Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Incalzire prin pardoseala?

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
Nu ma pot hotărâ ce sistem de incalzire pe agent termic sa aleg.
Am inteles ca prin pardoseala ar fi mai eficient, costuri mai mici in timp la caldura..
Sa aleg parter prin pardoseala si la etaj clasic?
Sau toata casa prin pardoseala?
Multumesc

#2
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
La cat se scumpesc gazele/combustibilii de la zi la zi, nu se mai merita sa faci investitie in incalzire prin pardoseala. In timp economii n-ai sa faci. Alege sistemul clasic, izolatie de minim 7 cm pe exterior, geamuri de termopan si o sa te doara in "basca" iarna. In timp cand ti-o pocni vreo teava din pardoseala atunci sa vezi ce placere este iarna pe gerul ala sa stai cu parchetul ud si fara caldura. Orice lucru "mascat" in constructii este o idee proasta... in timp te duce la costuri suplimentare de reparatii

Edited by bogdan181180, 29 May 2017 - 14:05.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca iti instalezi sistem de incalzire prin pardoseala, recomandarea ar fi sa fie peste tot la fel (de fapt, recomandarea sa fie unitar, nu intr-o parte intrun fel, si in alta altfel).

Da, e mai eficient, prin pardoseala (daca poti sa vizualizezi o imagine, prin pardoseala ai practic agent termic in toata camera, la nivelulul "solului", nu doar in zona caloriferelor si disipat in restul camerei), dar nu e si cel mai ieftin (evident).

#4
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

View Postbogdan181180, on 29 mai 2017 - 14:00, said:

La cat se scumpesc gazele/combustibilii de la zi la zi, nu se mai merita sa faci investitie in incalzire prin pardoseala. In timp economii n-ai sa faci. Alege sistemul clasic, izolatie de minim 7 cm pe exterior, geamuri de termopan si o sa te doara in "basca" iarna. In timp cand ti-o pocni vreo teava din pardoseala atunci sa vezi ce placere este iarna pe gerul ala sa stai cu parchetul ud si fara caldura. Orice lucru "mascat" in constructii este o idee proasta... in timp te duce la costuri suplimentare de reparatii

Si la sistemul "clasic", aka cu calorifere, nu se scumpesc gazele?
Izolatie de 7 cm...asta cum o faci? 5 expandat si 2 extrudat? Misto sfaturi.

#5
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
cu expandat. extrudatu e scump :D

#6
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postbogdan181180, on 29 mai 2017 - 14:00, said:

izolatie de minim 7 cm pe exterior
de ce nu are forumul asta un buton de DISLIKE?
Attached File  images.png   1.39K   30 downloads
Cum sa sfatuiesti pe cineva sa izoleze pe exterior cu minim 7cm?

View Postbogdan181180, on 29 mai 2017 - 14:00, said:

geamuri de termopan
si termopanele astea sunt cu o doua foi de geam sau cu trei foi de geam, exista profile clasa A sau clasa B, cu 5 camere sau 7 camere...e ca si cum ai da un sfat la cineva sa isi ia o masina...de care? de aia cu patru roti...

Restul mesajului nu are rost sa il comentez pentru ca este in acelasi tot cu prima partea....nefondata !
Pentru initiator: cum ti-ai propus sa izolezi casa? ce grosime de termoizolant ai prevazut la pardoseala/pereti exteriori/acoperis ?

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbogdan181180, on 29 mai 2017 - 14:00, said:

La cat se scumpesc gazele/combustibilii de la zi la zi, nu se mai merita sa faci investitie in incalzire prin pardoseala. In timp economii n-ai sa faci. Alege sistemul clasic, izolatie de minim 7 cm pe exterior, geamuri de termopan si o sa te doara in "basca" iarna. In timp cand ti-o pocni vreo teava din pardoseala atunci sa vezi ce placere este iarna pe gerul ala sa stai cu parchetul ud si fara caldura. Orice lucru "mascat" in constructii este o idee proasta... in timp te duce la costuri suplimentare de reparatii
Ce " meserias " esti mai Dorele ! Tocmai ai dat cu bata in balta , sper sa nu continui in maniera asta ; o fi scump pt tine sa-ti faci IPAT dar asta nu inseamna ca e prost sistemul , ba dimpotriva !

On : Parter IPAT , etaj ( daca ai dormitoare ) mai bine pe clasic cu radiatoare .
Termoizolatie pe exterior un minim 10 cm dar ar fi mai ok un 15 cm , la fel la tavan acoperis ar fi bine un minim de 30 cm ( vata ) dar ar fi si mai bine 40 cm sau chiar mai mult daca-ti permite spatiul si bugetul .

#8
anna_76

anna_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 21.03.2014
Multumesc frumos!

Inca nu stiu cum va fi izolata casa, suntem in lucru cu proiectul, dar trebuie sa ma hotarasc daca prin pardoseala sau calorifere.

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am ales incalzirea cu calorifere deoarece toamna si primavara sunt variatii mari de temperatura de la zi la noapte. Ziua opresc caldura si ii dau drumul seara pe la opt. Cu incalzirea in podea riscam sa ma coc in zilele calduroase iar cand se facea frig dura o zi ca sa se incalzeasca. Mie proiectantul imi recomandase incalzire in podea cu rezistenta electrica dar nu aveam suficienta putere instalata. Am pus incalzire in podea intr-o casuta de lemn de 3/4m pentru caini. A functionat foarte bine vreo 3 ierni dar a patra iarna nu mai incalzea ca inainte. Nu stiu de ce, ca nu am dat jos gresia sa vad ce s-a intamplat. Le-am pus un panou pe tavan pentru zilele cu viscol si ger.

#10
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Nu e chiar asa de buna si de eficienta incalzirea in pardoseala. Dureaza jumatate de zi sa se incalzeasca, iar variatiile de temperatura se propaga greu.
Plus ca ridica praful, si aerul stagneaza din cauza lipsei de miscare a aerului cald.

Cat despre izolatie exterioara, avand in vedere variatiile enorme de temperatura intre vara si iarna, eu recomand minimum 15cm de expandat, EPS80 (sau daca ai un buget mai ridicat, vata bazaltica, de 20cm).

#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postluci_flash, on 29 mai 2017 - 16:11, said:

Nu e chiar asa de buna si de eficienta incalzirea in pardoseala. Dureaza jumatate de zi sa se incalzeasca, iar variatiile de temperatura se propaga greu.

Nici vorba ; casa in plina iarna este deja incalzita deci nu " dureaza " nimic  !!

View Postluci_flash, on 29 mai 2017 - 16:11, said:

.
Plus ca ridica praful, si aerul stagneaza din cauza lipsei de miscare a aerului cald.

Hahahahaha , hahahahaha , doamne de unde dreq le scoti ?! Asta e de pus la topicul posturi amuzante de pe forum ca te incadrezi perfect !
sa-ti mai explic de ce nu se ridica praful ( poate tu ai pus temperatura AT in IPAT ca si la radiatoare si atunci te inteleg ) ; mai degraba prin circulatia aerului cu radiatoare se antreneaza si praful ; mai studiaza fenomenul inainte sa te faci de rasul curcilor .

Edited by Baxon, 29 May 2017 - 16:39.


#12
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postluci_flash, on 29 mai 2017 - 16:11, said:

Nu e chiar asa de buna si de eficienta incalzirea in pardoseala. Dureaza jumatate de zi sa se incalzeasca, iar variatiile de temperatura se propaga greu.
Plus ca ridica praful, si aerul stagneaza din cauza lipsei de miscare a aerului cald.
Pai daca ridica praful atunci cum dumnezeu mai stagneaza aerul din lipsa de miscare??? DOAR un IPAT executat de un "Dorel" ridica praful sau creaza disconfort...Curentii formati de radiator sunt mai mari decat cei formati de incalzirea in pardoseala....

View Postluci_flash, on 29 mai 2017 - 16:11, said:

Cat despre izolatie exterioara, avand in vedere variatiile enorme de temperatura intre vara si iarna, eu recomand minimum 15cm de expandat, EPS80 (sau daca ai un buget mai ridicat, vata bazaltica, de 20cm).
Posted Image

View PostFreddy12, on 29 mai 2017 - 15:12, said:

Eu am ales incalzirea cu calorifere deoarece toamna si primavara sunt variatii mari de temperatura de la zi la noapte. Ziua opresc caldura si ii dau drumul seara pe la opt. Cu incalzirea in podea riscam sa ma coc in zilele calduroase iar cand se facea frig dura o zi ca sa se incalzeasca.
Vorbesti si dumneata in nestiinta da cauza...Va recomand uturor sa cititi topicul lui kpk1 cu a sa casa "superizolata" si IPAT....vedeti ce spune omul.diferenta de temperatura seara/zi este de maxim 1 grad...

#13
ciucu

ciucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.01.2008
Aerul stagneaza dar se ridica praful?!!!! Foarte tare!

#14
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postluci_flash, on 29 mai 2017 - 16:11, said:


Plus ca ridica praful, si aerul stagneaza din cauza lipsei de miscare a aerului cald.

Daca aerul nu se misca fiindca stagneaza sau viceversa :lol: cine mai ridica praful? :D

Oricum, cred ca mai mari sanse ca praful sa fie antrenat exista la instalatiile cu radiatoare, prin care circula agent termic cu temperaturi mult mai mari decat cele necesare la incalzirea in pardoseala. Ca de incalzirea cu convectoare(am auzit ca unii si le mai baga si in pardoseala ca sa aiba unde se aduna gunoi) nici nu mai vorbesc. :)

#15
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Depinde de regimul de functionare care il doresti.
La IPAT este inertia mare, caldura mai mare jos, "la picioare", pretul mai mare la investitia initiala, poti sa folosesti orice tip de producere a agentului termic.
La radiatoare avem raspuns rapid, supradimensionare a radiatoarelor pentru regim de temperaturi mici, "toata lumea" se pricepe la radiatoare.

LE: eu imi voi pune IPAT si la parter si la mansarda Posted Image

Edited by Kendo, 29 May 2017 - 18:52.


#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View Postbrawnie, on 29 mai 2017 - 16:50, said:

Vorbesti si dumneata in nestiinta da cauza...Va recomand uturor sa cititi topicul lui kpk1 cu a sa casa "superizolata" si IPAT....vedeti ce spune omul.diferenta de temperatura seara/zi este de maxim 1 grad...
Cand fac baie imi place sa fie mai cald in casa. Dau drumul la centrala si in jumatate ora creste temperatura cu 2grade. Sau ziua cand e cald afara opresc centrala si ii dau drumul seara cand se racoreste. Nu poti face asta cu incalzirea in pardoseala. iar experienta cu incalzirea electrica in pardoseala casutei pentru caini m-a cam pus pe ganduri. Acum 5 ani cand trebuia sa ma decid in legatura cu tipul de incalzire, am intors problema pe toate partile. Nu-mi convine de loc faptul ca radiatorele ocupa atat de mult spatiu dar asta e.

#17
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Eu cred ca exagerezi cu 2 grade in jumatate de ora dar ma rog...de data asta o lasam asa...eu unul sunt adeptul incalzirii in pardoseala si vorbesc din prisma unuia care a experimentat ambele sisteme...nu ai cum sa te pronunti daca tu ai avut numai radiatoare....sau gresesc?

#18
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostEndgegner, on 29 mai 2017 - 18:28, said:

Daca aerul nu se misca fiindca stagneaza sau viceversa Posted Image cine mai ridica praful? Posted Image

Oricum, cred ca mai mari sanse ca praful sa fie antrenat exista la instalatiile cu radiatoare, prin care circula agent termic cu temperaturi mult mai mari decat cele necesare la incalzirea in pardoseala. Ca de incalzirea cu convectoare(am auzit ca unii si le mai baga si in pardoseala ca sa aiba unde se aduna gunoi) nici nu mai vorbesc. Posted Image
Aerul cald se ridica, si o data cu el ridica si praful. Fiind tempeartura constanta praful din aerul cald ramane la aceiasi inaltime (confom unor studii inaltimea respectiva este 1.2m, adica la nivelul fetei atunci cand stai pe scaun).
Eu zic ca am fost destul de clar si initial, nu-i nevoie de cârcoteală :)

Cat despre incalzirea clasica cu radiatoare: acestea radiaza aer cald, aerul cald urca, si se intalneste cu aerul rece care vine de la ferestre. Aerul rece impinge aerul cald in camera, si face o circulatie. Aceasta circulatie strange praful (se formeaza acele bilute de praf).

Principalul dezavantaj este incalzirea lenta, si reactia la fel de lenta la variatiile de temperatura.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate