Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

recomandare amplificator pioneer

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005
salutare,

am vrea sa achiziționez un nou amplificator (pioneer preferabil) pt o pereche de boxe pioneer model cs-m551 cu impedanta 8 ohmi si putere max 150w (date conform etichetei de pe boxe).

ce amplificator îmi recomandați?

mulțumesc!

#2
duncan26

duncan26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.09.2012
Nad, yamaha, marantz. Nu recomand Pioneer.

#3
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005
m ar ajuta mult o recomandare de modele specifice de amplificatoare pt ca nu ma pricep la domeniul asta si știu ca trebuie respectate niste reguli legate de impedanta (boxele sa aibă impedanta mai mica decât amplificatorul?)

mulțumesc

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Boxele sa aiba impedanta egala sau mai mare decat scrie pe amplificator.

Daca un amplificator spune ca accepta la iesire boxe de 8 ohmi, atunci de 8 ohmi poti sa pui. Dca pui mai putin il arzi.
Daca suporta boxe de 4 ohmi poti pune de 4 sau de 6 sau de 8 ohmi - cu scaderea aferenta a puterii de iesire ( creste insa randamentul amplificatorului ).

#5
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Eu recomand DENON !

#6
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005
mulțumesc pt clarificare!


#7
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Denon

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posteiffel, on 19 mai 2017 - 10:53, said:

Daca un amplificator spune ca accepta la iesire boxe de 8 ohmi, atunci de 8 ohmi poti sa pui. Dca pui mai putin il arzi.

Daca asculta la volum mic nu-l arde.

#9
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005
mai am o întrebare, am găsit următoarele denumiri: amplificator integrat, receiver stereo, receiver multi canal .. care sunt diferențele?

#10
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Reciver stereo e un tuner extren din câte ştiu.
Amplificator integrat = conţine şi amplificator.

De ce nu recomandaţi amplificatoarele "Pioneer"?   :huh:

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Nu. Tunerul e Tuner, receiverul e un Ampli-Tuner - are si Amplificator si Tuner.

Receiverul Multicanal e ptr filme - practic are amplificator ptr 5.1-7.1 canale. Dac ai atatea boxe si ai si sursa multicanal - un DVD sau Blu-Ray player.

#12
crypto

crypto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.08.2005

View Posteiffel, on 19 mai 2017 - 12:59, said:

Nu. Tunerul e Tuner, receiverul e un Ampli-Tuner - are si Amplificator si Tuner.

Receiverul Multicanal e ptr filme - practic are amplificator ptr 5.1-7.1 canale. Dac ai atatea boxe si ai si sursa multicanal - un DVD sau Blu-Ray player.

mulțumesc pt ajutor tuturor!

cred ca o sa aleg un amplificator Pioneer (prefer boxele si amplif sa fie aceeași marca because OCD :) model a 10 k sau a 20 k. nu cred ca merita sa investesc mai mult in achiziție dat fiind ca boxele sunt destul de outdated (dar fac fata inca cerințelor mele)

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posteiffel, on 19 mai 2017 - 12:59, said:

Receiverul Multicanal e ptr filme

Mor cand aud asta. Si mai ales de la tine, eiffel, care te pricepi. Am peste 300 DVD-uri, SACD-uri, BD-uri doar cu muzica multicanal. Plus jocurile.

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
A mai ramas de explicat amplificatorul integrat. Nu e vorba de circuite integrate cum cred foarte multi ci de faptul ca partea de preamplificare si cea de amplificare finala sunt integrate intr-un singur device/carcasa/aparat/modul ,zi-i cum vrei. Adica e dintr-o bucata.

Edited by edigee, 19 May 2017 - 18:36.


#15
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015

View PostIon_de_la_Raion, on 19 mai 2017 - 18:22, said:

Mor cand aud asta. Si mai ales de la tine, eiffel, care te pricepi. Am peste 300 DVD-uri, SACD-uri, BD-uri doar cu muzica multicanal. Plus jocurile.
Ion_de_la_Raion am si eu cateva DVD uri si BD uri dar in boxele de surround nu aud decat aplauze si daca mai scapa cate ceva pe acolo, in rest totul e in fata, normal asa e concertul. In schimb nu am ascultat SACD sau DVD audio sa vad cum e, nici nu am player dedicat .  Am vazut ca sunt si cateva BD Pure Audio dar nu sunt multicanal ...

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nici nu e nevoie de DVD audio, sint o gramada DVD video, cu multicanal compresat Dolby sau DTS. Din astea am multe, DVD audio am doar cateva (nici nu s-au scos multe).

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Trebuie sa ai sunete si pe boxele din spate nu doar aplauze ,ai sigur o mica problema in setari.
Cat priveste boxele si amplificatorul sa fie de la aceiasi marca asta e o veche legenda complet neadevarata. Ba chiar se pot intalni incompatibilitati de sunet ,ma refer nu ca nu merg dar am vazut destul caazuri.
Cat priveste boxele Pioneer daca sunt din alea pe 3 cai ce se mai gasec inca prin magazine ,sunt extrem de slabe.

Edited by edigee, 19 May 2017 - 19:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate