited by blue-line, 30 May 2017 - 14:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate