Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

i5-7400 3.0GHz 1TB 16GB DDR4 GTX1060

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
ointrebare

ointrebare

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 17.07.2015
O parere de la cunoscatori pentru acest pc   http://www.cel.ro/ca...60-pMiY1NjEt-l/     ( pentru gaming)

Edited by ointrebare, 19 May 2017 - 22:29.


#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
praf

#3
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Placa de baza nu e de gaming.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
cpu+ram+video+HDD+carcasa fac 2900
mai vine si placa de baza minim 200 lei, plus sursa minim 150, + asamblare daca nu te descurci singur

Pare interesanta la prima vedere, dar nasoala per total
carcasa slaba, placa de baza e bataie de joc cu chipset h110, sursa probabil ceva noname fara certificari de le-a fost rusine sa mentioneze exact
RAM parca ar fi mers un dual channel
placa video e cam ciudatica doar cu 3 GB VRAM

Edited by gumball3000, 19 May 2017 - 22:51.


#5
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Am exact aceeasi configuratie. 2700 lei de la PCGarage, pe componente, in februarie. Eu zic ca merita. Ai putea sa-l faci si pe piese, iti pui o sursa ok, o carcasa cum iti place, o placa de baza mai ok, etc.

Attached Files



#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postointrebare, on 19 mai 2017 - 22:28, said:

O parere de la cunoscatori pentru acest pc   http://www.cel.ro/ca...60-pMiY1NjEt-l/ ( pentru gaming)
Nu merita !
Pentru ca:
1] e supraevaluat;
2] e dezechilibrat.

Cu 2899 Lei iti poti face un PC Gaming din componente mult mai bun decat ala.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostSilviugabriel1984, on 19 mai 2017 - 22:45, said:

Placa de baza nu e de gaming.


Cum asa ? Nu merg jocurile pe o placa de baza de 200lei ? Posted Image

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca nu are luminite si culoare, atunci nu e de gaming.

#9
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

View PostSilviugabriel1984, on 19 mai 2017 - 22:45, said:

Placa de baza nu e de gaming.
Nu exista placi de baza de gaming.

#10
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Pentru ce ofera eu zic ca are un pret corect acea unitate.
Intr-adevar, este de dorit o sursa mai buna si o carcasa ceva mai bine ventilata. Dar astea vor urca bugetul simtitor.

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sau macar sa-i mai puna un ventilator in partea frontala.
Am facut test si cu ventilator am 30 grade la hdd, iar fara, urca si pana la 45.

#12
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostSilviugabriel1984, on 19 mai 2017 - 22:45, said:

Placa de baza nu e de gaming.

Placa de baza pentru gaming inseamna marketing, pentru ca e colorata frumos si costa mai mult, prinde la putoi si atehnici.

O placa de baza se ia strict pentru dotari, cat timp nu faci overclock. Doar daca faci OC te mai intereseaza si cat de tapana e placa de baza, in rest, si cea mai ieftina placa de baza e 100% stabila pe un I7 stock.

Edited by Robiacs, 20 May 2017 - 08:23.


#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostRobiacs, on 20 mai 2017 - 08:23, said:

Placa de baza pentru gaming inseamna marketing, pentru ca e colorata frumos si costa mai mult, prinde la putoi si atehnici
Continua sa iti spui asta in fiecare zi poate ajunge sa fie si adevar.

Pana una alta sunt niste diferente clare intre cele 3 familii de chipseturi si ce suport complementar au pe placile de baza.
Tu ia si fa "gaming" pe un H110 ... eu raman al Z-ul meu negru, fara luminite.

Nu zice nimeni ca nu ar merge sau nu ar fi stabil un sistem low-end dar dupa aia cand incerci sa il ajustezi vezi ca nu prea ai ce ajusta si vezi ca nu ai suficiente porturi sau controale pentru diverse ... sau, de ce nu, suport pentru mai mult ram, sau pentru SLI ... etc. Da, se exagereaza de multe ori cu termenul degaming dar este totusi o diferentiere clara intre gaming si business pana la nivel de chipset si placa de baza.

Diavolul e in detalii.

https://rog.asus.com...t-motherboards/

Edited by ro_explorer, 20 May 2017 - 13:14.


#14
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postro_explorer, on 20 mai 2017 - 13:08, said:

Continua sa iti spui asta in fiecare zi poate ajunge sa fie si adevar.

Pana una alta sunt niste diferente clare intre cele 3 familii de chipseturi si ce suport complementar au pe placile de baza.
Tu ia si fa "gaming" pe un H110 ... eu raman al Z-ul meu negru, fara luminite.

Nu zice nimeni ca nu ar merge sau nu ar fi stabil un sistem low-end dar dupa aia cand incerci sa il ajustezi vezi ca nu prea ai ce ajusta si vezi ca nu ai suficiente porturi sau controale pentru diverse ... sau, de ce nu, suport pentru mai mult ram, sau pentru SLI ... etc. Da, se exagereaza de multe ori cu termenul degaming dar este totusi o diferentiere clara intre gaming si business pana la nivel de chipset si placa de baza.

Diavolul e in detalii.

https://rog.asus.com...t-motherboards/

Inainte sa o arzi pe desteptul, mai citeste odata ce am scris.

View PostRobiacs, on 20 mai 2017 - 08:23, said:

Placa de baza pentru gaming inseamna marketing, pentru ca e colorata frumos si costa mai mult, prinde la putoi si atehnici.

O placa de baza se ia strict pentru dotari, cat timp nu faci overclock. Doar daca faci OC te mai intereseaza si cat de tapana e placa de baza, in rest, si cea mai ieftina placa de baza e 100% stabila pe un I7 stock.


Unde am spus eu ca nu sunt diferente? Porturi, controale, setari bios, ram, suport sli, astea nu sunt dotari sau ce dreacu sunt?

Edited by Robiacs, 20 May 2017 - 13:22.


#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostRobiacs, on 20 mai 2017 - 08:23, said:

in rest, si cea mai ieftina placa de baza e 100% stabila pe un I7 stock.
Dar nu si cea mai potrivita pentru gaming ... dupa cum spuneam, diavolul e in detalii.

#16
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Ce inseamna "potrivita" ?

#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu stiu ce inseamna pentru altii dar pentru mine inseamna sa suporte componentele pe care le vreau eu: ram de o anume frecventa (sau capacitate), SSD de anumite tipuri (poate vrei sa mergi RAID cu mai multe ssd-uri sau poate vrei un SSD PCIE, sau M2 sau, de ce nu, U2 .. trebuie sa ai porturile sau posibilitatea de a le cupla, nu?), sloturi PCI care sa permita eventual SLI daca esti fan de asa ceva... controale multiple pentru ventilatoare/pompe de apa daca vrei sa controlezi racirea sau vrei sa faci expansiune in viitor .. te mai uiti la calitatea VRM-urilor caci vrei stabilitate si protectie in timp.

Nu poti pune orice cioarsa de placa de baza, eventual cea mai ieftina, si apoi sa ai pretentia ca sa si ofere aceleasti performante / capabilitati ca una high-end. Poti insa sa alegi placa de baza potrivita nevoilor tale si asta nu inseamna orice placa de baza daca ai nevoi mai multe decat un computer pentru facebook.

Lista de mai sus se aplica in general la oricine nu urmareste overclock deloc ... daca vrei overclock deja te-ai legat chipset de tip "Z" si acum gama de cautat se micsoreaza caci diferentele tind sa fie foarte mici intre diverse tipuri de Z de la diversi producatori.

Edited by ro_explorer, 20 May 2017 - 13:39.


#18
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012
Poti sa faci benchmark-uri intre 2 sisteme identice dar cu placi de baza diferite (una high-end si una low-end) si o sa vezi in 90% din cazuri aceleasi scoruri.
Nu ai ce diferenta de performanta sa vezi in practica pentru ca nu comparam o placa de baza de Pentium 2 cu una de I7.
SLI e pentru entuziasti, nu gameri. Dupa parerea mea nu merita pentru ca e mai simplu\in general si mai ieftin sa pui o placa mai puternica decat 2 mai slabe care atrag si alta sursa, ca nu faci SLI cu orice sursa. M2 iar e moft, orice SSD are acelasi tip de acces si SATA3 nu te limiteaza in practica deloc.
VRM-uri bune da, acolo da.
Cam atat. Nu merita deranjul si cu siguranta nici banii. Mai bine diferenta de la placa de baza o pui la o placa video de gaming (da, astea exista) daca vrei o diferenta adevarata.

Edited by jeffy86able, 20 May 2017 - 13:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate