Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Incalzire prin pardoseala?

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostDaco_Get, on 06 iunie 2017 - 08:54, said:

Ai inteles care e diferenta intre temperatura sursa si temperatura tur IPAT ?

Nu. Ce ai atasat tu este simularea tipului/modului  de incalzire . Daca vezi linii si sageti acolo nu inseamna neaparat ca ce se petrece in sistem de incalzire cu radiatoare se petrece si la IPAT .Tocmai de aceea te-am intrebat daca stii diferentele intre conductivitate ,conductibilitate si radiatie .

Chiar si in poza 2 iti scrie "radiant heat " ....oare de o scrie asa si de ce nu mai apare "rising warm air " in poza 2  ?? Posted Image   Or fi uitat ia sa scrie ...nu ??Posted Image

Cum ziceai ?? " Dupa mine e o schita usor de interpretat, dar se pare ca nu."" => se pare ca nu iti intelegi propriile poze Posted Image



1) Cum nici la radiatoare pe sursa nu ajungi la 90 de grade din acelasi motiv .
2) Ai amestecat termenii -I-am clarificat pentru cititor
3) Nu am ce sa las cind vad prostii de astea care sperie oamenii  cu gresia care crapa, cu praful care sta supendat si alte asemenea parascovenii
Temperatura sursa, si cea de IPAT sunt diferite, ceea cea tot zic si eu de la inceput. Imi pare rau ca alegi sa citesti printre randuri. Un IPAT nu o sa functioneze niciodata cu mai mult de 60 de grade.

Sunt foarte curios, in lumea ta, cum anume se manifesta caldura asta? Te asezi cumva pe spate, pe pardoseala, ca sa te incalzesti? Trebuie sa faci contact fizic cu pardoseala?
Sau nu cumva se incalzeste un aer, care aer se misca ca in schita?! Cauta un pic pe net (google is your friend) si ai sa te lamuresti. Caldura aia nu apare din senin, ci se transfera in atmosfera incaperii.
Liniile si sagetile din schita arata exact asta: diferenta dintre curentii de aer cald/rece intr-o zona cu incalzire clasica, si una cu IPAT.

View PostKendo, on 06 iunie 2017 - 10:18, said:

Daca ne uitam pe sheetul "Dimens. radiatoare" din excel si luam preturile de pe site-ul asta, vedem ca numai radiatoarele costa vreo ~12 000 lei.
Poti sa ne spui de unde ai obtinut oferta asta de 3780 lei?

NB: proiectantul specifica:
Asta ar insemna ca pentru a lucra centrala in condensare, ar trebui radiatoare mai mari cu un cost de 30% (aproximatia mea, daca gresesc sa ma corectati) => 12 000 * 1.3 = 15 600 lei radiatoarele.
In excel sunt si alte radiatoare, pentru restul de cladire. Eu am luat ca exemplu doar sectiunea de incalzire in pardoseala, pentru cei 16.000W mentionati anterior.
Gasesti aici o lista de preturi, de la Kermi.
Un radiator de 22x600x1000 scoate ceva mai bine de 2000W, si costa 265 lei + set de robineti 60 lei. Ca sa scoti 16000W ai nevoie de 8 radiatoare, adica 2600 lei. Diferenta pana la 3780 lei este in teava, coturi, si alte cele.
Respectiva putere este deja calculata pentru centrala in condensatie. Eu i-as recomanda initiatorului sa supradimensioneze in functie de buget. Teoretic proiectantul lui ar trebui sa-i ofere cifre pentru circuit de 55-45 grade, dar asta depinde foarte mult de proiectant, si de zona cladirii.

Edited by luci_flash, 06 June 2017 - 12:21.


#38
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postluci_flash, on 06 iunie 2017 - 12:20, said:

Temperatura sursa, si cea de IPAT sunt diferite, ceea cea tot zic si eu de la inceput. Imi pare rau ca alegi sa citesti printre randuri. Un IPAT nu o sa functioneze niciodata cu mai mult de 60 de grade.


Nu Ai zis altceva si acum o intorci .Temperatura tur la IPAT este data de necesarul termic,temperatura maxim admisa la nivelul talpilor,temperatura de ambient necesara si temperatura exterioara la un moment dat .
Tu baigui ceva pe acolo cu 60 de grade "uitind sa mentionezi " ca asta este o temperatura exceptionala pe TUR IPAT si este atinsa numai in cazuri EXCEPTIONALE.
Temperatura TUR IPAT este de regula intre 25 si 45 de grade in functie de datele care le-am precizat mai sus.


View Postluci_flash, on 06 iunie 2017 - 12:20, said:

Sunt foarte curios, in lumea ta, cum anume se manifesta caldura asta?
Exact asa cum prevad legile fizicii .

View Postluci_flash, on 06 iunie 2017 - 12:20, said:

Sau nu cumva se incalzeste un aer, care aer se misca ca in schita?!

Sigur ca se incalzeste aerul ambient .Diferenta apare la  modul CUM e incalzit acel aer. Ti-am zis sa studiezi conductibilitatea ,convectia si radiatia . Sunt 3 MODURI prin care se transmite caldura . Vorba ta ...macar inceraca sa googalesti inainte de arunca parascovenii pe aici !

View Postluci_flash, on 06 iunie 2017 - 12:20, said:

Liniile si sagetile din schita arata exact asta: diferenta dintre curentii de aer cald/rece intr-o zona cu incalzire clasica, si una cu IPAT.
Intr-un desen arata si una si alta(cel cu radiatoare)  iar  in desenul cu IPAT arata doar MODUL de transmitere a caldurii la IPAT . Te las sa descoperi cum se face transmisia caldurii majoritar la IPAT cum se face la radiatoare si de ce la radiatoare  apar SI curentii de aer . Enjoy !

Edited by Daco_Get, 06 June 2017 - 12:41.


#39
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostDaco_Get, on 06 iunie 2017 - 12:35, said:

Nu Ai zis altceva si acum o intorci .Temperatura tur la IPAT este data de necesarul termic,temperatura maxim admisa la nivelul talpilor,temperatura de ambient necesara si temperatura exterioara la un moment dat .
Tu baigui ceva pe acolo cu 60 de grade "uitind sa mentionezi " ca asta este o temperatura exceptionala pe TUR IPAT si este atinsa numai in cazuri EXCEPTIONALE.
Temperatura TUR IPAT este de regula intre 25 si 45 de grade in functie de datele care le-am precizat mai sus.
Nu prietene, tu te-ai laudat anterior ca pe IPAT merge orice temperatura, inclusiv la 90 grade - ceea ce e o idiotenie maxima. De aici a plecat aceasta discutie.

View PostDaco_Get, on 06 iunie 2017 - 12:35, said:

Sigur ca se incalzeste aerul ambient .Diferenta apare la  modul CUM e incalzit acel aer. Ti-am zis sa studiezi conductibilitatea ,convectia si radiatia . Sunt 3 MODURI prin care se transmite caldura . Vorba ta ...macar inceraca sa googalesti inainte de arunca parascovenii pe aici !
Aerul se incazeste intr-un singur mod, prin radiatie. Celelalte doua forme de transfer nu au treaba cu discutia. Aerul cald se ridica, fiindca e mai usor, iar cel rece coboara, ca e mai greu. E simplu!

View PostDaco_Get, on 06 iunie 2017 - 12:35, said:

Intr-un desen arata si una si alta(cel cu radiatoare)  iar  in desenul cu IPAT arata doar MODUL de transmitere a caldurii la IPAT . Te las sa descoperi cum se face transmisia caldurii majoritar la IPAT cum se face la radiatoare si de ce la radiatoare  apar SI curentii de aer . Enjoy !
In desen apare aceiasi chestiune (ca d-aia sunt ambele cazuri puse unul langa altul, ca pentru prosti) - modul de transmitere a caldurii in cele doua cazuri. Ceea ce nu vrei tu sa intelegi este ca acea caldura se transmite prin aer, iar faptul ca aerul este incalzit presupune formare unor curenti de aer. Aerul circula intr-un fel la IPAT, si in alt fel la incalzirea cu radiatoare - asta e tot ce zic.

#40
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postluci_flash, on 06 iunie 2017 - 13:03, said:

Nu prietene, tu te-ai laudat anterior ca pe IPAT merge orice temperatura, inclusiv la 90 grade - ceea ce e o idiotenie maxima. De aici a plecat aceasta discutie.
Tia-m spus ca vorbesti parascovenii ,acum arati ca nici nu intelegi ceea ce citesti Posted Image
Si crede-ma ca nu esti prieten cu mine daca spui parascovenii :)

View PostDaco_Get, on 06 iunie 2017 - 08:27, said:

1) IPAT poate lucra cu orice temperatura pe tur sursa .

a) Daca exista o sursa alta decit CT in condensatie sau PDC  se monteaza un GPA
b )Daca exista o CT in condensatiesau PDC cu senzor de exterior nu mai este nevoie de GPA

View Postluci_flash, on 06 iunie 2017 - 13:03, said:

Aerul se incazeste intr-un singur mod, prin radiatie.
Sper macar cu poze sa pricepi Posted Image

Attached File  conductie -convectie radiatie.jpg   134.27K   167 downloads

View Postluci_flash, on 06 iunie 2017 - 13:03, said:

Ceea ce nu vrei tu sa intelegi este ca acea caldura se transmite prin aer, iar faptul ca aerul este incalzit presupune formare unor curenti de aer.

Transmiterea caldurii preponderent  prin curenti de aer se numeste convectie ( ai desen mai sus -ca pentru prosti)  Transmiterea caldurii preponderent prin radiatie nu implica curenti de aer . De aceea nu apar in poza 2 curenti de aer, unde scrie ( ca pentru prosti ) =>radiant heat !

Edited by Daco_Get, 06 June 2017 - 13:33.


#41
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostDaco_Get, on 06 iunie 2017 - 13:18, said:

Tia-m spus ca vorbesti parascovenii ,acum arat ca nici nu intekegi ceea ce citesti Posted Image
luci_flash, a scris:
Se zice ca incalzirea in pardoseala ar fi mai efiecienta. Acest lucru se datoareaza faptului ca limita de temperatura (pe tur) este de 60 grade - mai sus de atat incepe sa-ti crape gresia. Un radiator clasic poate lucra linistit la 80-90 grade.
Datorita acestei temperaturi scazute centrala lucreaza mai putin, si consuma mai putin gaz. O centrala in condensatie lucreaza eficient la maximum la 55 cu 45 grade (tur - retur). Cresterea temperaturii pe tur este direct proportionala cu cresterea consumului de gaz, plus ca deterioreaza fizic centrala.

Daco_Get, a scris:
Omule nu mai vorbi prostii ca or mai fi si altii care sa te creada Posted Image)
1) IPAT poate lucra cu orice temperatura pe tur sursa .
a) Daca exista o sursa alta decit CT in condensatie sau PDC  se monteaza un GPA
b )Daca exista o CT in condensatiesau PDC cu senzor de exterior nu mai este nevoie de GPA
Concluzie -nu exista niciodata riscul de a crapa gresia ,nu exista riscul de a te frige la picioare ,incalzirea de tip IPAT  este uniforma ,senzatia de confort apare la o temperatura de ambient mai scazuta fata de incalzirea de radiatoare,caldura este distribuita uniform si placut atit  pe suprafata cit si pe inaltime .

Uita-te ce ai raspuns tu, si ce am zis eu.
Te-ai bagat in seama fix degeaba.

#42
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postluci_flash, on 06 iunie 2017 - 13:03, said:

\Aerul circula intr-un fel la IPAT, si in alt fel la incalzirea cu radiatoare - asta e tot ce zic.
Spui niste timpenii cu particule de praf care stau suspendate !

View Postluci_flash, on 30 mai 2017 - 19:03, said:

La 22 de grade stratul de praf sta la 1.2m.


View Postluci_flash, on 06 iunie 2017 - 13:26, said:

si ce am zis eu.

Niste parascovenii ai spus .

Edited by Daco_Get, 06 June 2017 - 13:31.


#43
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostDaco_Get, on 06 iunie 2017 - 13:25, said:

Sper macar cu poze sa pricepi Posted Image
Attachment conductie -convectie radiatie.jpg

Transmiterea caldurii prin curenti de aer se numeste convectie ( ai desen mai sus -ca pentru prosti)  Transmiterea caldurii preponderent prin radiatie nu implica curenti de aer . De aceea nu apar in poza 2 ,curenti de aer, unde scrie ( ca pentru prosti ) =>radiant heat !
Adica dupa logica ta, aerul ramane la temperatura de afara, si se incalzeste doar corpul nostru, nu? Aerul dintr-o camera e constant rece, si nu-si modifica temperatura?

#44
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postluci_flash, on 06 iunie 2017 - 13:35, said:

Adica dupa logica ta, aerul ramane la temperatura de afara, si se incalzeste doar corpul nostru, nu? Aerul dintr-o camera e constant rece, si nu-si modifica temperatura?
Tu intelegi conceptul de incalzire preponderent  prin radiatie si diferenta intre acest concept si incalzirea preponderent prin covectie de tot repeti aiurea parascovenii ??

Edited by Daco_Get, 06 June 2017 - 13:37.


#45
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostDaco_Get, on 06 iunie 2017 - 13:27, said:

Spui niste timpenii cu particule de praf care stau suspendate !




Niste parascovenii ai spus .
Demonstrezi multa inteligenta. Eu vin cu argumente, si cifre, si tu vi cu insulte. Am sa presupun ca esti genul de om care-si bate nevasta.
Te-am salutat. Numai bine.

#46
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postluci_flash, on 06 iunie 2017 - 13:37, said:

Demonstrezi multa inteligenta. Eu vin cu argumente, si cifre,
Am vazut "argumentele" care sunt niste timpenii .
Cifre?? Care cifre ?

View Postluci_flash, on 06 iunie 2017 - 13:37, said:

Te-am salutat. Numai bine.
Drum bun . Sa fii sanatos si nu mai spune si la altii parascovenii cu praful care sta supendat in cazul IPAT, ca te mai intilnesti cu unii care au fost la ora de fizica de clasa a 8-a si rid de tine ,nu de alta !

View Postluci_flash, on 06 iunie 2017 - 13:37, said:

si tu vi cu insulte.
Ti-am raspuns fix cu aceeasi moneda :)

View Postluci_flash, on 06 iunie 2017 - 13:03, said:

(ca d-aia sunt ambele cazuri puse unul langa altul, ca pentru prosti)

Numai ca in cazul meu am si argumentat corect ,dupa fizica de clasa a 8-a !

Edited by Daco_Get, 06 June 2017 - 13:42.


#47
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Daco-Get ...fa-ne un bine si sterge mesajele offtopic...
eu va dau partial dreptate la amandoi cu mentiunea ca un IPAT corect dimensionat si executat nu creaza disconfort si nu ridica nici un praf ...senzatia de disconfort apare in cazul sistemelor proiectate si implementate de adevarati "dorei"....

#48
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008

View Postbrawnie, on 06 iunie 2017 - 13:49, said:

Daco-Get ...fa-ne un bine si sterge mesajele offtopic...

Nu pot face asta eu fiindca nu sunt moderator pe aria asta .
Intimplator am dat de subiect si m-a frapat asta cu praful suspendat si cu gresia crapata :)

#49
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 25.01.2007
Acest topic nu aduce nimic nou. Tot ceea ce este important se discuta pe topicul dedicat. Evident, nu toata lumea intelege conceptul incalzirii si racirii radiante. Evident ca nu e niciun curent de aer implicat si niciun fir de praf. Dar toate astea s-au discutat si rasdiscutat pe aria de instalatii. Moderatorii si-ar face pomana daca ar inchide topicul asta.

#50
73ebebe

73ebebe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.03.2013
O întrebare pentru cei ce mă pot ajuta. Am încălzire în pardoseala LK cu doua GPS unul pe parter, celalalt pe etaj. Casa are  165 m/2.Coloanele din gpa-uri în centrala sunt din pex de 25. Este suficient pex-ul de 25.
Va fi suficient debit. Mulțumesc.

#51
73ebebe

73ebebe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.03.2013
O întrebare pentru cei ce mă pot ajuta. Am încălzire în pardoseala LK cu doua GPS unul pe parter, celalalt pe etaj. Casa are  165 m/2.Coloanele din gpa-uri în centrala sunt din pex de 25. Este suficient pex-ul de 25.
Va fi suficient debit. Mulțumesc.

#52
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Se poate face sa funcționeze si cu coloane cu PEX de 25.
Dacă ai GPA, poți sa trimiți din centrala agent termic la o temperatura mai mare și se va consuma un debit mai mic.

De ex. din centrala trimiți agent termic la 55 C, iar GPA-ul coboară temperatura la 35 C, iar pe retur vine 30 C.

Saltul de temperatura pe bucle va fi 35 - 30 = 5 C.
Saltul de temperatura pe coloana va fi 55 - 30 = 25 C.
=> debitul prin coloana va fi de 5 ori mai mic decat debitul prin bucle.

#53
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
pex de 25 x 3,5 la o viteza a apei de 1 m/s  asigura 2 l/min pe 8 bucle ipat cat ar putea avea pe fiecare etaj(eu la 142 mp IP am 6 bucle pas 15 pe nivel). si eu am pex de 25( rehau stabil) si nu am probleme.

#54
73ebebe

73ebebe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.03.2013
Mulțumesc pentru răspunsuri. Neavând turnata sapa pana la distribuitorul din camera tehnica de unde pleacă spre gpa-uri am sa le schimb cu pex de 32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate