Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Sfat masina oras

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 14.05.2007
Va salut :).

Trebuie sa ii gasesc la tatal meu o masina care o va folosi sa ajunga la servici, si inapoi acasa, plus deplasari prin oras. Va fi folosita 90% din timp in oras, asa ca va fi clar benzinara, nu trebuie dotari exceptionale, clima sa aiba, geamuri electrice fata, de bun simt. Costurile de intretinere/reparatie nu sunt atat de relevante, el fiind mecanic asa ca se va ocupa el de ea Posted Image .

Buget: avand in vedere ca va fi folosita doar pentru servici si una alta, 2000 euro, se mai poate suplimenta nu e problema, dar cat mai ieftin ar fi cel mai bine. La ce m-am gandit eu: Skoda Fabia 1.4/Polo 1.4 sau aceleasi masini cu 1.2. Ce e mai recomandat pe aceste masini, motorul de 1.2 sau 1.4? Cumnatul meu are o Skoda 1.2, in oras consuma cam 6.5-7 in functie de trafic si talpa. Golf 4 1.6 ar mai fi o varianta, sau 1.4, dar mi se pare cam mic motorul de 1.4 pe Golf.

Astept parerile voastre. Va multumesc Posted Image .

#2
geo_fly

geo_fly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 06.05.2007
Eu m-as uita la un Fiat stilo sau Punto.

#3
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 14.05.2007
Nu zic nu, am un prieten ce are un Stilo, coupe, si imi place foarte mult, materiale de calitate la interior, dar, a avut destule probleme pe partea electrica.

#4
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Tatal tau probabil are o varsta si ar fi frumos sa-i iei o masina automata. Stiu ,stiu, cei din generatia lui nici nu vor sa auda, dar crede-ma ca o sa-i placa la nebunie. Genunghii aia cu gonartroza care trosnesc cand omul tot indoaie piciorul sa apese ambreiajul.....
In ideea asta, cauta ceva cu cutie secventiala (manuala robotizata). SMART are asa ceva dar ma indoiesc ca vrei sa-i iei un smart. Era si o alfa 147 la vanzare cu un pret foarte decent...

  Eu lui tata, daca nu avea deja un Rav4 automat si un yaris hibrid :)) si nu era pretentios, i-as fi luat asta :

  https://www.autovit....#035922677b   cumparata din ROmania, probabil primul propietar ,km putini, dotari decente, design familiar, stare buna, samd. Piese foarte ieftine (daewoo) mecanica simpla ,etc. Probabil consuma mult dar se poate gaza.

#5
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 14.05.2007
Nu e atat de in varsta Posted Image , asa ca nu trebuie automata. Adevarul e ca e scarbit de masini Posted Image , de asta trebuie ceva simplu, nu foarte mare, pentru servici.

#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,270
  • Înscris: 08.11.2016
Logan.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Logan cinstit!

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Cauta buburuze de genul Corsa C, Fiesta, Punto, Fabia, Yaris etc

#9
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 14.05.2007
Da, am uitat sa trec Loganul in lista, de fapt, am uitat si Ford Fiesta de exemplu. Am gasit un Logan aici in Arad, 1.4, 152.000km, an 2006, servo, ABS, patru geamuri electrice, 1600 euro. Chiar nu stiu preturile la Logan, mi se pare cam ieftin. Bine, ca pot sa merg sa il vad si verific la o adica.

#10
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 18.09.2003
Logan clar, rezista bine la gropi si nu te doare sufletu cand o gasesti zgariata in parcare. La cum se circula in orase conteaza mai putin ca nu are 5 stele. Singura chestie la un Logan gen 2005-2006 sa te uiti sa nu fie mancat de rugina, parca cele dupa 2007 nu mai au problema asta.

Edited by QAZ, 19 May 2017 - 21:57.


#11
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Pentru buget mic si intretinere ieftina..fiat albea.

#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
corsa c

#13
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Off: pai si el ca mecanic, nu stie cel mai bine ce masina sa caute? Sau vrei sa o faci tu cadou?

#14
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Cumnata-tau te minte cu skoda de 1,2 cu consum de 7 in oras...

#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Pai tu vrei masina de oras. Aici nimeni nu se pune cu Smart ForTwo.  Dar nu cred ca urmaresti chiar asa ceva.
Eu zic Ford Fiesta 1.25 75 CP sau Corsa 1.2 75/80 CP. Iar daca ar fi sa reduc dintre cele doua, as zice Fiesta. Mi s-a parut mai fasneata. Nu inseamna neaparat ca are o dinamica mai buna. Senzatia asta poate si pentru ca are cutia etajata mai scurt fata de Corsa.

#16
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 14.05.2007
@Silviugabriel1984: cadou.

@raducut123: nu minte, e vorba de Arad, nu e atat de aglomerat, si el are norocul ca si evita zonele mai aglomerate. De exemplu si eu cu 2.0 Diesel am scos si 6.5 verificat la pompa (perioada in care erau elevii in vacanta, drum spre servici in care prind doar 2 sau trei semafoare, trafic lejer etc.).

#17
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Eu am consum de 8-8.5 in Bucuresti. Deci se poate.

#18
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Eu ma simt bine in Corsa C a nevestimi. E mica, fasneata si servodirectia electrica este minunata. In oras este ideala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate