Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Food truck

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#127
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017
Cred ca da Dar inca Nu am programul ,in functie de cum va merge acest festival din Rm Valcea bat palma sau ba cu organizatorul,Adica Daca sunt multumita si eu si el decidem Daca vom colabora si pe viitor,in orice caz voi scrie aici Pe unde ne vom deplasa si detalii despre festivalul din Valcea ,va pot garanta ca Nu dau informatii "din burta" Daca sunt multumita de castig sau Nu Eu va spun adevarul

#128
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
Sincer,nu am inteles prea bine ce a vrut sa zica daredevil,in fine. Eu mi-s lamurit cu "oamenii de bine", cei care te sfatuiesc sa nu faci nimic ca e prea complicat,ca nu " merita" si prostii de astea defetiste.E adevarat ca la noi e mult mai complicat ca in alte tari sa-ti faci o mica afacere,dar se poate trece cumva si peste toata hartogaraia asta infinita. Si sa nu uitam niciodata ca oamenii care au visat la ceva si au incercat sa puna visul si in practica,au dus lumea mai departe,nu aia care s-au vaitat si s-au plans de cat de greu e...

#129
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View PostStryker_9, on 18 aprilie 2018 - 22:15, said:

1. Sincer,nu am inteles prea bine ce a vrut sa zica daredevil...  cei care te sfatuiesc sa nu faci nimic ca e prea complicat,

2. Si sa nu uitam niciodata ca oamenii care au visat la ceva si au incercat sa puna visul si in practica,au dus lumea mai departe,nu aia care s-au vaitat si s-au plans de cat de greu e...

1. Sigur nu asta a fost.

2. Când cineva nu face nici măcar un calcul de breakeven, despre ce greutate vorbim ?
Asta i-am zis și eu de altfel, că să-și pună visul în practică, dar s-o facă cu cap.
Și să asculte de oameni care au experiență în domeniu.

Când cineva zice că are un vis și vine unul care îi zice că visul ăsta are puncte slabe acolo, acolo și acolo, atunci nu te gândești că ”Bă, ăsta vrea să îmi distrugă visul !”,
ci te gândești
”Hm, poate că are dreptate. Mai bine analizez posibilele puncte slabe și caut soluții, că altfel voi rămâne cu un vis nerealizat.”

Să visezi nu e mare lucru, să știi.
Toată lumea o face.
Totuși, nu vezi succes la fiecare colț de stradă.
Asta pentru că nu e destul să visezi, trebuie să te și gândești.

Succes pentru voi !

#130
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
Pai eu nu vorbesc in necunostiinta de cauza, chiar ma regasesc oarecum in domeniul asta, nu streetfood, ci in cel clasic. E clar ca tre sa gandesti o afacere de genul asta, dar daca o gandesti prea mult ajungi sa nu o mai faci, la cate piedici intalnesti in in cale. De aia tre sa te mai arunci si cu capu' inainte uneori.

#131
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Mai e o piedica care nu poate fi rezolvata.Si anume pensia.Acuma platesti sume babane ca intreprinzator si cand ajungi la varsta pensionarii vei lua o m...ie mare ca nu vor mai fi bani.Pentru unul care traieste din ajutor social nu e mare scofala,dar pentru alte grupe sociale va fi de neimaginat.Stiu ca e greu in occident ca doara si io-s in el,dar trebuie sa te gandesti ca fiecare an lucrat legal acolo inseamna 30-40€ pensie sigura.

#132
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

View PostSkyspy, on 19 aprilie 2018 - 19:23, said:

Mai e o piedica care nu poate fi rezolvata.Si anume pensia.Acuma platesti sume babane ca intreprinzator si cand ajungi la varsta pensionarii vei lua o m...ie mare ca nu vor mai fi bani.Pentru unul care traieste din ajutor social nu e mare scofala,dar pentru alte grupe sociale va fi de neimaginat.Stiu ca e greu in occident ca doara si io-s in el,dar trebuie sa te gandesti ca fiecare an lucrat legal acolo inseamna 30-40€ pensie sigura.

Si in occident presiunea fiscala e al naibii de mare. Daca vrei sa stai 100% legal Romania pare un "Paradis fiscal":)

View PostStryker_9, on 18 aprilie 2018 - 22:15, said:

Sincer,nu am inteles prea bine ce a vrut sa zica daredevil,in fine. Eu mi-s lamurit cu "oamenii de bine", cei care te sfatuiesc sa nu faci nimic ca e prea complicat,ca nu " merita" si prostii de astea defetiste.E adevarat ca la noi e mult mai complicat ca in alte tari sa-ti faci o mica afacere,dar se poate trece cumva si peste toata hartogaraia asta infinita. Si sa nu uitam niciodata ca oamenii care au visat la ceva si au incercat sa puna visul si in practica,au dus lumea mai departe,nu aia care s-au vaitat si s-au plans de cat de greu e...

Asta e relativ, tarile in curs de dezvoltare ofera oportunitati mult mai mari. Pe cealalta parte e clar ca ai alte piedici ca si coruptie, imposibilitatea de a gasi bani la o dobanda decenta si legislatia care se schimba mult mai des.

#133
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postionutzitaly, on 19 aprilie 2018 - 20:07, said:

Si in occident presiunea fiscala e al naibii de mare. Daca vrei sa stai 100% legal Romania pare un "Paradis fiscal"Posted Image



O fi nu zic nu,dar acolo macar ai un 1200€ cand iesi la batranete.Pe cand in Romania vreo 200 cu indulgenta daca vor mai fi bani.

#134
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

View PostSkyspy, on 20 aprilie 2018 - 01:29, said:



O fi nu zic nu,dar acolo macar ai un 1200€ cand iesi la batranete.Pe cand in Romania vreo 200 cu indulgenta daca vor mai fi bani.

Deepinde de tari, pensiile sunt ok momentan in majoritatea tarilor din Vest, dar sistemul se cam clatina. Cei sun 50 de ani au mari sanse sa iasa la pensie dupa 70 de ani:)  deja din 2020 in Italia varsta merge la 67 fe ani. Probabil pana in 2030 trece de 70:)

#135
A-denisa-86

A-denisa-86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2017
Ionutz banuiesc ca stai in Italia din moment ce stii detaliile astea legate de varsta de pensionare,vreau sa va zic ca Eu am trait mult in preajma italienilor Iar noua lege i-a revoltat groaznic,considerando ca varsta de pensionare e mult prea inaintata si au si dreptate.Oricum cel care a zis ca in tarile occidentale primesti o pensie de 1200€ si o duc bine ,greseste,italienii cu pensii de 1200€ vand tot ce mai au si pleaca in tari precum Kenia ,subdezvoltate,doar acolo se mai traieste linistit cu 1200€😂

#136
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Scrie cand vi la Brasov, ca as incerca sigur un burger de la tine...

#137
friederich07

friederich07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.08.2018
salutare tuturor,vreau si eu daca se poate cateva imformatii  despre street food...as vrea sa imi fac un proiect prin fonduri nerambursabile si doresc pareri si detalii...multumesc anticipat celor care ma sprijina prin parerilor si experientele lor.

#138
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
De pe pagina de facebook inteleg ca ati demarat deja afacerea. Sunteti multumiti de cum merge, ati mai intampinat greutati? Probleme cu autoritatile, controale, etc? Oricum, felicitari pentru atitudine.

#139
claudiurespect

claudiurespect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 11.01.2012
Ce s-a intamplat cu busines-ul? L-ai inceput? Cum merge?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate