Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

[DE CE] este nevoie de rezolutie QHD pentru VR

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Din cate am inteles eu, utilizatorul nu face diferenta dintre FHD si QHD in utilizarea de zi cu zi.

P.S. M-am lamurit.

Edited by sSorsy, 19 May 2017 - 15:09.


#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
In utilizarea de zi cu zi, nu in utilizarea VR. Si nu e suficient QHD, ai nevoie de 4K minim pentru VR.
La QHD vezi pixelii extrem de mari. In principiu e ok pentru anumite jocuri, dar daca trebuie sa te concentrezi in profunzime, e o diferenta mare.

Later edit:
Pentru jocuri VR la nivel calitativ ai nevoie de minim rezolutie 4K la un framerate de 60FPS. Ideal ar fi intre 90 si 120FPS.
Diferenta dintre 60 si 120 nu e foarte vizibila la nivel vizual, dar creierul sesizeaza totusi aceasta miscare "lenta" si poate induce starea de ameteala, mai ales in scene ce se deruleaza foarte rapid cum ar fi un joc de curse in momentul in care te uiti in lateral.

Edited by AndyM, 19 May 2017 - 14:54.


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
pentru ca in fhd nu poti cuprinde suficiente detalii ca sa poti simula cat mai bine realitatea

#4
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
.

Edited by sSorsy, 19 May 2017 - 15:09.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Aha, la telefon! Pai display-ul e marit literalmente cu lupa si impartit in doua (evident ... jumatati). Normal ca ai nevoie de cit mai multi pixeli.

#6
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Desi nu am folosit niciodata, am inteles ca se folosesc niste lentile care maresc si indeparteaza imaginea, astfel putandu-se vedea pixeli care nu se vad cu ochiul liber... daca mai e si imagine 3d, sunt practic 2 imagini diferite combinate fiecare la rezolutie mult mai mica...

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postf300, on 19 mai 2017 - 15:07, said:

Normal ca ai nevoie de cit mai multi pixeli.
Fara limita? Fara numar?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate