Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

idei scoatere surub sau taiere.

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
se da un brat fata ce trebuie schimbat .desfacut pivot ,o bucsa dar la bucsa dinspre fata am desfiletat piulita rasucind de surub .dar surubul nu vrea sa iasa nici mort.bucsa este bagata intro cusca metalica deci nu pot bate in capul surubului.
banui ca gaura din sasiu a fost filetata si filetul s a taiat in zona ei si din cauza asta nu iese.
intrebarea care se pune este cum il scot??eu neavand acces decit la capul surubului .
sau cum il tai ??ca nici vb sa incapa flexul...
deci ceva idei va rog.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
WD40?

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Sudeaza o bara de 30 cm din fier gros pe capul surubului. Il misti si pe urma o tai sa poti baga cheia pe ea, adica transversal, eu asa fac de obicei. Daca nu da o fuga la Cluj ca o rezolvam  pe o punga de spanac.
Merg in garaj sa fac o mostra de poza? Hai ca am desfacut asa la Subaru, la copturile noastre e jucarie Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 19 May 2017 - 18:37.


#4
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu m a gandeam sa sudez o bara filetata apoi sa bag o teava sa pun saiba groasa si sa iau doua piulite sa strang .dar oare l o trage afara??
nu inteleg ce sa fac cu bara care zici sa o sudez?ce sa misc??

#5
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Încearcă să folosești un cric montat sub braț,și cu mișcari succesive sus-jos (între timp acționezi și șurubul cu o cheie)poate găsești poziția în care poți detensiona șurubul.

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Stai ca acum pricep. Nu la filet e problema. E impnat in bucsa. Practic se invarte cu tot cu mijlocul bucsii. Sile, tot intrebai ca la ce e buna minifreza aia cu 55 de lei din Dedeman. Uite ca aia incapea acolo si cu 5-6 disculete si putina rabfare il taiai. Ala doar taiat il scoti daca e intepenit de rugina in bucsa ca de incalzit nu prea ai cu ce acolo.
  In ultima instanta. Mai ai discul ala albastru ? Il pui pe flex si polizezi complet capul surubului sa il poti scate pe cealalta parte ca de taiat nu ai acces cu flexul.
Daca nu mai ai discul fugi si cumpara unul :D

Edited by PoeOvidiu, 19 May 2017 - 18:51.


#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pai asta e, ca din ce observ, colegul vrea sa scoata surubul cu suspensia in tensiune, masina pe rotile ei. cand de fapt astea se scot dupa ce dai jos roata si detensionezi sau chioar tensionezi mai mult suspensia, in functie de elementul de demontat.

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu cred ca in gaura sasiului avea filet si normal el trebuia sa iasa desfiletandul.
banui ca filetul de pe surub s a taiat in dreptul filetului de pe sasiu sau invers si pur si simplu nu mai il da afara pe surub.
asa ca trebuie un fel de presa sa actioneze asupra capului surubului si sa il traga fortat afara.
sau taiat dar cum.
nu incapea freza de la dede ovidiu.

ai inteles gresit .bratul a fost scos din toate cand am incercat .
foto e facuta acu sa va dati seama despre ce vorbesc.

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Lasati omul sa isi foloseasca sculele Posted Image
Pai sta un sfert de masina pe surubul ala. Acum vad si eu ca roata nu e ridicata. Dar totusi cred ca a lasat-o jos cand a facut poza nu a incercat in pozitia aia.

Poti face o poza pe cealalta parte, unde a fost piulita?

Deci tu ai de schimbat o bucsa de genul celei din poza. Fac pariu ca din cauza ruginii s-a sudat surubul de piesa incercuita iar din cauza uzurii bucsei se invarte impreuna cu acea piesa. Daca e asa nu prea ai sanse de reusita decat cu taietura.
Attached File  Screenshot_1.jpg   49.49K   41 downloads

Edited by PoeOvidiu, 19 May 2017 - 19:02.


#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu pot deoarece piulita este in sasiu in cusca unde este bucsa bratului.
eu nu stiu cum va da prin cap ca eu am vrut sa scot surubul bratului cu masina pe pozitie...Posted Image

#11
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Așa se vede în poze,fără supărare,să zicem că reușești să scoți șurubul,pe noul braț cum reușești să înfiletezi șurubul dacă piulița se învârte și nu ai posibilitate de blocare?

#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai surubul dupa ce trece prin gaura sasiu-bucsa brat -gaura sasiu intra intr o piulita ce are blocaj pe ea sa nu se invarta in cusca si sucind de capatul surubului il strangi ,intelegi?

#13
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Vad ca ai sudat o piulita. Ai tras de el  si nu iese?

Incerca sa improvizezi un extractor cu impact cu care sa te agati de piulita aceea sudata.
https://www.pieseaut...1393252584.html

Zic asta in ideea ca surubul nu mai este infiletat in nimic, doar e blocat in bucsa.

Despre ce marca/model este vorba?

Edited by dicdobre, 19 May 2017 - 19:25.


#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si l a asta m am gandit dar imi trebuie o bucata de fier ,un strung ...etc ,astea costa..cred ca maine o sa incerc sa improvizez o presa..
binenteles ca am tras de el ..3 pers ..nu misca neam.

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Leaga o bucata lant de piulita aia si o greutate cu care sa dai socuri. Nu stiu daca merge dar macar incerci.
Astea intepenite de rugina sunt tare pacatoase. Mai ales ca nici nu prea ai acces ca il incalzeai si ceda pana la urma. Asa doar cu impact sau taiat. Dar din cate imi dau seama trebuie sa tai bascula sa poti taia surubul.
Nu poti baga macat o piulita pe cealata parte e care sa o sudezi de aia originala ?

Edited by PoeOvidiu, 19 May 2017 - 19:57.


#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015
Daca ai sudat piulita, o sa-ti trebuie si o bucsa de brat.
Ai facut cauciucul praf

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Pai ala era scopul demontarii, sa schimbe bucsa :)

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPoeOvidiu, on 19 mai 2017 - 20:00, said:

Pai ala era scopul demontarii, sa schimbe bucsa Posted Image

:lol:

Corect

Sa puna autogenul pe ea

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate